afgedaald, de bramsteng en steng verbrijzelende en den grouten mast zelve van boven tot aan den voet van een splijtende. De spaanders waren in alle rigtingen wijd en zijd over liet dek geworpen; gelukkig waren er, tijdens bet voorval plaats bad maar weinig manschappen op dek slechts één matroos is ligt gekwetst geworden. De bark So-ootban isten gevolge van dit on geval, weder naar Batavia moeten terugkeeren en aldaar den 28sten Mei ter reede geankerd ten einde de bekornene schade te doen herstellen. Den 25s,e" Mei, ten 11 ure, zijn aan het postkantoor te Weltevreden de brievenpakketten gesloten, bestemd om met het stoomschip Batavia, Luit. ter zee der lste klasse Auemaet, over Muntok en Uiouw naer Singapore, en verder van laatstgenoemde plaats per landpost naar Europa te worden gezon den. Het getal brieven bedroeg SIC naar Europa en GG6 naar verschillende Indische gewesten. Alzoo te zamen 1482 brieven. Den 12den Junij is gemeld stoomschip alhier teruggekeerd. Daarmede zijn aangebragt de uit Europa verzonden brieven van Maart, welke aanvanke lijk naar Hongkong doorgezonden en van daar naar Singapore teruggebragt zijn; ook die van April, welke regtstrceks uit Europa te Singapore aangebragt, door de welwillende tusschenkomst van den Bevelvoerder der Britsche zeemagt aldaar, in ontvangst zijn kunnen genomen worden, zonder wiens bemiddeling ook de male van April naar China zou zijn doorgezonden. Het stoomschip Batavia beeft alzoo deszelfs .eerste reis naar Singapore volbragt. Den 26stcn Junij is gemeld stoomschip weder naar Singapore vertrokken voor bet overbrengen en afhalen der brieven. Ditmaal zijn van hier verzon den naar Europa 1548 brieven en 843 naar verschillende Indische gewesten. Dus te zamen 2391 brieven. AlLi&EI&IEe ALGIERS, 18 September. Het bestuur heeft volgens daartoe door den Minister van Oorlog gegeven bevel een hoogst gewigtigen maatregel ten uitvoer gebragtden 15den dezer verscheen het eerste noinmer van een dagblad met Arabische letters gedrukt. Deze uitgave geschiedt ten dienste van al de inlandsche ambtenaren van Al- gerie zij beeft ten doel ben op de hoogte van de staatkundige berigten der drie provinciën te houden hun onderrigt te geven in landbouw en nijver heid ben met den stand der voornaamste Europesche cn Arabische markten bekend te maken en eindelijk uittreksels op te nemen van Muzelmansche schrijvers, die der Arabische taal bet meest tot luister hebben gestrekt. Dit blad beet dat is: de Nieuwsbodebet Arabische woord sluit tevens in zich de beteekenis van het geven van yoede tijdingen. Het ver schijnt den 15den en 30stcn van elke maand cn zal gratis aan de inlandsche beambten worden toegezonden. RIISLAKD. PETERSBURG, 16 September. Bij besluit van den 20sleD Augustus is tot gedeeltelijke dekking der kosten van aanleg van den Petersburger-Moskauer spoorweg, de uitgifte bevolen van cene nieuwe serie, te weten van het nummer XI, de vier daartoe onder de nummers VIII, IX, X en XI bestemde seriën, ten bedrage van 3 mill. z. r. De beroemde Cobden is thans te Moskou. Hij heeft de jaarmarkt te Nishni Nowgorod bezocht en daar de uitstekende orde en de nijverheid in de Fabrieken bewonderd. ffiRIEIiEMIiAIIi!. ATHENE, 10 September. De President-Minister Kolctli is na een smartelijk lijden van eenige we ken heden overleden. Het is een zwaar verlies voor hel landdaar thans vooral, wegens het verschil met Turkije, de hoop des Vaderlands op hem gevestigd wasen door zijnen dood de staat weder ten prooi wordt aan al lerlei wisselvalligheden. Gedurende zijne ziekte ontving hij van alle kanten de welmeenendste blijken van deelneming, zelfs de Koning kwam eiken dag «enigen tijd aan zijn ziekbed doorbrengen. ÜWEOEI. STOKIIOLM, 12 September. Onder de nalatenschap der beroemde Tooncelspeelster Hoegquist in April overleden, vindt men 132 gouden sieraden meest met edele gesteenten; een waaijer met gouden handvat, versierd met robijnen, een zilveren helm die de Koningin-weduwe haar had geschonken voor de rol van Jeanne d'Arc in het treurspel van Schiller. Hare tooneelkleederen bevatten meer dan 400 volledige costumen van grooten rijkdom. De innerlijke waarde van haar zilverw erk wordt op ƒ20,000 Nederl. geschat. I1ALIË. ROME, 16 September. De Generaal Prins de Pompeo Gabrielli is in plaats van Msgr. Lavinio di Medici-Spada tot hoofd van het Ministerie van Oorlog benoemd en den 14dcD geïnstalleerd. Dit is de eerste maal dat deze betrekking aan een' leek wordt opgedragen. ZWIIIEËLMII. LUCERN, 16 September. Omtrent den strijd in Zwitserland wordt in zooverre tegenwoordig een ge- svigtige stap gedaan, dat van de zijde der demokratische kantons, welke tot het afzonderlijk verbond hehooren, die