AMSTERDAM, 19 Augustus. Men verneemt uit liet dagblad van Stockholm, dat de Koninklijke aka- demie van krijgskundige wetenschappen in die hoofdstad, tot haar honorair lid verko/.en heeft onzen landgenoot den Majoor Jhr. J. G. W. Mcrkes van Gendt, dienstdoend Adjudant des Konings. Die akadeinie, welke onder het regtstreeksch en liooge hostuur van den Kroonprins van Zweden staat, telt in het geheel slechts 120 leden, waarvan 12 voor het wapen der genie. Hare leden worden gekozen uit de mannen van alle landen, die zich in de krijgs kundige wetenschappen bijzonder hebben onderscheiden. Dit bewijs van hooge verecring, dat den Majoor Merkes van Gendt heeft mogen' te beurt vallen, is toe te schrijven aan de waardering en aan de bijzondere achting, waarin de werken van dien verdienstelijken officier in Zweden staan, welke dan ook in het Zweedsch zijn vertaald. ZANDVOORT, 19 Augustus. De te houden wedloopen zullen alhier den 28sten en 30sten dezer, des mor gens ten 11 ure een' aanvang nerneri; de toegang tot de renbaan voor voet gangers is op die dagen geheel vrij gesteld; terwijl aan het bestuur der Hol 1. Spoorwegmaatschappij aanvraag is gedaan om de spoortreinen aan den Zand- voorder straatweg te doen ophouden. De inleggelden of afkoopen voor de ingeschreven paarden op de dagen der wedloopen, tusschen 10 en 11 ure des morgens, kunnen voldaan worden in het woonhuis op de renbaan bij de Societeits stallen aan den Secretaris der Sociëteit, wordende de belanghebbenden herinnerd aan het slot van art. 15 wedloop-reglement: Dgeen paard mag loopen zonder vertoon van het bewijs, j dat de inleggelden voldaan zijn." De toegang kaartjes tot de tribune zullen voor eigenaren van paarden, mede ter zelfder uur en plaats, kosteloos ver krijgbaar zijn. liet dragen van het herkenningsteeken is voldoende voor den toegang tot de tribune der leden met drie dames. Tot de wedloopen enz. zijn ingeschreven Voor den 28sten dezer. N". 1. vier paarden, wedloop; 2. veertien paarden (keuringen 1; 3. drie paarden, wedloop; 4. zes paarden, draf; 5. zeven paar den, wedloop; 6. zeven paarden, draf; 7. voor de boeren wedren geen. Voor den 3üstcn dezer. N°. 1. vier paarden, wedloop, 2. elf paarden (keuringen); 3. twee paarden, draf; 4. vervallen; 5. een span, draf; 6. twee paarden, wedloop; 7. drie span, draf. MEDEMBL1K, 19 Augustus. Het examen der Adelborsten van het laatste studiejaar aan het Koninklijk Instituut van Marine, heeft den 15lleD ten overstaan van den Minister van Marine plaats gehad en is naar wensch afgeloopen. Daarna is door den Com mandant, den Colonel Tengbergen, aan Z. Exc. en de Officieren en Ambtenaren aan hel Instituut verhonden, een diner gegeven en des avonds een prachtig vuurwerk afgestoken, groolendeels door de Adelborsten vervaardigd. ZWOLLE20 Augustus. Den 17den zijn bij het Staats-Examen geëxamineerd 12 jonge lieden, af gewezen 7 en toegelaten 5; den 18lIcn geëxamineerd 11, afgewezen 3, toe gelaten 8, en gisteren zijn er 4 van de 12 afgewezen. Twee Candidatcn voor het Studentschap, hier uit Maastricht overgeko men hadden een paar postduiven medegebragt. Het examen goed afgeloo pen zijnde, hebben zij deze blijde tijding aan de duiven toevertrouwd, die ze binnen 3 uren aan de bezorgde ouders overbragten. Gisteren morgen kwamen alhier uil Hellendoorn en omliggende gehuch ten 150 landverhuizers aan, allen tot de gemeente der Afgescheidenen he- hoorende, welke hunne goederen, die op 21 boerenwagens gepakt waren, hier in 2 schepen hebben geladen