gijzelaars gegeven; die dit laatste geweigerd hadden, waren streng getuchtigd. De cholera rigtte nog verwoestingen aan, hoewel zij aan hel afnemen was. In de eerste 7 maanden van dit jaar zijn 2084 schepen meer de Sond doorgezeild, dan in 1846. SWE9E1V. STOK.I10LM23 Augustus. Ter herinnering aan Koning Oiof, den stichter van liet onafhankelijk rijk van Noorwegen en invoerder van het Christendom aldaar, heeft Koning Oscar eene nieuwe Noorweegsche Ridderorde ingesteld, onder de benaming van S'. Olofs-ordc. SPASJE. MADRID, 30 Augustus. De pogingen door den Generaal Narvaez aangewend om een nieuw Ministerie te vormen, zijn niet geslaagd. Hij had aan de Koningin eenc lijst van 13 personen aangeboden, welke lijst echter aan 11. M. niet behaagde, en toen moet zij hem de gegeven vohnagt weder ontnomen hebben. Niemand anders was tot hiertoe met het zamenstellcn van een nieuw Kabinet heiast, i»« KTlCiAL. LISSABON, 23 Augustus. Er is hier weder een nieuw Kabinet in elkander gezet. De nieuwe Ministers zijn de volgende: Binnenl. Zaken, Aut. de Acevedo Mello e CarvalhoE<'re- dienst en Justitie, F. A. Fernandez da Silva FerreroBuitenl. Zaken, de Frigadier Baron de Nuestra Seuora de la Luz; Financiën, Kolonel Marino Miguel Franzini; Marine en Koloniën, Juan de Fontes Pareira de Mello; Oorlog de Brigadier Baron de Almeï Folla. Deze Ministers hebben een pro gramma uitgegeven, waarin zij hoofdzakelijk hun voornemen betuigen om zich getrouw te houden aan de staatsregeling en de wetten. Zij willen het verledene volkomen vergeten (het is zeer twijlelachtig of dit onbepaald wen- schelijk is. Menigeen vergeet bet verledene zoo geheel dat de geschiedenis in plaats van hem lessen voor de toekomst te geven, voor hem door verduis tering van versland of verharding des harten, tot groot nadeel van wensche- lijken vooruitgang, en welvaart der maatschappij, een gesloten hoek blijft), zij zeggen dit te zullen doen, om partij te kunnen trekken van bekwaamheid en verdiensten, waar die ook gevonden worden. Spaarzaamheid en regtvaardig- In i I zal hunne handelingen kenmerken. Zij zullen de noodige wijzigingen in de staatsregeling aan de Cortes ter overweging voorstellen, voor wier bij eenroeping geenc thans onbezette ambten zullen vërvuld worden. Zij die in bet beheerder geldmiddelen ontrouw hebben gepleegd, zullen ter verant woording worden geroepen. De staatsschulden zullen betaald worden zoo ver de schatkist hel toelaat. t oorts wordt het nieuwe Ministerie aldus beschreven: De Minister van Oor log, Baron de Almeï Folla, was laatstelijk Command.-Generaal der Artillerie in het leger des llertogs van Saldanha. De Brigadier Baron de Nuestra Senora de la Luz, Minister van Buitenl, Zaken, bekleedde gedurende den jongstcn burgeroorlog, de betrekking van Kwartiermeester-Generaal, onder den Maar schalk Saldanha. Even als de eerstgenoemde, heeft hij zijnen adelijken titel op bet slagveld van Torres Vedras verworven. Hij is wel een man van talent maar niet genoeg staatsman. De Colonel Marino Miguel Franzinide nieuwe Minister van Finantiën is een achtingswaardig man, die zich veel met de beoefening van statistiek heeft bezig gehouden zijne trouw en eerlijkheid zijn bekend maar hij is oud en te bevooroordeeld voor Minister. De nieuwe Mi nister van Binnenl. Zaken, Antonio de Acevodo Mello e Carvalho, is een ta lentvol regtsgeleerde. Die van Ecredienst en Justitie, F. A. Fernandez da Silva Ferrero, is bekend als een oud aanhanger van het politieke stelsel van den Graaf van Tliomar. In den namiddag van 21 Augustus wierp het Engelsche eskader, onder bevel van Charles Napier, het anker ter reede van Lissabon. Het bestaat uit vijf linieschepen een fregat en vier stoombooten. ITALIË. ROME, 26 Augustus. De Paus heeft vergunning verleend tot het aanleggen van ecnen spoorweg naar de Napelsche grenzen hij Ceprano en van een' naar de grenzen van Modena. De eerste weg zal op 92,000, de tweede op 1,100,000 scudi te staan komen. (Een scudi is ƒ2.50 Ned.) Den 22slcn overleed de vertrouwde vriend en biechtvader van den Paus, de voortreffelijke Graziosi, in den ouderdom van 54 jaren. Aan hem heeft de Paus zijne godgeleerde vorming te danken. Het observatie-corps, hetgeen bij Forli te zamen getrokken wordt, zal uit 15,000 man bestaan. Voor eenige dagen aanvaarde de Opperrabijn der Synagoge alhier, Mozes Israël Kazzan, op cene plegtige, wijs zijne betrekking. Hij had tot dat doel eenen Hebreeuwsche Psalm gedicht, welke Pius IX ten onderwerp had, alsook de nationale garde en de als echte zonen behandelde Israëliten, wier verstooten toestand niet eenige roerende verzen schoon en treffend geschilderd werd. Kazzan behoort tot henwelke zich wegens de opvoeding der jeugd verdien «lelijk hebben gemaakt en met den wensch bezield zijn den zedelijken toe stand van hunne landslieden langzamerhand grondig te verbeteren. TOSCANE. een bevelschrift van den 27sten heeft de Groothertog ecnen Staatsraad