LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 3 SEPTEMBER. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in de afzonderlijke nommers worden Centen afgegeven. LEYDEN, 2 September. De algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal dit jaar alhier plaats hebben op Zaturdag den 18dcn September, in het Stads-Locaal op de Breedestraat. Gisteren had de openbare Promotie en Prijsuitdceling plaats onder de Leerlingen van het Stedelijk Gymnasium. Deze plegtighcid werd geopend met eene toespraak van den Rectorwaarin hij aan het vrij talrijk opgeko men publiek de lotgevallen des Gymnasiums gedurende den afgeloopenen Cursus mededeelde. Onder de 36 Leerlingen, die het Gymnasium telde, werden 16 met Prij zen begiftigd: cn van deze reciteerden 5, ook namens hunne medeleerlingen, Gratiarum Actiones in onderscheidene talen te weten In de lste klasse 11. C. Coebergh, in de Hollandsche taal. 2de kl. II. C. M. van Kervel, in de Fransohe taal. 3de kl. L. D. Suringar, Hoogduitsche taal. 4de kl. J. C. Kist, in de Latijnsche taal. 5de kl. W. N. du Rieu, in de Latijnsche taal. De Leerlingen die tot hoogere klassen bevorderd waren en die welke Prij zen bekomen haddenwerden door den Rector geluk gcwenschtde overigen aangespoord en tot grooter ijver opgewekt. Ten slotte hragt de Rector de welverdiende hulde aan de nagedachtenis van den onlangs overledenen President-Curator, den lieer J. van Heukelom Sr., onder dankbare erkentenis van het menigvuldige goede, dat de overledene, die in zoo velerlei opzigten voor de Maatschappij nuttig en werkzaam geweest was, ook ten beste van het Gymnasium had helpen tot stand brengen. Wij verheugden ons bij die gelegenheid te vernemen dat eerstdaags een gedrukt Verslag, even als in vroegere jarenzal worden uitgegeven met eene daaraan toegevoegde geleerde Verhandeling. Ook vernemen wij van goederhand, dat ruitn een twintigtal jongelingen zich heeft aangemeld, om voor den volgenden Cursus als leerlingen tot het Gymnasium te worden toegelaten. Men verneemt dat aanst. Dingsdag, des namiddags ten 4 ure, op den Burg alhier het jaarlijks Koning- of Ridder-schieten, door de Leden der Handboogschnlterij Willem Teilzal plaats hebben. Door de Alg. Vergadering van Slcmgeregtigden der Neder]Handelmaat schappij op den 9dcn Dec. 11. gehouden, was met eenparige stemmen besloten tot verlenging van den duur der Maatschappij na ultimo Dec. 1849, voor een tweede tijdperk van 25 jaren. Het door den Raad, krachtens de magtiging dier Algemeene Vergadering vastgestelde ontwerp van Artikelen van Overeen komst, waarop de Koninklijke bewilliging is erlangd, is bij Circulaire heden aan de bekende Deelhebbers ter inzage en kennisneming toegezondenterwijl dat ontwerp verder verkrijgbaar is gesteld voor de houders van blanco Aan- deelen tegen vertooning hunner Aandeelen, gratis, ten kantore der Directie en voor het algemeen tot den prijs van 30 centen bij de Hceren Ipenbuur en van Seldam, Boekhandelaren te Amsterdam. Al de Deelhebbers worden nu uitgenoodigd, om, op den voet van voormeld goedgekeurd ontwerp van Artike len van Overeenkomst, tot de vernieuwde Vennootschap, welke met 1°. Januarij 1850 zal aanvangen, toe te treden; ook vermits het tegenwoordig kapitaal der Maatschappij, groot 23 millioenen gulden, na 31 December 1849, met het op 50 ten honderd van dat kapitaal geraamde reserve-fonds zal worden ver meerderd en mitsdien alsdannaar die ramingvoor elke twee geheel Aan deelen drie nieuwe zullen worden uitgereikt dat de termijnen van be raad, binnen welke de Deelhebbers gehouden zijn hunne keus uit te brengen, voor de Deelhebbers, binnen het Koningrijk zal zijn 13 weken, aanvang nemende met den 7deD September 1847 en eindigende op den 6den Decem ber 1847. Wij vernemen, dat de Hertog de Choiseul de Praslin met de Hertogin, benevens den Graal en de Gravin de Cambrise, op den 31ste Julij jl. te Scheveningen aan de badinrigting van den Heer Maas zijn afgestapt geweest en ten zijnen huize vier en twintig uren hebben vertoefd. Bij die gelegen heid heeft men opgemerkt, dat de Hertog en de Hertogin als 't ware in het geheel niet met elkander spraken; dat de Hertog zich met den Graaf de Cam brise en de Hertogin zich met de Gravin meestal onderhielden en aan het strand wandelden. De minzaamheid, waarmede de Hertogin een ieder toe sprak en behandelde, wordt zeer