BU 6 TEW L.AJNDSCHE BEB1GTEJN. gen iiigekomene antwoorden eene hekrooning waardig is gekeurd. Op de prijsvraag, eene Psalm met orehest, waren drie antwoorden ingekomen. Vol gens de lieoordeelingen van huitenlandsclie toonkunstenaren, konden slechts twee derzei ve eenigermate in aanmerking komen, als niet geheel zonder ver diensten. Men heeft besloten, aan de componisten dier beide werken, inge zonden onder de spreuken: vdie 't schoon gevoelloos schouwtenz., en y>des Lebens schans te Blutnen" eriz. loffelijke vermelding en eene premie van aanmoediging, ten bedrage van ƒ40, toe te kennen. Op de prijs vraag, zes quartetlen was één antwoord ingekomen, inet het motto: vim Licde verjungt siclienz., 't welk mede de bekrooning niet waardig is ge oordeeld, doch waarvan, als niet zonder verdiensten, loffelijke vermelding zal worden gemaakt, wanneer de inzender dit wil aannemen. Daarop zijn de nieuwe prijsvragen voorgesteld, en is herinnerd, dat als prijsvraag blijft uitgeschreven, ter beantwoording vóór of op den Is'1'11 Decem- ,her 1847, eene quartet voor piano, viool, alt en violoncelle; premie 200. Voorts zijn als nieuwe prijsvragen uitgeschreven a. Eene sonate voor piano, premie ƒ50; b Twaalf quartetlen voor mannenstemmen, premie ƒ60; c. Sopraan-aria met koor, voor ochest- en bijgevoegde piano-begeleiding, pre mie ƒ50; d. Hymne vour mannenkoor (zonder begeleiding), premie 40; e. Psalm voor orehest en ondergelegde piano-begeleiding, premie 400. De termijn voor de beantwoording isvoor de vier eerste prijsvragenbepaald op den 31sU'n December 1847, voor de laatste op den 31sten December 1848. Vervolgens is men overgegaan tot het verkiezen van het bestuur der Maat schappijen is liet gebleken, dat de fleer A. C. G. Vermeulen als algemeene Secretaris is herkozen. Voorts zijn weder ingekozen de Heeren W. de Vos, Jacobz.als algemeene Penningmeester, en J. P. Heyo, als Hoofdbestuurder- Secretaris. Bij bet doen cener keuze van eenen nieuwen Hoofdbestuurder, in plaats van den aftredenden Heer Mr. Hugo Beyerman is beraadslaagd over de vraag, of het wcnschelijk moest worden geacht, om een' toonkunstenaar van beroep en tevens van algemeen erkende verdiensten tot die betrekking te benoemen. Daar men meermalen ten onregte aan de Maatschappij heeft ver weten, dat zij aan toonkunstenaren van beroep geen regt liet wedervaren, heeft liet Hoofdbestuur gemeend, dat geen meer afdoend blijk van de onge grondheid van dit beweren kon worden gegeven, dan dat door de gezamen lijke afdeclingcn een zoodanige toonkunstenaar werd geroepen om als Hoofd bestuurder mede te werken tot het regelen van de werkzaamheden der maat schappij en bet bevorderen van hare belangen. Het Hoofdbestuur heeft daarop Candidaten voor die betrekking voorgestelduit welke de Heer J. B. van Bree is gekozen door de afgevaardigden der afdeclingenwelke daardoor heb ben geloonddat zij in de denkwijs van het Hoofdbestuur volkomen deelden. Als Voorzitter der Maatschappij is voor fiet volgende jaar benoemd de lieer Dr. J. J. Viotta. In den afgeloopen nacht, ruim 1 ure, is er brand ontstaan op den Vijgendam in den Boekwinkel van de Heeren C. van der Beek C°., welke spoedig zoo hevig toenam dat het geheele perceel is uitgebrand en de belen dende perceelen aanmerkelijk beschadigd zijn. Ongeveer ten 5 ure was men den brand zoo ver meeslcr, dat het gevaar voor verderen voortgang als geweken beschouwd kon worden. De fleer C. van der Beek bevindt zich op dit oogenblik buiten 's lands. ALKMAAR, 3 September. Gisteren