Mijne Heeren Afgevaardigden en Senatoren Dat bij het begin eener nieuwe zitting, die geroepen is om bet inoeijclijke werk der gronding van een vrij gouvernement voort te zetten onze eerste woorden gerigt worden aan den Almagtigc om zijne bemelscbe bescherming in te roepen. In deze plaats beeft de strijd der gevoelens, waaruit wij allen nuttige 011- derrigtingen getrokken hebben, bijna ecne gevaarlijke oneenigheid tusschen de staatsmagten doen ontstaan; ik heb bet gevoelen van het volk inoelen vragen. Gij, mijne Heeren, zijne afgevaardigden, zult zeggen ol het land mijn Gouvernement gelijk gaf. Het onderzoek der feiten zal aantoonen, dat mijn Gouvernement, zonder van de rnoeijelijkheden van zijnen toestand gebruik te maken en terwijl het de belangen der schatkist en van hel algemeen welzijn in zijn bescherming nam, de regten van de natie met de meeste zorgvuldigheid geëerbiedigd beeft. De maatregelen ter bereiking van het doel genomenzullen aan uwe bekrachtiging onderworpen worden. Ik zoude mij gelukkig achten, mijne Heeren. u te kunnen inededeelen dat een betreurenswaardig verschil tusschen mijn Gouvernement en dat eener na burige natie ontslaan, zijn eindbeslag heeft gekregen, waarnaar ik wensch en zoo veel mogelijk tracht maar ik heb reden om te hopen, dat dit beslag niet lang meer zal uitblijven en dat het strooken zal met de waardigheid der twee statenwier belangen zich dagelijks meer en meer vereenigen. De verbetering van ons finantiëel stelselbet voorwerp der onafgebroken pogingen van mijn Gouvernement, vercischt al uwe zorg; onze verbindlenis- sen met de Mogendheden dringen ons eene ernstige oplettendheid te vestigen op de wetsontwerpen, die, terwijl zij de belangen der schatkist, van den landbouw en scheepvaart begunstigen, ons tegelijk in slaat zullen stellen de leening Ie bevorderen en te vernietigen, zoo als de eer en liet crediet van bet land zulks vereisclien. Getrouw aan dat beginsel beeft mijn Gouvernement aan de herbaalde eischen voldaan van ecne der drie mogendheden, betreffende de betaling van de halfjarige interessen en amortisatie, in de maand Maart vervallen. Verschillende wets-ontwerpen zullen aan uwe gockcuring onderworpen worden. Ik vroeg in liet voorgaande jaar aan de Kamer, dat, in overeenstemming met de grondwet, de begrooting behandeld zoude worden voor den aanvang van het jaar, waarop zij betrekking heeft; op nieuw beveel ik aan uwen ijver aan, dit te doen in den aanvang uwer werkzaamheden, hetgeen onze in stellingen zal bevestigen. Ik herbaal bet, mijne Heeren! dc taak, die gij met mij komt voortzetten is groot en rnoeijelijk; zij is echter niet boven onzen moed en liefde voor het Vaderland verbeven. Wij gevoelen te levendig, te diep, wat wij aan de wel- vaartaan de eer van bet Vaderland verschuldigd zijn, dan dat God in Zijne eindelooze goedertierenheid ons niet te hulp zoude komen. Ik verklaar de Zitting geopend." SPAIVJE. MADRID, 17 Augustus. Nog steeds spreekt men van de aftreding van den Heer Pacheco, en van de zamenstelling van een nieuw kabinet door den Heer Salamanca. Ook zeggen de geruchten, dat de Heeren Pastor Diaz, Vahamonde en eeniga andere Ministers, hunne portefeuilles te gelijkertijd met den Heer Pacheco zullen ncderlcggen. Deze zou zijne uiterste pogingen bij de Koningin hebben aangewend, om cene toenadering tusschen baar en den Koning te bewerken. De Koningin zou hierin echter slechts hebben toegestemd, op voorwaarden, die de Minister van Binnenlandsehe zaken den Koning moet gaan medcdeelenmen verwacht dat deze dezelve niet zal aannemen. De Koning beeft den Minister eene audiëntie toegestaan tegen Donderdag den 19(J™ dezer. Na den afloop der conferentie met de Koningin, wilde de Heer Pacheco onmiddciijk zijn ontslag indienen, daar bij bet vruchtelooze zijner pogingen bevroedde; bij beeft echter toegegeven aan bet verzoek zijner ambtgenooten om bevorens den uitslag der bijeenkomst van den Minister van Binnenland sehe zaken met den Koning af te wachten. De minisleriëele krisis is derhalve thans dreigender dan ooit, en de staat lijdt veel onder dezen stand van zaken. De handelstransactiën worden dage lijks moeijelijker en bet geld schaarscher. De bank is opgevuld met papieren die een groot gedeelte vari baar kapi- laal verzwolgen hebben. Zij schijnt onder anderen den Heer Salamanca 135 milliocn realen te hebben voorgeschoten op spoorwcg-aandeelen en andere papieren. Men meldt dat de bijeenkomsten tusschen Koningin Christina, den Hertog van Montpensicr en den Generaal Narvaez te Parijs steeds veelvuldiger worden, en men is in de hooge kringen van gevoelen, dat belangrijke veran deringen aan bet Hof daarvan spoedig liet gevolg znllen wezen. Generaal de la Concha, die zich te Valladolid bevindt, is in allerijl naar deze hoofdstad ontboden. Men meent dat dit in verband staat met des Generaals vermoedelijke deelneming aan een nienw ministerie. Generaal Santa-Cruz is uit zijne ballingschap in deze hoofdstad terug gekeerd. In de laatste dagen zijn verscheidene oppositie-leden van naam, zoo als de Heeren OlozagaLujan, Gonzalez, Cononel