LEYDSCHE COURANT 1847. WOENSDAG, 25 AUGUSTUS. N#. 1 BINNENLANDSGHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. \/s LEYDEN, 24 Augustus. Gisteren avond had hier een droevig ongeluk plaats. De Verwersknecht F. de Graaf een oppassend werkman, eerst sedert ruim een halfjaar gehuwd, •werkte op de Cellebroersgracht aan de Fabriek van den lieer O. O. van den Berg, op eene ladder die uit,een raam van de tweede verdieping was uitge stoken, gelijk zulks meermalen geschiedt ter voorkoming van een steiger, en op het andere einde van welke ladder dan een leerjongen, zit om die in even- wigt te houden. Doch de jongen is in slaap geraakt en van de ladder afge gleden; waarop deze het raam is uitgeslagen, zoodat de werkman op de bin nenplaats op zijn hoofd is neergekomenhetwelk zoo zwaar gewond wasdat hij binnen weinige oogenblikken den geest heeft gegeven. 'sGRAVENHAGE, 23 Augustus. Z. M. heeft gisteren morgen de godsdienstoefening in de Groote Kerk bijge woond, onder het gehoor van den Wel-cerw. Heer Moll. Z. M. is heden middag te één ure met eenen bijzonderen spoortrein naar Socstdijk vertrokkenvergezeld van zijnen Adjudant Baron Snouckaert van Schauburg. Van daar zal Z. M. de voorgenomene reis naar Weimar en Duitschland voortzetten. Bij gelegenheid van het vertrek des Konings voor eenigen lijd uit deze residentie, is Z. M., op den weg van het paleis naar het stationsgebouwhartelijk door de menigte begroetterwijl algemeen de hoop wordt te kennen gegevendat deze reis strekken moge tot herstel zijner ge durende het laatste jaar geschokte gezondheid. In de zaal van het Badhuis te Scheveningen heeft gisteren een treffend en aandoenlijk voorval plaats gehad. Aldaar was namelijk gelogeerd de Her tog Choiseul-Praslin van Parijs, met familie; broeder van dengeen, die zijne echtgenoot schijnt vermoord te hebben. (Zie beneden onder Frankrijk). Zon der eenige kennis te dragen van het voorgevallene te Parijslas hij in de dagbladen de gepleegde misdaad, welke hem natuurlijk vreeselijk trof. De Graaf d'Aubulera, welke in de stad logeerde, en mede in bloedverwantschap staat met de familie Praslinis dadelijkna het ontvangen van het noodlot tig berigt, naar Parijs vertrokken. ROTTERDAM, 23 Augustus. Onze uitgever voor den Regter-Commissaris hier ter stede gedagvaardten einde inlichtingen te geven in de zaak van Verploeghheeft, door ons daar toe in staat gesteld, de gevraagde inlichtingen gegeven. Wij hebben er nooit aan getwijfeld, dat onze onafhankelijke regtcrlijke magt het hare zou doen, de waarheid aan het licht te brengen. Blijft zij, ondanks hare bemoeijingen verborgen, dan zal het voorzeker aan haar niet te wijten zijn. Er is hier ter stede onder den handel een adres in omloop, aan Z. Exc. den Minister van Koloniën, ter zake van het gerucht omtrent den ver koop van de tin voor den tijd van 9 of 10 jaren, hetwelk wij vernemen, dat aanstaanden Maandag aan de beurs ter teckening zal liggen. (/V. Ii. C.) Onlangs is hier een zeer ongewone gast, die althans niet tot de vaste klanten behoorde, diep in den winkel van een Boekverkooper in den Oppert doorgedrongen, tot groolen schrik der bewoners, en het heeft vrij wat moeite gekost hem er zonder groote schade weêr uit te werken. Opdat geen os of koe zich meer dergelijke hoogst ongepaste bezoeken veroorlovezou de inzender van dit nieuws in de N. Rott. Cour. wenschen, dat het drijven van vee onder toezigt der policie werd gesteld. AMSTERDAM, 23 Augustus. Wij vernemen met genoegen dat de Directie van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, ten gerieve der reizigers, van heden af kaartjes beeft uitgegevendie geldig zijn voor heen en terugwaardoor het gedrang bij de loketten der stations voorkomen wordt en de reizigers niet meer buiten de •wachtkamers noodig hebben te vertoeven. Deze maatregel zal voortaan geno men worden op alle Zon- en Feestdagenen wel van hier voor de steden Haarlem en 's Hageen van Rotterdam naar 's Hageheen en terug. Wij wenschen, dat dit voorbeeld, ook bij de andere spoorweg-maatschappij navol ging vinde! Het Mercurius-beeldjedat voor eenigen tijd van de beurs is weggeno men uit hoofde van een barst in het voetstukzal eerlang op een grooter voetstukwaarin zich eene brievenbus ten gerijve der beursbezoekers zal be vinden weder zijne plaats ter