li U I TEi\ LAjNDSCHE BE li l li TEiN gestaan, en dat niet éénc enkele bediening veikregen is geworden door een der personen, die bij hem tot dat einde gelden hadden gestort. Eenige Duitsche dagbladen hebben vermeend, dat de Heer van Bosse Referendaris van het departement van Finantien, te Berlijn belast was met eene onderhandeling betrekkelijk de scheepvaartregten op den Rijn; dat hij, na een verblijf van vier weken, Berlijn verlaten had; en dat hij reden had, om zeer onvergenoegd te zijn over de wijze, waarop de Pruissischc bureau cratie de mededeelingcn ontvangen had, die hij over dat onderwerp gedaan bad. Kr is nopens dit berigt eene ligte dwaling te herstellen. De zending, die de Heer van Bosse te Berlijn te vervullen heelt gehadin vereeriiging met den Heer van der Kun, Hoofd-Ingenieur van rien AVaterslaat, en welke zending nog niet geëindigd is, bepaalt zich alleen tot de regeling der >er- eeniging van den ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Arnhem met dien van Keulen naar Minden. Daar de Heer van Bosse geen andere zending ge- bad beeft, en daar hij gcene andere mededeeling te doen heeft over de scheep vaartregten op den Rhijn, zoo heeft hij geene tevredenheid of onvergenoegd heid te betuigen gehad over de wijze waarop de Pruissische bureaucratie de inededeclingen zou hebben ontvangen, die riiet gedaan zijn. d. I. Ilaye). De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode spreekt het gerucht tegen, alsof het Overlijden van een ontvanger der directe belastingen alhier niet zoude hebben plaats gehad, iets dat door vele bladen gemeld is, en verklaart stel lig de menschcn te kennen, die hel lijk gezien, afgelegd en gekist hebben, en dat er geen schijn van waarheid aanwezig is, dat de lijkkist door de justitie zoude zijn opgegraven, veel minder, dat in dezelve steenen in plaats van een inenschelijk ligehaarn zouden gevonden zijn. Men verzekert, dat de Heer A. van Bevervoorde, redacteur van Asmo- dée en Burgertegen het najaar, in navolging van den Heer Lavergne te Amsterdam, alhier een klein Fransch toonecl-gezelschaponder de benaming van Theatre des Variétés, zal oprigten, met hetwelk hij ook te Leyden en te Rotterdam voorstellingen zal geven. Dit plan vindt veel toejuiching. tiet Instituut van Ingenieurs is gisteren, in het Locaal der Akademie van Delft, opgerigt. Van alle zijden des Rijks waren de ingenieurs, bouw meesters en mannen, die door hunnen stand of door hunne kennis tot daar- stelling van dit zoo hijzonder nuttig werk konden medewerken, op de uit- noodiging van de Opzigtersde Heeren Conrad, Simon en van der Kun, bijeengekomen. De reglementen van dit nieuwe Instituut, waarover in de Zitting van gisteren beraadslaagd werd en die vastgesteld zijnzullen door eene bijzondere Commissie, tot dat einde benoemd, aan de koninklijke goed keuring worden onderworpen. Na afloop der Zitting, werd er een gastmaal aan den Koetswagen gehouden, waarop 50 leden van het instituut, dat op gerigt was, zich hebben verccnigd do grootste hartelijkheid heelt op dit feest geheerscht feestdronken werden ingesteld op den Koning, de Koningin, den Prins van Oranje, de Koninklijke Marine, de drie stichters en op den Heer I.ipkens, Grondlegger van de Koninklijke Akademie van burgerlijke in genieurs. Alle aanwezigen zagen het groole nut in van de inrigting, die gevestigd was en van den gewigtigen invloed, die zij op onze industriële toe komst moest uitoefenen. AMSTERDAM, 1 September. De opgaven van Heeren Curatoren aan bet Athenaeum alhier, aan den Aohtb. Baad dezer Stad, tot benoeming van een Hoogleeraar in de Wis- en