LEYDSCHE COURANT' N°. 11 BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 15 SEPTEMBER. uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen at. LEYDEN, 14 September. De bloemstengel van de Agave Americana van den Kruidtuin onzer Hooge- schoolbeeft thans eene lengte van 7 el, 8 palmen en 8 dnimen dat is, ruim 25 Rhynl. voeten. Hij heeft thans zijnen vollen groei bereikt. Hij draagt ruim 40 bloemtakkenwaaraan ongeveer 7,000 bloemen voorkomen. De eerste bloemen hebben zich den 12den September geopenden gaan voort met zich te ontsluiten. Tot Lector in de Hoogduitsche Taal en Letterkunde aan de Hoogeschool alhier is benoemd, de Heer C. A. X. G. F. Sicherer, Phil. Theor. Mag. Litt. Hum. D1'. De paardenmarkt te Valkenburg was gisteren goed voorzien cn druk bezocht. Er is veel omgegaan en de prijzen waren vrij boog. Het getal der paardenbedroeg 430, dat der veulens 37. Onder de paarden waren ver scheidene die opmerking verdienden. De Nederlandsche Sloompost neemt uit een Engelsch tijdschrift over, dat aan 74 spoorwegen in Engeland en Ierland een personeel van 47,218 menschen verbonden is. Deze 74 spoorwegen doorloopen een afstand van 5305 mijlen, en langs dien weg worden 1014 stationsgebouwen geteld. 'sGR-AVENHAGE, 14 September. Het heeft Z. II. den Koning behaagd voor zijn vertrek, aan den Heer Ben- tinck den last op te dragen tot bet vervaardigen van bet portret zijne doch ter Mevr. de Prinses Sophia, Erf Groot-Hertogin van Saxen-Weimar-Eisenach naar de beroemde schilderij van de Ileercn de Keyzer, welke zich in Zr. Ms. Gothische zaal bevindt. Z. M. de Koning wordt aanstaanden Dingsdagden 21sten dezer, van Silezie alhier terug verwacht. Men verzekert dat de Baron Schimmelpenninckdie tot Gouverneur van Gelderland benoemd isvoornemens is te bedanken als lid van de Eerste Ka mer en Kanselier der orden van den Nederl. Leeuw. Eergisteren is de Hertog van Nassau van Londen te Rotterdam aangekomen en herwaarts vertrokken. Z. H. heeft een bezoek afgelegd bij till. KK. HH. den Prins en Prinses van Oranje, welke te dier gelegenheid eene luisterrijke soirée hebben gegeven bij welke ook Z. K. II. Prins Hendrik en verscheidene boog aanzienlijke staatslieden en personen aanwezig waren. De Hertog is met den laatsten trein naar Rotterdam vertrokken, om van daar naar zijne Staten terug te keeren. De Minister van Finantiën zal aanstaanden Donderdag geen gehoor vcrleenen. Eergisteren is er bij den Oostenrijkschen Gezant aan het Nederlandsche hof, Graaf von Esterhazy, eene luisterrijke soirée gehouden, welke met de tegenwoordigheid vereerd werd van I1H. KK. H1I. den Prins en de Prinses van Oranje, onderscheidene Ministers, leden van het corps diplomatique en een aantal aanzienlijken. Zaturdag den 18'Iea dezer zal het Provinciaal Geregtshof in Zuid-IIol- land Tweede Kamer, uitspraak doen in bet hooger beroepingesteld door het Openbaar Ministerie tegen een vonnis der Arrondissements-Regtbank alhier, van den 28sten Junij jl.waarbij de Heer A. van Bevervoorde, schrijver van het weekblad Asmodeeis vrijgesproken van de beschuldiging, tegen hem ingebragtvan den persoon des Konings boosaardiglijk en in het openbaar te hebben gesmaad en gehoond. Dezer dagen is aangekomen en aan het Bad-IIótel te Scheveningen af gestapt, de Prinses Elisabeth Tschernitcheff, staatdame van H. M. de Keizerin van Rusland. Gisteren is er groot diner bij HH. KK. 1111. de Prins en Prinses van Oranje gehouden, hetwelk door de Russische Prinses, Z. Exc. den Rus- siscben Minister, vele diplomaten en edellieden van Rusland, die zich in de residentie bevinden, werd bijgewoond. Dezer dagen werd melding gemaakt van den Heer Kaiser, uit Belgie, die zich thans alhier bevindt, met oogmerk om de portretten van voorname mannen van den tegenwoordigen tijd te vervaardigen en uit te geven. Reeds heeft hij de welgelijkende afbeeldsels vervaardigd van de Heeren Rijk, van Hall, Scliooneveld, Sandelin, op den Hooff en van de voornaamste Kunstenaars. Gisteren had in de zaal Diligenlia alhier de viering plaats van het 75-jarig bestaan der tegenwoordige afdeeling van de Hollandsche maatschap pij van fraaije kunsten en wetenschappen Kunstliefde spaart