ingesteld, waarvan de uitstckendste mannen van het land een deel uitmaken. Deze Raad zal zich dadelijk moeten bezig houden met de inrigting van eenc burgerwacht cn de hervorming van het gemeentebestuur. Ook is eene mi nisteriële verandering in liberalen zin geschied. OOSTENRIJK. WEENEN, 28 Augustus. De groote geldhandelaars stellen in den tegenwoordigen staat van zaken weinig vertrouwen, en beschouwen vooral de Spaansche aangelegenheden uit een ongunstig oogpunt. De veranderingen in het tarief, welke met den besten uitslag bekroond zijn, zullen in het volgend jaar worden voortgezet, en bijzonder den suiker, het porselein en de katoenen waren betreffen. De vermindering van het regt op den suiker zal 18 flor. per quintaal bedragen. De koffijwelker regten nu reeds van 21 tot 12 flor. verminderd zijn, heeft voor de schatkist een aanmerkelijk hoogcr bedrag door meerderen invoer opgeleverd. Naar de Oostenrijkse he Staten in Italië zijn 16 bataillons voetvolk en 8 escadrons ruiterij op marsch gegaan. PHÏTIÜSEM. BERLIJN, 28 Augustus. Het Polen-proces, dat met ijver wordt voortgezet, zal ten minste 8 maan den durenvan zulk een monstergeding in het regtswezen is geen ander voorbeeld. Prins Karei, neef van den Koning, die te Bonn studeert cn aldaar met levensgevaar eeri mensch uit het water heeft gered, heeft van Z. M. de groote reddingsmcdaille ontvangen. Er is zulk eene hoeveelheid moezel- en rhijnwijn in de Rhijnprovinciën, dat uitmuntende soorten voor 30 centen de kruik verkocht worden. BREREN. 4 September. De toevloed van landverhuizers wordt hier thans weder grooter: de mees ten gaan naar Noord-Amerikade minsten naar Brazilië eri Port-Natal. Een schip met Oud-Lutherschen is dezer dagen naar Zuid-Australie vertrokken. ENGELAND. LONDEN, 4 September. De Koningin heeft gelast dat er openbare dankzeggingen voor den over- vloedigen oogst zouden worden gedaan. Sir Harry Smith nieuw benoemd Gouverneur van de Kaap de Goede Hoop, zal den 16Jen dezer derwaarts vertrekken. Een scheikundige heeft eene ontdekking gedaan van eenc zelfstandig heid, die in verhouding van 1 op de 100 deelen raltenkruiddit Vergif overal maar liet zich bevindt, doet herkennen. De kleur van het voedsel of den drank, waarin het gedaan wordt, wordt plotseling veranderd. De uit vinder stelt voor, dat de Begeringen verbieden, op de zwaarste straffen, ecnig raltenkruid te verkoopendat met die zelfstandigheid niet vermengd is. Zekere Juffrouw E. Huë't, die rati Jersey naar Guernsey was gevaren is op den overtogt zoo geweldig door zeeziekte aangetast, dat zij even aan land zijnde is overleden. Allerzeldzaamst is het, dat de zeeziekte zoo hevig wordt dat zij den dood ten gevolge heeft, zoo dat welligt het bijzonder gestel dezer dame daartoe heeft medegewerkt. Zondag II. sloeg de bliksem, in de kerk van het dorpje YVellon, terwijl de godsdienstoefening plaats haddoodde een persoon en wondde 8 anderen. Het herigt van het vergaan van de stoomboot Glamorgan en het om komen van 200 mensclien is gelukkig onwaar geweest, wel had die stoom boot eene onaangename reis gehad en was een plaat van den stoomketel ge sprongen doch verder had men geen nadeel ondervonden. In het dorpje Elton leeft thans eene vrouw, 107 jaren oud, welke in de afgeloopen maand nog werk op het veld verrigtte. Van de stad Chester, niet verre van Liverpool, wil men een spoorweg aanleggen naar Holyhead eene haven aan de oostelijke zijde van het aan de westkust van Engeland aldaar grenzend eiland Anglesey. De afstand van het eiland en de vaste kast in 290 Ned. ellen. Over deze zeeëngte Monay geheetenheeft de beroemde Ingenieur Stephenson aangenomen een brug of hangenden besloten gang (tunnel) te doen maken. In het midden der ge noemde zeeengte staat de rots Britannia die bij eb zigthaar is. Hierop zal men een pilaar zetten om de brug te ondersteunen, ter hoogte van ongeveer 70 Ncd. cl, 18 el 72 duim breed en 16 el 10 duim dik, voorts nog twee dergelijke op 139 el afstand van de heide stranden, en op 75 el van deze twee dikke muren. Er zullen twee rijen buizen zijn, voor den doortogt heen en weder, van binnen van 8 el 15 duim en van huiten van 9 el middellijn, van geslagen ijzer de langste 1300 de kortste 600 ton zwaar. Men schat de kosten van liet metselwerk op 200,000 M liet moet binnen een jaar gereed zijn. Aan iederen kant der brug zullen twee ontzaggelijke groote steenen liggende leeu wen worden geplaatst, ter hoogte van 3 el 62 duim. Een brief van den 30slen Junij van de Kaap de Goede IIoop, maakt melding van een gevecht tegen de Kaffers van den 15de", waarin de Engelsche troepen geslagen zijn en de Luitenant Russell is gesneuveld. FRANKRIJK. PARIJS, 5 September. In de zitting van het Hof der Pairs van Maandag 11., is uil een gezegde van den Groot-Referendaris gebleken, dat de Hertog de Praslin hem in een bijzonder gesprek zijne misdaad bekend had.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3