nacht had alhier een diefstal plaats, welke zich meer door ver metelheid der daders dan wel door de waarde van het gestolene onderscheidt. De dader, of welligt daders, zijn door overklimming in eenen tuin gekomen en na vruchteloos beproefd te hebben in een sterk bewoond huis te geraken, is hel bun eindelijk gelukt in een belendend perceel en tot in de slaapkamer van twee vrouwen binnen te dringen, en na het waslicht ontstoken te heb ben, zich van liet in die kamer bevindend tafelzilver en ecnige loilelstukken meester te maken. Het schijnt echter, dat zij door meerdere vertrekken ook in de slaapplaats der dienstboden zijn geweest, en men mag het zeer gelukkig achten, dat eerst kort na hun vertrek de vrouwen wakker zijn geworden, daar welligt anders alles zou aangewend zijn om de bewijzen hunner mis daad te verwijderen. DEN HELDER, 3 September. De nieuwe ingedijkte Prins-Hendrik-Polder is geheel onder water geloopen, ten gevolge van drie doorbraken, veroorzaakt door den Noordwesten storm van heden nacht. Heden nacht is op de Eijerlandsche gronden gestrand liet schip llendrika Jantina Kapt. Arend Struik met rogge van Petersburg naar Amsterdam schip en lading zullen weg zijn. De Kapitein en vijf man der equipage zijn gered. Aan het strand is het onderste boven aangedreven een kofschipver moedelijk met hout beladen, en waarvan de equipage zal zijn verongelukt. Een Wieringer schuitkomende van Vriesland is drijvende gevonden in de Zuiderzee; de schipper zal verongelukt zijn, daar de schuit alle teeke nen droeg van overzeild te zijn geworden. Men had hiervan echter nog niets verder vernomen. UTRECHT, 5 September. Gisteren middag werd de Ijzergieterij van de Heeren de Waal en v. Driest, alhier vereerd inet een bezoek van den Heer Gouverneur dezer provincie. Z. Exe. was tegenwoordig bij het gieten van een stuk gietwerk ter zwaarte van 6000 ffihetwelk even als verscheidene kleinere gietingen naar wensch afliep. Vervolgens bezigtigde Z. Exc. de geheele fabrieken werd onder an dere werktuigen opmerkzaam gemaakt op eene stoommachine en drijlwerk voor 's Rijks Munt onderhanden, alsook op eene voor Z. M. den Koning, in zijne bezittingen te bezigen. Besluurderen van het Genootschap voor Landbouiu en Kruidkunde hebben ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat op de 12lle tentoon stelling, welke hier geopend zal zijn in het locaal naast den schouwburg, den 18, 19 en 20sten dezer, ter mededinging aan een ieder worden uitgeloofd, de navolgende medailles 1. De tweede gouden medaille of 40 voor de verzameling van groenten, welke door keurigheid van soort en verscheidenheid het meest uitmunten de zilveren medaille of 10 voor de daarbij het naast in aanmerking ko mende. 2. De zilveren medaille voor eene schoof rogge, welke uitmunt door goed stroo, de best gevulde aren en het zwaarste koren; benevens 5 kop uitge- dorscht koren van hetzelfde gewas. 3. De zilveren medaille voor eene schoof tarwe, welke uitmunt door goed stroo, de best gevulde aren en het zwaarste koren; benevens 5 kop uitgc- dorsclit koren van hetzelfde gewas. 