Tc Ulreclit heeft zich dergelijke Commissie gevormd, bestaande uit de Ifeeren: W. M. J. van DielenA. van Goudoever, C. L. Schuller tot Peur- suiii, J. S. Vernède en J. C. Noorduin. In het Dagblad Overijssel leest men het volgende: Als de berigten, welke wij uit 's Hage bekomen hebben, juist zijn, dan zoude het geruoht van de aftreding van den Minister van Hull den vol genden grond hebben: De regering heelt vroeger verklaard, dat aan de her ziening van ons staatsverdrag niet te denken was, zoolang de finantiën van den slaat niet geregeld waren; doch nu zoude de Minister verklaard hebben, dat, aangezien thans de finantiën geregeld waren, ook het juiste tijdstip lot eene grondwetsherziening gekomen was; deze mcening zou volstrekt bij de regering geen bijval gevonden hebben, en men thans reeds naar een nieuwen Minister van Finantiën omzien. De Meer Rappard zou naar 's llage ontboden zijn, om hein te bewegen de portefeuille van Rinnenlandsche Zaken aan te nemen, terwijl de Minister van Randwijck die van Buitenlandsclie Zaken zoude aanvaarden. Behelzen deze geruchtenen als zoodanig vermelden wij ze slechts, waarheid, dan zoude de Minister van Hall, die door zijne veerkracht en werkzaamheid inderdaad populariteit verworven heeft, door dit zijn voor stel toonen, zijnen tijd en de natie te begrijpen. Wie durft zeggen, of wij niet misschien aan den verblijdenden dageraad van een nieuw regeringstcLcl gekomen zijn. 'sGBAVENHAGE, 5 October. Bij besluit van den lsten dezer N°. 60, heeft Z. M. goedgevonden, om ter vervulling van bet Militie-Commissariaat opengevallen door bet overlijden van den Heer 'J'eyler van Hall, in de Provincie Zuid-Holland te benoemen J. W. Sesseler, geprn-ioneerd Colonel der artillerie. De toestand van Prins Alexander is iets gunstiger. De Minister van Finantiën zal Donderdag geen gehoor verleencn. Tol I.id van den Baad dezer stad is benoemd de Heer H. Baron Collot d'Eseury, Ontvanger der Domeinen. De Commissie lot de behandeling van 's lïijks Muntmateriaal zalin 's Rijks Muntgebouw te Utrecht, te koop aanbieden, op den 1 October c. k.'s namiddags te één ure, vier partijen, elke van 2500 Ned. doorgesnedene Zecuvvsclic Rijksdaalders. De Arrondissements-Regtbank alhier beeft naar de openbare teregtzit- ting van die Regtliank verwezen den Heer Guvert Verploegbaangeklaagd van oj/ligting, door bet ontvangen van gelden, onder het voorgeven, dat bij pogingen in liet werk zou stellen, om alsdan den gevers posten te bezorgen. Al de ter steurbaringvisscberij uitgeruste pinken van Scheveriingrn zijn thans afgevaren. Vrijdag morgencri alzoo 7 dagen vroeger dan in liet vorige jaar, is er reeds van de vloot cenc schuit met eene lading van 28,000 stuks aangekomen, De baring beeft ƒ43 a 52 de 1000 gegolden. Er was nog eene haringschuit van Noordwijk te Scheveningen in het gezigt. Het getal zeebaden, welke in den afgeloopen zomer aan het stedelijk badhuis te Schcveningen,genomen zijn, bedraagt ongeveer 13,000. Naar men zegt zou het Bad-liotel gedurende den aanstaanden winter tot liet voorjaar gesloten worden. Den 20slcD dezer zal te Loosduinen publiek worden aanbesteed bet ver glooien van bet Schoollocaal. liet Zendeling-Genootschap heeft in 1846 ontvangen ruim ƒ65,000 en uitgegeven ruim ƒ61,000. Het ontving van den Koning ƒ100, en aan legaten van Mr. A. Everwijn Onderwater en zijne echtgenoot G. van Poeliën ƒ8,000. AMSTERDAM, 3 October. Aan bet diaconie-weeshuis der Nederd. Hervormde gemeente, aan liet Roomsch-Katholiek jongens-weeshuis, en aan bet