BROODZETTING, WURTEMIt EftCJ. Door onderscheiden bladen wordt verzekerd, dat de nieuw gebouwde muren •van de bondsvesting Ulm reeds op onderscheiden plaatsen beginnen te wijken cn dat men aan het Oostcnrijksche front, eene lengte van ruirn 50 voeten van die slecht gebouwde muren heeft moeten afbreken. De Regerende Vorstin van Holienzollern Hechingengeboren Prinses van Leuchtenberg, is dezer dagen in een klein stadje in het Schwarzwald op hare terugreis van Baden-Baden overleden. EKC1ËL1W». LONDEN, 8 September. Zaturdag jl. hebben de leden der New-CIub te Edimlmrgh een maaltijd ge geven aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden benevens al de Officie ren van het Nederlandsche eskader. Ook waren onder andere aanzienlijke personen daartoe genoodigdde Heer Paterson Nederlandsch Consul en de Baron de Maussion, Fransch Consul. Na het uitbrengen van verschillende toasten stond Z. K. H. de Prins op, en bragt in een toast zijnen dank uit voor de overal door hem ontvangen betuigingen van voorkomendheid en vriendschap. Ten 7 ure des avonds begaf zich de Prins weder aan boord en verliet den 7den met zijn eskader de reede der stad. Gedurende de 14 da genwelke dit eskader daar doorbragtwerden de schepen door duizende inwoners bezocht. Allen waren verrukt over de beleefdheid der Officieren en manschappen, welke laatste zich, tijdens zij aan wal waren, voorbeeldeloos goed hebben gedragen. Dingsdag hebben de Katholijkcn alhier eene vergadering gehoudenom zich te verklaren tegen de bezetting van Fcrrara door de Oostcnrijksche troepen. Te Nottingham is iemand gevangen genomen, die valsehe banknoten van 5 maakte. Vroeger was hij van eene gunstige zijde hekend, had een vermogen van 3000 cn eene winstgevende fabriek. Spoedig echter had hij alles verteerd en eene schuld van 2000 gemaakt, zoodat hij zich tail- liet verklaarde. In sommige streken van Ierland vooral in Mayo cn Galway heer- schen de rotkoortsen thans weder zeer sterk en is de sterfte op nieuw buiten gemeen groot. In dit. jaar zijn in bet werkhuis van Galway reeds meer dan 1000 men- schen gestorven en in dat van de districten Oranmore en Ballinacontry 967. De visschcrs klagen dat het met de haringvangst nabij de kusten vrij slecht gaatzooflat de prijs dan ook aanmerkelijk is gestegen. Er zijn op de Engelsche kust tegenwoordig veel haaijenzij komen tot di;,t bij bet eiland Whigt en twee van 11 en 7 voet lengte zijn reeds door de visschers gevangen. FSiSHRIJK, PARIJS, 8 September. Volgens nadere brrigten zou Ab-dcl-Kader reeds verder in Marokko door gedrongen zijn en onderscheiden belangrijke posten bemagtigd hebbenonder anderen de stad Taza ter halver wege van de Algerische grenzen en Fez met eene bevolking van bijna 8000 zielen; zij is vrij sterk en met muren en toicns omringd, hoewel deze door ouderdom vervallen zijn. De Keizer zou zich tot den Generaal Bedeau om hulp hebben gewend doch deze hem hebben geantwoord hem die niet te kunnen verleenen zonder bijzondere raag- tiging van zijne Regering. BELGIË. BRUSSEL, 8 September. De Heer van Hall beeft op de tentoonstelling alhier een zeer kostbaar Pau selijk gewaad gebragt, waarvoor bij 100,000 fr. vraagt. Men heeft eene in schrijving geopend, om die som bijeen te krijgen cn bet gewaad aan den Paus aan te bieden. In een gehoor, dat Pius IX aan den Prins de Chimay verleend heeft, liep het gesprek over het gedrag der Belgische geestelijkheid in politieke za ken. De Paus zeide tot den Prins, dat bij alle inmenging van de geestelijk heid in de politieke vcrriglingen van bet bestuur formeel afkeurdeen dat het z'jn verlangen was, dat zij zich uitsluitend bepaalde tot bare geestelijke betrekkingen en pligten. Dit berigt, zegt het Journal de Brugeskomt van een achtingwaardig persoon uit Brusseldie onlangs uit Rome gekomen is, en wien de Prins de Chimay dit verhaald heeft, met magtiging, om er de meest mogelijke openbaarheid aan te geven. ANTWERPEN, 8 September. Z. M. heeft benoemd tot Rector aan de Iloogeschool te Gentden Heer Fr. Eg. Verbeeck, Hoogleeraar in de Geneeskunde, en tot Secretaris van den Akademischen Senaatden Heer L. J. RoelandtBuiteng. lloogleeraar in de Wetenschappen. Het Antiv. Nieuwsbl. bevat het volgende stukonder den titelNieuw schisma in België. De Luiksche dagbladen behelzen een mandement van Zyne Hoogw. den bis schop van Luikter gelegenheid van een nieuw schisma of scheuring in de Kerk. Het geld hier den Heer van Moorsel, desservitor der kerk van Xhavée, prov. Luik. Deze gecstelyke was in 1839 op aenbeveling des apostolischen vikaris van 's Hertogenboschin het bisdom van Luik aengenomenop voor- waerde van onberispelyk in