LEYDSCHE COURANT. 1847. WOENSDAG, 8 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 7 September. Wij zijn verzocht te melden dat de Moogleeraar M. Siegenbeek voornemens is, op Donderdag den 23sten dezer, in de groote Akademische Gehoorzaal zijne 50-jarige dienst als Hoogleeraar aan deze Hoogeschool met eene La- tijnsche redevoering te vieren. Onze Lezers berinneren zich dat wij in ons nommer van den lste" de zer hebben gemelddat eene verzameling oude handschriften en drukwer ken, welke voor eenige jaren, door den Wel-Eerw. Heer F. II. G. van Iterson in de papieren der Hervormde kerk te Weesp ontdekt, met veel moeite en kosten bijeenverzameld en tot een geheel gebragtdoor ZWeleerw.met voorkennis van kerkmeesferen der Hervormde gemeente aldaar, ten behoeve der Koninklijke Bibliotheek, afgestaan was. Z. M. de Koning heeft, gelijk mede reeds gemeld is, dat aanbod aangenomen niet alleen, maar Ds. van Iterson (destijds Predikant te Arnhemthans te Leyden) begiftigd met de orde van den Nederlandschen Leeuw, terwijl lloogstdezelve aan kerkmeesteien voornoemd eene gouden medaille heeft geschonkenmet verdere vermelding van het opschrift van dien penning en eenige der zeldzaamste boeken uit die verzameling. Het Journal des Débatsdat meermalen berigten uit ons land op de wonderbaarlijkste wijze verminkt mededeelt, meldt (zie zijn nommer van den 3den dezer, blz. 2) uit Amsterdam: De Heer Ilisonboekenliefhebber in onze hoofdstadheeft een rijke verza meling van zeldzame boeken die hij [NB.] op zijne reizen door bijna alle landen van Europa heeft verzameldaan de Koninklijke boekerij geschon ken. Onder deze boeken merkt menenz. Een dagblad berigt dat de plaatselijke besturen zijn uitgenoodigdom met de meeste zorg te werk te gaan in de afgifte van certificaten van goed gedrag aan personendie zich in 's Rijks Overzeesche Bezittingen wenschen te vestigenen om die niet anders uit te reiken dan op getuigenis van ter goeder naam en faam staande personen. Van de 11. Donderdag te Amsterdam door de Handel-Maatschappij ge veilde 328,169 balen Java en 1,568 balen Sumatra kofiij, zijn 2,847 koopen naar qualiteit, van 20 tot 29 J cents verkocht, en 430 koopen van 20 k 201 cent opgehouden. Donderdag 11. stond te Arnhem voor het Provinciaal Geregtshof van Gelderland teregt, J. A. Mensink, tapper, wonende te Groenlo, beschuldigd van op den 19den April jI.voor de Arrondissements-Regtbank te Zutphen, in zake van Jan ter Linde, aangeklaagd van lasterlijke denuntiatie en laster, eene valsche getuigenis te hebben afgelegd, ten voordeele van den beklaagde. De uitspraak van het Hof is bepaald op den O"16" dezer. Men verneemt dat de inspectie over de zich met verlof bevindende mili ciens wederom dit jaar slechts éénmaalen wel in de maand October aan staande, zal gehouden worden. De Staats-Cour ant van Vrijdag 11. behelst de publicatie van den Gouv.- Generaal van Neêrlands Indië, van den 30sten April, waarbij de Neêrlands- Indisehe wetboeken zijn afgekondigd. 's GRAVENHAGE6 September. Z. M. heeft benoemd tot Gouverneur van GelderlandZ. Ex. Baron Schim- melpenninck van der OyeOud-Minister van Binnenl. Zaken, thans Minister van Staat, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en Kanselier der beide Nederl. Ridder-Orden. H. M. de Koningin is den dezer van Soestdijk vertrokken, om eene reis naar Zwitserland te doen. Bij gelegenheid van den 7<ien verjaardag van den Erfprins van Oranje, is tot zijnen Gouverneur benoemd de Heer Aikemalstc Luitenant bij den Gencralen Staf, gedetacheerd te Arnhem. Men verneemt, dat in de aanstaande Zitting van de Staten-Generaal in October zullen worden aangeboden nieuwe ontwerpen van wet, van het tweede en derde boek van het wetboek van strafregt. Men verzekert, dat de Luit-Generaal Schuurman, tot Kanselier der beide Nederl. Ridderorden zou worden verhevenin de plaats van Z. Exc. den Baron Schimmelpennink van der Oye. Gisteren heeft de Markies de Thouars, herwaarts vervoerd ten gevolge van bet vonnis bij verstek der Arr.