Ncderl. Israëlietiseh zieken huis, is dezer dagen gelijktijdig, eene, naar de bevolking dier gestichten geëvenredigde, belangrijke hoeveelheid rijst, als een geschenk van een onbe kend rncnschenviiend ontvangen. DEN HELDER, 2 October. Aan liet Zant in de Gemeente Zype, beeft Klaas Hengstman, in den nacht van den 30slfn September, in eene weide van den Heer J. van Beusekom 12 koebeesten en 4 paarden om bet leven gebragt 4 koeijen en 8 paarden belangrijk verwond en 5 stuks nog cenige steken met een hooivork gegeven. Deze gruweldaad zou door hem begaan zijn wegens nijd tegen den algemeen geachlcn van Beusekom. ARNHEM, 2 October. De aanklagt van A. F. Bouricius tegen den lieer Jlir. Nedermeyer van Rosenthal, Procureur-Generaal van bet Prov. Geregtshof in Gelderland en andere Ileercn ingediend, ter zake van den verkoop van Brouwerszatheis zoowel door den Procureur-Generaal bij den Hoogeo Raad als door den Officier ilcr Begtbank alhier ter zijde gelegd als zonder eenigen grond; docli genoemde Ileeren hebben nu eene aanklagt tegen Bouricius wegens laster ingediend. ALMELO, 1 October. Als een niet alledaagsch voorval kunnen wij meldendat op Vrijdag den 24sten September 11., alhier in de haven bij het marktplein een oude en zeer grootc vos gevangen is. Door den Hooggcb. Heer Adolf Graaf van Bcchteren in bet Scbutinans boscliniet verre van deze stad, in het verslinden van een haas waarmede hij bezig was, gestoord en aangeschoten zijnde, kwam hij hier aanloopen op het marktplein. Aldaar door onderscheidene personen ver volgd sprong hij in het water, en beproefde het, om daar weer uit te geraken door herhaaldelijk tegen de belendende huizen op te loopen. Bij eene proeve om zich in eene schuit te redden, werd hij door cenen schipper in den rug gevatdoch bragt aan dezen eene vrij ernstige wonde toe. Eindelijk werd hij in het water door een smidsknecht afgemaakt en is later door genoem den Graaf van Rechtcren gekocht. Men hoüdt zich thans in deze omstreken ook bezig met de wolvcn-jagt, doch vreest dat zij niet zullen te bereiken zijn. BIHTEjMLAJSDSCHE BKHJtaTEiY TEREEAIGI9E STATE*. NEW-YORK, 15 September. Het leger der Vereenigde Staten onder aanvoering van den Generaal Seott, heeft de Mexicanen verslagen en is voor de poorten hunner hoofdstad aange komen. De dagbladen deelen voorloopig de volgende bijzonderheden dienaan gaande mede Den 19len Augustus zetteden de Noord Amerikaansche troepen, ten getale van 10,000 man, zich in beweging en verlieten Puebla, waar zij gedurende eenige maanden versterking afwachtten. Het leger, aangevoerd door den Generaal Seott, nam den schijn aan vali op Pinon te trekken, maar van rigling veranderende, kwam het voor ï'arn- bayaop ongeveer vijf mijlen van de hoofdstad gelegen. Zoodra de tijding hiervan te Mexico was aangekomen brak de divisie onder hevel vari den Ge neraal Valencia op, om aan de Amerikanen slag te leveren. De ontmoeting had plaats in de omstreken van Los Llonas de San Angelen de Mixiranen ondergingen eene volkomene nederlaag na een bloedigen strijd van twee dagen. Daarop trok Santa-Anna niet eene andere legerufdeeling den Generaal Seott te gemoeten onderging hetzelfde lot als zijn Onder-Bevelhebber. De overgeblevenen van het Mexieaansche leger, hetwelk voor weinig uren nog 20,000 man sterk wastrokken in wanorde op de hoofdstad terugen hunne aankomst veroorzaakte aldaar zoodanigen schrik, dat de Minister van Buitenlandsclie Zaken onmiddellijk het congres bijeenriep, ten einde de vre desvoorstellen in overweging te nemen, welke