Natuurkunde, bestaat uit de volgende Heeren: C. J. Matthes, Math. Mag. Phil. Nat. Doet., Professor in de Wis- en Na tuurkunde aan het Athenaeum te Deventer. J. 11. Kroon, Math. Mag. Phil. Nat. Doet, Onderwijzer in de Wiskunde aan het Gymnasium te Zutphen. Mr. J. .1. Teding van Berkhout, Math. Mag. Phil. Nat. et Jur. Utr. Doet., Advocaat alhier. S. M. V. van der WilligenMath. Mag. Phil. Nat. Doet., Onderwijzer in de Wiskunde aan hel Gymnasium alhier. En voor Iloogleeraar in de Scheikunde, in verband met de Pharmacie E. II. Baumhauer, Phil. Theor. en Math. Mag. Hum. et Phil. Nat. Doet., Professor in de Scheikunde aan het Athenaeum te Maastricht. Kerkhof!', Phil. Nat. Doet., Prof. aan het Athenaeum te Luxemburg. van den Broek, Med. Doet., I.eeraar in de Schei- en Natuurkunde aan 's Rijks hospitaal te Utrecht. B. II. Vcrwer, Med. Doet. te Mcppel. Naar wij van goederhand vernemen, zou de Regering hebben afgezien van het plan, om de opbrengst van de tinmijnen, gedurende den tijd van 9 of 10 jaren in eens te verkoopen. Zaturdag 11. is in het Burger Weeshuis alhier eene belangrijke opera tie, onder toediening van den aether, volbragt. Een der weezen, die op eene fabrijk alhier werkzaam washad er zich de hand zoo zwaar bezeerd dat zij geheel verbrijzeld was en afgezet moest worden. De operatie is in tegenwooidigbeid van de Heeren Professor Tilanus, den Chirurgijn op den Ende en den Med. Doctor C. C. van Hees, door den Chirurgijn van het ge sticht, den Heer Beumer, bewerkstelligd, na toediening van den aether aan den lijder; het gevolg is geweest dat de afzetting geschied is zonder dat de lijder er de minste pijn van heeft gehad zoo zelfs dat hij uit zijne door den aether verorzaakte bedwelming weder tot zich zeiven gekomen, niet het minste denkheeld had van eenige operatie ondergaan te hebben. De jonge ling bevindt zich zoo wel als men onder zoodanige omstandigheden slechts vermag te hopen. Met heilzame van den aether, door deskundigen en met vereischte omzigtigheid toegediend is derhalve door deze belangrijke proefne ming ook alhier voldingend bewezen. AmstCour.) HAARLEM, 1 September. Het is ons aangenaam te kannen mcdedeelen, dat zich dezer dagen alhier eene Commissie heeft gevormd, met het voornemen, om het denkbeeld, 'twelk onlangs van den Heer J. J. F. Noordziek te 'sGravenhage is uitgegaan, om namelijk de eer des Vaderlands te handhaven, door de oprigting, te Haar lem, van een metalen standbeeld voor Laurens Janszoon Cosier uit door de natie daartoe bijeengebragle gelden, te ondersteunen en zoo mogelijk te helpen verwezenlijken, in de overtuiging, dat, indien de oproeping des Hee ren Noordziek met een gewenschten uitslag zal worden bekroond het voor beeld van krachtdadige medewerking door Haarlems ingezetenen moet wor den gegeven. De Commissie heeft hare werkzaamheden aangevangen en zal die voortzetten onder den naam van: llaarlemsche Commissietot het bijeenbrengen van geldenvoor de oprigting van een metalen standbeeldter eere van Lau rens Janszoon Cosierte Haarlemen is te zamengesleld uit de Hee ren: Mr. G. de Vries Abrz., Voorzitter, Mr. P. Mabé Jr., J. A. van Eeden Mr. J. F. T. van Valkenburg, Mr. Joh. Enschedé Jr. en A. C. Kruseman Secretaris. De Commissie heeft zich verpligt geacht, aan het Ed. Achlb. Be stuur dezer stad mede te deelen, dat zij zich daartoe heeft opgedaan, en heeft dezer dagen van hetzelve de verzekering erlangd, dat het Bestuur zulks vol komen goedkeurt, en zich vleit, dat de pogingen der Commissie, tot hand having der eer onzes Vaderlands, maar bijzonder van de stad onzer inwo ning, met den meest gewenschten