Welke zijn de middelen waarvan men, in den aanvang en den staat der uziekte, met vrucht gebruik kan maken, ter stuiting van haren voortgang?" Voor een voldoend antwoord op deze vraag, wordt eene belooning van ƒ500 uitgeloofd. In te zenden aan den Hoogleeraar G. Vrolik te Amster dam, vóór 31 December 1343. Op de najaarsinarkt den 7,Icn dezer te Norg (Drenthe) gehouden, waren aangebragt 3,127 paarden voor rijtuigen, geldende van 200 tot ƒ325 858 losse paarden, geldende van 20 tot ƒ325: 654 veulens, geldende van 25 tot ƒ05; 708 stuks hoornvee, geldende van 25 tot ƒ115 263 varkens, geldende van 4 tot ƒ20; 2,224 schapen, geldende van ƒ1.50 tot 5.25; en 4,210 Ned. ffi stoet. De markt was niet zoo veel bezocht als in andere jaren. De handel in paarden was vrij levendig, en er werden goede prijzen besteed; de handel in koeijen en schapen was minder levendig, de prijzen evenwel nog al niet laag; de handel in varkens, eindelijk, was zeer middelmatig hoewel de prijzen niet laag konden genoemd worden. Te Groningen wordt eene Vereeniging voor Dienstboden opgerigt, gelijk er in Duitscbland, alsmede te Kampen en 'silage bestaan en op sommige andere plaatsen hier te lande worden tot stand gebragt. Het doel is, bij de dienstboden zedelijkheid en godsdienstigheid te bevorderen en het gedurig ver wisselen van dienst te weren, waardoor men ook velen voor verarming hoopt te behoeden. Alle ingezetenen kunnen leden worden tegen een j aarlijksche toelage van ƒ1.50. In een stuk in de Prov. Gron. Courwordt deze instelling terrgt zeer geprezen en aangemerkt dat zulk eene Vereeniging nergens overbodigja veeleer overal behoefte is. Is de ruwheid en zedeloosheid, de onverschilligheid en ongehoorzaamheid der Dienstboden voor het tegenwoordige eene oorzaak van huisselijk ongenoegen en verdriet, wordt zij later veelal eene oorzaak van armoede en misdaad: niet minder beeft zij eenen nadeeligen invloed op de opvoeding der jeugd. VVicn kan het onbekend zijn, dat ruwe en bedor- vene Dienstboden, vooral de zoogenaamde' Kindermeisjes, veel kwaad zaad strooijen in de vatbare harten der kleinen, en hoe daardoor dikweif de be- fnoeijingen van Ouders en Onderwijzers worden tegengewerkt. Dat bet voor beeld dier menschenvrieriden te Groningen overal navolging vinde. Het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland de Herv. Synode verzocht hebbende, te bewerken dat bij een Koninklijk besluit of bij eene staatswet 'l beheer der geestelijke goederen hier te lande op betpr en vaster voet gebragt werd, en niet langer geheel overgelaten bleef aan ambachtslieden, patronen, collatoralen der kerken en andere wereldlijke boeren; besloot de Synode in bare jongste vergadering, de provinciale kerkbesturen uit te noodigen om in alle gemeenten naauwkeurig onderzoek te doen ten aanzien der geestelijke goederen en verder aan de Algemeene Synodale Commissie op te dragen om ten aanzien van dit belang der kerk, in overleg met den Minister, geschikte maatregelen te beramen en zoo mogelijk in werking te brengenmet vrijla- ting aan 't kerkbestuur van Gelderland om in betrekking tot zulke gemeenten, waar dit onverwijld mogt noodig zijnbare belangen te behartigen zoo als het zou oorbaar achten. Ook de zaak van beschaving en wetenschap is bierbij betrokken, daar de hooge overheid indertijd bij onderscheiden placaten een deel van de inkomsten der geestelijke goederen bestemde tot ondersteuning van studerenden. De Predikanten van Noord-Brahand hebben een adres ingediend bij de Synode, waarin zij vragen, dat zij bij gelegenheid van den 200jarigen gedenkdag van den Munsterschen vrede, den 16llen Mei 1848, eene opwek king aan de Leeraren der Hervormde Kerk doe uitgaanom de gewigtige gebeurtenissen, waaraan die dag doet berdenken, bij de leden hunner ge meente in het geheugen te roepen ter verlevendiging van hunne hoogschat ting der Godsdienstige vrijheid en regten. DrentscJie Cour.) 