1IONGARYE. PESTII, 8 Augustus. In de laatste dagen der afgeloopen maand lieeft in liet Bekonïjcrwoiid ■een lievige storm gewoed. Tallooze lioomen, onder welke vele honderdjarige eiken, liggen ontworteld op den grond, overal ligt dood wild en de slagting, «die de orkaan onder de Servische zwijnen aangerigl heeft, die op hunnen togc -naar Oostenrijk gewoonlijk ecnige weken in dit woud weiden, wordt op eene aanzienlijke som geschat. Mijlen ver nam het verschrikte wild den toevlugt tot de woningen der menschen en de wind was zoo sterk dal 60 mijlen van zee af doode zeemeeuwen gevonden werden die door den wind tot dien aan zienlijken afstand waren voortgedreven. Ook over de stad Werowitz heeft de storm gewoed. De toren van de Fran ciscaner kerk, welks koperen dak 500 quintalcn woog, de Grirksche kerk, 32 huizen, 100 schuren en meer dan 20,000 vruchtboomen zijn verwoest. Vele rijtuigen op de wegen zijn omgeworpenen verscheidene personen heb ben het leven verloren. BEIJEREHr. MUNCflEN, 11 Augustus. Tot vreugde van alle vrijzinnigen is de Hoogleeraar Thiersch, als Philolorg en Publicist beroemdmet groote meerderheid tot Hector der Hoogeschool benoemd. De overige keuzen lol Senaatsleden zijn in denzelfden geest. HAMBURG. 14 Augustus. Een plan van het uiterste gewigt voor den wolhandel alhier is op liet punt van tot stand te worden gehragt, te weten het opriglen van eene wol markt, tot vercenigingspunt voor de wollen van llolstcinMecklenburg en llariover. Tot hiertoe verdoelen zich de wollen dier landen over onderschei den markten, als Rostock, Luheck Gustrow enz., ja zilfs uit het Meeklen- burgsche werd een groot gedeelte naar Berlijn gezonden. Om hierin eene wcnschelijke verandering te brengenen daar er toch een groot gedeelte van al die wollen naar Engeland en Amerika wordt uitgevoerd, zoo wil Ham burg thans eene groote markt openen, op welke die onderscheiden markten zich verecnigcn zullen waardoor een groot gedeelte der kosten bespaard zal worden, want de vrachten zullen merkelijk verminderen, daar de meeste verkoopers nabij spoorweg-vertakkingen, hunne waar tegen even zoo bil lijke betaling naar Hamburg als naar elders kannen vervoeren en dat al- zoo de vrachten van die andere plaatsen en overladings kosten uitgewon nen worden; het goed sorteren der wollen wil men voorts ten naauwslc hier aan verbinden. BAREN. BADEN-BADEN14 Augustns. In de laatste dagen is het spel hier wederom een aantal spelers, waaronder vele voorname Bussen op groote verliezen te staan gekomen. De weelde is hier zoodanig ten top gestegen, dat de toegang tot een hal, dal deze week werd gehouden, ƒ50.Neder!, kostte, en toch ongeveer 100 inteekenaars telde. Het getal der op de lijst vermelde vreemdelingen bedroeg in deze maand reeds inccr dan 19,000. ENGELAND. LONDEN, 16 Augustus. Wederom is oen schip met graan beladen, van New-York naar Grcc- nocli in volle zee gezonken, hetgeen reeds het zesde is van dien aard, dat binnen 3 maanden rlenzelfden assuradeur van Lloyd's getroiïen heeft. Onze assuradeurs hebben over liet algemeen zeer veel geld verloren met verzekerin gen op granen. De ladingen kunnen thans niet incer dan tegen buitensporig hooge premiën verzekerd worden. Het bedrag der bekend geworden faillissementen in den graanhandel is nu reeds 15.600.000. Te Manchester heeft den 11 den dezer een hevige brand gewoed en zijn verscheidene huizen vernield. De schade wordt op 30,000 M begroot. Men is thans te Manchester bezig met het oprigten eener brug, de Britannia Bridge genaamd, die als een der treffendste bewijzen van de vor dering in de bouwkunde beschouwd kan worden. De middelste hoog, op de zoogenaamde Britannia rots rustende, is 62 voet breed en 230 voet hoog. Op 460 voet afstand bevinden zich twee andere bogen van denzellden omvang, waardoor de geheelc brug eene lengte van een derde mijl verkrijgt. Op de brug bevinden zich vier tot versiering strekkende leeuwen, die, ofschoon in eene liggende houding daargesteldnoglhans 12 voet hoog en 25 voet lang zijn. Het metselwerk alleen kost 200,000 M. In Aug. 1848 zal dit reuzen werk gereed moeten zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Augustus. De Koning heeft sedert eenigc dagen het portret van den tegenwoordigen Paus in het paleis der Tuileriën doen plaatsen. De Prins de Joinville is gisteren van Toulon alhier aangekomen; men zegt dat hij ziek is aan den loop, en men verzekert dat hij dit jaar het hevel over het evolutie-eskader niet weder zal opvatten. Het is thans zeker dat de Hertog van Amnale tot Gouv.