Dezer dagen is eene uitvoerige statistiek der wereldlijke en geestelijke bevolking van Rome bekend gemaakt. Wij zien uit dezelve dat in de 54 Romeinsche Parochiën, tegenwoordig 37.531 huisgezinnen, 39 bisschoppen, 1514 priesters, 2471 monniken en ordesgeestelijken, 1754 nonnen, 521 semi naristen en collegialen564 niet-katholijken behalve de Joden, alzoo 175,883 .rnenschen wonen. De Israëlitische gemeente wordt geschat op 8000 zielen. In 1846 was de bevolking van Rome 5684 zielen kleiner. NAPELS, 13 Augustus. De onlusten, welke sedert eenigen tijd in Calabrië woeden, hebben zich thans ook tot Apulië uitgestrekt; bet aantal benden neemt zoodanig toe. •dat de tegen ben afgezonden troepen niet toereikende zijn. Eenige kleine ■afdeclingen troepen hebben in gevechten met sommige benden met verlies moeten aftrekken. SARDINIË. TURIN, 9 Augustus. De Hertog van Lucca heeft ten gevolge van volksbewegingen zijne residen tie verlaten, naar Massa de wijk genomen en de hulp van Modena ingeroepen. Het Hof van Florence evenwelsteunende op zijn regt van erfopvolging in Lucca, beeft besloten zich tegen alle tusschcnkoinst van Modena in de zaken van dat Hertogdom te verzetten. De rust is in Parma door den Graaf Bombelles cenigzins hersteld. Piaeenza zou eene versterking krijgen, en in geval van nood ter beschikking van de Regering van Parma gesteld worden. De onlusten in Lueca zijn voornamelijk ontstaan, doordien de Hertog in een besluit verklaard heeft, dat de grondslagen der Regering van zijn Hertogdom die cener volstrekte alleenheerschappij zijn. Men meent echter, dal dit gevoelen geheel in strijd is met de bepalingen van het Wcener-Con- gres van 1815 waarbij het vorstendom Lueca tot een Hertogdom is verhe ven en waarhij tevens de toen bestaande, op de staatsregeling van 1805 gegronde regeringsvorm in stand is gehouden. Bij de constitutie van 1805 is een Senaat van 30 leden ingesteld, voor twee derden uit gegoede ingeze tenen, en voor een derde uil geleerden en kooplieden bestaande. Dit ligchaarn wordt, om de 4 jareri voor een derde vernieuwd. Daar nu die Senaat be voegd isom over de door rlen Vorst voorgeslagene wetsontwerpen te beraad slagen en deze te wijzigen of aan te nemen, acht men te regt zulk eene in stelling onverienighaar met de grondslagen eener onbeperkte alleenheerschappij. ZWITSERLAIB. De zeven Katholijke kantons maken met een bijzonderen ijver toebereidse len tot eene hardnekkige verdediging. De regering van Lucern heeft de aan komst aangekondigd van verscheidene duizend man troepen, voor welker huis vesting moet worden gezorgd. De regteroever van de Reuss, tegenover Ladeli, wordt versterkt. Niet verre van Munster, naar de zijde van Aargau, wordt eene redoute voor drie stukken geschut opgeworpen. De landstorm is gereed, en zal door een deel der plaatselijke geestelijkheid worden vergezeld. Te Zug heeft men Oostenrijksche geweren bekomen. De zoogenaamde Ur-kantons rekenen nu op ondersteuning van Oostenrijk tegen hetwelk zij zich voor vijf ecuwen zoo krachtig hebben verzet. Het opperbevel over de vereenigde troepen zal aan den Colonel Maillardoz worden opgedragen. De Colonel Aby- berg moet den landstorm van Schwytz aanvoeren. In Lucern is de politie gemagligd om eiken vreemdeling dien zij mistrouwt, aan te houden, te ondervragen cn des noods gevangen te zettenen wordt de menigte door de geestelijkheid bij voortduring vermaand, om zich tot een hardnekkigen strijd voor te bereiden. PRUIS