's GRAVENDAGE23 September. Z. M. heeft benoemd tot Buitengewone Hoogleeraren in de Regtsgeleerdheid, en Wis- en Natuurkunde aan de Hoogeschool te Utrecht, de flceren Mr. Lin- telo de Geer, thans Kantonregter te Maarssen (buiten bezwaar der Schatkist), en l)r. C. II. D. Buys Ballot, thans Lector in genoemde Faculteit aan voor melde Hoogeschool. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den Heer Mr. G. J. Swellengrebelals lid van het Collegie van Curatoren der Hoogeschool te Utrecht. Z. M. is Dingsdag namiddag in den besten welstand van zijne reis bier teruggekeerd. De Minister van Oorlog zal den lstcn October in het Rondeel te Amster dam aanbesteden: bet daarstellen der houten fondering van den te bouwen bomvrijen toren in het fort ten zuiden van het kasteel van Heemstede in de nabijheid van liet Zuider Sparenmet bijlevering van alle daartoe noodige bouwstoffen. De Regering van Nederland heeft aan de verschillende Hoven van Eu ropa een nota gezonden met een afschrift van een besluit van den Keizer van Japan, ter regeling van de wijze waarop Japansche onderdanen die schip breuk hadden geleden, weder in bun Vaderland moeten worden opgenomen. De nota verklaart dat de olïicieële mededeeling van dit besluit geschiedt, om die door tusschenkomst van de Nederlandsche Regering ter kennis van andere natiën te brengen. Dit stuk is merkwaardig, omdat het de eerste staatkun dige betrekkingen van Japan met Europa doet ontstaan. Journdes Débats De Procureur Generaal bij het Prov. Geregtshof van Zuid-Holland, heeft zich in cassatie voorzien tegen een arrest van dat Hof, waarbij de Heer A. van Bevervoorde, Redacteur van dc Asmodéeontslagen is van alle regtsvervol- ging, ter zake van de aanklagt van het boosaardig en openbaar smaden van den persoon des Konings. In eene Zitting van den Stedelijken Raad van beden, is er overgegaan tot de opening der stembiljetten tot benoeming van eenen kiezer ter dezerstede, ter vervanging van wijlen den Heere Mr. M. J. Pauw. Men verneemt dat de uitslag daarvan geweest is, dat de Heer A. Elink Sterk Jr. de meeste stem men op zich vereenigd heeft en derhalve tot kiezer benoemd is. Die Heer had 362 stemmen, de Heer Baron Taets van Amerongen 173; de Heer G. N. de Kempenaer 71de Heer F. C. Leesberg 39 enz. Er worden te Scheveningen 53 bommen voor de Stcurharing Visscherij uitgerust2 zijn er reeds uitgezeild. ROTTERDAM, 21 September. Men verneemt dat in den Stedelijken Raad van gisteren besloten is, om het verzoek van sommige handelaren hier ter stedestrekkende lot verandering van het beursuur, vooreerst niet in te willigen. Tevens berigt mendat door de Stedelijke Regering is besloten eene com missie uit den Raad te benoemen, ten einde met den bijstand van twee regls- geleerden, tot de herziening der stedelijke keuren over te gaan. Alhier zijn uit Saksen aangekomen twee Luitenant-Ingenieurs met eenige bergwerkers welke eerstdaags met de Elisc Susanna naar de kust van Guinea zullen vertrekken om op 's Lands kosten de goudmijnen aldaar te ontginnen. DORDRECHT, 