4er in de Nieolaïslraatde kleindochter van wijlen den Vrijheer von Kriigge, <Jie door zijn werkover den omgang met menschen, beroemd is gewor den De plaats waar deze vrouw stierf, toont genoegzaam aan, hoe diep zij gezonken was en in welk eene ellende zij leefde. Zij was in Frankrijk gebo ren en kwam na den dood baars vaders met bare moeder in deze stad, werd achtereenvolgende de maitres van Mortier, Davoust en andere Franscbe officie ren leefde in pracht en weelde, hield hras- en slemppartijen, die aan den tijd van Lodcwijk den XV herinnerden en was als zoodanig zeer in naam. Met de jaren veranderde ook hare bekenden. Zij daalde hoe langer hoe lager, werd eindelijk eene openbare bedelares en zoo stierf zij in een kelder. EU GEL, AN®, LONDEN, 1 September. Het Nederlandsch smaldeel onder bevel van Z. K. H. Prins Hendrik en bestaande uit de fregatten Prins van Oranje, Rijn en Sainbrc, korvet Juno en schoener Saparoeais Donderdag j 1. voor Edimburg aangekomen, en heelt onder liet lossen van de gebruikelijke salut-schotendie van het fort Leith beantwoord werden, daar het anker laten vallen. De Prins is terstond door den Nederlandschen Consul en van wegc den militairen bevelhebber, aanboord van zijn fregat begroet, en den volgenden ochtend, met zijn gevolg aan wal gestapt, waar bij is verwelkomd door den militairen commandant en eene eerewacht van 100 man van bet garnizoen. Z. K. H. is hierna, begeleid door een detachement ruiterij, naar een Hotel gereden, waar hij zijn intrek heeft genomenen heeft bij onderscheidene voorname personen bezoeken afgelegd. Men dacht dat Z. K. 11. eenige dagen te Edimburg verblijven zon, om de merkwaardigheden der stad en de omstreken te bezigtigen. In de Times leest men Men verzekert dat de Spaanscbe fondsenhou ders schikkingen hebben gemaakt om den Heer Henderson uit Madrid te doen terugkecren, en dat een algemeen congres der schuldeischers van Spanje in Frankrijk, Engeland, België, Nederland en Duitsehland, in de volgende maand te Madrid zal worden gehouden. De zending uit Engeland zal bestaan uit een lid van bet Parlement en eene deputatie van bet comitté, terwijl de Regering hare ondersteuning beloofd beeft. In de laatste week zijn hier ingevoerd 1,382 runderen en 3,621 lam meren in de overige havens van het Rijk 3,200 stuks vee, grootendeels uit Nederland ook uit Bremen en Hamburg. De Marklane Expresseen blad dat bijzonder voor den graanhandel is ingerigt, verzekert, dat liet bedrag van liet passief der onderscheidene faillie ten die er in dien tak van handel sedert eenige dagen hebben plaats gehad bijna 5.000,000 of ƒ60,000,000 beloopt. Uit Dublin wordt gemeld, dat de graanoogst daar te lande alom over vloedig uitvalt en wat de hoedanigheid betreft, voortreffelijk is. De op brengst van tarwe, haver en gerst was grooter dan men ooit beleefd had. Bij onze noordelijke eilanden is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Het schip Canton, van Huil, dat meer dan 300 landverhuizers aan boord bad, is den 22slcn Aug., in een geweldigen storm te Durness op de rotsen gewor pen niemand is gered alleenlijk waren den 24steD17 lijken aangespoeld. BEL©ÏE. ANTWERPEN, 2 September. De Heer Mother, eigenaar van bel Ilötel Rubens alhier, is gisteren nacht in weinige oogenblikken bezweken, tot ontsteltenis van ben die hem nog den vorigen dag vol leven en in al zijne kracht hadden gezien. De genecslieeren liebhen onmiddelijk erkend dat bij aan een hevig vergif gestorven is. De justitie beeft aanstonds onderzocht of er vergiftiging