ITALIË. ROME, 12 September. Uit eene der kerken te Rome is dezer dagen zooals gemeld is de zilveren liostiedoos ontvreemd geworden. Te dier gelegenheid heeft Pins IX door den vicaris-generaalkardinaal Patrizieene bekendmaking doen uitvaardigen van den volgenden inhoud: »Men hoort somtijds van zulke zware en ontzettende misdaden, dat de christenheid onmogelijk onverschillig daarbij kan blijven zonder hare veront waardiging en haren afschuw uit te drukken en aan de beschimpte Godde lijke Majesteit eenige voldoening te verschaffen. Indien elke plaats daartoe verpligt is, hoeveel te meer dan onze stad, het middelpunt der godsdienst en van de eenheid des geloofs In de kerk Santé Maria Degli Angeli in Ma- cello Martyrum bij Arco dei Pantani is onlangs de gewijde sacramentsdoos met het allerheiligste door eene goddelooze heiligschennende hand ontvreemd. De opperpriester Pius IX werd door het bcrigt daarvan dermate getroffen en in het binnenste van zijn vroom gemoed geschoktdat hij heete tranen over dit verschrikkelijke voorval weende. Hij begon ook voor zijn dierbaar volk bevreesd te worden want heiligschennende daden van dien aard kunnen den goddelijken toorn doen nederdalen op de plaatsdie ongelukkigerwijze den misdadiger verbergt. Nadat de Paus, doordrongen van die treurige overtui ging, in zijne hooge vroomheid en zijn apostolieken ijver ootmoedige en vu rige gebeden tot God heeft opgezonden, wendt hij zich tot ons, o Christe nen, met de uitnoodiging en vermaning, om insgelijks door vromen wedijver aan de beleedigde majesteit van den Allerhoogste voor de gruwelijke heschim ping van het sacrament onzes Heeren Jezus Christus eenige voldoening te ge ven door naar de gewijde tempels te snellen gebeden uit te storten met zuchten en stenen de gekrenkte eer te bevredigenzijnen toorn te verzoenen de ontdekking van den schuldige en zijne erbarmende goedheid over onze ge- hecle stad af te smeeken. »En opdat de geloovigen op de door het gruwelijkste misdrijf bevlekte plaats zelve als in een middelpunt bijeenkomenen met elkander vereenigd den liefderijken God met zachtmoedigheid dringen, zoo heeft Z. H. de Paus ons bevolen als zijnen wil bekend te maken, dat in de genoemde kerk van den 6dc" tot den 8sten dezer maand, van des morgens 9 ure af, het heilige sacrament ten toon gesteldeen uur voor Ave Maria de litanien der heiligen met de daartoe behoorende gebeden gezongenen gedurende den hymnus Pange lingua de benedictie verleend worde. De Heilige Vader verleent aan allen die zich op de genoemde dagen ter aanbidding van het sacrament daar heen begeven, eenen aflaat van h on der d jaren voor elk bezoeken vollen aflaat aan degenen die, na met opregt berouw gebiecht en gecommuniceerd te hebben, op al de drie dagen tot het aangewezen doel biddende verschijnen. De opperpriester twijfelt er niet aan dat het goede Romeinsche volk zich na deze oproeping, in den geest met hem in den gebede zal vereenigen, en vooral dat de priesterskloosterbroeders en alle geestelijken tusschen vesti- bulum en altaar nederknielend voor eene zoo groote godslastering vergiffenis zullen afsmeken. Hij koestert ook het vaste vertrouwendat de aan den Heer gewijde jonkvrouwen in hare afzondering met vurige gebeden en kuische verzuchtingen de regter hand van den vertoornden God zullen ontwapenen. Aan haar en aan alle in godsdienstige gemeenschap levende vrouwen zijn dezelfde indulgentiën verleend, wanneer zij, op eene naar goedvinden gekozen plaats der bijeenkomst, dezelfde gebeden en smekingen uitspreken, Moge de Heer het ontwaken van ons geloof en onze vroomheid in genade aannemen, waardoor wij Hem uit hoofde van de ondergane beschimping, op nieuw met ons wenschen te verzoenen. Mogten onze geloften tot den troon der barm hartigheid doordringenen ons de afgesmeekte vegiffenis waardig maken." De verjaardag van het door Pius IX onderteekenen der politieke am nestie is den 8sten dezer te Rome met veel geestdrift gevierd. De Prins van Canino, de zoon van Lucien Bonaparte, heeft daarbij eene groote rol gespeeld. De berigten uit Italië zijn niet van aanbelang. De brieven die men den 16den dezer te Parijs heeft ontvangen, bevatten vele herhalingen, weinig nieuws. Niets van Sicilië of Toscane. De geruchten van een omwenteling van Napels en de vlugt des Konings op een schip, hebben geen den minsten grond. Tc Rome is de houding der bevolking altijd bewonderenswaardig. Pius IX is de afgod des volks en de openbare meening zet de Regering en groote kracht bij zonder hare werking te belemmeren. Te Toscane is het volk verrukt ge- geweest toen de Groothertog met zijne beide zonen zich op het balcon ver toonde bij gelegenheid der instelling van de burgerwacht. Aan de bezending die hem van wege het volk een Toscaansche vlag kwam aanbieden, ant woordde de Uertog: Zijt verzekerd-mijne Heeren, dat ik voor alles een Ita- liaansch Vorst ben, Ben ik niet geboren te Pisa en was ik niet altijd uw broeder. Toen vertoonde hij zich andermaal op het balcon en rolde de aan geboden vlag voor het volk uit. Men kan begrijpenwat zoo iets op de me nigte vermag. MILAAN, 10 September. Gisteren en eergisteren hebben alhier ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Bij gelegenheid eener illuminatie ter eere van den nieuwen Aartsbisschop, hief men kreten ter eere van den Paus aan, hetwelk de Oostenrijksche politie wilde belettenwaarop men handgemeen werd. De troepen hebben deze stad toen geluel bezet, vele personen gearresteerd en eenige burgers mishan deld. Men vreesde voor nieuwe tooneelen van wanorde. AAPIL§. 