NOTIFICATIE. 1°. Zal er een voortdurend middelpunt institution centrale et permanente) zijn voor alle genees-, veeartsenijkundige en pliarmaceutische genootschappen een orgaan van de behoeften der Belgische geneeskunst-beoefenaren? 2°. Hoe zal de naam dezer inrigting wezen 3°. Waar zal zij' gevestigd zijn 4°. Zal de nicnwe inrigting een zuiver maatschappelijk of ook een wetenschappelijk doel hebben Bij gelegenheid van de Septemberfeesten is de Heer van Hecke, uit vinder van een gebreveteerd stelsel van luchtvaartalhier voor het eerst met zijne luchtballon opgestegen. De reiswelke hij met den Heer Dupuis-Del- court deed ving ten 2 ure 25 min. aan 6 min. later waren de reizigers boven de wolken. Daar zij bon voertuig nu geheel aan zichzelven konden overlaten, hadden zij ruimschoots gelegenheid liet prachtig gezigt der wol ken, die zich als ijsbergen vertoonden, te aanschouwen; van de aarde kon den zij nu niets meer ontdekken. Tot 2 ure 45 min. bleven zij stijgen en hadden toen eene hoogte van 4,500 ellen bereikt. In minder dan 5 min. daalden zij nu 2,500 ellen en passeerden op nieuw de wolken. Nu ont dekten zij weder de aarde en daalden ten 3 ure 5 min. te Leberchie, nabij Charleroineder. Hier verliet de Heer van Ilecke de ballonen zijn reis gezel werd op nieuw naar boven gevoerd; onder het stijgen riep hij: Vrees niets, ik sta voor alles in." ANTWERPEN, 28 September. De aanvoer van granen blijft hier nog aanhonden. Zaturdag is de ontzag gelijke voorraad die reeds de magazijnen vervultnog weder met zes ladingen vermeerderd en men wacht er nog meer. - In de meeste gemeenten van de beide Vlaanderen is de aardappeloogst zeer voldoende uitgevallenop sommige plaatsen zelfs overvloedig. De ziekte heeft weinig schade aangerigt en was op verre na zoo hevig niet als in de beide vorige jaren. De vrachtenvooral de appelenzijn in groote getale gewassen. STADS BERUSTEN. De Hertog Bernard van Saksen-Weimar heeft ziph den 22ste0 van Ton- Son naar Marseille begevenmen meende dat hij Spanje zou bezoeken. De hoofdstad telt, volgens de onlangs afgeloopen telling, 1,053,897 inwoners. De bevolking is in de laatste 5 jaren met 118,636 zielen ver meerderd. De klokketoren, dit oud gedenkstuk van het oude Parijs, op welken in 1370 de eerste klok werd geplaatst, en die in groot verval was, wordt geheel in orde gebragt en 't bovenst gedeelte vernieuwd. De afbeelding van den overleden Griekschen Minister Koletti, zal in de galerij van beroemde mannen van Europa te Versailles worden geplaatst. Een jong geneesheer, Carrot genaamd, heeft een werktuig uitgevon den, waarbij de landerijen door stoom beploegd worden. Dit werktuig is eene verceniging van eene gewone locomotief en van een mechaniek stelsel van bouweelen, die op eene geringe uitzondering na, werken alsof ze door handen-arbeid voortgedreven werden. Dit werktuig gaat voor- of achter waarts met eene snelheid welke men naar willekeur kan regelen, en kan gemakkelijk en snel geregeld wordenmen kan de kracht der houweelslagen wijzigeneen groot of klein stuk grond bewerkenin één woordmen kan dit werktuig overal voor aanwenden waartoe men haar noodig heeft. BELGIE. BRUSSEL, 28 September. De Heer Leclercq die tot Gezant bij den Pauselijken Stoel was benoemd schijnt daar niet in den smaak te vallen. Het gerucht van vrijzinnigheid dat omtrent hem derwaarts is overgewaaid, heeft veroorzaakt dat hij in de oogen van personen van invloed aan het Pauselijk Kabinet geene genade heeft kunnen vinden. De zitting van het Penitentiair Congres, waarvan wij in ons nommer van den 27sten dezer het eerst verslag gaven, werd den 23stcn dezer des morgens kwart over tien ure geopend. De President gaf der Vergadering kennisdat Prof. C. A. den Tex verhin derd was, deze zitting bij te wonen. De Heer Peruzzi deelde mede, dat een Koninklijk genootschap van patronaat over ontslagene misdadigers te Turin was opgerigt, alsmede dat gelijke inrig- tingen reeds te Rome en te Bologna in werking waren. Vervolgens legde de Heer d'Almeida eene statistiek over der misdaden in Portugal. De Ridder Bertini gaf inlichtingen nopens den staat der gevangenissen in Sardinië en berigtte, dat in dit rijk drie groote cellulaire gevangenissen in aanbouw zijn. Tusschen de Heeren Varentrap, Luitenant-Kolonel Jebb en B. Rotch, over heidspersoon uit het Graafschap Middlesex ontstond eene wisseling van denk beelden over de luchtzuivering en warmtegraad der gevangenissen. De Artt. over het punt van waar de gevangenen moeten worden in bet oog gehouden over de cellen, enz., verwarming en luchtzuivering, over plaatsen om licht en lucht te ontvangenover kapel, schoolspreekvertrekkenhuisdiensl administratie, verblijf der beambten, sluiting en beveiliging, algemeene be palingen worden alle na vrij uitvoerige discussien tusschen de Heeren Chassinat, Vr. Faider, Roussel, Abt Laroque, Field, Ducpétiaux, Blonet, Suringar en Moreau-Christophc met meerdere en mindere wijzigingen aange nomen doch over art. 9 nopens de kapel konden de leden het niet eens wordenzoodat dienaangaande niets is