of zelfmoord heeft plaats gehad. Hare nasporingen hebben baar genoopt eene vrouw in hechtenis te nemen welke zich met het magnetismus ophielden als zoodanig raad gaf en middelen voorschreef. Het schijnt dat de lieer Mocber haar raad gevraagd bad en dat zij in eenen staat van somnambuüsmus recepten voorschreef. Een Apothrkar, even ligtgeloovig als bij, bad die kruiden gemengd, waaronder zich de zwaarste vergiften bevondenen bet gebruik van deze moet den dood van den Heer Mocher hebben veroorzaakt. I STAltS BEKSSTEA. BROODZETTING, Ingaande Maandag den 6'lcn September 1847. Maximum van den prijs, waar niet bovenmaar wel heneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk besluit van den 25sten Januarij 1826, Staatsblad N°. 5) en de dispositie van II. 11. Gedeputeerde Staten van Zuid- Hollarid, van den 5den December 1828, Provinciaalblad N°. 161.) Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandscbe pondenop 38 Cents. Een pond vijf oneen, op19 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 37 Vijf oneen, op18) Het Franscbbrood van een Nederl. pond, op37 Vijf oneen, op18) Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op33 Vijf oneen, op16) Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pond, op27 Vijf oneen, op13) Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van bet Reglement op bet bakken en yerkoopen van brood, gearresteerd den 5den September 1846. Bureemeester en Wethouders der stad Leaden. DU R1EU. Lenden2 September 1847. Ter ordonnantie van dezelve, y. PU TT KAM MER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDKN, brengen bij deze, ter kennisse van de Patentpligtige Ingezetenen dezer Stad, dat op Maandagen, Dingsdagen Donderdagen en Vrijdagen den 6, 7, 9, 10, 13, 14, 16 en 17llen dezer maand des namiddags tusschen vier en zes uren ter Stedelijke Secretaris zal gevaceerd worden tot de afhaling der ingevulde Patenlblnden dienst 1847 en 48, zullende na afloop dier dagen de onafge haalde door de Deurwaarders der Directe Belastingen, tegen betaling van tien Cents en onder gehoudenheid van dezelve in hunne tegenwoordigheid te on- derteekenen aan de belanghebbenden worden bezorgd. DU RIEU, Ley den4 September 1847. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. In de maand Augustus 1847, zijn binnen de Stad Lei/den overleden 74 personen, als: 18 Mannen, 16 Vrouwen, 24 Zoons en 16 Dochters, daaren boven levenloos aangegeven 2. In diezelfde Maand zijn aldaar geboren 77 Kinderen, als: 33 Zoons en 44 Dochters. KERKNIEUWS. MIDDELBURG, 30 Augustus. Gisteren avond hield de beroepen Predikant hij de 'Waalsche gemeente alhier, J, 11. Gerlach, zijne intree-leerrede. tot grondslag hebbende 2 Cor. UI. vs. 512. Des morgens was zijn Wel-Eerw. in het H. dienstwerk bevestigd door den Pred. Delprat, van Rotterdam. DE RAGGED-SCHOOLS TE LONDEN. INRIGTINGEN VOOR VERWAAR LOOSDE KINDEREN VAN DE STRAAT, BEDELAARS, ENZ. Over dergelijke inriglingen is eene uitvoerige beschrijving geleverd in de Bijdragen der Maatschappij: Tot Nut van Algemeen5de jaargang, no. 3. Men kan daaruit naauwkeuriger leeren kennen den oorsprong der scholen, haar doel, de wijze van oprigtiug, eene handleiding, om als leiddraad liij de stichting te dienen en tevens den werkkring der vereeniging van men- schenvriendenwelke zich het daarstellen van dergelijke nuttige inrig- tingen in Engeland heeft voorgesteld. Er is ons echter aanleiding gegeven (schrijft de Amslerdamsche Courantuit welken wij dit artikel overnemen) door een beknopt, maar uiterst belangrijk