De voornaamste bepalingen zijn verval in de art. 2 3 en 4 en brengen mede, dat bet gercglshof voortaan bestaan zal uit één President, drie Leden en één Griffier; dat bij eene volgende benoeming bet ambt van Procureur- Generaal vervuld zal worden door eenen Procureur des Konings; en dat bet eollegie van kleine zaken zal bestaan uitéén President, twee Assessoren en één Griffier. Voorts is bij publicatie van 6 Julij, de conversie van bet in omloop zijnde Surinaamscbe bankpapier op de volgende wijze geregeld. Er zullen worden uitgegeven vijftien duizend schatkistbiljetten der kolonie Suriname, elk van honderd gulden, rentende vijf ten honderd in bet jaar, j zoo als bij hel Koninkl. besluit van 6 Febr. 11. is bepaald. De vrijwillige conversie van bet Surinaamscbe bankpapier tegen de opge- nielde schatkistbiljetten, zal geschieden in spoedig op elkander volgende ter mijnen, elk ten bedrage van driemaal honderd duizend gulden. De dag volgende op dien, waarop een termijn van ƒ300,000 aan bankpa pier zal zijn ingewisseld zal er worden overgegaan tot de uilloting van één derde gedeelte. De schatkistbiljetten welke de uitgeloote nummers voerenzullen den dag volgende op dien der trekking, tegen Nrderl. muntspecie worden afgelost. Na September zal de conversie van bankpapier tegen schatkistbilletten ge heel ophouden zullende zoodanig papier alsdan geen algemeen wettig beta lingsmiddel meer zijndoch alleen blijven worden aangenomen door den kolonialen Ontvanger in voldoening van belastingen als anderzins, en zulks tot dat daaromtrent nader zal worden beschikt. De aankomst van den (1. Eerw. lieer J. Grooff op den 29sten Junij, was voor de 11. G. gemeente een waar Vreugdefeest, en leverde het bewijs op van de hoogachting, die het algemeen dien waardigen bisschop toedraagt. Eene com missie bestaande uit twee Priesters en drie leden van den Kerkeraad, begaf zich aan boord ter verwelkoming van den Bisschop. Eene sloep van 's Lands corvet do Ajax strekte ter afhaling van den waardigen man. Luid waren de vreugdekreten die bij zijne aankomst weergalmden. Z. H. Eerw. begaf zich onmiddelijk naar het Gouvernements-huis, alwaar Z. Exc. de Gouverneur hem met de meeste hartelijkheid te gemoet kwam. Daarna vervolgde Z. 11. Eu. den weg naar de kerk, omringd van eene talrijke menigte. Een ver- welkomstlied door een koor van kinderen uitgevoerd werd aangeheven toen de Bisschop den ingang der kerk heirad terwijl onder het aanheffen van het Credidi propter quod locutus sumIk heb geloofd, daarom heb ik ge sproken," Z. H. Ew. het heiligdom werd binnengeleid. Voor het altaar gena derd hief Z. II. Ew. het groote Te Deum aan na het eindigen waarvan door hem eene hartelijke toespraak aan de zaamgevloeide menigte werd gedaan tot betuiging van zijne gevoeligheid voor de beuijzen van liefde en belangstelling. De staat der kolonisten aan den post Groningen aan de Saramacca is gunstig en een op den 25sten Junij gehouden examen heeft de meest vol doende proeven opgeleverd omtrent het goed gevolg van het schoolonderwijs. Ook is alhier eene maatschappij opgeiigt, tot bevordering van den land bouw onder de vrije bevolking, van welke men zich veel goeds beloofde. Blijkens een verslag van den Heer D. Juda, die sedert het jaar 1843 de ka- neelteelt tiaar te Lande heeft beproefdgaf de aanvankelijke uitslag dier proefnemingen hoop dat dit gewas met voordeel op Suriname zal kunnen worden verbouwd. VEREEJV5C1ÖE STATE*. BOSTON, 18 Augustus. De hoop op eene schikking is niet