en naar Rotterdam zijn vertrokkenom van daar naar Noord-Amerika overgevoerd te worden. Na door hunnen Leeraar de Moen met eenen hartelijken afscheidsgroet geluk op hunne reize te zijn toegewenschthebben zij, onder den aanhef van l'salm 34, den wal verlaten, en den grond hunner geboorte vaarwel gezegd. Ken 50-tal inwoners van dezelfde gemeente moeten ook eergisteren, met hetzelfde doel, de reis over Arnhem op Rotterdam aanvaard hebben. GRONINGEN, 19 Augustus. Op den 9dcn dezer zijn van de Znltkamp naar Rotterdam vertrokken om van daar naar Noord-Amerika te verhuizen, een koopman en commissionair, met vrouw en twee kinderen, een oliemolenaar, met zijne zusteren een knecht met vrouw en twee kinderen, een landbouwer met vrouw en twee kinderen, en drie arbeiders met hunne vrouwen en dertien kinderen, te za nten 33 personen. Hun voornemen is, om met het Fregat de Nederwaart, Kapt. Meijer, naar New-York te vertrekken. Hunne bestemming is naar De troit, in du staat Michigan. De reiskosten van de minvermogenden worden door de meergegoeden van dit gezelschap gedragen deze hebben daarvoor het voordeeldat zij daar dadelijk hunne bedienden hebbende vrouwen het onderling verkeer, en de kinderen hunne speelmakkers niet missen. De stad Detroit is eene der belangrijkste sleden in Michigan; zij is hoogst aangenaam en voordeelig gelegen aan de Dctroil-straatdie het meer Erie met het meer Sb Clair vereenigt, achttien mijlen boven zijne uitwatering en negen mijlen beneden St. Clair. Vroeger een klein stadje en reeds in 1670 aangelegd, is zij sinds weinig jaren zeer bloeijend, thans reeds, naast Buf falo, de voornaamste handelplaats aan de meeren; zij dreigt alle andere bin nensteden te zullen overtreffen, hetgeen door de landverhuizersdie op de toekomst der hnnnen zienwel in overweging mag genomen worden. Reeds was de bevolking, welke in 1831 omstreeks 3,000 zielen bedroeg, in 1843 tot 9102 gestegen en thans telt zij reeds 12,000 inwoners. De oude Fran- sche stad neemt slechts een klein deel der nieuwe stad in de oude huizen zijn van hout, de meeste nieuwe der Amerikanen van steen. Vijf schoone straten loopen evenwijdig met de rivier, en worden door acht andere regthoc- kig doorsneden; het getal huizen beloopt thans 980, waaronder 1 staten huis, 1 raadhuis, 2 banken, 1 Katholijke en 5 Protcstantsche kerken, 1 gevangen huis en 3 markthallen. Er zijn vele winkels en de handel neemt met elke week toe. Sedert eenige dagen is er brand ontstaan in de veenen, onder Onst- weddewelke eerst niet verontrustend scheen, doch later door den oosten wind verder is verspreid en thans reeds de turf te Nieuwe l'ekela dreigt aan te tasten. De noodige marlregelen worden echter genomen om den brand te sluiten. BREDA, 19 Augustus. De persoon van M. de Hoon, koper- en blikslager te dezer stede, met zijne heide knechts, alle 3 beschuldigd van het namaken van Nederlandsche zilve ren muntspeciën, zijn door de reglbank te 's Boch veroordeeld lot 5 jaren ge vangenisstraf en 10 jaar ontzegging van burgerlijke reglen. BUï TEi\LAJNDSCHE BERIGTEi\ RUSLAND. PETERSBURG8 Augustus. Sedert eenige dagen hebben wij eene sterke hitte. In vele gouvernementen vari middel- en zuidelijk Rusland is de staat der graanvelden en weilanden zeer ongunstig. In sommige laag gelegen streken staan reeds sedert eenige wekenuit hoofde van den onafgebroken regenwei- en korenvelden onder water. Op bevel van den Stadhouder van Transkaukasie bestaat sedert half Junij 11. te Tillis een comilé tot het verleenen