BUf TEiNLAjNDSCHE BERIETEJN. eenen belangrijken diefstal, met alle verzwarende omstandigheden, in den nacht van 23 op 24 November gepleegd ten huize van den landman J. Nor- tier, onder Oostburg. Thans verneemt men dat bet Z. M. dezer dagen goed gunstig behaagd beeft aan al de achttien veroordeelden kwijtschelding van de tegen hen uitgesproken doodstraf te verleenen. Ten aanzien van ecnigen is die straf veranderd in geeseling eri brandmerk, met den strop om den bals aan de galg vastgemaakt ten opzigte van anderen is zij verwisseld in te- pronkstelling op liet schavot cn tuchthuisstraf voor verschillenden tijd. GRONINGEN, IC Augustus. Als eene bijzonderheid in onze noordelijke streken mag vermeld wor den, dat thans in den pastorij-tuin van VVehe in vollen bloei staat.de Iiig- nonia Catalpa. Deze sehoonc boom heeft den ouderdom van twaalf jaren en bloeit voor het eerst. S1TTARD, 15 Augustus. Heden heeft alhier de plegtige kerkelijke wijding plaats gehad van den deken P. M. Vranekenonlangs benoemd tot Bisschop van Colophon, in par- tihus infldeliumen tevens lot Coadjutor van den Apostolischen Vicarius te Batavia. Deze plcgtigheid is onder anderen bijgewoond door de U.K. Prelaten, de H. Eervv. lleeren Parcdis, Bisschop van Hirene; van Wyckorsloot, Bisschop van Curium, en van Dijk, Bisschop van Andras. De kerkelijke wijding is geschied door den Bisschop van Uirene. CHINA. Het verslag van liet- Engclseh Comuiilté, wegens de handelsbetrekking met China, bevat het volgende: Wat den toestand der handelsbetrekkingen tusschen Engeland en China be treftzoo betreurt de Commissie het te moeten berigten dat zij nog zeer onvoldoende zijn, en dat de uitkomst van het meerder verkeer in gecnen declc aan de verwachtingen heelt beantwoord welke men er van koesterde. De uitvoer van katoenen is van het jaar 1845184G verminderd van 1,735,141 tol 1,246,518 J; van wollen is hij om denzelfden tijd vermin derd van 539,223 tot 439,668 Gedurende deze heide jaren kan men over het algemeen rekenen dat de manufacturen welke zijn aangevoerd en de thee, welke in betaling wordt uitgevoerd, 35 a 40 pCt. verminderd zijn ja zells is deze vermindering zoo belangrijkdat eenige fabriekanten geen handel meer willen drijven en veel der verzonden thee voor Chineesche rekening was, daar de Engelsohe kooplie den de verzending daarvan niet meer durven wagen. De handelsbelemmeringen ontstaan niet uit eenig gebrek aan navraag in China voor Engelsche goederen, of uit eene meerdere mededinging. Er is geene waarschijnlijkheiddat men eene concurrentie van vreemdelingen be hoeft te duchten. De invoer in China in 1845 was als volgt: Uit alle landen43,390,784 doll. 9,401,336 In Engelsche schepen 16,073,682. Amerik. 2,909,669. 18,983,351 Latende dus voor alle andere landen een bedrag van 24,407,433 doll. Hierbij moet gevoegd worden 23,000,000 dollarszijnde de geschatte •waarde van 38,000 kisten opium van Engclsch-Indië aangevoerd. De uitvoer van China naar alle landen bedroeg 36,931,000 doll.—8,001,926 van welke naar Engeland en Ëngelsch Indie 26,697,000 dollars b de Verccnigde Staten 8,261,702 latende dus voor al de andere landen slechts 1,971,977 De invoer in 1845 bedroeg 43,390,784 dollars. De opium wordt gewoonlijk met thee en zijde betaald dat slechts door Engeland en Amerika verbruikt wordt, zoodat liet gebruik daarvan zeer be perkt is. De uitvoer van zijde vermeerdert, doch het is alleen een vermeerderd ge bruik van thee, welke den handel zal doen hloeijenmaar deze bloei zal nimmer ontstaan zoo lang de regten niet verminderd worden. liet verbruik van koilij is sedert 1821 500 pCt.dat van Cacao 1000 pCt., en dat van thee 130 pCt. vermeerderd. Over de andere punten der handelsbetrekkingen met China, valt weinig weer mede te deelcn. Shanghae, dat thans reeds 16,000 halen zijde van de 20,000, cn 10,000,000 thee van de 57,000,000 oplevert, belooft een mededinger van Canton te zullen worden. Ainoy verbruikt voor 500,000 M opium, en betaalt bijna alles met zilver. Te Ningpo en Eoochowfoo is de handel nog van weinig belang. Er is eene geregelde stoombootdienst daargesteldvan Hong-Kong naar Canton cn de noordelijke havens. Van Hong-Kong heeft de Engelsche handel weinig voordeel cn zal dit waarschijnlijk wel nimmer hebben. Ook beveelt de Commissie aan om een kort wetboek te vervaardigen voor de hetere en gemakkelijke uitoefening van het regt. Verder moeten er scho len te Hong-Kong worden opgerigt oin de Chineesche taal te leeren. Over de