vastgesteld. Daarna is de vergadering geslotennadat alvorens aan het bestuur was op gedragen, om het programma vast te stellen van hetgeen in het eerstvolgende Congres zal worden verhandeld. Na afloop der vergadering hebben de leden van het Congres deel geno men aan een gemeenschappelijk feestmaalonder voorzitting van den Mi nister van Justitie. Onderscheidene feestdronken zijn bij die gelegenheid ingesteld. De Heer de Beaumont heeft het Belgische Gouvernement, namens de vergadering, dank betuigd voor de wijze, waarop het de leden van het Congres heeft ontvangen. Hij heeft gezegddat de tegenwoordigheid van eenen Belgischen Minister hij het feest genoegzaam aantoonde, dat ook de regering van België overtuigd was van de noodzakelijkheid eener hervorming van de wijze van inrigting der gevangenissennaar aanleiding van hetgeen door het Congres was besloten. De Heer de Ilaussy heeft daarop het woord gevoerd en de gezamenlijke leden van het Congres bedankt voor hetgeen door hen was verrigt. Hij heeft hen voorts de verzekering gegevendat de Belgi sche Regering vastelijk had besloten om de beginselen in te voeren, welke door het Congres, in het vorige jaar te Frankfort en thans te Brussel, zijn aangenomen. Ter uitvoering van het eergisteren door het penitentiair congres geno men besluit, hebben zich het bureau en de comités van Frankfort en Brussel gisteren morgen aan het stadhuis vcreenigd, als organiserende commissie voor de aanstaande zitting. De Commissie heeft aangenomen het voorstel van den Heer Visschers, betrekkelijk de verdeeling van het congres in vijf comités, belast met het voorloopig onderzoek van de zaken aan de orde van den dag. Daarop is zij uiteengegaan na besloten te hebben, dat de aanstaande zitting van het penitentiair congres den lsten September aanst. in Zwitserland of in Holland zou plaats hebben. Het zal later beslist wordenin welk dezer beide landen het congres zich zal vereenigen. Den lsten October aanst. zal alhier een congres gehouden worden van afgevaardigden der genootschappen voor geneeskunde in België. Vijf en twintig maatschappijen zullen zich door 60 a 70 afgevaardigden doen vertegenwoor digen. De volgende vragen zullen er behandeld worden Oproeping der Verlofgangers voor de Nationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, roepen bij deze op, ingevolge eene aanschrijving van den Heer Staatsraad Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, alle Verlofgangers van de Nationale Militie, welke van hunne korpsen zijn teruggekomenen mitsdien ook de zoodanigendie bereids met het korps hebben afgerekenden zij die in het Voorjaar van 1848 staan gepasporteerd te worden, om te compareren op de plaats van het Gasthuis aan de Aalmarktten einde, ingevolge art. 181 der Wet op de Nationale Militie van den 8sten Januarij 1817, in verband gebragt inet art. 10 der Wet van den 28steQ November 1818, door den Heer Kolonel Militie-Commissaris te worden geïnspecteerdbehoorlijk in tenue gekleed en voorzien van alle medegenomen equipementstukkenbenevens hunne zak boekjes en requs der verlofpassenen zulks op Dingsday den 5<lel1 October aanstaandedes morgens ten 10 ure. En geven Burgemeester en Wethouders voornoemd wijders bij deze kennis, dat, bijaldien zich binnen deze Stad ook Verlofgangers mogten bevinden, tot andere Gemeenten of Districten behoorende, deze almede gehouden zijn ter voorschreven plaatse en tijd te compareren; met vermaning aan alle Ver lofgangers van de Nationale Militie, om naauwkeurig aan deze oproeping te voldoenen te zorgen dat hunne kleeding en equipementstukken in goeden staat worden voorgesteldals zullende de zoodanigenwelke dezelve mogten hebben verwaarloosdhet aan zich hebben te wijtendat zij voor zekeren tijd onder de wapenen worden opgeroepen; terwijl aan diegenen, welke zon der wettige en door Burgemeester en Wethouders aangenomen redenenvan de Inspectie mogten wegblijven, door den Heer Militie-Commissaris een arrest van twee tot zes dagen, in de naastbij gelegen militaire provoost, zal wor den opgelegd. Zullende de attesten wegens ziekte, door Geneesheeren of Heelmeesters aan Verlofgangers afgegeven, uithoofde van welke zij belet mog ten worden de Inspectie bij te wonenter Secretarie moeten worden ingele verd, uiterlijk op Maandag den 4den October bevorensvóór één ure des middagsterwijl andere wettige redenen van verschooning door de Verlof gangers mede op dien dag's morgens ten 11 ureaan HII. Burgemeester en Wethouders zullen moeten worden voorgedragenten einde over dezelve te kunnen oordeelenzullende er door den Heer Kolonel Militie-Commissaris aan niemand vrijstelling worden verleend. Aldus gedaan en gepubliceerdbij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 20sten September 1847. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen het Vierde Voljaars Aanvulling-Kohier voor de Belasting op het Personeel, dienst 1847 en 1848, hetwelk op den 28slen dezer maand is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU, Leyden30 September 1847. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3