Gondara, enz. naar buitens lands vertrokken. Uit Gen verslag van Don Manuel PaviaKapitein-Generaal van Kalalo- nië, aan den Minister van Oorlog, ziet men dat de Centralisten gemeene zaak gemaakt hebben met de aanhangers van den nieuwen Pretendenter» zich tot moord en roof verbonden hebbenmet de uit Frankrijk komende Carlistcn. PORTUGAL. LISSABON, 13 Augustus. De gezamentlijke notawelke door de Vertegenwoordigers der drie verbon dene Mogendheden aan den Heer Bayard is ter band gesteld, luidt als volgt: Lissabon5 Augustus. Mijnheer de Minister! Het protocol der conferentie, die den 21sten Mei jl. te Londen gehouden is, bevat de beloften van hare Allergetrouwste Majesteit jegens de verbondene Mogendheden, alsmede de voorwaarden, op welke Portugal tot den vrede te- ruggebragt zou worden. Eenige der bedoelde bepalingen, wier vervulling geen uitstel kan leiden, zijn desniettemin onuitgevoerd gebleven. Dien ten gevolge is bet volstrekt noodzakelijk, de meening van eene der bedoelde bepa lingen juist te omschrijven. Het verkiezen van raadslieden behoort tot de bevoegdheid der kroon en liet is geenszins de bedoeling der ondergeteeken- den, dit constitutionele prorogatie! van H. M. of iemand anders, eenigzins aan te randen. liet tegenwoordige kabinet bestondtoen het protocol werd gelcekend waaruit dus duidelijk blijkt, dat de verandering, bij gemeld protocol voor zien, op betzelfde protocol bepaald, zich niet verder inoel uitstrekken dan liet kabinet, dat bestemd is om bet toenmalige op te volgen. Het is onnoo- dig van de in de acte zelie opgenomenc uitzonderingen gewag te maken. Derhalve vorderen de ondergeteekenden van de regering Harer Allergetrouwste Majesteit de vervulling harer beloften, voor zooveel betreft de zamenstelling van een nieuw ministerie, en zij kunnen zeggen dat zij van hunne zijde eenen pligt vervullen, dewijl er een regt bestaat aan de zijde der Mogendheden die zij de eer hebben te vertegenwoordigen. (was get.) de Varennes. H. Setmoor. De la Torre Avion. Een bijzondere brief meldt, dat de Koningin op die nota zou geantwoord hebbendatvoor den maatregel te nemen van baar Ministerie weg te zen den zij een formeel beroep wilde doen op de kabinetten van Engeland en Frankrijk. Dit ontwijkend antwoord zou eene nieuwe staatkundige krisis kun nen te weeg brengen. ITALIË. ROME, 15 Augustus. Er hebben groole veranderingen in bet personeel der prelaten plaats gehad; onder anderen zou Mgr. Ferrièri, die thans aan het hoofd der missie in Ne derland staat, als Gezant naar Brasilië vertrekken. De Kardinaal Ferretti moet eenige redacteurs der dagbladen bij zich ontboden en hun veizekerd hebben, dat bij zijne moeite zou doen dat er eene andere wet op de censuur kwam daar de tegenwoordige slecht is en daar door de oorzaak van vele geheime drukkerijen. De Kardinaal Lambruschiniwelke zich nog te Civita-Veccbia bevond, klaagde daar, dat Pius IX werkte om het maglig gebouw te doen instorten, dat zoo veel eeuwen gekost had om op te trekken. Ook beklaagde bij zich dat dc Paus hem uit Rome verwijderd bad, en hij niet naar Genua mogt gaan misschien zou bij zijne verblijfplaats te Nizza kiezen. Ook te Civita- Veccliia is bij niet geziendaar tot de door hem aangekondigde plegtigheid van het vormselslechts 3 personen waren opgekomen. Werkelijk hebben de Oostenrijkscbe troepen Ferrara den 13llcn bezet, en de Kardinaal-Legaat Giacclia heeft een tweede protest tegen dezen maatregel van den Oostenrijkschen bevelhebber uitgevaardigd. Hij verklaart daarin liet bezetten der stad voor eene daad van willekeur, inbreuk makende op desouve- reine magt van den Paus; welke te meer af te keuren is, omdat er van den kant der Begering, noch van dien der ingezetenen eenige aanleiding toe gege ven was; en dat het geschied is op liet midden van den dag, met verguizing van het Pauselijk bewind en van zijne troepen, die vreedzaam hunne posten bezet bielden, zoodat zelfs niet eens de officieren, die over de verschillende posten bevel voerden, hadden kunnen gewaarschuwd worden. ZIVITÜEIILA1I». De Landdag heeft zich den 19J™ dezer bezig gehouden met de aanvraag der Katholieke kantonster herstel van de kloosters te Aargau. De meeste Afgevaardigden echter hebben zich van de beraadslaging daarover onthouden, omdat de zaak door vroegere beslaiten van den Landdag reeds beslist was. P1&UISSE1V. BERLIJN, 21 Augustus. 7,. M. beeft plan eene reis naar Oostenrijk te doenwelke 6 weken zal duren. Hij heeft gedurende zijne afwezigheid de leiding der staatszaken aan den Prins van Pruissen opgedragen. DANTZIG, 15 Augustus. Onze beurs is voor aanzienlijke sommen in de faillissementen der graan handelaren te Londen betrokken, en dooi den weerstuit heeft den llden dezer ook hier een buis van den tweeden rang zijne betalingen gestaakt. FRANHRIJK. PARIJS, 24 Augustus. Dc Koning beeft bij gelegenheid van den verjaardag van zijne troonsbe klimming eenige hooge geestelijken tot Officieren en anderen van minderen rang benoemd tot Ridders van liet Legioen van Eer.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2