4. De zilveren medaille voor eene schoof boekweit, welke uitmunt door hoeveelheid van zaad en grootte en zuiverheid van korrelen 5 kop uitge- dorschle boekweit, mede van hetzelfde gewas. De voorwerpen moeten vrachtvrij worden ingezonden van den 16,lcn tot den 17den dezer, 's morgens voor 9 ure; vooraf zal aan den Secretaris moeten opgegeven worden wat men voornemens is in te zenden. Ook wordt eene verklaring verlangd, dat het in te zenden koren of door den inzender is ge oogst van een stuk land, niet kleiner dan een half bunder, en dat de schoof niet gemaakt is van uitgezochte halmen of planten. De Utr. Courant deelt nog het volgende berigt mede omtrent den on langs in nog krachtvollen leeftijd overleden fleer J. J. Dodt, van Ff nsburg, Lector in de Hoogduitsche taal aan de Hoogeschool en Amanuensis lij de Aka- deuiische-Bibliolheek alhier. Vele geleerde genootschappen, ook de Maatschappij van Nederl. Letterkunde, hadden den ijverigen vreemdeling tot Lid benoemd, want zijne alomvattende kennis van zaken, ontsproten uil een onbegrijpelijk onuitputtelijk geduld in het nalezen en verstaan van alle documenten, welke onze rijke Bibliotheek bevat, en die slechts zelden de oplettendheid tot zich trekken, vorderde dat men hein naar waarde schatte, dat men hem waar deerde en hem ondersteunde. Waar inen zijne hulp, zijne kennis verlangde, was hij steeds gereedom belangeloos datgene op te sporen en aan te w ijzen wat men noodig had, en het kostte hem nimmer te veel moeite, om aan elke wetenschap bijdragen te leveren, welke dikmaals van bet hoogste belang waren. Door zijnen ijver kwam er eene volledige en allernuttigst ingerigte katalogus der Bibliotheek tot stand, en zag menig werk van hooge verdiensten het licht. Onder dezen hield hij zich tot zijne laatste oogenblikken van gezondheid bezig met bet hoogst belangrijke Atchief voor Kerkelijke en Wereldsche Geschiedenissen dit werk stond onder begunstiging van Z. M. den Koning. Het laatste deel zal binnen eenigen dagen het licht zien en dus het werk besluiten. De wetenschap verliest in hem een onvermoeid voor standerzijne gade een trouw huisvader, terwijl een zoon, die negen dagen na zijn afsterven het leven zag, thans van de vaderlijke zorg is verstoken die hem voorzeker op den weg van kennis en wetenschap zou geleid hebben. Op den Rhïjnspoorweg zijn in Augustus vervoerd 54,820 reizigers voor deze ontvangen 70,963en voor goederen 11,068. LEEUWARDEN, 3 September. De verwoesting door de muizen op vele plaatsen van de provincie aangerigt, is zoo aanmerkelijk, dat men er zich bijna geen denkbeeld van vormen kan, ja zelfs de beriglen dienaangaande moeijelijk kan geloovenindien inen de plaatsen zelve niet heeft bezocht. Sommige landen zijn als het ware geheel omgegraven en zwart, en het is moeijelijk te berekenen, hoeveel nadeel aan sommige landbouwers is toegebragt. Ook de polderdijken hebben bier en daar veel te lijden gehad en zijn zoodanig doorkruisd van muizengangen, dat het te vreezen is dat zij niet tegen zwaren aandrang van water zullen bestand zijn. 00§T-IN»IE, CEYLON 28 Julij. Den 25sten dezer is te Colombo het bronzen standbeeld van den gewezen Gouverneur Sir E. Barnes, dat uit erkentenis voor zijn bestuur, door het aan leggen van wegen en vele maatregelen tot vermeerdering der welvaart gunstig bekend, is opgerigt. WEST-INDIE. Op 1°. Januarij 11. bevonden zich op Curasao 9,728 vrije personen 5,436 slaven, op Sk Martin 1,037 vrije pers., 1,654 slav., op Sk Euslatius 766 vrije pers., 1,137 slav,, op Bonaire 1,282 vrije pers., 673 slav., op Aruba 2,038 vrije pers., 561 slav., op Saba 996 vrije pers., 624 slav.; dus 15,847 vrije personen en 10,082 slaven totaal 25,929 zielen. RU SE AND. PETERSBURG, 26 Augustus. De legerberigten uit den Kaukasus luiden over het algemeen voor de Russen niet ongunstig; onderscheiden stammen hadden zich weder onderworpen en

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2