beurze innemen. Na de gehoudene proefbeurten gedurende eenige wekengingen Parnassim der Nederl. Portug. Israëlitische Hoofd-synagoge alhier, er voorleden week toe over, een oppervoorzanger te benoemen, die de plaats, door den Heer Car- dozo tot nu bekleed, waardiglijk zoude kunnen vervullen. Een vreugdege juich ging op, toen Parnassim te kennen gaven, onder meerdere candidaten den Heer Oliveira te hebben gekozen. Deze Heer toch had reeds bij zijne proefbeurt zijne hoorders door stem en voordragt in verrukking gebragt, en genoot toen even als thans weder de buitengewone hulde van een ieder. Volgens aanschrijving van Z. Exc. den Minister voor de zaken der Her vormde Eeredicnst enz., zijn, in den loop der maanden Junij en Augustus, de godsdienstige Israëlitische armscholen in de provinciën GroningenVries landDrenthe, Overijssel (noordelijk gedeelte) en Limburg bezocht. De In specteur, Dr. S. J. Muller, heeft bijna overal de scholen in den gewenschten bloei gevondenen de zaak der godsdienstige beschaving maakt onder onze Israëlitische landgenooten snelle vorderingen. Op vele dier scholen zijn kweekelingen van het Israëlitische Rijks Semina rium als Leeraars geplaatsten de meesten hunner bepalen zich niet alleen bij het geven van het school-onderrigt, maar beijveren zich om eiken Sabbath het Woord Gods in de landtaal te verkondigenten einde ook hunnen meer in jaren gevorderden geloofsgenooten van nut te zijn. De godsdienstige scholen te Willemsoord en Veenhuizen laten mede niets te wenschen overig. In laatsgemelde kolonie bevinden zich, (in het eerste gesticht), 100 weezen, waarvan ongeveer de helft den zegen van het onderwijs geniet, omtrent 300 volwassenen (in het tweede gesticht geplaats,) welke eiken Sabbath- en Feest dag in hunne godsdienstige pligten onderwezen worden. In de vrije ko lonie Willemsoord zijn 16 Israëlitische huishoudingen, uitmakende 120 zielen, waaronder 52 kinderendie de dag- of avondschool met naauwgezet- heid bijwonen. HAARLEM 23 Augustus. In den nacht van Zaturdag op gisteren, is hier een hevige brand uitgebar sten in een huis gelegen aan het Klein-Ileiliglandnabij de Oudegracht. De bewoners, drie gezinnen inet eenige kinderen uitmakende, hebben bij tijds gelegenheid gevondenom het brandende gebouw te yerlatenmaar van hunne goederen heeft men niet veel kunnen redden en het huis isten minste wat de bovenverdiepingen betreft, geheel uitgebrand. Aan de doel treffende werking der spoedig aangebragte bluschmiddelen heeft men het te danken dat de nevensstaande gebouwen bewaard zijn gebleven. De brand is naar men meent door onvoorzigtigheid ontstaan. ZWOLLE, 23 Augustus. Van de 180 jongelieden die tot het afleggen vari het staats-examen waren opgeroepen gedurende de nu verloopen drie wekenzijn in de lstc week opgekomen 58, toegelaten 50, afgewezen 8, niet opgekomen 2; in de 2de week opgekomen 58, toegelaten 39, afgewezen 19, niet opgekomen 2; in de 3<le week opgekomen 56, toegelaten 35, afgewezen 21, niet opgekomen 4; dus tot nu toe in het geheel opgekomen 172, toegelaten 124, afgewezen 48, niet opgekomen 8. De Overijsselsche Courantwelke deze opgaaf mede deelt, voegt er nog het volgende bij: De mate van kundigheden, die van den Candidaat gevorderd worden is met toegevendheid gestelden blijft een goed eind beneden datgene, wat volgens de wet van 1815 met billijkheid kan gevorderd wordenzoodat men gernstelijk mag aannemen dat er geen wordt afgewezen die niet werkelijk geheel ongeschikt is om de Akademische lessen met eenige vrucht te kunnen bijwonen. Wij willen het rapport, hetwelk de Commissie na afloop van het examen uitbrengtniet vooruit loo- penmaar wij vreezen dat de klagte over de manier van onderwijs op som mige inrigtingen tot het leeren van Latijn en Grieksch, vooral wat het gron dig en oordeelkundig onderwijs der grammaticale beginselen aangaat, in gcene geringe mate er door zal bevestigd worden. Ook leest men in dat blad het volgende: De Heer Baron Nahuys van Burgst, die met de Hcercn Mr. Merkus en J. van Sevenhoven de Commissie heeft uitgemaakt ter regeling der Vorstenlanden In Oost-Indië, en tot het sluiten der noodige tractaten met de inlandsche hoofden, heeft bet nogmaals noodig geoordeeld de bewering van het dagblad

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1