artikel in de Quarterly Review, van December 1846 (een beroemd Engelsch Maandschrift) om de zaak ook in dit dagblad aan onze lezers nog meer algemeen bekend te maken, en hen die de Engelsche taal verstaan, tevens naar de opzettelijke lezing van dat artikel te verwijzen, omdat wij inderdaad deze zaak van hoog gewigt rekenen. Er bestaat te Londen en in alle grooie steden en zoo ook te Amsterdam en elders in ons Vaderland, eene klasse van verwaarloosde kinderen, die den naam van straatjongens, bedelaars-kinderen van beide s ksostraatseliooijers, straatslijpers, als anderzins dragen, daaronder behooren de kleine lucifers- koopen jonge liedjeszangers, stelten- en polkadansers, de kinderen die b. v. bij de pakhuizen rondom de suiker-, stroop- en koffijbalen zwerven en der gelijke meer, zoo mede jonge kinderen van gevangenen ol jeugdige misdadi gers die een ballast der maatschappij zijnde kanker voor nationale wel vaart, en die ook van geen God of Godsdienst bet geringste begrip hebben. Voor Bewaar- Zondags- of Armenscholen zijn zij niet geschikt, zij zijn er te haveloos voor; de school voor die kinderen immers moet de opvoeding in buis geheel vervangen liet kind toch dat uit de slaapstede of uit bet verblijf van dronkenschap, ontucht, vloeken en diefstal komt, en naar ziel en lig- cliaam beide geheel haveloos, morsig, slordig, verwend en de tucht ontwas sen is, dat kind behoeft eene geheel afzonderlijke school. Het eerste en voor naamste doel der Ragged School is het inprenten van de kennis aan God; zonder dat beginsel toch is er geen heil tc hopen aari geen tijdelijke wel vaart zelis te denken, ja al was de natie schatrijk en iedere stand bemid deld, dan zou zonder de kennis aan God en Godsdienst de aarde nog eerder een hel zijn dan eene voorbereiding ten hemelwaartoe bet aardsche leven ééniglijk dienen moet. Leermeesters van Londen zonderen een paar dagen der week hunne vrije avonduren kosteloos af, vooral de Zondag-avonden cm die straatkinderen te beschaven de kennis aan God en den Heiland hun in te prenten: en als belooning ran oppassendheid, vlijt en leerzaamheid, hun alsdan in de week ook eenig onderrigt in schrijvenlezen en rekenen te ge ven. De kosten van locaallicht en benoodigdheden verschaft de vereeniging van herren en dames, die wij hoven noemden, ter bevordering dezer Scholen werkzaam. De School moet geopend worden in het armoedigst gedeelte der stad. De vereeniging zorgt voor betere kleeding, waar zij ziet, dat de kin deren zich waardig maken, en vóór alles worden zij eens duchtig gereinigd; op zindelijkheid wordt vooral acht geslagen. Rij aankomst zien deze straat kinderen er zoo erbarmelijk uit, dat bun kleedij als rag is en de haarsnijder soms zijne dienst naauvvelijks verleent, zoo haveloos ziet hun haar er uit. De kinderen worden alzoo gereinigd, allengs beschaafd, gebogen en verbe terd, en hoe zonderling dit aiics, hoe onuitvoerbaar het schijnen moge, het is als of het opvolgen van de uitspraken des Evangelies (men zie slechts eens Luc. XIV vs. 2123, volgens v. d. Palm) wondcrvollen zegen en ongedachte krachten geeft! Die bijv. (wat het verschaffen van kleederen betreft) zijne oude plunje aan geen oüklcer verhandelen wil. die zendt ze naar de Raggcd- Scliuol o 1 daar doet men met die afgelegde oude kleedercn wonderen der kunst! Men maakt ze daar van pas, of de kinderen herstellen ze zelve, en Een uitheemsche naam, ontleend van de havelooze, gescheurde kleeding der bedelaarskinderen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3