uitslag zullen worden bekroond. De Commissie is voornemens, om zich eerlang, bij rondgaanden brief, tot Haarlems ingezetenen te wenden, met. uitnoodigingdat elk, naar zijn ver mogen bijdragen zal afzonderen voor het doel't welk men zal trachten te bereiken, en twijfelt niet, of zij zal spoedig in slaat gesteld zijn, om openlijk aan te kondigen, dat Haarlem met de daad toont prijs te stellen op de eer, dat die edele en nuttige kunst binnen hare muren is uitgevonden en zich gaarne eenige opofferingen getroost, wanneer het de handhaving dier eer geldt tegenover vreemde aanmatiging. De Commissie meent voorts met grond te mogen veronderstellen dat alsdan ook liet geheele Nedei landsche volk van zijne belangstelling zal doen blijken, en zich de zaak van Haarlem als eene zaak, waarin de nationale eer betrokken is, aantrekken. C ZWOLLE, 30 Augustus. De belangrijke werken ter verbinding van de Dedemsvaart met den IJssel gaan ongestoord voort; wanneer het weder zoo gunstig blijft als thans, verwacht men met October de geheele voltooijing van dat werk. De in de maanden Maart en April dezes jaars door de Nederlandsche Handelmaatschappij genoinene maatregelenter voorkoming van eenen stil stand van werk in Twente, zullen met het einde dezer maand afloopen. Er zijn alsdan vervaardigd 2 millioenen ellen 5/4 en G/4 calicots, en 4 millioen ellen, geschikt voor inlandsch debiet. De Raad van Administratie der Ovcrijsselsche Spoorweg-Maatschappij is in een regtsgeding gewikkeld met de Erigelsche actiehouders. Hel geschilpunt zou het beleggen eencr algemeene vergadering betreffen. Het is ter beslissing opgedragen aan de Heeren Sehooneveld te 'sGravenhage, Nedermeijer van Rosenthal te Arnhem, en Professor Cock te Leyden; voor den Raad van Ad ministratie zal optreden de Heer Mp. J. A. van Roijenvoor de actiehouders de fleer Mr. S. P. Lipman. Het getal bedelaars in de gestichten der Koloniën van Weldadigheid is zoo zeer toegenomen dat het weldra het hoogste getal zal bereikt hebben, tot welker verpleging de maatschappij zich verhonden heeft. Er zullen mis schien meer gehouwen ter behoorlijke huisvesting der kolonisten opgerigt worden. GRONINGEN, 30 Augustus. Bij het Gymnasium hier ter stede zijn, op voordragt van llil. Cura toren, benoemd: tot derden Praeceptor de Heer J. A. Wijnne, Candidaat in de letteren en bespiegelende wijsbegeerte; tot Lector in de wiskunde do Heer A. W. Alings, Candidaat in de natuur- en wiskunde, en tot onderwijzer in de nieuwere talen de Heer Huler, sedert eenige jaren Fransch kostschool houder alhier. OOiT-INDIË. BOMBAY, 19 Julij. De grootste rust heerscht thans in Punjaub. De Maharajah van Jeypore heeft het verbranden der weduwen, den kindermoord en den slavenhandel afgeschaft; 'het Opperhoofd van Jellawa heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij allen, welke in het toekomende het verbranden van weduwen aan moedigen of er bij tegenwoordig zijn, als moordenaars zullen vervolgd wor den. Men heeft van Jeypore en Kotah een aantal werklieden naar Bombay doen vertrekken, om er handwerken bij Europeanen te leeren. De berigten uit China van 24 Mei bevestigen de hoogst vijandige stem ming der Chinezen tegen de Engelschen. Men vermoeddedat de Iaalsten eenen aanval op Canton zouden doen en van daar op Peking trekken. WEST-INDIE. SURINAME, 15 Julij. Den lsten dezer is art. 2 van Z. M. besluit van 14 Mei 1845, vervat in de publicatie van 20 Oct. 1845, in werking gobragt en dien ten gevolge eenige daaruit voortvloeijendc wijzigingen voor de regterlijke magt daargesteld.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2