BUI TE« L A«DSCHE BERUSTEN van verhond der geconfedereerde Edelen tegen de Hertog van Alva, gezegeld met de zilver vergalde medaille van de bedelnap en met de originele onder- teekeningen1507; commissie van Z. Exc. tot liet houden der staatsverga deringen te Dordrecht in 1575; adiniraliteits-commissie van Pieter Pietcrsz. Hein, enz., benevens vele oude drinkkannen en andere kostbare rariteiten, liet is te wenschen dat de Heer Schotel het publick nader met den schat die te koop zal worden aangeboden, bekend inake. MAASTRICHT, 8 September. Bij het Koninklijk Athenaeum alhier staan hegeven te worden de plaatsen 1°. van onderwijzer in de Ncderduitsche en Iloogduitsche talen en geschie denis, op eene vaste jaarwedde van ƒ1000; 2°. van onderwijzer in de wis kunde in de lagere klassenop eene vaste jaarwedde van 8503°. van onderwijzer in de Engelsche taal, op eene vaste jaarwedde van ƒ700; 4". van onderwijzer in het boekhouden, den koopmansbrievenstijl, de kantoor-usan- tiënhandelstermenwisselrekening en beginselen van handelsregtop eene vaste jaarwedde van ƒ850; 5°. van onderwijzer in de toekenkunst, op eene vaste jaarwedde van ƒ250. Ten einde den onder 1°. vermelden leerstoel te kunnen beklcedenwordt de graad van doctor in de wijsbegeerte en letteren vereiseht; terwijl voor de overige plaatsen ten minste het bezit wordt gevor derd van de bevoegdheid tot het geven van het op te dragen onderrigt, inge volge de verordeningen op het onderwijs. Zij die naar bovenvermelde leer stoelen wenschen te dingen, zijn uitgenoodigd om uiterlijk vóór den 30sten dezer hunne aanvragen, vergezeld van de noodigc bescheiden, aan den Raad van Bestuur vrachtvrij in te zenden. WEST-INDIE. In bcriglen van Jamaica wordt geklaagd over groole droogte, waardoor de gewassen grootendeels op de velden verschroeiden ook op Antigua was dit het geval. Wegens gebrek aan schecpsruimte waren de koopwaren zoodanig opeengestapelddat men er geen raad mede wist. I)en 14lle" Julij had een verschrikkelijke dwarlwindvergezeld van re gen, hagel, donder en aardschuddingen vele verwoesting te Lueea veroor zaakt de zee begon plotseling te koken en steeg verscheiden voeten. U1ISLAX PETERSBURG, 31 Augustus. De Regering heeft hospitalen voor 700 cholera-zieken te Astrakan laten oprigtenomdat zij bevreesd was, dat deze stad door die plaag zou bezocht wordenwegens hare scheepvaart en gemeenschap met de Kaukasischc ge westen. De ziekte is er ook werkelijk uitgebroken, doch in ligten graad. Ook heeft de Regering bevel gegeven, om in de gouvernementen Saratow Woroncsch en Chcrson de noodige maatregelen te nemen. De Wetenschappelijke Commissie van het Ministerie der Rijks domeinen heeft prijsvragen uitgeschreven voor Staatshuishoudkundige beschrijvingen der Gouvernementende belooningen beslaan in gouden medailles van 300 en 150 zilv. r. Dc bekroonde werken zullen op kosten van het Ministerie ge drukt worden en de schrijver 300 present-exemplaren ontvangenmet het regt om de volgende drukken voor eigen rekening uit te geven. Sedert drie dagen bevindt zich de Heer Cobden alhier; hij zal eerst nog Moskau bezoeken cn dan naar Engeland terug keeren. RIEKEXLAX1E De inzameling der krenten is overal gunstig afgeloopenzoowel wat de hoeveelheid als de hoedanigheid betreft. Het bedrag wordt op 80 mill. begroot, waarvan alleen 60 miliioen op de Jonische eilanden zijn gewonnen. D: prijs zal door dezen overvloed aanmerkelijk dalen. SPAXJE. MADRID, 3 September. In het officieel opstel dat de nieuwe Ministers aan de Koningin hebben aan geboden betuigen zij H. M. hun leedwezen over de partijzucht die het land verscheurt, zij zullen trachten de orde en het gezag der wetten te doen eer biedigen, daartoe de geschikste ambtenaren te kiezen, voorts schadelijke be lastingen hervormen, den handel vrijheid geven, landbouw en nijverheid aanmoedigen, door dc uilvoering der verpligtingen van den staat, het open baar crediet verzekeren, domeinen die den staat niets opbicngen, vruchtbaar maken, de besturen en regtbariken op goeden voet brengen, en bovenal alle vorige verdeeldheden doen vergeten, om uit de oude partijen eene monarchie te doen opstaan, die door vrijzinnigheid en verlichting eene waardige plaats in de rij der rijken van Europa zal beslaan. De Koningin heeft eene algemeene amnestie voor alle staatkundige uitge wekenen uitgevaardigd; alle regtsvervolgingen ter zake van staatkundige mis drijven, zullen worden gestaakt, uitgezonderd die wegens de misdaad van gewapenden opstand. Zij die onder Don Carlos hebben gediend zullen niet, dan onder uitdrukkelijke magtiging van II. M.zich mogen ophouden in Ka- talonie, ArragonNavarra cn de Baskisclie gewesten. Espartcro, die in het besluit van amnestie begrepen is, zou door de Koningin tot