LEYDSCHE COURANT. 1847. N°. V MAANDAG, 13 SEPTEMBER. BIJTCfENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. i De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, tl September. De Arnliemsche Courant berigt dat er Mémoires concernant la cour et le Gouvernement des Pays-Bas te Brussel ter perse zouden zijn, om eerst daags te worden uitgegeven. Dit blad meldt dat men in dit werk wetens waardige bijzonderheden verwacht te vinden, onder anderen omtrent den vorigen Spaanschen Gezantden Ridder de Bazo, die zich den baat van den Bisschop van Gerra, te Tilburg, had op den hals gehaald, door zijne vrije uitlatingen over personen en zaken. Het Corps Diplomatique heeft aan den Ridder de Bazo, welke eergisteren morgen van Rotterdam per stoomboot naar Antwerpen vertrokken is, om van daar zijne reis naar Madrid voort te zetteneene allerprachtigste gouden doos ten geschenke gegeven, als een bewijs van achting, welke hij zich gedurende zijn verblijf als Gezant van Spanje verworven had. Het is na het eerste verband gebleken dat het gekwetste been van den conducteur Smit niet behoeft te worden afgezet, en zijne genezing gaat naar wensch voort. 'sGRAVENHAGE, 11 September. Ter aanvankelijke voldoening aan het Koninklijk besluit van den 30slen April 1847, betreffende de intrekking der Muntbiljetten van Twintig Gulden, en gegrond op de wet van den 18den December 1845, is ter Algemeene Re kenkamer overgebragt voor ecne som van vier millioen vier maal honderd duizend gulden aan zoodanige ingetrokken Muntbiljetten, die, bij het collcgie onbruikbaar gemaaktaldaar zullen blijven berusten tot de vernietiging overeenkomstig den inhoud van het 7(le artikel van opgenoemde wet zal kun nen plaats hebbenwanneer van die vernietiging op nieuw zal worden ken nis gegeven. Z. K. II. de Prins van Oranje geeft bijna dagelijks diners, waartoe het Corps Diplomatique, de Ministers en onderscheiden aanzienlijke personen ge- noodigd worden. De Minister van Oorlog zal op Dingsdag den 14den dezer geen gehoor verkenen. ROTTERDAM, 10 September. AVij vernemen dat het antwoord aan de handelaren ter dezer stede door den Minister van Koloniënop hun verzoekschrift wegens den verkoop van de Banka-tin gegeven, luidt als volgt: Heeft goedgevonden aan de adressanten te kennen te geven, dat het depar tement van koloniën zich ten eenen maal ongehouden acht, om eenig bepaald antwoord te geven op de door hen gedane vragen en verzoeken. Ten opzigte van Mgr. FerrieriZaakgelastigde van de II. Stoel bij ons Hof, en Vice-Superior van de Nederlandsche missie, meenen wij te kunnen verzekeren dat hij zal vervangen worden door een diplomaat met den rang van Internuntius, en dat de tegenwoordige Internuntius te Rio-Janeiro be stemd is tot vervulling dier betrekkingterwijl Mgr. Ferrieri daarentegen in diens plaats eene zending naar Rio-Janeiro zou ontvangen. Men verzekertdat in plaats van Mgr. J. Ferrieritot andere bestem ming geroepentot vice-superior der Hollandsche zending door Z. H. den Paus benoemd is Mgr. ZwysenBisschop van Gerra in yat libitsthans te Tilburg. AMSTERDAM10 September. Aan het etablissement der Heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, is door de Frankforter Stoomsleepboot-Maatschappij, voor de vaart op den Rhijn en Main, wederom eene zeer belangrijke bestelling gedaan, van eene ijzeren stoornsleepboot van 200 paardenkracht, ééne dito van 100 paarden kracht en acht stuks ijzeren ligterschepen. Reeds vroeger was aan dezelfde maatschappijdoor voornoemde Heeren bereids geleverd 2 ijzeren stoom- slecpbooten, ieder van 200 paardenkracht, en 19 ijzeren ligterschepen. ARNHEM, 9 September. Heden had alhier plaats de uitspraak van het vonnis, door bet Prov. Ge- regtshof van Gelderlandin zake J. A. Mensinktapper te Groenlobeschul digd van op den 19<ten April jl., voor de Arr.