SEN. WEZEL, 15 Augustus. De brand van liet Demmerwoud duurt nog altijd voort, ofschoon de vrees voor verdere verspreiding door het bewerkstelligd zijn van genoegzame vcr- hakkingen en uitgravingen thans weggenomen is. Sedert Pinksteren hebben wij bier, behalve Zon- en Maandag 11., geen regen gehad, zoodat alles hier verdroogd is en het vee uit de weide genomen moet worden. In Keulen vleit men zich met de hoop, dat I'aus Pius IX in den aanstaanden zomer aan den Rhijn zoude komen, ten einde de 600-jarige feestviering van de eerste steenlegging van den Dom aldaar bij te wonen. Reeds moeten er aan den Rhijn petitiën aan den Paus, tot dit oogmerk ter onderteekening in omloop zijn. FRANKFORT. 17 Augustus. De bekende Engelsche luchtreiziger Green is hier gisteren namiddag te zes ure met zijn luchtbal opgestegen, in gezelschap van den Schilder llodges en den dertienjarigen zoon van den Heer Sarg, eigenaar van het Russisch Ilötel. Een uur later is de luchtbal bij Fischbach, 3J uur van hier, neer gelaten. Eerstdaags zal de Heer Green hier een tweede luchtreis ondernemenver- zeld van Lord Holland, die voor eenige jaren deeluam aan een reis van Londen naar Weilburg, eri zijne gemalin. ENGELAND. LONDEN, 19 Augustus. H. M. is op bare reis naar Schotland met baren gemaal en twee hunner oudste kinderen te Dumbarton aangekomen er waren op dat kasteel groote toebereidselen gemaakt, om de reizigers luisterrijk te ontvangen. De Admiraliteit te Chattam neemt den Kapitein en de Officieren in het verhoor van de Iris, welk schip voor eenigen tijd hier gekomen is met een gedeelte der zilveren baren, waarmede de Chinezen hunne schatting beta len. Bij het openen van een der kisten, welke voor 1,000 aan zilver moes ten bevattenheeft men bevonden dat dezelve met lood gevuld was. De kist was zorgvuldig gesloten en verzegeld, en geleek naauwkeurig op al de andere. Het standbeeld van Lord Byion door Thorwahlsen, dat de Kapittel- lieeren van Westminster niet in de verzameling der vermaarde Britten wilden toelatenis thans in het midden van de Bibliotheek der Hoogescliool van Cambridge geplaatst. De vrouwen willen volstrekt haar regt doen erkennen, om zich met staatkundige zaken te benaoeijen. Eene petitie, door duizende vrouwen ge- teekend, is in omloop ter bekoming van de afzetting van den Graaf Fitz- harding, Gouverneur van liet Graafschap Glocester. Wat zijn Lordschap aan die juffers misdaan heeft, weet men niet. BIRMINGHAM, 17 Augustus. De ijzerfabrieken in het zuidelijk district van Staffordshire blijven steeds in een bloeijendcn toestand. De fabriekanten hebben zoovele bestellingen, dat bet bun onmogelijk is genoeg af te leveren, in weerwil dat verscheidene nieuwe ovens in werking gebragt worden, en alle ovens onophoudelijk werken. Er komt geene pakethoot uit Amerika, welke geene nieuwe orders mede brengt, en daar zij door lusschenkomst van Livcrpoolsche handelaars opge geven wordenwordt de uitvoering bijna alleen aan de fabrikanten van dit district opgedragen. Op den 31sten Julij vertrok de stoomboot Niagara van New-York, om zijne dagelijkselie dienst naar Albany te doen; maar op de hoogte van Sing- Sing gekomen zijnde, is de ketel gesprongen, zoodat bet schip veel averij beeft bekomen. Twee der machinisten zijn gedood en 7 passagiers meer of minder ernstig gekwetst. Daarenboven zijn nog 2 personen over het dek heen geslingerd, en hebben, ondanks alle aangewende pogingen ter hunner redding, bun leven in de golven verloren. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Augustus. De Prins de Joinville heeft verlangd bij zijne terugkomst in de hoofdstad, van alle eerbewijzingen verschoond te blijven ter zake zijner ongesteldheid. Deze zijne ongesteldheid is wel van eenen ernstigen doch geen bedenkelijker! aard, en de geneeshceren hebben hein gedurende eenige dagen eene volstrekte rust voorgeschreven. Het vertrek van den Hertog van Aumale naar Algiers is op den lstcB September aanstaande bepaald. Men zegt dat hij niet den titel van Onder- Koning maar dien van Gouverneur-Generaal van Algérië zal krijgen, Eene gruwelijke misdaad is op dit oogenldik bet onderwerp van alle gesprekken. De Hertogin de Praslin, dochter van den Maarschalk Sebastiani, eene vrouw van 40 jaren en moeder van 9 kinderen, welke gisteren in baar hotel was teruggekomen, is beden nacht vermoord. Zij heeft nog even de magt gehad baren bediende te schellen, die baar reeds zieltogende vond. Men verliest zich in gissingen omtrent de oorzaak van deze gruweldaad, en meent dat zij moet toegeschreven worden aan de omstandigheid, dat de liet hotel binnen gedrongen dievenmeenende niemand te zullen vindenzich van deze lastige getuige door een moord hebben willen ontslaan. Andere berigten daarentegen spreken van de bijzonderheid dat er niets gestolen is. Een der dagbladen meldt, dal men in de bedding der Saönenabij Dyoneenige versteende beenderen beeft gevondenwaarvan de reusachtige omvang doet denken, dat zij tot de door Cuvier vermelde dieren van voor den Zondvloed behooren. Deze versleeningen bestaan in een olifantstand en een slagtand. Dit laatste been, dat slechts een stuk van een slagtand is, heeft eene lengte van 14 ellen en 1 el 50 duim middellijn. Men heeft proefnemingen met aetherdamp op bijën genomen, ten einde hun de honig te ontnemen, zonder ze te doodenwelke proeven gelukt zijn. BELGIË. BRUSSEL, 19 Augustus. De Bisschoppen houden dezer dagen hunne jaarlijkscbe bijeenkomst, onder voorzitting van den Aartsbisschop van Mechelen. De beraadslagingen hebben als naar gewoonte met gesloten deuren plaats, en van bet verhandelde lekt niets uit. Dezer dagen kwam een Heer in een ministerie alhier; hij scheen met de gesteldheid van het lokaal weinig bekend, en wist niet werwaarls zich te wenden; toen hij een persoon bespeurde, die, naar bet hein toescheen tot bet hotel behoorde, riep hij hem, en vroeg: liet kabinet des ministers, als liet u belieft? De Minister is er niet, Mijnheer. Dit is mogelijk...., maar het kabinet des Ministers? lk zeg u dat er niemand is, en dier halve.... Verschoon mij... gij verstaat mij niet; ik vraag u niet naar den Minister, maar naar zijn kabinet. lk versta u zeer wel; maar als de Minister afwezig is, behoef ik u niet te zeggen waar zijn kabinet is, en ik zal het u niet zeggen. Is dit uw besluit? Mijn vast besluit. Gij zijt streng, zoo het schijnt.... dit is zeer welmaar wie zijt gij dan? Wie ik hen, antwoordde de bediende statiglijk, ik ben de portier van het hotel, Mijnheer! En ik, ik ben de Ministerwilt gij nu, als 't u belieft, mij mijn kabinet aanwijzen? Dingsdag is een hevige brand in de zeepziederij van den Heer Decuyper, te Vilvoorden, uitgebarsten, zoodat ondanks alle aangewende pogingen tot blussching, alle gebouwen met al wat deze bevattedeneene prooi der woe dende vlammen werden. De oorzaak van den brand is onbekend.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3