Senator benoemd zijn. Tot Minister van Justitie is benoemd de Heer Goyena, lid van den Senaat. De zaken in Katalonie zijn nog zeer ongunstig, daar dc magt der opstandelingen meer en meer toeneemt. De Generaal Concha, die uit Por tugal is teruggekeerdzal er met eene aanzienlijke legerbende worden heen gezonden. ITALIË. ROME, 30 Augustus. Het berigt dat de Gazette di Genova had medegedeeld als zouden de Jesuiten 5,000 scudi hebben gegeven voor de uitrusting der burgerwacht alhier, is geheel onwaar. Waar zouden ook die Heilige Vaders in hunne armoede, zulk een som van daan halen, en dat nog met zulk een doel? SARDINIË. TURIN, 4 September. Men spreekt hier van eene verandering in het Ministerie, waardoor de in vloed van de partij die de Jesuiten voorstaat, in het staatsbestuur een einde zou nemen. ZWITSERLAND. De Landdag heeft in zijne zitting van den 3Jcn dezer zijne beraadslagingen over de aangelegenheid der Jesuiten ten einde gebragt. Het te dier zake door Zurich gedane voorstel was van den volgenden inhoud De Landdag, in overweging nemende dat dc artt. 1 en 8 van het honds- verdrag aan den Landdag het regt verleenen en den pligt opleggen om voor de inwendige veiligheid en de handhaving van rust en orde zorg te dragen,; Voorts in overweging nemende, dat deze door de Jezuïten in gevaar ge bragt wordten dat bepaaldelijk het aanwezen dier orde in een kanton het welk op zijne beurt met het eedgenootschappelijk bewind belast wordt, met de rust en orde in het eedgenootschap onbestaanbaar is besluit 1°. Dc Landdag moet zich van wege het eedgenootschap deze zaak aan trekken. 2". Lucern, Schwyz, Frcihurg en Wallis worden uitgenoodigd om dc Je suiten te verwijderen. 3°. Alle verdere toelating dezer orde wordt van wegc het bondgenootschap verboden. Dit voorstel is met de bekende twaalf en twee halve stemmen aangeno menhebbende, behalve de kantons van het katholijke verbond, nog Neu- chatelBazelstad en Appcnzell i/Rh. zich daartegen verklaard. De Landdag zal naar alle waarschijnlijkheid, nog slechts twee of drie zittin gen houden; maar toch na uiteengegaan te zijn spoedig weder bijeengeroe pen worden. Voorts zal de Landdag alvorens uiteen te gaan, eene laatste dringende uit- noodiging aan het afzonderlijk verbond rigten om zich te ontbinden ten minste zijn de verschillende hier vermelde maatregelen in de bijeenkomsten der gezanten die de meerderheid uitmaken vastgesteld, welke, alles vooraf beslist wat bij den Landdag in behandeling moet komen. Daarop zal men de vergadering waarschijnlijk tot November verdagen. Intusschen maakt elke partij hare krijgsplannen gereed. Vooreerst schij nen de aanvallers hel late najaar te willen afwachten, wanneer dc wegen tusschen Walliserland en de kleine kantons door de sneeuw zullen belem merd zijn. Bern cn Aargau zouden dan met 30,000 man op Lucern aan trekkenZiirich, Thurgau cn St. Gallen met 20,000 man op Zug; Waadt en Bern zouden, met behulp der radicalen van Muiten en Boll, Freiburg aantasten. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 September. De Baron S. von Rothschild heeft van den Keizer vergunning bekomen, om ten behoeve van zijne familie een fideicommis in de Oosteririjkschc Staten te vestigen: dit is de eerste maal, dat dit aan een Israëliet wordt toegestaan. De Regering heeft aan die van EngelandFrankrijk Penissen en Rus land eene nota gezonden, waarin zij, ten aanzien van het bezetten van-Per- rara verklaart, dat het geenszins haar oogmerk is, eenige Regering te bemoei- je]ijken, en de souvereinileit van eiken Slaat te erkennen, doch dat zij zich genoopt gevoelde hare aandacht te vestigen op dc staatkundige bewegingen in Italië, vermits die op hare Stalen grooten invloed zoude kunnen uitoe fenen. De antwoorden der genoemde Mogendheden waren in zeer vriendschap- pelijken loon gesteld. PKUI8SEN. BERLIJN, 6 September. Brieven van den Rhijn berigtcn dat de Koning den 17(Ien dezer te Ringen werd verwacht, van waar hij over KobleritzTrier.KeulenDusseldorp en Munster alhier zou terugkeeren. De krijg der aanhangers van de leer van Hermes tegen hare tegenstanders zal weer in de Rhijnlandcn hervat worden. De Justitieraad Stupp heeft aan gekondigd dat hij naar aanleiding van het laatste schrijven van den Paus, den aard en strekking der Hermesiaansche beginselen in het breede zal uit eenzetten en verdedigen. De uit Nederland komende post tusschen hier cn Rees, is in den mor gen van den 5dcn bij het Disforter jagthuis door 3 kerels aangerand; terwijl twee bezig waren zich van het valies op de kar meester te maken, en een het paard vasthield, gaf de bode aan het paard een fikschcn zweepslag, waarop het in galop voorwaarts ging, en de bode met dc kar gelukkig ontkwam.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2