geroemd. Daarentegen meende men bij den Hertog iets terugstootends te hebben opgemerkt en verhaalt mendat de courier, die zich bij het gevolg van die aanzienlijke personen bevond, ten gevolge van eene berisping, die hij van zijn meester had ontvangen op zijn voorhoofd wijzende, aan een der bedienden van het hotel zoude gezegd heb ben het is heden weder zoo met den Hertog." Van Scheveningen heeft het gezelschap zich naar Amsterdam begeven. Het Journal des Débats heden middag ontvangen, deelt behalve het verhoor van den Hertog de Praslin dat in ontwijkende en onbeteckenende antwoorden niets meer bevat dan reeds bekend is, nog uittreksels mede uit brieven en geschriften van de Hertogin. De twee eerste van 1840. Dan vol gen uittreksels uit een boekje in hare nalatenschap gevonden, dat blijkens 't opschrift alleen voor den Hertog bestemd was, van Januarij tot Junij 1842, en nog een fragment van een' brief van Sept. 1842, en een paar zonder dagteekening. Voorts nog drie brieven een van Augustus 1846, een van Januarij cn een van 20 Augustus 1847 aan Jufv. Deluzy; nog een aan den Hertog van 15 Junij, en twee uittreksels uit stukken getiteld Mes Impressions van 17 Junij en 13 Julij 1. 1. Het geheel beslaat twee bladzijden of 10 kolom men van genoemd blad, zeer dicht en met kleine letter gedrukt. Deze uit treksels verspreiden een merkwaardig licht over de treurige geschiedenis der verwijdering tusschen dit ongelukkig paar. Minnenijd, naar 't schijnt, in haar karakter gegrondmet al wat deze rampzaligs in haar gevolg voert, aangewakkerd of welligt eerst ontvlamd door ontrouw van zijne zijde, die trapsgewijze vermindering van genegenheid voor, onverschilligheid omtrent, afkeer van, en eindelijk haat tegen haar te weeg hragtwaren de oorzaken van het jammerlijk einde van hunnen echt. Heelt zij veel geleden bij haren doodheviger en dieper moet in de laatste jaren, uit deze uittreksels te oordeel enhaar zielelijden geweest zijn; beur telings geslingerd door eigene beschuldiging van minnenijd en hevigheid van aarddoor zucht om den Hertog nog weder aan zich te verbinden aan den eenenen bewustheid zijner bekrompenheid van geest, zijn gebrek aan Gods dienst en van zijn daarbij door ledigheid en overvloed bedorven karakter aan den anderen kant, door kwelling over krenking van haar gezag in het huis- beheer en de opvoeding harer geliefde kinderenen pogingen van zelfbeheer- sching daartegen, om zich met de Gonvernante te verstaan, trachtte zij ten faatstc in het gebed tot en vertrouwen op God hare toevlugt te zoeken. Zoo blijkt het dat de aanleiding tot de jammeren van één oogenblik reeds jaren lang waren voorbereid, en levert deze akelige geschiedenis wederom het bewijs op wat de hartstogten vermogen, waar Godsdienst en rede haar niet in be dwang honden. Indien dit de slotsom is die men uit hare eigene geschriften schijnt te moeten opmaken, is het echter niet te ontkennen dat het verhoor van Mej. Delucy, in hetzelfde nommer van genoemd blad medegedeeld, de Hertogin als eene vrouw kenschetstwier wispelturige cn lastige geaardheid de bewa ring van den huiselijken vrede zeer bezwaarlijk maakte, en het gedrag des Hertogs in een verschoonend licht plaatst. 'sGRAVENHAGE, 1 September. Bij Koninklijk besluit van den 18dcn Augustus 11. is aan den Heer Mr. A. A. Reael, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Mede-Commis saris van het Grootboek der Nationale Schuld, met dankbetuiging voor zijne veeljarige diensten. Z. M. is den 26sten Augustus in gezondheid te Weimar aangekomen. Bij den Minister van Finantiën zijn van onbekenden de volgende som men ten behoeve van 'sRijks schatkist ontvangen, als: onder het postmerk 's Gravenhage, 1; onder het postmerk Amsterdam van 30 Augustus jl. een bankbiljet groot 1,000 De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verlcenen. De Gouverneur dezer Provincie heeft bekend gemaaktdat de groole jagt op den 8sten September zal geopend worden. De lange jagt zal slechts Woensdag en Zaturdag van elke week plaats hebben, en op éénen dag niet meer dan 5 hazen mogen gevangen worden. Naar men verzekert is de instructie in de zaak van G. I'. Verploegh zoo goed als afgeloopcn. Het onderzoek moet het onwedcrlcgbaarste bewijs opge leverd hebben, dat niet één ambtenaar met hem in ecnige betrekking heeft

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1