en met liet geven van inlichtingen omtrent liet volgend congres, hetwelk op den 20slc" September eerstkomende te Brussel zal geopend worden, zij hunne landgenooten uitnoodigen tot het inzenden van al de stukken waarvan de medcdeeling aldaar mogt gewenscht worden, terwijl zij gaarne inlichtingen zullen geven, voor zoo verre die inogten worden aangevraagd. DELFT, 2 September. i De leerlingen der Koninklijke Akademie alhier, de Heeren E. van der Eist, S. SchreuderO. F. L'. J. Huguenin en F. C. H. Libertbestemd voor het vak der mijnen in Oost-Indië, welke hunne voorbereidende studiën aan deze Akademie volhragt hebben, zijn dezer dagen naar Engeland vertrokken, om die practisch te voltooijen, onder het ojizigt van den Adspirant-Ingenieur voor de Oost Indische dienst, den Heer C. de Groot. AMSTERDAM, 3 September. De Regering dezer stad beeft uit de gemaakte nominatie benoemd tot - Hoogleeraar in de Wis- en Natuurkunde, den Heer C. J. Matthes, en tot Hoogleeraar in de Scheikunde en Pharmacie, den Heer E. II. Baumhauer, de eerste thans Hoogleeiaar aan het Athenaeum te Deventer, de tweede aan dat te Maastricht. De Nederlaudsche Handelmaatschappij heeft bevracht 4 schepen voor Amsterdam3 voor Rotterdam en 1 voor Dordrecht. Jn het Handelsblad leest men Men heeft ons verzocht het volgende te willen mededeelen Daar door de veranderde grondstellingen van het Nederlaudsche Bijbelgenootschap, om voor taan Bijbels en Testamenten met en zondei Psalmen enz., aan een ieder te verkoopen, in plaats van aan bchoeftigen om niet uit te doelen, het welda dige doel der Inschrijvers meestal wordt gemist; en daar inen aan de onder geschikte Besturen, met uitzondering van Amsterdam, aan welke de gratis- uitdeeling is verbleven, de vrije beschikking over Bijbels enz. voor slechts de helft van het bedrag der gestorte, dat is: het een derde der ingezamelde gelden, heeft toegestaan, en die Besturen zich daardoor in hunnen werkkring belemmerd gevoelen; en eindelijk, daar velen het gratis verspreiden van den Bijbel als kerkboek wensolielijk en noodzakelijk hebben geachten de verta ling des Bijbels door het Nederlandsche Bijbelgenootschap de kerkelijke goed keuring mistzullen eenige Bijbelvriendenin vereeniging met de Neder landsche Bijbel-Compagnie, eene inrigting tot stand trachten te brengen, waardoor de onderscheidene Bijbelgenootschappen gelegenheid zullen hebben, om zich voor denzelfden prijs, als bij het Hoofdbestuur moet worden betaald, maar voor het volle bedrag der ingezamelde geldenniet alleen kerkelijk goedgekeurde Bijbels en Testamenten, naar de Staten-vertaling met de nieuwe spelling, maar ook Bijbels en Nieuwe Testamenten met de berijmde Psalmen enz., Psalmboeken met de Evangelische Gezangen, en afzonderlijke Evangeli sche Gezangen aan te schaffenterwijl men zulksbehalve tot het Hervorm de, ook dadelijk tot de Luthersche kerkgenootschappen wenscht uit te strekken. Wij vernemen dat de Heeren Noman en Zoon te Zalt-Bounnel de In dische staatsbladen van 18161845, benevens de Oost-Indische wetboeken, die met 1". Januarij aanstaande in Oost-Indie zullen worden ingevoerd, in klein formaat hebben uitgegeven, en alzoo voor de kennis onzer Overzeesche bezittingen eene allezins verdienstelijke taak hebben vervuld. De uitvoering onderscheidt zich gunstig zoowel door sierlijkheid als netheid en duidelijk heid van druk. Het hoekje behelst als volgt Grondwet voor het Koningrijk der Nederlanden Reglement op het beleid der Regering in Nederl. Indie I Reglement op de regterlijke organisatie en het beleid der Justitie in Nc- derlandsch Indie; Burgerlijk wetboek van Nederl. Indie; Algemeene bepalingen van wetgeving van Nederl. Indie; Weiboik van Koophandel voor Nederlandsch Indie; j Al gemecne bepalingen van wetgeving voor Nederl. Indie; Bepalingen betreffende de misdrijven, begaan ter gelegenheid van faillis- menten bij kennelijk onvermogen, mitsgaders bij surséance van betaling in Nederlandsch Indie; Compendium. De civiele wetten en verordeningen der Mahomedanen (St. hl. van Nederl. Indie n°, 55 van 1828). MOURN, 1 September. Ter vervulling van de opengevallen betrekking van Regter in de Arron- dissements-Uegtbank alhier, door het eervol ontslag van Mr. J. P. C. Lamp- sius, heeft genoemde Regtbank de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt: Mrs. P. J. Suringar, Kanlonregter te Enkhuizen, J!ir. A. van Akerlaken, Substituut-Griffier alhier, en J. F. F. van Valkenburg, Plaatsvervangend Kanton-Regter te Haarlem. DEN HELDER, 1 September. Zondag namiddag, den 29sten Augustus, vertrokken uit het Nieuwe Diep drie sloeplieden in eene zoogenaamde noordsche vlet of jolmet doel om de buitengaats zijnde schepen hunne dienst aan te bieden hij het binnenlou- pen. Heden morgen vernemen