22 September. Bij II. den Mond te Zwijndrecht is eene aardappelen-plant gedolven welke 75 aardappelen opleverde. Bij meting bleek de plant 6)- voet hoog te zijn en 9 voet in omtrek te halen. De opbrengst dezer monslerplant vulde een kwart mud en woog 14,j Ned. IS. UTRECHT, 20 September. Uit Blokzijl deelde men kortelings een berigt mede, dat zekere R. IV. v. Beek uit N. Amerika terug kwam, terwijl zijne vrouw en kinderen van Steenwijkerwold derwaarts waren vertrokken. Thans schrijft men dat deze laatsten zich nog te Hellevoetsluis bevinden, aan boord van de Maria Magda- lenawelke door tegenwind is opgehoudenen dat gemelde v. Beek nog pas sagio op het zelfde schip heeft bekomen en met zijne familie naar N. Amerika zal vertrekken. NIJMEGEN21 September. Dezer dagen is hier eene proef genomen met het houden eener kaas marktdie aan de verwachting beantwoord heeft. Een aarilal landbouwers uit de gemeenten Lent, Kekerdom en van elders, die zich op het kaasmaken toeleggen, hebben hunne waar ter markt gebragt, en gercede koopers gevon den, tegen 36 a 40 de 100 Ned. Op den derden zaturdag van dc maanden October en November, zal weder markt gehouden worden. LEEUWARDEN, 19 September. De Gouverneur dezer provincie vernomen hebbende dat eenige schippers voornemens zouden zijn hooi over zee te vervoeren uit gewesten waar de longziekte onder het vee beerscht, heeft, bij openbare aankondiging, dc in gezetenen van Vriesland gewaarschuwd tegen bet koopen en gebruiken van hooi, 't welk uit zoodanige plaatsen afkomstig is, nadcmaal de besmetting daardoor ligt kan worden overgebragt. GRONINGEN, 18 September. De Hoogleeraar Rovers heeft gisteren zijne lessen publiek geopend, mot eene rede ter nagedachtenis van zijnen onlangs overleden ambtgenoot, van Lim burg Brouwer. De Studenten in de Godgeleerdheid hadden besloten aan den Duilschen Hoogleeraar Ullmann eene Serenade te gevendoch bet is door de stedelijke Regering niet toegestaan. KtJITKiNLAflDSCHE BiffllGTEiN. MADAGASCAR. Volgens tijdingen in Frankrijk ontvangen, zou in het laatst van Junij eene zamenzwering uitgebarsten zijn, aan welker hoofd de neef van den overleden Koning stond, een der uitstekendste mannen des lands. De Koningin had toegegeven, en twee van hare Ministers weggezonden, die bekend waren we gens den baatwelken zij tegen de Europesehe partij koesterden. Fl&UïSSEW. BERLIJN, 19 September. De beroemde Alexander von Humboldt, thans geheel hersteld van zijne ziekte, is den 14lieD zijn 80ste levensjaar ingetreden en houdt zich thans ijverig.bezig met het tweede deel van zijnen Kosmos. De Fransche Generaal Jussuf in Algerie beeft aan onzen Koning 2 jonge leeuwen2 struisvogels2 gazellen cn 1 antiloop te geschenk gegevenzij zijn hier reeds aangekomen en door Z. M. wederom aan den dierentuin ge schonken. De Berlijn-Anhaltsche spoorweg overreed in den avond van den 14',en 5 paarden, waardoor 5 pakwagens, vlak achter den tender gespannen, wer den verbrijzeld en een conducteur gedood. Sedert eenige jaren wordt er in alle Protestantsche gemeenten van bet Rijk inzamelingen gedaan voor de oprigting van godvruchtige instellingen te Jeruzalem. Deze bijdragen die in 1342 ongeveer 60,000 Nerl. bedroegen zijn reeds geklommen tot 70,000. De Koning heeft gelast dat deze som een kapitaal zou zijnwelks renten tot voormeld einde zou hesteed worden. Men zal nu reeds een aanvang maken met de stichting van een gasthuis te

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2