zaak aan het volk ter beslissing wordt voorgelegd. Reeds beeft de groote raad van Schwyz tot het houden ccncr buitengewone volksvergadering te dien einde besloten, de overige oude kan tons zullen dit voorbeeld volgen en zoo zal in Oud-Zwitserland de zaak tot eene volkszaak gemaakt, en gelijk eenstemmig alle geruchten luiden de verdedigings-oorlog tot eenen volkskrijg verheven worden. In de demo kratische kantons is men blijkbaar van plan geweld met geweld te keeren. Intusschen heeft de Apostolische Nuntius onlangs eenen rondgaanden brief aan de gezamenlijke Bisschoppen van Zwitserland gcrigt, de uitnoodiging be vattende, om gebeden tot den Allerhoogste op te zenden dat Hij de ramp van eenen burgerkiijg van Zwitserland moge afwenden. Te Bern duurden de wapeningen voort en in de straten zag men schier niets dan soldaten. Alle zaken stonden geheel stil en iedereen leed daaronder. jEB lil 15 oil El IE! W MUNCHEN, 20 September. Z. M. heeft aan de universiteit te Erlangen een leerstoel voor de theologie der Gereformeerde geloofsbelijdenisten behoeve der Protestanten in de Pfalzopgerigt en als Hoogleeraar daarvoor beroepen Dr. EbrardProfessor in de theologie te Zurich, geboortig uit Erlangen. Z. M. heeft de gouden medaille van Verdiensten geschonken van den Kapitein Adam Geiger, die het eerst de vaart van Amsterdam naar Weenen door het Lodewyks-kanaal beeft ondernomen. Morgen zullen de leden der Stenden vergadering overgaan tot de keus van Candidaten voor het Presidentschap. ft AHSE W. LEIPZIG 20 September. Gisteren overleed hier onverwacht magister Joh. Clir. Jahri mede-redacteur van dc jaarboeken voor philologie en paedagogiek, en als bekwaam philoloog in de geleerde wereld met roem bekend. IIEglEX. In de bijeenkomst van bet Gustaaf-Adolf-genootscbap te Darmstadt is men overeengekomen, om alle punten van verschil, ten aanzien van leerstellige beginselenter zijde te laten. Ook is besloten alle Afgevaardigden toe te la tenzoodra de geloofsbrieven, wat den vorm betreft, voldoende zijn. De Heer Koopmans, uit Amsterdam, lid van het Nederlandsch Genootschap Uni- tas, heeft eene redevoering gehouden, die veel indruk had gemaakt. Wederom hebben 627 hulpbehoevende gemeenten aanvraag om ondersteuning gedaan. ËMGEIiAMD. LONDEN, 25 September. H. M. is met haren Gemaal en Kindereu van hare reis naar Schotland op het eiland Wight wedergekeerd. Lord Clarendon neemt zoo veel mogelijk maatregelenom de vreeselijkc ellende van den vorigen winter in Ierland te voorkomen. De oogst, hoewel goed, zal niet overal voldoende zijn de westelijke districten zullen de meeste hulp behoeven. De beerschende koortsen nemen te Dublin en omstrekenmeer cn meer toe, voornamelijk onder de armere klassen. Van 1 Januarij tot 30 Junij zijn op de spoorwegen hier te landen 23,119,412 reizigers vervoerd; door ongelukken hebben in dien tijd 101 per sonen het leven verloren en zijn 100 anderen min of meer zwaar gekwetst. FBASKEMIi. PARIJS, 27 September. De Aaitsbisschop van Parijs heeft gebeden uitgeschreven voor Pius IX en den goeden uitslag zijner hervormingsplannen. De Moniteur bevat den vergelijkenden staat der voornaamste handels artikelen gedurende de acht eerste maanden van 1847, 1846 en 1845, met aanwijzing der ontvangen regten. De regten, gedurende die acht maanden ontvangen, waren in 1845 101,203,157, in 1846 100,555,074, in 1847 88,991,359. Dit laatste tijdvak levert derhalve aan regten eene vermindering op van 11,563,715, vergeleken met het overeenstemmend tijdvak van 1846 (de commerciële krisis begon zicli te doen gevoelen) en van 12,211,798 vergele ken met dat van 1845. De Hollandsche Maatschappij van fraaije Kunsten en Wetenschappen hield den 18den September 1847 hare jaarlijksche Algenieene Vergadering Ie Leg den onder voorzitting van den lloogleeraar Mr, C. J. van Assen, die haar opende met eene P.edevoering over de Begrippen der Ouden ten aanzien van leven geluk en dood. De Algemeene Secretaris Mr. II. C. Huyser deed Verslag van de voornaamste handelingen en voorvallen bij de Maatschappij in hare bijzondere Afdceiingcn, sedert de laatste Algemeene Vergadering, den 19d<iu September 1846 te Am sterdam gehouden, en van haren tegenwoordigen staat. Vervolgens zijn uit de voorgestelde vragen de volgende aangenomenom beantwoord te worden vóór of op den lste" Januarij 1849: 1°. Eene Geschiedenis van de studie der Wijsbegeerte in Nederland. 2°. Eene beredeneerde Woordvoeging Sgnta.visder Nedei duitsche taal. 3°. Hekeldichten op Nederlandsche toestanden en personenin den trant der Jamben van Aug. Barbier. De Maatschappij herinnert, dat zij vóór of op den lstc" Januarij 1848 de

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3