-Regtb. alhier van 27 Mei jl.bij Deur waarders acte zich verzet tegen dat vonnis. Daarop is hij in vrijheid gesteld, en zal de behandeling zijner zaak op nieuw plaats hebben op aanstaanden Donderdag. DELFT, 6 September. Donderdag II. had in de nabijheid dezer stad het volgende ongeluk plaats: De spoortrein van half acht ure uit Rotterdam, na aan het station alhier halt gehouden te hebben, en zijnen togt naar 's Hage voortzettendegenaderd tot het hek bij de plek waar de molen de Eendragt gestaan heeft, had de conducteur der tweede klasse F. Smit, het ongeluk, doordien zijne jas aan het voorzegde hek bleef haken, achterover te slaan, waardoor het zijdelings gedeelte van bet scheenbeen is versplinterd geraakt en eene breuk aan hel kuitbeeen met eene zware verwonding heeft doen ontstaan, benevens eene kwetsuur aan het hoofd. De wachter schoot op het gekerm van den onge lukkige toe, waarop ontniddelijk hulp kwam van het stationsgebouw, en werd hij vervolgens naar het gasthuis gebragt, waar eene goede verzorging en genees- en heelkundige linlp niets te wenschen zal overlaten. Waarschijn lijk zal eene afzetting niet noodig zijnalhoewel zijn toestand beklagens waardig isop den trein zelf heeft men hem eerst te Rijswijk gemist. ROTTERDAM, 6 September. Eergisteren heeft men de torenspits op de alhier gebouwd wordende Zui- derkerk geplaatst, welke spits in eene van zink gegoten fleuron eindigt, waarvan de middellijn 1.52 el bedraagt; de bovenkant van de dusgenoeinde vlam op gezegde fleuronwelke het hoogste punt van dit gebouw uitmaakt is 62.89 ellen boven den vloer van het kerkgebouw, liggende deze vloer bo ven het Rottepeil of gewoon laag water 4.20 el. De zwaarte van de fleuron bedraagt 3328 Ned. ffi. Bij gemelde gelegenheidals wanneer de vlag van den toren des kerkge- bouws wapperde, is het werkvolk, ten getale van omtrent 70, door den Heer aannemer J. van Limburgh, des avonds onthaald op ham, brood, boter, kaas, en ieder een flesch rooden wijn, tot het nuttigen waarvan zij gezeten waren in de groote loods die zich op het terrein bevindt, en behoorlijk door lampen en kaarsen verlicht was. De gasten maakten dankbaar en vrolijk gebruik van hetgene hun werd aangeboden, en een uit bun midden, zijnde een onderbaas, begroette uit aller naam de Heeren Gecommitteerden der Ne- derduitsehe Gereformeerde gemeente, die tegenwoordig waren, op eene zeer gepaste wijze. Daarna werden onderscheiden feestdronken gedaan en heil- wenschen ontboezemd, vooral op de geheele gelukkige voltooijing dezer statige kerk, alle achtervolgd door luid gejuich, afgewisseld door gezang, hetwelk al de gasten, door eenige inuzijk begeleid, aanhieven. Dit een en ander had inderdaad een bevallig en opwekkend aanzienvooral hij het opmerken van den zegen, die tot dus verre op deze belangrijke onderneming rust. Wij kunnen hier met genoegen bijvoegen dat alles in de beste orde is afgeloopen en geene klagten hoegenaamd over eenige ongeregeldheden te doen zijn. Men zegt dat Heeren Gecommitteerden ook een bewijs van belangstelling en tevre denheid aan deze lieden gegeven hebbendoor aan ieder hunner 2 toe te kennen. AMSTERDAM 6 September. Den 23steD der vorige maand is alhier gehouden de achttiende algemeene vergadering van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunstonder het voorzitterschap van den Hoogleeraar Mr. L'. A. den Tcx die de vergadering met eene toepasselijke aanspraak heeft geopend. Daarna is door den Secretaris van bet Hoofdbestuur, den lieer J. F. Heye, een uitgebreid verslag voorge lezen betreffende den toestand der Maatschappij in het algemeen en der af deelingen in het bijzonder. Uit dit verslag is onder anderen geblekendat het geheele aantal leden thans 1488 bedraagt, en wel 1286 gewone leden, 29 leden-kunstenaars, 112 honoraire leden, 27 corresponderende leden en 34 leden van verdienste. Onder de afdeelingen welke vooral in bloeijenden toe stand vorkeeren, worden die genoemd, welke te 'sGravenhagc en Haarlem gevestigd zijn. De uitslag van de bcinoeijingen der Maatschappijtot bevordering der mu zikale compositie hier te lande, is in het afgeloopene jaar minder gunstig geweest dan in de vorige jaren, daar geen der op de uitgeschrevenc prijsvra-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1