jaar was, nog niet teruggekeerd waren, begon men bezorgd te Worden, dat bun een ongeluk overkomen wasen maakte men toebereidselenom hen te zoeken. Ondertusschen ging een der knechts naar den stalom voeder aan het paard te geven. Dit voeder nu bevond zich in eene groote kist, die in drie vakken gescheiden was. Toen de man de kist open sloeg, zag hij met ontzetting de vermiste drie kinderen elk in een vak bewegingloos lig gen. Dadelijk riep hij om hulp en werden de kinderen uit hunne gevangenis gehaald, maar reeds waren de beide oudsten, en zoo het scheen reeds lang dood. Bij den jongste bespeurde men echter nog eenige teekenen van leven en het gelukte dan ook hem tot bewustzijn terug te brengen zoodat hij de treurige geschiedenis verhalen kon. Zij waren alle drie in de voederkist ge stegen, om boonen daarin te zoeken en daarbij was het deksel zoo ongeluk kig toegevallendat het niet weder te openen was. Daarwaar de geredde zich bevond, was het deksel niet heel juist gesloten, zoodat daarin een wei nig lucht had kunnen binnendringen die tot zijn behoud had medegewerkt. Zij hadden elkander moed toegesproken, om dezen verschrikkelijken kerker te verdragen, en een hunner had het lemmer van zijn pennemes gebroken, waarmede hij een gat in het hout had zoeken te snijden. Nadat zij zich met roepen om hulp hadden uitgeput, hadden zij allo drie met aandacht gebe den. Dit was het laatste dat de overlevende zich herinnerde, daar hij kort daarop het bewustzijn verloren had. Volgens berigten uit New-York van 23 September, zou de Regering der Vereenigdc Staten voornemens zijn, om, indien Mexico de gestelde vredes voorwaarde niet aannam den oorlog met alle kracht voort te zetten. F JUL A WH B SeP M PARIJS, 10 October. De 74ste verjaardag van Z. M. is op het kasteel van St. Cloud in stilte ge vierd met een diner, waarbij do Ministers tegenwoordig waren. De Hertog van Aumale heeft zich den 4den te Toulon naar Algerie ingescheeptbij wordt vergezeld door de Generaal Changarnier. De Maarschalk Graaf Molitor is in plaats van den overleden Maarschalk Oudinot, tot Gouverneur der Invaliden benoemd. De gewezen Koning van Westphalcn, Jeröme Bonaparte, is na eene ballingschap van 33 jaren, in de hoofdstad teruggekeerd. De Paus heeft verlof gegeven om het huwelijk van den Heer Vecchj Katholiek en van Mejufvrouw Delia Ripa, eene Jodin, sedert 1842 burgerlijk gehuwd, in de kerk de Lorette te Marseille kerkelijk in te zegenen. Dit is het eerste voorbeelddat door den lloomschen Stoel zulk een verlof verleend wordt. Uit Marseille wordt gemeld, dat zich aldaar vele Zusters van Sb Vincent de Paula bevinden, welke zich in missie naar China zullen begeven. Te Macao zal eene inrigting in orde gebragt wordenwaarin 12 Zusters zullen kunnen geplaatst worden. Zij zullen zich inschepen op de Stella-Maris, welk schip behoort tot de Katholieke vloot, ten dienste der Missionarissen door het genootschap Oceanie uitgerust, waarop zich ook 4 Lazaristen zullen inschepen. De tijding van eene nederlaag door Abd-el-Kader in Marokko geleden, blijkt ongegrond te zijn. E Ij Cr I E. BRUSSEL, 10 October. De Minister van Finanlicn heeft met den Heer Bisschoffsheim te Amster dameene overeenkomst gesloten, waarbij deze zich verbindt, zich met 3 a 4 millioen schatkist-bons voor den tijd van 6 maanden te belasten, tegen 4i pCt. per jaar, zonder commissie. Statistieke opgaven voor deze hoofdstad houden in, dat er van den 16den October 1846 tot den 30stel1 September 1847, dat is in lij maanden, 188 personen meer gestorven dan geboren zijn. De bevolking is in dien tijd ech ter met niet minder dan 4241 