morsen zegtdat liet beschermend stelsel de verbeteringen niet van de hand wijst, maar wenscht ze voorzigtig en wijs te hebben. Volgens zijn ge voelen belet de vrije handel den bloei van nieuwe lakken van nijverheid, daar zij onniiddelijk onderdrukt zouden worden door dergelijke takken, die reeds in andere landen hloeijen. De Heer Kwart Schotsh beweert dat de Kngelsche handel zieli niet heeft uitgebreid tengevolge, maar in weerwil van liet beschermend stelsel. De Heer Canipan tracht te hetoogen, dal de vrije handel wezentlijk bescher mend weikl, daar hij voor de volksnijverheid het getal verbruikers vermeerdert. De Heer Cli. Dunoyer wcderlcgt den Heer Duchatrau. Daarop sluit de Heer de Brouekcre deze bijeenkomst tot den volgenden morgen. 18 September. De tweede zitting van het congres van Staatshuishoudkundigen is giste ren niet minder belangrijk geweest dan de eerste. Na het mededeclen van verscheidene voorstellen is de beraadslaging geopend over de vraag betrekkelijk den vrijen handel in zijne inter-nationale betrek kingen. De beginselen van het beschermingsstelsel, zoo als zij door den alge vaardigde van Valenciennes, den Heer Duehateauwaren ontwikkeldzijn voornamelijk het voorwerp der beraadslaging geweest; zij werden bestreden door de Herren de lirssellc van Verviers, den Hoogleeraar Wolowski en den Pair Anisson Duperron. De Heer John Prince Smith Afgevaardigde van Ber lijnheeft den Heer Ressinghausen beantwoord. De Heer Duehateau heeft op nieuw de zaak van het heschermingstelsel bepleit en werd beantwoord door de Herren Blanqui en Dunoyer. Ook de Heer de Broukère heeft de bewerin gen van den lieer Rissinghausen bestreden en eindelijk heeft de vergadering, het volgende besluit genomen Het oeconomisehe congres, na over de algemcene gevolgen van den vrijen handel en al de daarmede in verband slaande vragen beraadslaagd te hebben, is van oordeel dat de vrijheid van handel eene behoefte is van de mensche- lijke maatschappij en dat zij ten gevolge zal hebben, 1°. vcreeniging der volken onderling, welke, wel ver van sehatpligtig ten aanzien van elkander, elkander wederzijdschc hulp zullen verleenen 2°. de uitbreiding der produc tie en beveiliging der nijverheid tegen de lievige schokken, welke onvermij delijk zijp. op de beperkende markten van verhods-staten. Tot de bovengenoemde voorstellen behoorden onder anderen een van den Ileer Mr. H. J. Koenen Wethouder te Amsterdameen onderzoek vragende naar de middelen om de regten te vervangenwelke tot dus ver den vrijen in- en uitvoer belemmerd hebben, en een van den Heer W. 11. Suringar, om overal in de voornaamste steden vereenigingen van vrijen handel op te rigten in het bijzonder met het doel, om de belangen van de werklieden en van den kleinhandel te behartigen. Het congres zal morgen beraadslagen in de eerste plaats over de gevolgen van den vrijen handel op den toestand der arbeidende klasse. 19 September. Gisteren is de zitting van het congres gesloten. In de derde vergadering op gisteren is gesproken over de derde vraag, ten aanzien van den invloed, welken de vrije handel op de arbeidende klasse heeft. De Heer Brown voerde bet eerst het woord in het Engelsch en toonde aandat elke natie er belang bij had, dat het de overigen wel ging, omdat elk van deze welvaart voordeel moet hebben. De Heer Weerth (uit de Rijnprovincie) heeft den treurigen toestand der arbeidende klasse geschetst, welke niet anders dan kan winnen bij eene verandering als die des vrijen handels. Doch dit is het eenige red middel niet. Hij noodigt de vergadering uit, om onafhankelijk van den vrijen handel ook andere middelen lot verbetering van den toestand der ar beidende klasse op te sporen. De Heer Bowring ontwikkelde hel gevoelendat alleen de vrijheid van handel het lot der arbeidende klasse kon verbeteren, door hun de hoogste arbcidslooncn te verzekeren en den prijs der levensmiddelen zoo laag mogelijk te maken. Hij staaft zijn gevoelen door verscheidene voorheelden aan de nijverheid van Kngeland, Toskane, Zwitserland, en de Hansesteden ontleend. Met levendige deelneming hoorde het Congres de rede van den Hoogl. Ackersdyk, van Utrecht aan, die op de groote verdienste wees, welke Hol land zich ten aanzien van de vraag des vrijen handels verworven had, welk land het duidelijkste voorbeeld had opgeleverd, hoe vele voordeden dat stelsel bezit; hij deed uitkomen hoe reeds vroegtijdig dit groote beginsel