zyne zeden en den bisschop volkomen gehoorzaein te wezen. De Heer van Moorsel, na dry jaren onderpastor te zyn geweest, werd desservitor der succursale kerk Xhavée. Maer toen vergat hy zyne ver- pligtingen, en beging groote onvoorzigtigheden, welke vele klagten uitlokten. De bisschop wilde hem toen voor eenigen tyd in een geestelyk gesticht doen treden; maar hy weigerde stellig daeraen te gehoorzamen, onder voorwendsel dat hy geene openbare tuchtstraf had te onderstaen. Noch de vermaningen des bisschops, noch degene van den pauselyken nuncius konden hem bewe gen weshalve zyne oversten gedwongen werden hem af te stellen en eenen anderen pastor in zyne plaats te benoemen. De priester van Moorsel weigerde echter de pastory en kerk te verlaten onder voorwendsel dat hy even als de pastors onafzetbaer was. Ja spande tegen den minister van justitie een proces in, om de betaling zyner jaarwedde te bekomen: by werd in eersten aenleg en in beroep afgewezen. Dit belette hem nietaen den bisschop schriftelyk te verklarendat hy zyn pastorele bedieningen ging hervatten. Inderdaed hy deed de deur van de kerk van Xhavée voor den nieuwen desservitor sluiten, hoorde biecht en las mis, zon der daertoe gemagtigd te zyn. Dit gebeurde op O. L. Vrouw llemelvacrtfeest en den volgenden zondag, deed by den desservitor, hem tot opvolger gege ven, uit de kerk jagen, trotseerende aldus den bisschop en den H. Stoel. Alle deze daedzaken worden in het mandement in het breede verhaeld en tevens bewezen, dat de magt der desservitors maer duert tot dat zy worden herroepen of andere schikking des bisschops. De conclusiën van dit document strekken om de geloovigen tegen den gevallen geestelykeals tegen eenen verslindenden wolf te waerschuwen en te hetoogen dat de ex-desservitor van Xhavée geene magt meer heeft om te prediken, mis te lezen of sakramenten uit te reiken. Diensvolgens wordt door den bisschop van Luik aen de geloovigen uitdruk- kelyk verboden de missermooiu n cn diensten van den priester van Moorsel by te wooncnen met hem in goddelyke zaken gemeenschap te hebbenzy worden gowaerschouwd, dat de absolution, welke by zou hebben gegeven, cn de hnwelyken welke hy zou hebben gezegend, sedert de herroeping zyner magt, dagteekenendc 22 augusty 1845, uit volle regt nietig en ongeldig zyn; eindclyk wordt door de dacd zelve opgeschort verklaerd, die geeslelyken welke, te rekenen van de afkondiging des mandements, met den priester van Moorse! in divinis zouden gemeenschap hebben. STA19S BESilCiTEN. BURGEMEESTER SN WETHOUDERS der Stad LEYDENbrengen bij deze, ter kennisse van de Patentpligtigc Ingezetenen dezer Stad, dat op Maandagen, Dingsdagcn Donderdagen en Vrijdagen den G, 7, 9, 10, 13, 14, 16 en 17dco dezer maand, des namiddags tusschcn vier cn zes uren ter Stedelijke Secretaris zal gevaceerd worden tot de afhaling der ingevulde Patentbladen dienst 1847 cn 48, zullende na afloop dier dagen de onafge haalde door de Deurwaarders der Directe Belastingen, tegen betaling van tien Cents en onder gehoudenheid van dezelve in hunne tegenwoordigheid te on derteekenen aan de belanghebbenden worden bezorgd. DU RIEU, Ley den4 September 1847. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Ingaande Maandag den 13den September 1847. Maximum van den prijs, waar niet bovenmaar ivel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk besluit van den 25sten Januarij 1826, Staatsblad N°. 5) cn de dispositie van II. II. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, van den 5den December 1828, Provinciaalblad N°. 161.) Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche ponden, op 38 Cents. Een pond vijf oneen, op19 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 35 Vijf oneenop17* Het Franscbbrood van een Nederl. pond, op35 i> Vijf oneen, op17» Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op32 Vijf oneen, op16 Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pond, op26 Vijf oneen, op13 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op het bakken cn verkoopen van brood, gearresteerd den 5den September 1846. Burgemeester en Wethouders der stad Ley den DU RIEU. Ley den9 September 1847. Ter ordonnantie van dezelve, v. P U T T K A M M E R. ADVEKTENTIEN. Getrouwd 11. W. TYDEMAN Jr. Haarlem en 10 September 1847. A. J. HOORN. Eenige Kennisgeving. Na eene ziekte van weinige dagen, overleed ten mijnen huize onze waarde Moeder en Behuwd-Moeder Mejufvrouw ELISABETH KLINK, Weduwe van den Heer js. van der Kemp, in den ouderdom van 61 jaren en 9 maanden. P. BRAAT, LeydenE. BRAAT, 6 September 1847. Gcb. van der Kemp.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3