zielen toegenomen. Den 31sten December 1845, bedroeg de bevolking van Brussel 117,462, den 15deD October 1846, 123,505, en den lstc0 dezer, 127,746 zielen. De Engelsche luchtreiziger Green is voornemens Zondag weder met een luchtballon op te stijgen; 5 personen zullen hem vergezellen. AlkAMEJaiE-MIEUwir PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. Den 12den October de Heer F. J. 1. Schmidt, van Delft, in de Medicijnen, na Openbare verdediging zijner Dissertatie: de causa Rhythmi Respiradonis. II. TEEKENEN DES TIJDS. (Overgenomen uit de Provinciale Friesche Courant.) (Vervolg van N°. 121.) Al wat het menschelijk vernuft heeft kunr.en uitdenken, om kapitalen te plaatsen in werken waarvan men zich renten ot gewin kan voorstellen, zijn in werking gebragt, en nog in volle werking aan spoorwegen, enz. De leeningen worden bij den bezitter alleen aangewezen door vellen papier, waar van hijop gezette tijdeneen gedrukt of beschreven reepje kan afsnijden waarop hem eene bepaalde of onbepaalde som wordt betaald die zijne in komsten uitmaken. Geene bosch- of bouwvelden kan hij aanwijzendie aijnc bezitting voorstellen: niets als een enkel stuk papier aan toonder, waarvoor een geheel volk de schuldenaar of ccnen spoorweg het verband van voorsteltof wel eenige gebouwen met werktuigen smelt- of andere ovens enz., als de innerlijke waarde, voorstellende, wordt aangewezen. Deze bezittingen aan toonderdie den houder gemakkelijk met zich rond voert, verbinden hem aan rang noch stand, aan volk noch land. Of is de bezitter van duizend Russische obligationdie hem jaarlijks 50,000 in komen geven, wel zeker dat bij ooit heeft gedacht over den Russischen boer, die er voor moet werkenof zoude hijhij het hooren van de tijdingdat in dat Rijk hongersnood en gebrek heerseht wel eenmaal de schaar in de handen hebben genomen, om door het afsnijden van een enkel rentenbewijs aldaar te helpen voorzien in den nood van velen, door wier nijvere handen hij in overvloed leelt. Nog erger dan de Iersehe Landlorddie de opbrengst zijner gronden elders verteertzonder ooit op dien bodem een voet te zetten hij toch zal dikwerf denken aan dezen bijzonderen toestand van dat groene eilanden ton minste de lasten betalendie door de beslaande Regering van de eigendommen worden geheven. Of hij is ten minste in staat om even als thans Lord G. Hillte toonen dat het welzijn van zijne pachters hem kan aansporen, om tot nut van hen en van zijn land werkzaam te zijn. Maar de houder van obligatien is een waar wereldburger, heden bezit hij Russen, morgen Nederl., overmorgen Fransche, Spaansche, Portugeeschc of andere fondsen, dan heeft hij zijne bezitting in den Rijn-spoorweg, dan in eenen spoorweg in Engeland of wel in iets anders gevestigd en dit al les duurt niet langer dan de berekening om op eene andere wijze, meer voordeel te trekken, als wanneer hij dadelijk tot eene nieuwe papier-bezitting overgaat. Zoo leeft hij zonder Vaderlandwant zijn belang is met icderen dag aan een ander land verbonden. Hij kent geen medeburgershij betaalt geene grond- en polderlasten hij betaalt niets als de huur van zijn tijdelijk verblijf en hetgeen hij dage lijks verteert. De papieren-kapitalen drukken op de volkeren en vcrleeren hunne inkomsten zonder iets terug te geven. Eene belasting mag hen niet treffen, of het palladium van een volk, het algemeene erediet, zou in zijne grondvesten worden geschokt; zij verwijderen de kapitalen van den land bouw, de landontginningen uit de nijvere handen van den kleinhandel, die met geleend geld werkt; want deze kunnen, naar het oordcel dier ka pitalisten, noch