door Jan de Wit gehuldigd was. De spreker voegde hierbij, dat hij als vertegenwoor diger van een verjongd Holland, van een Holland, dat op de toekomst re kende, wilde beschouwd worden, en dat hij alleen het woord had opgevat, om uit naam zijner verlichte landgenooten de goedkeuring te kennen te ge ven, van de in de vorige vergadering omhelsde beginselen. Ten slotte be toogde de spreker, dat het juist de kleine Staten waren, welke het meest belang hadden bij het stelsel van vrijen handel, en hij uitte vurige wenschen, dat zoowel België als Holland het voorbeeld mogten geven tot opheffing van het verderfelijke bescbermingsstelsel. De Hoogl. den Tex van Amsterdam toonde aan, dat de beginselen der staatshuishoudkunde, in overeenstemming met de belangen der verbruikers en der arbeiders, dringend vrijheid van handel vorderden, en het bescher mend stelsel veroordeelden, hetwelk, door al de voortbrengselen duurder te maken, liet gebruik daarvan beperkt. Na nog verscheidene redenaars gehoord te hebben, was het oordeel der vergadering met algemcene stemmen op eene na (die van den Heer Rissing hausen), dat de vrijheid van handel ten gevolge zou hebben 3°. (de twee punten waren in de vorige vergadering beslist) het lot van den arbeider te verbeteren door hem minder werk en meer genietingen te verschaffen. De vraag betreffende de vermindering der Staats-laslenals gevolg van den vrijen handel is tot een volgend Congres uitgesteld. Vervolgens heeft de vergadering nog beslist 4°. dat door den vrijen handel eene bestendige oorzaak tot zedenbederf zal weggenomen worden door vernie- tiging van den sluikhandel. Het voorstel van den Heer Arrivabene, om te besluiten, dat het stelsel van vrijen handel, slechts trapsgewijs kan ingevoerd worden, werd verdaagd. Het bureau is gemagtigd om eene Commissie te benoemendie de plaats en den tijd voor het aanstaande Congres zal bepalen. Gisteren middag had het gastmaal plaats, dat door de Belgische vereeni- ging aan de vreemde leden van het Congres is gegeven. AKADËlHIË-lflEÜWg. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. Den 20stel< September de Heer J. Snijder, van Middelburg, in de Regten, met Theses. AOVEHTENTIEN. Heden overleed onze hartelijk geliefde Moeder en Bebuwd-Moeder CLARA van DISSEL, Wed. J. A. Kaldenberg na eene borstziekte van weinige dagen, in den ouderdom van bijna 75 jaren. Letben, Uit aller naam, 20 September 1847. C. LADAGE, Geh. Kaidenberg. Dienende deze tot algemcene en bijzondere kennisgeving zoo binnen als buiten de Stad. om primo November e. k. te aanvaarden: een MÏ4»%'15!¥ VOOLE- en Af! SS TIC SE 8 4 A5H9C SS beide Behangen en met diverse Gemakken voor zien, op een der vrolijkste standen. Te bevragen bij A. VERHOOG, Mr. Metselaarop den Nieuwen Rijn te Ley den. 3. L5JfHT.KAAS te Ley den hebben uitgegeven en verzonden I. esi fUSVOIiUTSK. Eene reeks van Historische Voorlezingen, door Mr. G. GROEN van PRINSTERER. II. LIJST van WOOKBEM en ilTl»EU KKI\m' met het Nederlandsch taaleigen strijdende, bewerkt door den Hoog- 1 eeraar M. SIEGENBEEK. BEÜKSPilIJS van SCHULDBRIEYEJN. MAANDAG20 SEPTEMBER. Nederland, Werkelijke Schuld. Dito dito Dito dito O» I. Leening Amortisatie Syndicaat Ilandel-Maatschappij Haarlemmermeer Aandeelen Rijn-Spoorweg Aand. Iloll. Spoorweg Maatschap. Belgie Certificaten Dito Dito Dito. bij Rothschild Spanje, Leen. bij Ardoin van 85 M Dito bij dito, oriliep. stukken. Dito Binnenl. a 6 m Coupons Ardoins Portugal, te Londen Dilo Dito Rusland, Obl. Hope 1798 enl81G Dito dilo 1828 en 1829 Cert. bij dito 1831 en 1833 Dito bij Hope Dito bij Stieglitz C° Certificaten te Hamburg Inschrijving in Assign Certificaten van dito Polen, Certificaten Dito Aandeelen met Loling Dito dito Pruissen Loten van 50 R. Oostenrijk, Oblig. WeenerBank. Idem Oblig. Metalliek Idem Aandeelen 28 Mei 1834 Idem 1 April 1839 Napels, Certif. bij Lam. en Bouw Brazilië, Amerika, Dito Bankactiën Mexico, Venezuela a 2) pCt. 3 4 4 34 «44 5 ii 44 24 24 5 5 3 3 4 5 5 5 4 4 5 6 6 4 fl. 300 500 5 pCt. 4 5 24 500 250 a 5 pCt. 5 0 5 24 Laagst.koers. 5344 65| 84 J 84 4 84| 164» Hoogst, koers 54r'e 65» 85 1644 142 134 224 12| 244 23J 1034 1344 23 A 04 1 104f 95 87 4 874 87» 69 1404 IOO4 504 504 91 854 Gebleven, 54 iV 85 1641 21 50» Koers van het Geld: Beleening 44, 5. Prolongatie 54. Wissel-Disconto 4pCt. Te Leydcn ter Boekdrukkerij van J. G. I.A LAU.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 4