de Regering der Vereenigde Staten door bemiddeling van den Heer Trist aan Santa-Anna had doen aan bieden, en welke de dictator met verachting verworpen had. Daags na do overwinning der Amerikanen, werden de leden van het congres door mid del der dagbladen uitgenoodigd om zich te vereenigen, ten einde de voor waarden in overweging te nemen, aan welke door de overwinnaars het slui ten van den vrede was verbonden. De Mexieaansche Regering zond dadelijk parlementairen naar het Ameri kaansche leger, om eene schorsing der vijandelijkheden te verzoeken en den Generaal Seott te sineeken de stad niet binnen te trekken. Deze weigerde zulks in het eerst, maar den 21stcn werd op aansporing van den Britschen gezant een wapenstilstand van 48 uren gesloten. De voorwaarden dier over eenkomst bragten mede, dat de heide legers hunne stellingen niet inoglen verlaten en gedurende het bestand geen verdedigingswerk mogtcn opwerpen. Ter zclfder tijd zijn vijf Commissarissen, met den Oud-President Uerrera aan het hoofd, belast om met den Generaal Scott over de voorloopige vredesvoor waarden te onderhandelen. In de beide gevechten die onder de muren van Mexico hebben plaats ge hadhebben de Mexicanen op verschillende punten een ernstigen wederstand gebodenrnaar een groot deel onder henen voornamelijk de onlangs in dienst getredene jongelieden uit de stad, hebben bij de eerste losbranding des vijands de vlugt genomen en hunne wapenen weggeworpen. Een Noord-Amerikaansch dagblad begroot bet verlies der Mexicanen op 6 of 7000 man die gedood of gekwetst zijn. Dertien Mexieaansche Generaals moeten buiten gevecht gesteld zijn. De Generaal Valencia isnaar incn verneemt, slechts door twee compagnieu vergezeld, naar Fallicca teruggetrok ken. Het is zonder twijfel om de gevoeligheid der Mexicanen te sparen en liet hervatten der onderhandelingen gemakkelijker te maken, dat de Generaal Seott zicli onthouden beeft Mexico binnen te trekken. De Engelscbe gezant beeft ep nieuw zijne bemiddeling aangeboden, die ditmaal door de Mexicanen is aangenomenen men twijfelde er niet aan of de vrede zou voor bet einde van den wapenstilstand gesloten zijn. lumiïE. CONSTANTINÖFEL, 18 September. Behalve den brand, welke den 13''™ dezer de Europesche wijk beeft geteis terd en meer dan 200 huizen in de aseh gelegd waaronder verscheiden van steenhebben er den 15 en 16llen nog twee branden plaats gehad, de eerste was van minder heduidenis, door den tweeden werden 30 huizen verwoest in hel kwartier van Sultan Mehemet. De brand van den 13<lcn heeft eene schade van ongeveer 20 milliocn piasters veroorzaakt (bijna 10 mill. Nederl.) Men heeft gunstige berigten omtrent de krijgsverrigtingen in Albanië, en men meende dat de opstand aldaar spoedig zou gedempt zijn. PETERSBUR.G, 25 September. De Keizer heeft het vonnis van den Iloogen Krijgsraad bevestigd, waarbij de Luitenant-Generaals Dobriichin en Tsiiscliatny, wegens bet toelaten van verregaande wanorde en misbruiken bij hunne af deelingen van hel Kaukasi- sahe leger, het verdonkeren van gelden, valscli verslag geven aan Z. M. enz. veroordeeld zijn tot vervallirig verklaring van hunnen adelrang en ridder orden, en verlaagd worden tot gemeen soldaat. Uit aanmerking echter van het vroeger bekomen van wonden in 's lands dienst en zijnen langen diensttijd, beeft Z. 51. aan den laatste den adeldom teruggegeven en hem het invaliden- pensioen verleend. De zaak van verscheiden arrdere officieren wordt nog onderzocht.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2