LEYDSCHE COURANT N°, II VRIJDAG, 1 OCTOBER. to -^NrY;; BINNENL AN DSCHE BE RIG TEN. B IT EN LAN DSCHE BE R G TEN De Courant wordt Maandag 9 Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. f •w i De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, SO September. Het Hoofdbestuur van den Rbijrispoorwcg beeft bekend gemaakt, dat de uren van vertrek voor de wintcrdienstwelke den 5Jen October zal aan vangen zijn geregeld even als ten vorigen jarc. Uit eene officiële mededeeling van de reeds afgeleverde en vermoedelijk nog te leveren Gouvernenients-producten op Java, uit den oogst van 1847, loopciide tot uit0 Junij van dat jaar, blijkt, dat deze bedroegen van koffij 850,201 pikols; van suiker 974,997 pikols, van indigo 1,421,075 Ainst. ffi; tbee 1,084,781 Auist. kancel 219,598 Amst. cochenille 50,175 Ainst. en peper 131,250 Amst. bovendien bleven vermoedelijk ter be- scbikking van de Fabriekanten 148,825 pikols suiker en 20,825 Amst. cochenille. Voor rekening van bijzondere personen waren tot uit0 Maart geteeld: koffij 74,232 pikolssuiker 325,880 pikols; tbee 73,000 Amst.®; tabak 1,497,550 Amst. en cochenille 30,825 Amst. De Heer C. J. van Oostveen, te 's Ha ge, meldt aan den Redacteur der ff. Rott. Cour. dat de vierkante zilveren munt te Amersfoort gevonden, niets anders is dan de dikwijls voorkomende Noodmunt van Groningen waarvan die lieer ook onderdeden bezit. Hel waarde-merk zou waarschijnlijk 25 stui vers en geen 22 moeten zijn. 'sGRAVENlIAGE, 30 September. De Minister van Finantiën heeft van een ingezetene van Leeuwarden een vrijwillige gift van 500 ontvangen, ten behoeve van 's Rijks schatkist. In de aanstaande zitting der Staten-Gencraal zal ook aangeboden wor den de wet ter vervanging van die van 26 Augustus 1822, over de heffing der regten van in-, uit- en doorvoer en van de aeeijnsen alsmede van het tonnegeld der zeeschepen. Morgen middag ten 2 ure zal de Hooge Raad eene plegtige algemecne openbare zitting houden, tot de installatie van de Heer Mr. II. J. 11. Modder man, die laatstelijk door den Koning tot Raadsheer in dat hoogste regterlijke collegie benoemd is in de plaats van den Heer Mr. L. A. Lightcnvelt die tot andere function is geroepen. De Hooge Raad, Kamer van Strafzaken, heeft eergisteren en gisteren uitspraak gedaan in de volgende vier zaken, waarbij het veroordcelingen tot de doodstraf gold, als in de zaak van: 1°. J. Ortel, die bij arrest van het Hof iri Noord-Holland, van 5 Mei jl., ter zake van diefstallen met verzwarende omslandighedenen wegens moed willige brandstichting, is veroordeeld tot de straffe des doods. 2°. J. J. Creutz ol Kruitz c. s.die hij arrest van het Hof in Limburg, van 7 Junij jl., schuldig verklaard zijn, J. Creutz en J. Timmermans aan diefstal met verzwarende omstandigheden en Catharina Smolenaars, van mede- pligtigheid daaraan, en de eerste veroordeeld is tot de stralle des doods, door middel van de guillotine, de tweede tot levenslangen dwangarbeid, te pronk- stclling en brandmerk en de derde tot vijf jaren dwangarbeid. 3°. J. A. Hase en J. II. Houtam, die bij arrest van het Hof in Zuid-Hol land, van 26 Junij jl., veroordeeld zijn tot de straffe des doods, en wel de eerste ter zake van het namaken van zilveren nationale gangbare inuntspc cien en beiden aan het misdadig deelnemen aan het in omloop brengen dier alzoo vervalschte muntspeciën en zulks, ten aanzien van beiden na reeds bevorens ter zake van misdaad veroordeeld te zijn geweest. 4°. A. II. Hermansdie ter zake van kindermoorddoor het Prov. Hof in Limburg, tot de doodstraf door middel van de guillotine is veroordeeld. Deze vier voorzieningen in cassatie zijn allen door den Iloogen Raad ver worpenzoodat er voor alle de bovengemelde personen, en daaronder de vijf tot de doodstraf veroordeelden geen ander middel meer overblijft dan een beroep op de genade des Konings. In de afgeloopen week zijn hier ter stede eenige duizende circulaires aan de huizen bezorgd, met het doel om de ingezetenen op te wekken tot deelneming aan het lidmaatschap der Nederlandsche Vereeniging tot Af schaffing van Sterken Drank. Weldra moge die vereeniging in ons Vader land en in deze stad een groot aantal leden