DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 26 September. De rijke en kostbare boekerij van de Koninklijke Maatschappij der IJsland- scbe Letterkunde alhier is dezen morgen geheel vernield, door ecnen brand, die liet gansche gebouw in de asch heeft gelegd. Deze brand herinnert die der boekerij van de stichting van Arna-Magnoeauit meer dan 40,000 IJs- Üandsche handschriften bestaande, die bij het bombardement van Kopenhagen door de Engelschcnin 1807 verbrandde. GRIEKENLAND. ATHENE, 20 Septemher. De dag der begrafenis van den Heer Koletti is eene nationale rouwdag geweest. De Koning heeft het ministerie behouden zoo als bot was onder het Voorzitterschap van den Heer Koletti. De Generaal Tzavellas, Minister van Oorlog, wordt President van den Raad, en dn Heer Glarakis, Minister van Openbaar Onderwijs, wordt voorloopig belast met de portefeuille van Buiten- landsche Zaken. SPAIsIE. MADRID, 26 September. AVel verre dat er eene verandering in bet ministerie znu te voorzien zijn zijn er belangrijke finantiële maatregelen genomen, hetgeen niet zou ge schied wezen, indien niet het kabinet goed gevestigd ware. Bij Koninklijk besluit van den 24sten September is bepaald, dat de opbrengst van alle na tionale eigendommen die der mijnen en het overschot der koloniale kassen zal strekkken tot betaling van de renten der binnen- en buitenlandsche 3 pCt. In de Memorie van Toelichting, vindt men eene verklaring van den Heer Salamanca, dat hij later nog andere maatregelen zal voorstellen, hebbende hij, dank zij den onmetelijken rijkdom welke de vrucht der amortisatie zijn moet, de vaste overtuiging, dat bet hem mogelijk zijn zal, ombinnen kort, aan Hare Majesteit een ontwerp van algemeene regeling der openbare schuld aan te biedenwelke regeling de verkregene regten zal bevestigen de wettig gekoesterde verwachtingen voldoen en het vertrouwen herstellen, waarop het credict van de papieren van den Slaat berust. De Gazeta van heden, deelt twee andere Koninklijke ordonnantiën mede, waarbij de schorsing van den verkoop der goederen, die aan geestelijke instellingen, kloosters, enz. hebben toebehoord, wordt opgeheven, en ten andere volmagt gegeven tot den verkoop van goederen propius genaamd. Van de opbrengst dezer laatste goederen zullen 20 pCt. gebruikt worden tot amortisatie van de openbare schuld. Ook zijn cr een aantal bepalingen gemaakt betrekkelijk het lager onder wijs, welke daaraan ccnc nieuwe uitbreiding geven. ITALIË. LIYORNO, 25 September. Wij zijn hier een tij Iperk ingetreden waarbij de vraag oprijst of de uitge breide vrijheid der drukpers en een gewapend volkeene Regering kracht kunnen geven, die nog altijd met den mantel van volstrekt gezaghoewel dan ook gescheurd, bekleed is. De Vorsten van Italië, zoo lang ingesluimerd onder de voogdij van Oosten rijk, ontwaken nu op het geroep hunner volken, die nu eisohen, wat zoo wijszoo staatkundig zou geweest zijnkun vrijwillig te verleenen. Het oude stelsel, van alle kanten aangevallen, vindt geen steun meer; alle standen en rangen hebben zich vereenigd, en zijn ineengesmolten door het algemeen verlangen naar vernieuwing. Het zou regtvaardig en tevens wijs zijn om den schrik te voorkomen en de rigting der Regeringen aan te kondi gen overeenkomstig de verlichting en de behoefte van den tijd. SICILIË. De berigten van de grenzen van 28 September deelen geene zekere tijdin gen mcle omtrent den toestand der zaken, daar volgens het eene de opstand in Calahrie al meer en meer veld won en zich ook naar andere oorden uit breidde, cn volgens anderen de opstand zoo goed als onderdrukt tc beschou wen was. PEUISSEI. BERLIJN, 1 October. De Koning heeft den 29slen Munster verlaten om over Hanover naar hier terug te keeren. De Griep heerscht hier in zulk eene mate, dat naauwelijks één huis gezin verschoond blijft. De Heer von Humboldt meldt in eene bijlage der Ally. Zeiluny van 1° October, dat het tweede deel van zijnen Kosmos reeds geheel afgedrukt is en legen het midden van deze maand in het licht zal komen. Zoo God hem het leven spaart, is hij voornemens het werk nog met een derde deel te verrijken. BEI JEREN. MUNCHEN, 30 September. De buitengewone zitting van de Stenden is gisteren door den Prins Luil- jiold van Beijercn, en dus zonder Koninklijke aanspraak geopend. De leden •echter schijnen toch van voornemen om een adres aan den Koning aan te bieden. FRANKFORT, 27 September. Alhier heeft eene algemeene vergadering plaats gehad der sociëteit tot be scherming der dieren. Zij heeft zich vereenigd met het besluit der Commissie, betreffende de noodzakelijkheid om het gebruik van het paardenvleesch meer algemeen te verspreidenen heeft haar aanbevolenal die maatregelen aan te