2 September. De uitbarsting van den Vesuvius duurde onophoudelijk voort. De lucht gesteldheid was daarbij zeer veranderlijk: nu had men sterke hitte en dan we- H I der zware regens. De nachten waren in het algemeen zeer koel, hetgeen nadeelig voor de gewassen was. ZWITS£RLAHD. Onder de hoofden der Jcsuitische partij te Lucern begint zich eenige be kommering te openbaren, over de gevolgen van een' gewapenden tegenstand tegen een in wettigen vorm vervat bondsbesluitdoch anderen stellen hen gerust; doch alleen door als middel aan de hand te doen, om tot het laatst houden en dan nog toe te geven. De Engelsche Gezant Peel heeft eindelijkna bekomen toestemming van zijne Regeringaan den President der Bondsvergadering de zooveel gerucht gemaakt hebbende nota ter hand gesteld. Zij behelst niets staatkundigs van eenig belang, maar beroept zich vol vertrouwen op het bekende vaste ka rakter en de geestkracht van den Heer Ochsenbeinen drukt de hoop uit, dat hij er in moge slagen, de revolutionaire partij te bedwingen en de be- langrijke vragen van het tegenwoordig oogenblik op eene, de welvaart van Zwitserland bevorderlijke wijs op te lossen. PRUIiSEN. BERLIJN, 14 September. Z. M. wordt den 29sten dezer te Hanover verwachten is voornemens al daar eenige dagen te blijven. Het dorp Laubenheimzoo beroemd door zijn' voortreffelijlcen wijn, heeft door eene wolkbreuk en orkaan niet alleen alle vooruitzigt op den wijnoogst verloren, maar zal nog verscheidene jaren de gevolgen der daardoor aange- rigte verwoesting ondervinden daar de wijnstokken gebrokende palen ver woest zijn en de vruchtbare aarde weggespoeld is. TRIER7 September. Tot Vicaris-Generaal van den Bisschop alhier, in plaats van Dp. J. G. Miil- ler tot Bisschop van Munster benoemd, is aangesteld de Domheer Matthias Martini. 6EIJEREN. AUGSBURG9 September. De Domheer Christophel von Schmid heeft bij zijn j ubelfeest zijne vader stad Dinkelsbiihleen geschenk doen toekomen van 500 florijnen met bepa ling dat de eene helft voor eene bewaarschoolvoor welke bij eenige jaren geleden eene gelijke som gaf, de andere helft voor de armen van beide ge zindheden zal dienen. ENCELAA», LONDEN, 15 September. Het gerucht loopt dat Dr. Wiseman van Rome zou gekomen zijn met last van den Paus ter regeling der Katholijkc kerk. In plaats van Apostolische Vicarissen die Bisschopszetels in parlibus bekleeden, zouden er te Canterbury en te York twee Aartsbisdommen worden gevestigddie 8 Bisschoppen onder zich zouden hebben. Het oorlogschip Scalark is van de Westkust van Afrika teruggekomen, waar het bijna 4 jaren had doorgebragt ter wering van den slavenhandel. In het laatste jaar had het nog 5 slavenhalers buitgemaakt en op zijne te rugreis nog een', die 189 slaven aan boord had. Er zijn weder eenige voorname huizen gefailleerdwaarvan een met eene schuld van ruim 130,000 Een ingenieur te Glasgow heeft een belangrijke uitvinding gedaan, om schepen op rivieren en kanalen even snel te doen voortgaan als locomotiven op spoorwegenofschoon slechts de helft der voor zulke machines benoodigde kosten vereischende. De uitvinder heeft aangeboden, proeven te doen. Een Dublinsch blad slaat eene nationale inschrijving voor, ten behoeve van de zonen van O'Connell, aan welke hnn vader een te gering vermogen heeft nagelatenom de zaak van het vaderland te bevorderen. De som welke het blad voorslaat, als genoegzaam zijnde, zou 100,000 bedragen. v FRANKRIJK. PARIJS, 16 September. De Koning heeft aan 500 veroordeelden wegens het schuldig zijn aan brood- oproeren, kwijtschelding van straf verleend. Reeds in Augustus had Z. M. aan een aantal kwijtschelding geschonken, Men zegt dat de Maarschalk Soult zijn ontslag heeft gevraagd als Voor zitter van den Ministerraadcn tot Gouverneur der Invaliden benoemd zal worden. Den 14den dezer is te Valenciennes de plegtige omgang gehouden met het beeld van onze lieve vrouw van liet heilige koorddie in 1008 de stad van de pest die haar verwoestte, zou gered hebben. Te 10 ure 'smor gens is de processie begonnen. Het wonderbeeld werd door jonge meisjes ge dragen en door de broederschap der Royésde oudste der stad, begeleid. De gansche geestelijkheid verzelde den omgangwelke buiten de poort werd uit gestrekt. Het wonderbeeld was gesluijerd, om buiten geen hinder te hebben van de stof, en werd buiten de stad gekomen gedurende 5 uren bij afwisse ling door zes leden der genoemde broederschap gedragen, en duizende platte landsbewonersdie al vroeg tot deze beeldendienst naar de stad waren ge komen, hebben in hunne eenvoudigheid dit beeld eere trachten te bewijzen. De Luitenant-Generaal Changarnicr, die zich meermalen in Algerië roemrijk heeft onderscheidenis dezer dagen op eene inspectie-reis te Pau overleden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3