van hulp aan choleralijders. De ziekte ging meestal gepaard met zenuwtoevallen. Van 24 Junij tot 7 Julij werden te Tillis alleen 583 personen door deze ziekte aangetastvari welke ongeveer twee derde overleden. POBTÜGAL, LISSABON, 9 Augustus. De nota van de gezamentlijke Gezanten der drie Mogendheden, waarbij op de aanstelling van een nienw ministerie werd aangedrongen is in den mor gen van den 4,lcn aan het bewind aangeboden. Tot in den avond van den 8sleD was daarop geen antwoord ontvangen, doch toen hadden de Ministers aan de Gezanten te kennen gegeven, dat zij zich regtslreeks tot de regeringen van Engeland en Frankrijk zouden wenden met een protest tegen derzelver regt om hunne verwijdering in de tegenwoordige omstandigheden te eischcu. De regering schéén de verkiezingen voor de Cortes op de lange baan te willen schuiven. In de provinciën was het allerwege rustig, met uitzondeling van Algarvië. De Spaansche troepen hebben Oporto ontruimd, en de orde werd door de Portugesche overheden gehandhaafd. Het Spaansche hulpleger zou den 1 l<len het Portugesche grondgebied moeten verlaten, vermits alsdan de twee maanden, bij het protocol van Londen voor het bezetten van Portugal vastgesteld, verstreken waren. ITALIË. ROME, 10 Augustus. De Paus beeft eenen voorbereidenden maatregel genomen ter hervorming der kloosters; aan alle Bisschoppen, in welker bisdommen kloosters ge legen zijn, zijn vragen ter beantwoording voorgesteld; zij zullen moeten opgeven of kloosterlingen de algeineene achting genieten en zich werkelijk verdienstelijk maken; of de gestichten, die slechts weinig bewoners tellen, nog eenig nut kunnen aanbrengen; of de kloosterlingen aan de Pastoors ten platten lande als zieken-oppassers en volks-onderwijzers de noodige hulp bieden; of de gelofte van armoede getrouw wordt nagekomen; op welke wijs de kloosterlingen het meeste nut zouden kunnen stichten enz. Het Regeringsblad behelst de officiële bekendmaking der benoeming van Monsr. Morichini tot Schatmeester, alsmede de lijst van de afgevaardigden der Provinciën. Voor Rome is, behalve den Vorst Barberini en den Advocaat Vannutelli, ook de Vorst Odescalchi benoemd. Rome telt derhalve in de ver gadering der Afgevaardigden, welke uit 24 leden bestaat, drie vertegenwoor digers, en de overige provinciën ieder slechts één, met uitzondering van de legatie Bologna, welke uit aanmerking van haren rijkdom en talrijke bevol king gemagtigd is geworden om twee afgevaardigden te zenden. De viering van den verjaardag der afkondiging van de amnestie, welke onlangs ter zake van de ontdekte zaïnenzwering heeft moeten worden uitge steld, is thans op den 8stea September bepaald. Er zullen alsdan luister rijke feesten plaats hebben. Gisteren predikte voor een aantal van ongeveer 600 personen de Fran- sche zendeling de Heer Verole, welke in Tartarye eigenhandig 60,000 kinderen heeft gedoopt, en met hulp van zes geestelijken in 17 jaren 20 milliocn tot het Christendom bekeerd heeft. Hij zelf heeft de strengste martelingen ondergaan. Schoon hij van zich zeiven in den derden persoon sprak, is het toch genoeg bekend dat hij zelf de martelaar is, van wien men, zelfs bij een zoo eenvoudige als beseheiden voordragt, niet zonder ontzetting hoort ver halen. Koning Lodewijk Philips heeft alles aangeboden, om dien uitsteken den geestelijke in Frankrijk te houden en een Bisdêm te gevenmaar de zendeling wil in zijn groot werk ten einde toe volharden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2