COURANT. LEYDSCHE N". 119, 1847. i. BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. 1 "jvV r r» De Prijs dar Courant is f 13 in hat jaar; f/.1 do afzondarlijka nommars wordan tagan 10 Canton a/gcgaven. Da Courant wordt MaandagWoansdag an Vrijdag uitgcgcvan. Dia van Maandag komt MAANDAG, 4 OCTOBER. uit Zaturdag avond. Bij de viering op Zondag den 3den October, van het Ontzet dezer stad in 1574, willen wij onzen Lezers eenige coupletten mededeelen uit de slotzang van het Ontzet van Leydenbly-eindich spel van Jacob van Zevecote, ge- horen te Gent in 1596 en Hoogleeraar te Harderwijkalwaar hij in 1642 overleed. IK Elf ÏAI BLYUlf LKYBKXlAliS. Is de Spaignaert dan gaen vluchten, Is het waer, of is het niet, Dat hy uyt zijn schansen vliedt? Sijn wy vry gestelt van suchten Is de wreede beul gegaen Heeft hy Lcydcn laten staen Och, hoe wonder sijn de wercken Van den ongemeten God, Die 'tal keert naer zijn gebot, Alle dagen can men mercken Dat hy wel zijn kinders slaet, Maer haer nimmer en verlaet. De Maraen*) dacht dat hy Leyden T'eenemael had in zijn hant, Dacht op moorden ende brant God heeft hem van daer doen scheyden God heeft door een watervloedt Hem doen wackcrcn den voet. Wat mach nu de Spaignaert dencken, Dat God zynen hoogen moed Schandlick nederbuygen doet Als hy meest ons dacht te krencken Als hy meest ons dacht te slaen Is hy moeten heenen gaen. Als ons broot was opgegeten, Daer en was geen peerdevleys Meer genoeg tot onsen eysch Als ons hoop was neergesmeten, En de schimpers, Spaens gesint, Spotten met den vloet en wind. Zy geloofden dat Gods crachten Waren al te bijster kleen Om te helpen uyt geween: Nu sien zy dat haer gedachten Waren vol van sotterny, Want de stat is weder vry. God is 't die wy moeten prysen God is 'tdie ons in den noot Lang gewenschte hulpe boot. God heeft blijcklick willen wysen Dat hy Leyden heeft ontset, En des vyants kracht verplet. Laet de wreede vyant roemen Op zijn ruyters, op zijn macht, Op zijn Goden, op zijn pracht: God is 'tdie wy willen noemen, Die stelt Leyden weder vry Van de Spaensche tyranny. Blyde statgaet weêr betreden Maer niet met een bang gedacht Al dat ghy hebt doorgebracht Al dat ghy lang hebt geleden Al uw' droefheid, al uw' pijn, Die in vreucht verandert sijn. Denkt nu op de knolleschellcn Die ghy op den mishoop socht, Door den noot daer toe gebrocht Eer u God te vreên kwam stellen. En denckt dat ge uw leven lanck Hem zijt schuldigh groolen danck, Siet dat ghy en uwe kinders Diepe printen in het bert, Al de gunst die u gewert Dat ghy van de mensverslindcrs, Sonder dat het bloet u cost Wert genadelick verlost. Loopt, Maraen, al uwe wercken, Al uw' valschcyt, al uw' list, Sijn hier t' eenemael gemist Yeder can uw hert wel mercken Loopt, Maraen, ghy zet belet, Leyden is weerom ontset. Doch, ghy God, God vol genaden, Die hebt van het Spaensche jok En or.dragelicken block Onsen vryen hals ontladen Die ons pijn en droevigheyt T'eenemael hebt neêrgeleyt: O wy dancken U van harten Dat Ghy als een Vader doet Keert in vreucht ons tegenspoet, Keert in blijdschap al ons smerten En in lacchen ons geschrey Dat geduert heeft t'sedert Mey. Geeft dat wy U altijt eeren En U dancken voor het goet Dat Ghy dese landen doet: Wilt den Spaignaert van hier keeren, Maecket dat wy niet en sien Hem vermoorden vroome liên. Geeft dat ons nakomelingen Noyt de vryheyt af en gaen Altijt tegen Spaignen slaen Noyt vergeten altijt singen Dat Ghy Leyden hebt ontset En de Spaensche macht verplet. Spanjaard. LEYDEN, 2 October. Gisteren morgen werd gelijktijdig bijna met de aankomst van den eersten spoortrein uit Amsterdam, door middel van den elect ro-magnetischen-telegraaf uit Haarlem aan het station van den Spoorweg alhier, het berigt aangebragt, dat met dien spoortrein tien vermoedelijk ontvreemde koebeesten