wenden, welke zij noodzakelijk zal achten om dit doel te bereiken. Het besluit der Commissie berust op deze punten1°. dat men een ingewor teld vooroordeel moet bestrijden 2°. dat het gebruik van het paarden vleesch zoude medewerken tot verligling van het lot der behoeftige klasse en eindelijk 3°. tot verzachting van dat van eene der edelste soorten onder de dieren. LUBEC K. 30 September. De Heer Cobden uit Engeland, die bekende voorstander van den vrijen handel, is van zijne reis in Rusland gisteren uit Stokholm hier aangekomen, en wordt heden op een feestmaal ter zijner eer gewacht. Hij vertrekt vervol gens naar Hamburg. ENGE LM®. LONDEN, 3 October. In antwoord op een brief van den President van het Cornmitté der Spaanseh Amerikaansche fondsenhouders aan de lleeren Beid Irving <fc Comp., betref fende de rentebetaling der obligatiën ten laste van Venezuela, hebben die lleeren geschreven, dat zij thans niet in staat zijn om het op den lsten oc_ tober verschijnende dividend der schuldbrieven van Venezuela te betalen; doch dat zij zich overtuigd houden, dat de Regering van Venezuela, dadelijk na het ontvangen van hunne mededeelingen omtrent deze zaak, de noodige maat regelen zal in liet werk stellen om Ie voorzien in de tot dat einde benoodigde gelden. De faillissementen hebben nog niet opgehouden. Heden verneemt men dat de Makelaars in indigo en koloniale waren, Fry Griffiths Comp., hunne betalingen geschorst hebben. De firma I yall Brothers is gefailleerd met een schuld van 300,000 Ook aan de fondsenmarkt hebben zich heden de Makelaars in fondsen en actiën, John Shcwell Son, failliet verklaard. Zij hebben groote verliezen geleden in Spoorvveg-aandeelcn. Men spreekt van meerdere faillissementen in den handel en men verzekerde heden namiddag stellig, dat een W. I. handelhuis opgehouden had tc betalen. Alhier is een schip aangekomen van Lissabon met 130 ossen aan boord. Dit is de eerste keer dat Portugal vee uitvoert naar ons land. Dingsdag is aan het station te Glasgow een droevig ongeluk gebeurd. Een goederen-trein kwam met zulk eene snelheid aan, dat hij door de maga zijnen heenreed, alles wat in zijn weg stond verbrijzelende, zelfs de muren omver rukkende. Een conducteur is daarbij om het leven gekomen, terwijl drie andere gevaarlijk gekwetst werden. Er zijn hier bladen van de Kaap de Goede Hoop ontvangen, die tot 25 Julij loopen. Van het tooneel des oorlogs zijn geene nadere berigten ontvan gen. De aanvallen op de hoeven der kolonisten hebben nog steeds plaats. De ontvangsten der kolonie over 1846 zijn de raming 15,650 te boven ge gaan. Over 1848 raamt men de ontvangsten op 185,673.0.4, en de uit gaven op 179,619.19.7. FRANKRIJK. PARIJS, 3 October. Bij de dezer dagen gehouden manoeuvres te Compiègne, welke door den Koning werden bijgewoond, heeft 7.. M. 74 ridderorden uitgedeeld; na den slag van Austerlitz waren er door Napoleon slechts 17 uitgereikt. Onderscheiden Broeders van de Christelijke leer hebben de reis naar Otaheite en de Markiezen-Eilanden aanvaardom aldaar scholen te stichten. De Heer Lamare Picquot heeft in de Akademie van Wetenschappen eene mededeeling gedaan over een ineclgewas in Noord-Amerika, dat tot vervanging van den aardappel, en tot geheele verdringing van het tarwemeel zoude kun nen dienen. Deze plant heeft hij in de noordelijke streken van Labrador en Canada gevonden zij bezit het groote voorregt, dat zij tot voedsel kan strek ken zonder eenigc voorafgegane bereiding, dat zij van zelve voortkomt en tot eene langzame, maar regelmatige ontwikkeling komt, zonder iets van de wisselvalligheden der luchtgesteldheid te lijden. Zij maakt het dagchjksche voedsel uit van de zwervende volkstammen in de genoemde landen, wanneer de jagt, waarvan zij zich voornamelijk generengebrekkig is geweest. Dat knolgewas kan ook des winters bewaard worden zonder iets van de vochtig heid of de insecten te vreezen te hebben doch het kan slechts om de twee jaren worden geteeld. De oproerigheden te Lyon ten gevolge van het in eene kostschool al daar gebeurde, hebben zich nogmaals herhaaldmaar den 29sten 11. was de orde hersteld. Mejufvr. Dcnis, eene der directrices van dat gesticht, is ook in hechtenis genomen, en men zegt dat de verschijningen en werkingen des duivels, sedert de politie zich deze zaak heeft aangetrokken, allen opgehouden hebben. Wat er eigenlijk van deze zaak is, weet men nog niet, en zulks zal eerst uit de nasporingen der politie blijken; dit is echter zeker, zegt een dagblad van Lyon, dat, zoo de zedelijkheid gekwetst is, zoo schandelijke da den in dat gesticht hebben plaats gehad, de bedrijvers daarvan de verdiende straf niet zullen ontgaan.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3