wijdat deze wakkere mannenwien liet noch aan moed, noch aan bekwaamheid ontbrak, en waarvan één vader van 7 en één vader van 3 kinderen, slagtoffers van hunnen goeden wil I zijn geworden, om hunne huisgezinnen het noodige onderhoud te verschaffen. Men heeft de jol vol water voor anker zien liggen, met een staak er op, waaraan een doek lot noodsein door het onstuimige weder was het niet mo gelijk haar te naderen. UTRECHT, 2 September. Alhier is overleden de Heer J. J. Dodtgeboren te Flensburg, Lector in de Hoogduitsche taal aan onze tloogeschool en Amanuensis bij de Bibliotheek, Lid van eenige geleerde Genootschappen. De wetenschap verliest in hem een ijverig beoefenaar en geleerde, die in verscheiden geschriften zich als zoodanig heelt doen kennen. LEEUWARDEN, 31 Augustus. Gisteren avond is de schouwburg met de daarbij behoorende gehouwen staande in het Ruiterskwartier alhier, in vier percelen verkocht, voor ƒ10,232, aan eene vereeniging tot instandhouding van het tooneelonderden naam van Archimedes. Wij twijfelen niet of dit gebouw zal tot hetzelfde doel, als waarvoor het gedurende eene reeks van jaren is gebruikt, worden aangewend. GRONINGEN, 2 September. De brand in de vecnen, onder de gemeente Onstwedde, heeft geene groote schade aangerigt, en volgens de laatste herig en heeft met dien thans geheel in de magt. MAASTRICHT, 1 September. De voorbereidende werkzaamheden voor den ijzeren spoorweg van Maastricht naar Aken zijn thans afgeloopenzoo dat inen nu tot de toewijzing van den aanbouw zeiven zal overgaan; het eenige, waaruit nu nog moeijelijkheid en oponthoud kunnen ontstaan, is de aankoop of onteigening der benoodigde gronden maar ten gevolge van de op zoodanige onteigeningen gestelde ver ordeningenzal ook zelfs deze vertraging niet van langen duur kunnen zijn. BU iTÜiMLAADSCHE BEBIGTEJV AEREENIGBE STATIE NU. NEW-YORK, 18 Augustus. Alhier is op aanzoek van de flollandsche Maatschappij voor landverhuizers, de Kapitein van het schip de Eendragt, van Schiedam, aangehouden, omdat hij 42 passagiers meer aan boord had, dan bij volgens de gemaakte bepaling mogt hebben voor ieder passagierwelke te veel aan boord ismoet 50 dollars (Holl. Rijbsd.) betaald worden. De Heer Raruum, die nog onlangs met den bekenden dwerg Tom Thumb rondreisde, heelt nabij deze stad uit zijne winsten een paleis laten houwen, dat in Oostersch.cn stijl opgetrokken en met torcriljes en minarets versierd is. T tl R li E. CONSTANTINOPEL18 Augustus. De I'orte heeft, ten gevolge van de voortdurende weigering van het Grick- sche Bewind, om aan hare vorderingen toe te geven betrekkelijk de vereffe ning van het tusschen die heide Stalen bestaande geschilandermaal besloten tot het nemen van dwangmaatregelen tegen Griekenland. Binnen eene maand, na de kennisgeving van dat besluit, zou de toelating van al de Grieksche Consuls ingetrokken en de kustvaart onder Grieksche vlag in al de Turksche havens verboden worden. Volgens berigten uit Albanië, zouden de Turksche troepen onderschei den voordeden op de opstandelingen behaald hebben. SPAIJE. MADRID, 27 Augustus. De Generaal Narvaez is hier uit Parijs aangekomen, en heeft reeds bijeen komsten met de Ministers Pacheeo, Benavides en Behamonde gehouden. Hij zou heden eene bijeenkomst met de Koningin hebben en morgen zag men de officiële bekendmaking van de vorming van een nieuw Kabinet te oeinoet. Omtrent die zameustelling is nog geen de minste zekerheid. ÏOSCAIÜE. De doodstraf is hier afgeschaft. Reeds de grootvader van den regerenden Vorst, Leopold I, verhandde die, maar later werd zij weder ingevoerd. Geen andere der Italiaansche Staten kan zich op dezen trap van beschaving beroe men echter wordt gemeld dat ook de Paus voornemens was de doodstraf in zijne Staten af te schaffen. WEENEN, 24 Augustus. Volgens bevel van Z. M. zal de Akademie te Krakau in stand blijven; de studie in de regten zal onderwezen worden op de wijze als dit aan de Akade mie te Lemberg plaats heeften dit jaar nog in werking worden gebragt. FKANIFÖRT. 29 Augustus. Het getal der badgasten in de Taunus- en Rhijnbadcn was dit jaar niet zoo groot als vroeger. Wiesbaden telde de meeste bezoekers; de laatste vreem delingen-lijst bevat ruim 10,000 nommers. Na Wiesbaden hielden er zich de meesten op te Ems, namelijk 4,250. HAMBURG. 31 Augustus. De policie is op het spoor gekomen van eene bende valsehe munters, die hare vertakkingen in Berlijn en Parijs had; zij bestond uit 9 personen, onder welke eenige Bussen, die aan hunne Regering zullen uitgeleverd worden. Het plan tot het stichten van eene Hoogeschool alhier schijnt voor goed opgegeven te zijn. Eenige dagen geleden overleed alhier, in den zoogenaatnden diepen kei-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2