naar deze stad vervoerd werden. Door den lofwaardigen ijver van den Heer Stations- Chef, die onverwijld de meest gepaste maatregelen nam, kwam dit berigt spoedig ter kennisse van de Politie, met het gelukkig gevolg dat zeer kort daarna de koebeesten op de markt opgespoord in bewaring gesteld en de geleiders aangehouden werden. Een hiervan kwam tot de bekentenis, dat hij den voorafgaanden nacht onder de gemeenten Assendelft, Uitgeest en Krommenie, elf beesten uit de weide had weggehaald en des morgens reeds een te Haarlem had verkocht. In den avond werd een gedeelte van het ge- stolene aan twee der eigenaarsdie door den telegraaf ontbodennaar her— waarts waren gekomen, teruggegeven, terwijl de schuldigenaar Haarlem is opgezonden. Uit deze inderdaad belangrijke aanhouding blijkt op nieuw, welk nut ook voorde Justitie van een doeltreffend gebruik van den telegraaf te wachten is. De Aloë staat thans in zijn schoonsten bloei. Deze zeldzaam bloeijende en prachtige plant lokt bij voortduring een groote menigte stadgenooten en vreem delingen. Men rekent dat ze bij goed weder nog wel eene maand in bloei kan blijven. 'sGRAVENHAGE, 2 October. Z. M. is heden naar Tilburg vertrokken, na een bezoek bij Z. K. H. Prins Alexander te hebben afgelegd. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden en hunne Dochters zijn gisteren avond op hun buitenverblijf het Huis de Pauw, aan den Leydschen straatwegin goeden welstand teruggekeerd. Z. K. H. Prins Alexanderdie zich tegenwoordig op zijn Buitenver blijf op den Bezuidenhoudschen weg alhier, bevindt, is voortdurend ongesteld. Zijne ziekte zou in de laatste dagen meer achter- dan vooruit gegaan zijn, zoodat er van de voorgenomen reis naar Madera niet meer wordt gesproken. Dr. Everard legt menigmalen bezoeken bij den Prins al'. Gisteren heeft de Koning bij herhaling den Prins bezocht. Z. K. II. heeft den afgeloopen nacht vrij rustig doorgebragt en geene koorts gehad, doch bevindt zich overi gens zeer zwak. Gisteren is de Heer Mp. H. J. H. Modderman als Raadsheer in den Hoo gen Raad geinstalleerd. De Voorzitter van den Hoogen Raad heeft bij deze gelegenheid eene belangrijke redevoering gehouden, en onder anderen gewaagd van de noodzakelijkheid eener minder gebrekkige strafwetgeving dan de be staande, onder welke de voorzieningen in cassatie op eene schrikbarende wijze toenemen. De Hoogleeraar Ullmann is Woensdag 11. met zijn' zoon, en begeleid door de Professoren van Oordt, Kist en Seholtenin deze residentie aangeko men en heeft de verzamelingen van schilderijen, de Koninklijke bibliotheek, het kabinet van penningen en gegraveerde steenenen andere merkwaardig heden met groote belangstelling bezocht. Professor von Olfers, Directeur der Koninklijke musea in Berlijn, die Z. M. den Koning van Pruissen op zijne reis naar de Rijnprovinciën begeleid hadis eergisteren in deze residentie aangekomenalwaar hij de openbare verzamelingen, onder anderen ook de Koninklijke bibliotheek, bezocht heeft. Hij is daarna onmiddellijk naar Leyden vertrokkenom het Museum van Oudheden te bezigtigen. ROTTERDAM, 1 October. De Hoogleeraar Ullmann is eergisteren avond alhier aangekomen na dien dag te 'sGravenhage te hebben doorgebragt. Gisteren nam hij eenige merk waardigheden dezer stad in oogenschouw, en woonde des avonds de Godsdienst oefening bij onder het gehoor van den Wel-Eerw. Z. Gel. Heer van Ooster zee. Na den afloop daarvan was er te diens huize eene broederlijke bijeenkomst met den beroemden man waaraan onderscheidene Predikanten van verschil lende Kerkgenootschappen deel namen. De avond werd onder aangename en belangrijke gesprekken doorgebragt. In alles bleek 's mans hooge ingenomen heid met Holland de Hollandsche Godgeleerden en den Kerkelijkcn toestand

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1