vervuld; het Mexicaansche Congres, het welk niet op zich wilde nemen om de vredes voorslagen van den gevolmagtigde, den Heer Trist, te verwerpen, heeft ze aan het uitvoerend bewind verzonden, met magtiging om te handelen gelijk het gepast zou achten. Dit is iets ge wonnen; want vroeger had het Congres zich stellig tegen de aanneming van alle voorstellen tol schikking verklaard. Echter schijnt het dat de vredelie vende partij, die te Mexico van dag tot dag magtiger wordt, haren invloed op Santa Anna nog niet kan doen gelden; tot dusverre heeft hij ten minste aan die openingen nog geen gevolg gegeven. Een telegraphisch herigt heeft aangekondigd, dat de Generaal den 30st<,n Jnlij nog te Puebla stond en hij Mexico dus niet had ingenomen. De Gene raal Pearce, die met versterkingen en een aanzienlijk transport levens- en krijgsbehoeften van Vera-Cruz was vertrokken, was, na een'vrij hevig gevecht met de Mexicanen, nabij Puento Nacional, te Perote aangekomen, cn men dacht, dat, zoodra hij Puebla zou hebben kunnen bereiken, te weten in de eerste dagen van Augustus, de Generaal Scott den togt naar Mexico zou aan vaarden. Men verzekerde dat de Mexicanen niet in staat waren om belangrij ken tegenstand te bieden. RügLAIS. PETERSBURG22 Augustus. Op het vernemen van den brand te Archangel heeft de Keizer een' zijner Adjudanten met 50,000 z. roebels derwaarts gezonden, om onder de noodlij denden te verdeelen. Er zullen bovendien uit de bosschen der Kroon 50,000 balken gehouwen worden tot opbouw der afgebrande huizen. ITALIË. Wij lezen in een particulier schrijven uit Rome, dat de onderhandelingen tusschen den Paus en den Keizer van Rusland, over de aangelegenheden der Katholijken in dal onmetelijk rijkgelukkig zijn ten einde gebragt. De Keizer is eindelijk toegetredenen heeft de onderhandelingen aangevat op een terreinwaar het kerkelijk opperhoofd zich met hem verstaan kon. De zaken zijn nu geregeld. De stukken zijn wederzijds geteekend, cn de buiten gewone Gezant, Graaf Bludoff, die opzettelijk uit Petersburg voor de schik king van dit gewigtig onderwerp was afgezonden, staat op het punt van met het tractaat naar Petersburg terug te keeren. [De Tijd.) De beriglen uit Parma en I.ucca luiden nog steeds ongunstig. De Her tog van I.ucca had van een' zijner onderdanen eenen brief ontvangenwaarin hem met scherpe woorden onder het oog werd gebragtde onbetamelijkheid I van zijne wijze van regeren, in strijd met de traclaten. De geestelijkheid is in Toscane, sedert de bekendmaking van de verorde ningen op de censuur, aan scherpe spotternij blootgesteld, waarbij men het i op hunne gebreken, en op hunne kleeding geladen heeft. PK.UI8SEM. KEULEN 30 Augustus. De Paus heeft een' brief gezonden aan den Aartsbisschop, om die aan zijne onderhoorige geestelijken mede te deelen. Hij zegt daarin: dat men aan som mige uitdrukkingen van zijnen rondgaanden brief van 9 November, betref fende de menschelijke rede en de goddelijke openbaring, eene verkeerde uil- legging had gegeven, even als zou hij de leer van Hermes aanhangen en goedkeuren. Wel verre van dat, verklaart hij de handelingen van Gregorius XVI goed te keuren, en de werken van Hermes met al het hem toekomend gezag te verwerpen en te veroordeelen. Hij vermaant diensvolgens de gees telijken te zorgen, dat bij het openhaar onderwijs niet worde afgeweken van de leer der Roomsche kerk. De Regering heeft bepaald, dat voortaan al de gevangenissen, die op kosten van den Staat gebouwd worden naar het