tellen en meer en meer de sterke drank die vijand van welvaart en volksgeluk verdreven worden Bij eene Koninklijke beschikking van 22 dezer, is de oprigting der bedoelde Veeartsenijkundige Vereeniging veroorloofd geworden, mits deze instelling zich gedrage naar de algemeene wettelijke en andere verordeningen, hier te lande hestaande. ROTTERDAM, 29 September. Zaturdag jl. had de jaarlijksche algemeene vergadering der prijsuitdeeling plaats, van het alhier gevestigde Schilderkundig Genootschap. De Voorzitter de Heer J. van HarderwijkRz., opende de vergadering en las, hij afwezigheid van den Secretaris, den Heer C, G. Schutze van Houten, het verslag voor van den staat en de werkzaamheden des Gcnootschapsover het met uit0 Augustus II. geëindigde jaar. Daarna hield de Hoogl. J. van der Hoeven van Leydeneene redevoering Over het geduld en de oefeningzonder welke hetevenzeer in de beel dende kunsten als in de wetenschoppenonmogelijk is tot eenige volko menheid te geraken welke redevoering met groote belangstelling werd aan geboord. Na de voordragt dezer rede werden door den Voorzitter de leerlingen be kroondwelke in de verschillende vakken den eereprijs behaald hadden. Dezer dagen is door den Rijk-Veearts J. van Dam, te Aarlanderveen, uit naam van onderscheidene Rijks-Veeartsen in Zuid-Holland, autorisatie verzocht tot oprigting cener Veeartsenijkundige Vereeniging in die provincie, waarbij de overige provinciën zich zouden kunnen aansluiten, om alzoo eene algemeene Maatschappij ter bevordering van Veeartsenijkunde in Nederland uit te maken, en zulks op grondslagen daarvoor nader te ontwerpen. LEEUWARDEN, 22 September. Mogen de ingezetenen van Frieslands hoofdstad zich in den maatregel ver heugen door het Stedelijk Bestuur genomen, ter wering van een zeer alge meen misbruikhet vervalschen namelijk van het Roggebrood met zemelen of somtijds nog slechter zelfstandigheden; de overige ingezetenen des Rijks schijnen wel van een zoo hoogst weldadig ja volstrekt noodzakelijk toezigt verstoken te zullen blijven. Zulks schijnt evenwel onverklaarbaar, dewijl door dergelijk toezigt aller partijen belangen gelijkelijk worden behartigd of wor den niet zoowel de Gemeente-kassen als des Rijks Schatkist cr door bevoor deeld en bevordert het niet bet belang van den eerlijken-bakker? maar is bet niet bovenal ten behoeve der ingezetenen in het algemeen, en van die hunner in het bijzonder, welke bijna uitsluitend Roggebrood eten en wier omstandigheden niet gedoogen ander brood te koopendat de Besturen ver- pligt zijn, op bet voetspoor van Leeuwardens Bestuur, te zorgen dat die klasse van ingezetenen, in plaats van brood van zuivere rogge, geen brood kooptwaaraan van 30 tot 50 honderdste voedzame deelen ontbreken hoe danig brood, nog onlangs, volgens genoinene proeven, zoo binnen als buiten deze I'rovincie tegen vollen zettingprijs moet verkocht zijn, iets waarvan de Plaatselijke Bestoren wel niet mogen geacht worden onkundig te wezen; althans er is zelfs grond om te gelooven, dat men er hier en daar uitdruk kelijk opmerkzaam gemaakt is, maar de zaak, die hier zulke schoone vruch ten draagt, geen onderzoek eens waardig keurt. OOST-I1V19IE. BATAVIA, 26 Julij. Berigtcn van Sumatra melden, dat de Sergeant-Posthouder te Loemoct, in den morgen van den 24sten Maart jl. was overvallen gew orden donr eenig slecht volk, dat echter door zijne welberaamde maatregelen, spoedig en met verlies van drie man moest afdeinzen. De Luitenant-Colone!Commandant te Si- bogha beeft zich terstond met een klein detachement derwaarts begeven, en vond alles weder tot de rust teiuggekeerdzijnde de hoofdschuldigen vrijwil lig in onderwerping gekomen. )n de afdeeling Mandhaling (Noord-Oostelijk gedeelte van Sumatra's West kust) was een oproer aangestookt door zekeren Rangar I.aoet, en aangevangen met het vernielen van eenige bruggen, het overvallen en verbranden van het nieuwe Etablissement aan de Batang-Taro en het vermoorden van den Sergeant Luxem burg. Door de maatregelen der burgerlijke en militaire autoriteiten heelt men de rust spoedig hersteld. Rangar Laoet en eenige andere hoofden waren in om-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1