geen Vlijt. De Heer D. Veegens herinnerde bij die gelegenheid het ontstaan en de lot wisselingen van deze maatschappij, gesticht in den tijd, dat Ncêrlands Let terkunde zich weder ophief uit een' staat van matheid die al te lang had geduurd; toen Bilderdijk en Bellamy nieuwe vlugt zouden geven, van der Palm veerkracht en smaak aan bet proza bijzetten, van Royen Scharp en zoo vele anderen tot den opbouw van de Vadcrlandsche letteren werkzaam zouden zijn. Onder de schragers bepaaldelijk van deze vereenigingdie met zoo veel vrucht tot herlevendiging der Vaderlandsche letteren is werkzaam geweest, bebooren nog twee getuigen, die de spreker herdacht, Neêrlands beminde volksdichter, Tollens, die alleen door ongesteldheid verhinderd was dit feest bij te wonenen de achtbare Graaf van der Duyn buitengewoon Honorair lid, in deze plegtige vergadering aanwezig, de laatst overgeblevene van bet drietal, dat in 1813 het Nederlandsche Volk voorging, ter herwin ning van zijne onafhankelijkheid. De redenaar wilde niet vermetel den ede len grijsaard lof toebrengenhij wees op de eerezuilhem door van der Palm gesticht in 't gedenkboek van 's Lands herstelling. Aan de grondleggers van deze maatschappijaan die haar verder gesteund hadden bragt de spreker op eene keurige wijs hulde; en herinnerde met liefde voor de Vaderlandsche letteren aan hare lotgevallen Na deze uitmuntende rede, droeg de Heer Beeloo, die, schoon in Medem- blik gevestigd, de plaats niet vergeet, waar hem herinneringen van jeugd en letterkundige ontwikkeling boeijen, een krachtig dichtstuk voor, waarin het stichtingsjaar 1772 der maatschappij hem aanleiding gaf, om ook op de merkwaardige jaren van twee eeuwen te voren het oog te vestigen1572, dageraad der vrijheid, den tijd der Geuzen; 1672, de Ruyter's tijd, bedrei ging en herrijzing van de vrijheid, en eene eeuw later, toen uiterlijk de zon glansde, maar de naaste toekomst zoo vele lotgevallen en schokken voor het land verborgen hieldwaaraan ook deze maatschappij haar aandeel had. Treffend was het, dezen dichter thans weder te zien optreden ter vervulling van eene taak, waarvan hij zich, vijf en twintig jaren geleden, als jonge ling, reeds met zoo veel toejuiching had gekweten. Redenaar cn dichter maakten diepen indruk cn genoten luide toejuiching. ROTTERDAM, 12 September. De stedelijke regering is in geldelijke schikking gekumen met het bestuur der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappijomtrent den afstand der aan de stad toebehoorende cn op haar grondgebied gelegen ervengebouwen percelenrietveld enz.begrepen onder de percelenwier onteigening door den aanleg van den zijtak van den ijzeren spoorweg, tusschen Utrecht cn Rotterdam gevorderd werd. DEN HELDER, 10 September. Heden morgen is ter reede alhier aangekomen 's Lands exercitie-escader onder bevel van Z. K. II. Prins Hendrik. Omstreeks 11 ure kwam Z. K. H. aan wal en werden de aanwezige militaire en burgerlijke autoriteiten aan hem voorgesteld, waarna Z. K. H. bet maritime etablissement en de alhier garnizoen houdende divisie mariniers in oogenschouw heeft genomen. (Z. H. heeft zieh den volgenden dag naar 'sGravenhage en van daar naar Soestdijk begeven, om Prins Alexander af te balen en aan boord van zijn schip naar Madera over te brengen). UTRECHT, 12 September. De Curatoren van de Latijnsche scholen hebben besloten den cursus 6 jaren te laten duren cn nog een vierden Praeceptor aan te stellen. De Arrondissements-Regtbank te Amersfoort heeft ter vervulling der betrekking van Regter, opengevallen door de benoeming van den Heer Mi. J. J. Ilinlopen tot Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof alhier, geformeerd eene lijst van drie Candidaten, bestaande uit de Heeren Mrs. J. B. Heymans, Regter-Plaatsvervanger en Procureur, A. N. J. van de Poll, lieg ter-Plaats vervanger en Procureur, beide te Amersfoort, en de (leer II. Verloren, Ad- vokaat alhier. ZWOLLE, 11 September. Den 15den dezer zal alhier, aan de bureaux van hot provinciaal bestuur I van Overijssel, de inschrijving geopend worden voor eene provinciale gcldlec- ning van ƒ40,000, a 4J pCt. rente.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1