Pennsylvanische stelsel zul- j len worden ingerigt. REIJEBEI. MUNCHEN25 Augustus. De Senaat der Hoogeschool heeft onlangs vijftien Zwitsersche studenten ge last om de Hoogeschool te verlatenomdat zij verbonden waren aan het Ge nootschap der Jesuiten. Deze studenten hadden zich voorgesteld om gedu- j rende de vacantie alhier te blijven, maar de politie heeft hunne vcrhlijfkaart ingetrokken en zij zijn genoodzaakt het Koningrijk te verlaten. BEEMEL 26 Augustus. De drift tot landverhuizing blijft hier nog altijd zeer levendig; het punt waarop de landverhuizers thans het oog geslagen hebben, is Port-Natal aan de Kaap de Hoop bij de Hollandsche boeren. De boeren schijnen de meening opgevat te hebben dat het klimaat aldaar bijzonder gunstig zou zijn voor den bouw van het katoen waarvoor hun op de markt te Londen zeven en een halven stuiver betaald wordt. Zij hebben derhalve een genootschap tot bevordering van dien bouw gevormd en aan zekeren Heer Bergtheil, die voor omstreeks vijf of zes jaren uit Beijeren naar de Kaap-Kolonie geweken is, opgedragen, Duitsche huisgezinnen, tot het verrigten van den arbeid aan te werven. De Heer Bergtheil is thans in Duitschland daarmede bezig; hij schildert het klimaat als zeer gezond, en dat gelooven wij waar te wezen, maar niet even onbepaald durven wij vertrouwen schenken aan de heerlijke uilzigten, die aan de landverhuizers werden voorgesteld. Zij moeten zelve den overtogt betalen, doch bezitten zij het geld daartoe niet, zoo wordt het hun door den Heer Bergtheil voorgeschoten. Aangeko men, zullen aan ieder huisgezin 210 bunders grond worden aangewezen, wel te verstaan niet in eigendommaar om te bewerken en met katoen- booinen te beplanten. Woningenvee, hulp van mede-arbeiders enz. zul len zij zich aanschaffen uit voorschotten van den Heer Bergtheil, tot wel ker terugbetaling bepaalde termijnen worden aangewezenterwijl jaarlijks een derde van de bruto opbrengst der katoen moet worden afgestaanbet tweede derde is voor den ondernemenden kolonist en het laatste derde wordt aangewezen als eene zekerheid voor het dagloon der inlandsche arbeiders. De lieer Bergtheil zal zich derhalve niet, zoo als vroeger de leenheerenmet een tiende vergenoegen, maar een derde voor zich nemen; en evenwel wordt het aan de landverhuizers voorgeschilderdals of zij op die wijze in vijf ja- j ren tijds eene zuivere winst van 36,000 fl. zullen kunnen overgaren. Ove rigens heeft de stelling, welke de Heer Bergtheil zich uitdrukkelijk voorbe houdt, veel van die van eenen Turkschen Pacha. Aan de kolonisten zal de gronddien zij bebouwengeenszins toebehoorerizij zullen niet het minste regt daarop bebbende Heer Bergtheil behoudt zich integendeel hel volle regt voorom hennaar willekeurdaarvan en uit hunne woning te ver drijven, zoo dat hun, wanneer zij het land wel ontgonnen en vruchtbaar ge maakt zullen hebben, dit lot ieder oogenblik kan te wachten staan. EMGELAMB, LONDEN, 31 Augustus. De sterfte neemt in de hoofdstad weder toehet getal overledenen heeft in de laatste week 1,057 bedragen, zijnde 117 meer dan de gewone wekelijksche sterfte in de 5 laatste zomers. Zekere Darwin zal te Warwich teregt staan voor het Criminele Hof, beschuldigd zijnde van het namaken van valsche Turksche munt; 9 vaatjes met die munt, eene waaide hebbende van 95,000 M zijn te Birmingham in beslag genomen. De Turksche Gezant had eene belooning van 50 voor den ontdekker van het complot uitgeloofd.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3