-Gcneraal van Algerië benoemd is. De Prins maakt reeds toebereidselen tot zijn vertrek en zal binnen eenigc dagen derwaarts op reis gaan. Mevrouw de Hertogin zal eerst hare bevalling hier afwachten, welke binnen kort moet plaats hebben. K. H. zal in Algerië wel ontvangen worden. Zijne benoeming werd door bijna al de kolonisten gewenseht en met eenparige stem overluid door hen verlangd; zij verwachten er de gelukkigste uitkomsten van. De persoonlijke hoedanigheden en goede bedoelingen van den Prins, die door niemand in twijfel getrokken worden, zijn daartoe voor hen toereikende gronden. De Heer Guizot is naar zijn buitengoed vertrokken, en zal drie weken afwezig blijven. Ook de Minister van Openhaar Onderwijs zal gedurende cenige weken op reis blijven. Zijne portefeuille wordt ad interim door den Minister van Buitenlandsche Zaken waargenomen. Te midden van een pleidooi hij de Eerste Kamer der Rcgtbank van de Seine, vertoonden zich eensklaps twee vreemde gasten, die znlk een op- schndding maakten, dat de zitting moest worden opgeheven; door het her stellen van een nahij gelegen toren verjaagd, waren twee uilen de open staande ramen komen invliegen, en men was genoodzaakt deze vogels der duisternis uit de gereglszaal te weren, eer men weder zitting kon nemen. De policie heeft eenige personen in hechtenis genomendie verdacht werden, de voornaamste aanstokers te zijn geweest van de ongeregeldheden in de Faubourg St. Antoine. De Moniteur bevat de benoeming van den Heer Thilltot President van liet hof van cassatie, ter vervanging van den Heer Teste. Steeds vermelden onze dagbladen voorbeelden van ©inkooping. Thans geldt het een' Notaris in Algiers, die zich met een' hoog ambtenaar zou ver staan hebben. Onze bewindslieden trekken zich die zaken niet zwaar meer aan. De twee kooplieden te Sb Quentin die met 600,000 fr. waren op de vlugt gegaan, zoo men meende, naar Amerika, zijn door hunne schuldeisehers te Liverpoul achterhaald. LYON, 16 Augustus. De zaak der geheime drukpersen, alhier hij de Jesniten in beslag genomen, baart een geweldig opzien. Er is voor den regter officieel bewijs geleverd, dat er twee huizen van Jesuitcn alhier bestaan: liet eene te Eourvières, onder bestuur van Pater Valentin, het ander in de Sala-straatonder bestuur van Pater Maillurd, De huizen te Puy en te Grenoble zijn bloeijender dan ooit. Ongetwijfeld is dit overal elders het geval. Men kan zich geen vollediger fopperij verheelden, dan die zoogenaamde voldoening, door de onderhandeling van den Heer Rossi aan de wet en aan de publieke meerling gegeven. Naar het schijnt zijn er in de confidentiële gedrukte stukken, welke de policie in beslag genomen heeft, regt zonderlinge dingen gevonden. Men spreekt van eene circulaire van Pator Maillurd, waarbij aan de leden der orde wordt aan bevolen, om, ais krachtigst middel tot het verkrijgen van invloed, overal congregatiën te vormen. Als voorbeeld ter navolging stelt hijhetgeen zij met zoo veel vrucht hier gedaan hebben. In die circulaire komt ook eene lijst der bestaande congregatiën voor, met hijzondere vermelding van die, welke meer hijzonder aan de Jesuiten hehooren. Pater Valentin 'heeft zich in persoon, maar vrij onhehendiglijk voor den regter verdedigd. Niet zonder verbazing heeft men hem de afwezigheid van den Heer Jayr hooren betreu ren. Hij zeidc, dat de gewezen prefekt van het Rhdne-Departement, zoo hij nog hier geweest ware, zulk eene regtsvervolging zeker niet geduld zou heb ben, want dat hij zeer goed en sedert lang met het bestaan dier geheime drukpersen bekend was. BELGIË. BRUSSEL, 17 Augustus. Men weet dat ten vorigen jare, onmiddellijk na den dood van den Heer J. F. Willems, eene Commissie zich belastte met liet ontvangen der inschrij vingen, ten einde dien verdienstelijken geleerde te Gent ecu grafteeken op te rigten en zijn borstbeeld in marmer te doen vervaardigen. Thans zijn de voorbereidende werkzaamheden voor dit gedenkstuk reeds aangevangen op den berg St. Amand, werwaarts het lijk des overledenen na de inwijding der kerk van deze nieuwe parochie zal vervoerd worden. Het gedenkstuk zelf zal kunnen worden ingewijd in dc eerste dagen van September, wanneer het borstbeeld za voltooid zijn. STA©§ BEKIGT. BURGEMEESTER en IVETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen het Derde Voljaars Aanvulling-Kohier voor de Belasting op dc Patenten, dienst 1847 en 1848 hetwelk op den 13l!en dezer maand is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU, Ley den 18 Augustus 1847. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. De CONTROLEUR DER DIRECTE BELASTIGEN, lsle Afdceling te Leyden noodigt mits deze alle belastingschuldigen dezer Stad uit, om voor zoo verre zulks nog niet door hun is geschiedhunne betaalde Aanslagbiljetten der Directe Belastingen over de jaren 1846 en 1847, te komen verloonen ten Kantore van den Ontvanger te Leydenin het Noordeinde, Wijk 1. n°. 210, van Maandag den 23sten, lot en met Donderdag den 26slcn dezer maand, van 's morgens 10 tot 2 ure. De Controleur der Eerste Afdceling, van STAPELE.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3