die zekerheid, noch dat gemak voor de inning der renten of het verplaatsen van het kapitaal geven wil men dus geld in den land bouw hebben, men zal zeker eenige percenten meer moeten geven, terwijl de kleinhandel veelal tegen hooge rente zijn geld moet opnemen. Hoe meer losse kapitalen er liggen hoe gemakkelijker het geld kan ver kregen worden, des te gereeder worden er leeningen aangegaan. De aldus opgenomen gelden drukken niet alleen op het tegenwoordige geslacht, maar ook op de nakomelingschap cn de door het volk vertegenwoordigde regerin gen schijnen er het minste bezwaar in te zien. Te laat zal het worden ingezien, dal de grond van den moeijelijken toe stand, waarin zoo veel natiën verkeerenin den grooten schuldenlast van den Staat gezocht moet worden. Hoe groot die last iskan men daaruit nagaandat bijna nergens een ge regeld stelsel van aflossing bestaaten dat wanneer men een Rijk kan op noemen waar dit bestaat, men zeker meerdere Staten daar tegen over kan stellen die óf geene rentenóf maar een gedeelte er van voldoenóf wel overeenkomsten over hunne schulden hebben aangegaan. Ik verdedig geen onbepaald gezag, ik eer en bewonder eene bekwame volksvertegenwoordiging, als de beste grondslagen opleverende voor de indi viduele vrijheidvoor de gelijkheid voor de wetvoor de vrijheid der druk pers, voor het algemeene welzijn. Maar ik moet in waarheid bekennen dat nimmer een alleenheerscher het heeft durven bestaan om zulke onverantwoordelijke schulden te maken als zoo vele gemeenebesten in Amerika, om maar iels op te noemen, en daarin geen Europesche natie te willen betrekken. Het gemak van kapitalen in papier te plaatsen werkt niet alleen nadeelig op landbouw en kleinhandelhet drukt den groothandel evenzeer, daar de ondernemingsgeest wordt uitgedoofd, of het werkt door associatie om het bestaande te vernielen. Het verdooft de milde hand, die van ruime winsten, in vroegere tijden de] gestichten deed verrijzen, waarvan vele nog, en dikwerf met moeite, blijven bestaan, zonder fc vermeerderen. Liever aan eene onbekende repu bliek of eene berooide regeringde kapitalen gewaagdop hoop cener on waarschijnlijke rente, of een dadelijk winstbejag van beursspeculatie, dan ze op te offeren aan eene nuttige cn noodzakelijke inrigting, lot verpleging en opbeuring van onze arme natuurgenooten waartoe de maatschappij verpligt isdoch de houder van effecten aan toonder heeft geen vaderlanden hij denkt genoeg te hebben gedaan met een aalmoes te werpen in de rondgaande bedelzak, waaruit eene karige Ledecling voor de lijdende menschheid wordt verstrekt; hij denkt zeer veel gedaan te hebben als de courant vermeld dat de collecte te... zoo veel heeft opgebragl, al is het dan dat die som slechts voor korten tijd den algemccnen nood kan lenigen. En bleven die papieren kapitalen dan nog in het land, werd de rente aldaar genoten en verteerd, helaas zij reizen de wereld rondzoodat de lasten der ingezetenen in vreemde landen worden gebruikt, dikwerf om de eigen industrie te gronde te rigten Wij willen dit niet verder uitbreiden, hoezeer er nog veel meer van te zeggen is, maar alleen de aandacht vestigen op deze eerste en naar ons inzien, groot ste kwaal van het tegenwoordige maatschappelijke bestaanten einde nog eenige oogenblikken te blijven stilstaan bij eenige van de andere kwalen. De individuele vrijheid en de gelijkheid van de wet zijn kostbare kleinodiën van den tegenwoordigen tijd, maar de gevolgen zijn niet altijd even bemoe digend. Wanneer toch deze beginselen te verre worden getrokken, dan geven zij ge-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3