BUITËJNLAJNDSCHE BEKltiTËJN. examen en zonder bewijs, dat zij den graad van doctor of candidaat in de regten hebben verkregen, doch na gedane storting in de kas der Akademie, bij den aanvang van elk Akademie-jaar, eener somma van ƒ300. Bij gelegenheid der tentoonstelling van de voortbrengselen der natio nale nijverheid, welke hier in de maand Juiij 1848 zal geopend worden, zullen de gebouwen der Koninklijke Akademie ter beschikking aan het ste delijk bestuur afgestaan worden, terwijl het provinciaal bestuur de kosten voor de inrigting en verfraaijing op zich zal nemen. BOTTERDAM, 27 September. De Nederlandsche Handelmaatschappij heeft 3 schepen bevracht, voor deze stad 2en 1 voor Amsterdam. Wij vernemen dat in de Vergadering van het Algemeen Bestuur der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappijden 25stcn dezer te Amsterdam ge houden de bestekken aangenomen zijn voor de aardebaan van Utrecht naar de Maas, de aardewerken aan het station te Utrecht, bruggen en duikers tot afloop van het poldcrwater, de beweegbare bruggen over de haven der Marine en het Boerengatde bruggen in den Zuidpias polder, die over de Gouwe, over den Lcydsehen Rijn bij Harmeien de verbrecding der brug over den Rijn te Utrecht, en een werkplaats op laatstgenoemde plaats; ten einde met tie aanbesteding dezer werken onmiddelijk toort te gaan, zoodra de onteige ning van al de daartoe noodige gronden zal volbragt zijn, waarmede men op dit oogenblik bij minnelijke schikking tot op 3/5 gedeelte is gevorderd. Men zegt dat een plan ontworpen en in overweging is, om de Glas haven alhier te dempen. AMSTERDAM, 27 September. Aan de leden van het Amsterdainsebe Departement der Nederlandsche Maatschappijter bevordering der Pharmaciais dezer dagen eenc circulaire van hel bestuur toegezonden, bevattende het berigt, dat, ten einde tot eene behoorlijke, wetenschappelijke opleiding van aanstaande Pharmaceuten zooveel mogelijk mede te werken, op voorstel van eenigo leden besloten is, dat voor de zonenleerlingen en bedienden der leden onderwijs zal worden gegeven door de lleerenD1'. S. Sarphaliin organische scheikunde en toxicologie D. Pas, in pharmaceutische botanie en warenkennis; F. J. Swartwoutin algemeene pharmaceutische scheikunde, en G. A. van Meurs Jr., in artsenij- bcrcidkundc. UTRECHT, 26 September. De Heer Mr. C. L. Schriller tot Peursum die dezer dagen tot lid van bet Kiezers collegie alhier benoemd werd, heeft zich nu, in een brief aan dat collegiete vinden in het jongste nommer der door hem uitgegeven Politieke Bijdragen openlijk als Candidaat voor de opengevallen plaats in den stede lijken raad opgedaan. AMERSFOORT25 September. De Heer Stové, Goudsmid alhier, is door aankoop eigenaar geworden van eene hier gevonden zilveren munt. Zij is vierkant, ter grootte en dikte van cenen ouden guldenvan onderen matop de bovenzijde is een rond wapen gestempeld, waarvan het randschrift luidt; Jure et tempore a". 1672. Het wapen stelt voor twee vakken met dubbele arenden, en twee vakken tusschen dwarsstreepjes kleine hartjes, welke vakken kruislings over elkander liggen, de waarde staat aan weerszijde van bet wapen uitgedrukt door 22 stuivers, liet is een noodmunt, geslagen tijdens het verblijf der Franschen hier te lande. DEVENTER, 24 September. Het vonnis der Arrond.