-Regtbank te Zutphen, in zake Jan ter Lindevalsch getuigenis te hebben afgelegd enz.; de beklaagde aan voorn, daad schuldig verklaard wordende, is dien ten gevolge veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vijf achtereenvolgende jaren en eerloosverklaring ge durende dien tijd. In deze zaak was Jan ter Linde, als getuige opgeroepen, die bij deze ge legenheid omstandig moet verhaald hebben, (wordt uit Zwolle geschreven), hoe bij gekomen was tot de poging om den Kapelaan Gepkens onschnldig te doen schijnen, zijnde hij daartoe vooral overgehaald en onderrigt door den Kapelaan AA'arninck en den Advocaat Reigers; deze verklaring van ter Linde, is op last des Voorzitters door den Griffier op 'tnotulenblad aangeteekend, en zal welligt tot nieuwe regtsvervolgingen leiden. GRONINGEN, 8 September. AVij vernemen dat Ds. J. C. Manssen, Pred. bij de Ev. Luth. gemeente te Kampen het op Z. AVel-Eerw. naar herwaarts uitgebragt beroep heeft aan genomen. Uit een gisteren van wege den Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente aan de huizen afgegeven verslag, waarbij tevens de gelegenheid tot inschrijving ten behoeve der armen wordt gegevenblijkt dat de armverzorgers niet lan ger in slaat zijn om te voorzien in den nood der behoeftigen dewijl er reeds op den lstcn Julij jl. een te kort van ƒ7,453.66 bestond. Dit nadeelig saldo kan wel bij niemand verwondering baren, wanneer men er op let, hoe in bedoeld verslag gezegd wordt, dat het getal der bedeelden, dat in 1842 een getal van 2,626 bedroeg, in 1846 reeds tot 5,075 was aangegroeid, en in dit jaar nog grooter zal wezen. Van den lsten Januarij tot den lstcl1 Julij 1847, bedroegen de ontvangsten nagenoeg 28,438.33de uitgaven daarentegen ƒ35,891.99, waaronder echter een te kort van het vorige jaar ad ƒ4,188.66 terwijl er in het begin van 1844 nog een voordeelige staat van ƒ1,326.21 was. Het thans bestaande te kort zal nu geheel moeten wor den aangezuiverd zullen de armverzorgers aan hunne roeping kunnen beant woorden maar ook de meergegoeden gaan gebogen onder zware lastenen met rassche schreden nadert de winter. Er moet geholpen wordendat is klaar, maar God geve, dat men eindelijk toch eens verstandig leerde worden, minder gaf en meer liet verdienenen ook naar gelang van omstandig heden meer gaf en minder verkwistte. •s HERTOGENBOSCH9 September. Z. M. heeft voor zijne rekening doen aankoopen het uitgestrekte buitengoed van den Heer Mr. B. Ilartogcnsis, te 's Ilage, gelegen te A'ught, genaamd Vlijt en Zeyenvroeger behoord hebbende aan de kloostervereeniging der Karthuizers. Ook zijn tot verhoogde prijzen voor rekening van den Koning aangekocht de landerijen, benoodigd tot het opwerpen van de lunet N°. 8, behoorende tot het verschanst legerkemp Koning AVillem II; welke gronden vervolgens wederom tegen de vroeger gedane taxatie door Z. M. aan het land zullen worden overgegeven waardoor processen tot onteigening ten algemee- neri nutte zullen worden vermeden: op gelijke wijze moet ook Z. M. gehandeld hebben met de grondenthans gebruikt wordende tot het opwerpen der lunet N°. 6. TILBURG8 September. Het bouwen van het nieuwe paleis voor Z. M. den Koning is reeds vier ellen boven den grond gevorderd, en als eene bijzonderheid wordt hierbij ge voegd, dat de meeste steenen welke aan dat paleis gebruikt worden op des Konings eigen steenbakkerij aldaar gebakken worden. Men verneemt dat onze geleerde stadgenoot Dr. G. D. J. Schotelzich alhier onledig houdt met het onderzoek der beroemde kabinetten van hand schriften en oudheden, nagelaten door C. van Alkemade en P. van der Schel ling. Deze kabinetten bevatten eene reeks van ongebruikte en allerbelang rijkste bronnen over de vaderlandsche geschiedenismunt-, zegel-, oudheid kunde, heraldiek, enz. Men vindt er ook naauwkeurige beschrijvingen der steden, heerlijkheden, ongedrukt en uit echte oude bescheiden geput; een schat van autographiën uit de 16de en 17de eeuw, een gedeelte van het oude archief van de abdijen Rlujnsburg en van Leeuwenhorst, waaronder stukken uit de 12dc, 13de, 14de en 15',e eeuw, enz., vele nagelaten handschriften van Johannes SnecanusPancras CastriconScriveriusOudaan PaatsHes- seliusBurmannus II, Pars, van Arckel, D. van Hoogstraten, Philippus a LimborchA. Relandns enz. Bijzondere opmerkzaamheid trekt eene keurige beschrijving der beide genoemde abdijen, geheel voor de pers bearbeid; eene collectie brieven der abdissen cn nonnen van Leeuwenhorst; de originele acte

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1