-Regtbank alhier, van 27 Julij j 1-, waarbij de grut ter en winkelier H. J. van Wijkc, hier ter stede, is veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, eene geldboete van ƒ50 en in de kosten, wegens het veilen en verkooprn van meel, met ruim 15 pCt. krijtwit vervalschtis den 18(lcn September door hel Prov. Geregtshof van Overijssel, in hooger beroep, in allen deele bevestigd. ZWOELE, 25 September. Onze stad is dezer dagen vereerd geweest door het bezoek van twee der incest beroemde Duitsche Godgeleerden, de lleeren F. Liicke en C. Ullmann. Beide lleeren stelden zich vooral ten doel onzen stadgenoot Dr. van Senden te bezoeken. Aan de hand van dezen heeft de geleerde Ullmann den Agnie- tenberg bezocht, die eens, 17 jaren lang, het verblijf van Thomas a Kempis wasal de gebouwendoor de Broeders des gemeenen levens hier ter stede gevestigdzijn door hem opgenomen. Deze plekjes van welke zoo veel groots is uitgegaan, boeiden den man, die, gedurende al de jaren zijner studiën over de 15de eeuw, zich met zijnen geest duizend malen op dezelve verplaatst had, bovenmate, liet schijnt dat ons Vaderland, te lang door de Duitsche geleerden miskend meer en meer een voorwerp wordt van hunne oplettend heid en belangstelling. KAMPEN, 25 September. Heden morgen ontsliep na eene langdurige verzwakkingde Heer Jacobus van AVijk Roelandsz., in den ouderdom van 66 jaren. Als schrijver van het Algemeen Aardrijkskundig Woordenboek en vele andere letterkundige voort brengselen is hij evenzeer vermaard als onderwijzer en opvoeder der jeugd bij wie, om zijne uitmuntende hoedanigheden en inenschlievend karakter, zijne nagedachtenis steeds zal gehuldigd worden. Hij was sedert jaren Broeder der Orde van den Nederl. Leeuw, Lid der Maatschappij van Nederl. Letter kunde en van andere geleerde genootschappen hij laat eene diep bedroefde weduwe en talrijke kleinkinderen, terwijl hij sedert lang zijne kinderen heeft zien grafwaarts dragen. MAASTRICHT, 25 September. Het schijnt dat de wolven eenige gedeelten van Luxemburg verwoesten. In den nacht tusschen den 16Jen en 17,,en dezer, zijn een troep dezer wilde dieren, in de gemeente Erneuville, in een schaapskooi gedrongen, en hebben daar 32 schapen gedood, en dat zoo stil, dat geen van de bewoners der pachthoeve den roof bemerkte, welke zoo digt hij hen geschiedde. A'an de 32 schapen zijn er 7 geheel en al verslonden. ©OST-IMI9IE. BATAVIA, 26 Julij. AA'ij hebben vernomen, dat Z. Exc. besloten heeft, zijne vaste residentie, zoo mede de algemeene secretarie en de directie der cultures van Buitenzorg naar Batavia over te brengen, zoodra de noodige inrigtingen en schikkingen daartoe zullen gemaakt zijn. De groote uitbreiding der cultures, de toeneming van werkzaamheden, de ontwikkeling in andere opzigten aan Java en de belangrijke buitenbezittin gen gegevengevoegd eindelijk bij de gevolgen eener versnelde gemeenschap niet Europa, door middel van den overlandposthebben de volstrekte be hoefte meer en meer doen gevoelendat het hoofd des bestuurs zijn vast verblijf boude in de hoofdstadwaar de hooge autoriteiten en de chefs der verschillende departementen van algemeen bestuur allen vereenigd zijn. Het is aan de behoefte des tijds en der omstandigheden dat de Landvoogd liet offer brengt, van het fraaije en om zijne aangename en gezonde ligging teregt beroemde paleis en park van Buitenzorg te verlaten, hetwelk dus toe komstig even als in vroegeren tijdslechts nu en dan door Z. Ex-e. zal worden bezocht, Den 1 l'JeD Junij heeft Z. Exc. de Gouverneur-Generaal, door onderschei dene beambten verzeld de inrigting van het entrepot, eri de Lombongs en een gedeelte der westzijdsche pakhuizen thans ten dienste van het entrepot afgestaan, als ook de plaats, waar men bezig is nieuwe gebouwen voor het entrepot op te rigten, bezocht, en begeleid door den Schout-bij-Nacht van den Bosch, Bevelhebber van Z. M. zcemagt in Jndie, hel haven-departement al hier in oogenschouw genomen. Door Z. Exc. is magtiging verleend om den Majoor Djoeka van I.iin- bollo (residentie Menado) te verheffen lot den rang van AValopoeloe in het rijk, waartoe hij behoort, alsmede om aan hem uit te reiken eene zilveien buikplaat, voorzien van 's Rijks wapenen zulks als bewijs van de hem reeds in November 1845 betuigde hooge tevredenheid der Regering, over de overmeestering eener Mangendanosehe rooverspraauw in Jumj van dat jaar. De Gouverneur-Generaal was den 29sten Junij uit Batavia vertrokken om Samarang en het westelijk gedeelte van Java te bezoeken hij is daar den isten Juljj aangekomen en is er tot den 6den geblevenheeft den 4dcn de godsdienstoefening onder gehoor van Ds. Laminers van Toorcnburg, den 5,le" een stierengevecht en 's avonds de voorstelling van eene liefhebherij-tooneel bijgewoondwaar het Turfschip van Breda werd opgevoerd. Z. Exc. kwam den 7dcn op de Vesting Willem I, bij Ambarawa en heeft aan de militaire sociëteit aldaar eene oorspronkelijke schilderij van Odevaere ten geschenk ge geven voorstellende het wonden van Z. M. (toen Prins van Oranje) op 18 Junij 1815 bij Waterloo. Het verbeteren van alles wat tot handel en scheepvaart betrekking heeft, maakt bestendig het onderwerp der hooge belangstelling van de Rege ring uit, en geene kosten worden hiertoe gespaard, zoo is onlangs besloten, tot eene afdamming van de uitwatering der Solo-rivier, ten einde verdere aanslibbing der vaart door straat Madura bij het fort Erfprins te voorkomen, verder noemen wij de groote havenwerken aan (je rivier van Soerabaija; de oprigting eener ketelmakerij voor de stoombooten en het aanbouwen van een drijvend dok aldaarde uitbreiding van 's lands werf op Onrusten het voortzetten tier gestaakte werkzaamheden, de daarstelling van een kustlicht aan de haven van Batavia en van cenen vuurtoren aan Straat Sundanabij Anjer. Met den bouw van den toren waarvan het ontwerp door den Hoofd ingenieur van den AVaterstaat J. Tromp geleverd is, zal eerlang een aan vang gemaakt worden, en bereids zijn licht-toestellen naar de jongste uit vindingen, uit Europa ontboden. In den nacht van 26 Mei heeft een felle brand een groot gedeelte van de pakhuizen van de Heeren Pitcairn en Comp.binnen deze stad aan de groote rivier gelegen, bijna geheel vernield. Den 21sle" Mei verliet het Nederlandsch Indisch barkschip So-ootban gezagvóerder Sech Mocbainat Bin Achmat Banseerdeze reede zich begevende naar Soerabaya, aan boord hebbende een detachement bestaande uit 3 Offi cieren en 50 Europesche en Inlandsche soldaten. Des avonds van den 26slen liet men het anker vallen ter hoogte van Pakkies, om aldaar, ter voort zetting van de reis, het invallen van den landwind af te wachten. Om streeks middernacht harstten er eenige donderslagen boven bet schip los, toen eensklaps een vreeselijk ratelende slag het gansche vaartuig deed schud den en de bliksem het schier geheel in vuur hulde. De schok was zoo plot seling en hevig, dat men in het eerste oogenblik van ontsteltenis niet an ders dacht dan dat de brand in het schip ware geslagenspoedig echter ontwaarde men, dat de bliksem alleen den grooten mast had getroffen. Met het aanbreken van den dag zag men dat de bliksem den top der groote bramsteng had geraakt, van daar loodregt naar het hol van het schip was

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2