besehuldiging, den Gouverneur van Hong-Kong aangedaan, als zoude hij de noodige geestkracht missen, kan de Commissie haar gevoelen nog niet mededeelen. De beroemde Duitsche zendeling GiitzlaiF, die gedurende twintig jaren in China leeft, en naauwkeuriger met de zeden en gewoonten aldaar bekend is dan eenig ander Earopeaan, heeft eene geschiedenis van liet Chincsche Rijk geschreven, waarin hij al de resultaten zijner opmerkingen, zijner studiën en ondervinding heeft bijcengebragt. Dit in vele opzigten merkwaardige en vooral in den tcgenwoordigen lijd belangrijk werk wordt bij Colta te Tubingen uit gegeven. VEKEEVEGUE STATEN. NEW-YORK, 31 Julij. Eene telegrafische depêche heeft de tijding gebragt, dat de Mexikaanschc Regering drie Commissarissen benoemd had, met gchecle volmagt, tot onder handeling met den lieer 'friste, over den vrede. Het eerste onderhoud zoude den 83Un Julij plaats gevonden hebben. Het schijnt, dat Santa-Anna zich aan de vredespartij heeft aangesloten en deze eindelijk daardoor de over hand verkregen heelt. GRIEKENLAND. ATHENE, 1 Augustus. Meer dan 50 leden der Karner zijn hier aangekomenvolgens de wet moe ten er 67 tegenwoordig zijn, om de Kamer te kunnen openen. Dit getal zal echter in den loop der week wel vol komen. 'J'e KarytaenTripolis, Ko- rintlic, Megara en Lokris zijn de verkiezingen in den geest der Regering uit gevallen. De rust is nergens meer gestoord. Nog steeds houdt de Minister van finantien zich bezig met het reorganise ren van zijn departement van bestuur. Generaal Th. Grivas is te Prcvesa, in het gebuuw van liet Engelsche consulaat, met 70 of 80 soldaten van het garnizoen dier plaats ingesloten, waarop hij de wapens heeft uitgeleverd. Kalergis, tegen wien schriftelijke bewijzen zijner verstandhouding met Grivas voorhanden zijn, is herwaarts binnen 8 dagen terug ontboden, op straf van verlies van zijnen rang wanneer hij niet verschijnt. De opstand in Albanië breidt zich al verder en verder uit. Giulekas heeft de Turksche troepen onder Ismaël-Pacha bij Ar^yrokastron verslagen, waarop deze zich naar Oppcr- Albanië terug trok. Deze opstand werkt krachtig ten gunste van Grieken land en zal de Porie zachter moeten stemmen. Z WEDEN. FAH1.UN26 Juhj. Gedurende een verschrikkelijk onwedcr, dat in den namiddag van jl. Dings- dag losbarstte, sloeg de bliksem in het uitgestrekte pijn hoornenboscli ten noord-oosten dezer stad, en veroorzaakte daar een brand, welke niettegen staande de gedurende 4 dagen aangewende onvermoeide pogingen om zijne woede te stuiten, zijne verwoestingen in eene steeds grootcr wordende opper vlakte voortzet. De vlammen, door een vrij scherpen wind gedreven, cn liet harstachtige der boonien gevoedhebben reeds 4 vierkante mijlen van het boseh verleerd, en men ziet geene kans, hunnen voortgang te stuiten. Deze brand levert een prachtig en indrukwekkend gezigt op, vooral des nachts; ter wijl de rookwolken, welke er uitstijgen, den dag in de omstreken verduisteren. SPANJE. MADRID, 10 Augustus. Gisteren heeft de Koning met zijne broeders den dag doorgebragt in het paleis van St. Janeerst tegen het uur des middaginaals is hij naar liet Pardo teruggekeerd. Gisteren en heden was algemeen het gerucht in oploop, dat de zooge naamde paleis-quaestie, hij de terugkomst der Koningin in deze hoofdstad, eindelijk tot eene schikking zou geraken. Heden zijn de dagbladen opgevuld inet vertoogen over het wensehelijke en mogelijke cener toenadering tusschen de Koninklijke echtgenooten. In den avond van den 12Jen Augustus zal de Koningin van St. llde- plionsc vertrekken, om naar Madrid terug te keeren. Uit besluit is genomen ten gevolge van eenen, door de lleeren Pacheco Salamanca, Pastor Diaz en Sotelo gclioudenen ministerraad. Wel onderrigte personen houden In t cr voor, dal deze gebeurtenis in verband staat met de conferentie die tusschen den Koning en den Heer Benavides heeft plaats gehaden waarop de Minis ters hunne voornaamste hoop gebouwd hebben. ITALIË. ROME, 8 Augustus. In de ten verleden jare door den Paus uitgevaardigde amnestie, waren de ter zake van staatkundige misdrijven veroordeelde geestelijken en officieren niet begrepen. Thans leest men in berigten uit Rome van den 7llen dezer, dal de Paus besloten heeft ook aan dezen vergiffenis te schenken, en dat dien ten gevolge den 6llcn reeds drie priesters, die zich sedert 1836 in de gevange nis bevonden, in vrijheid gesteld waren. Bij de bekendmaking van den Vicaris-Generaal, is het Rorneinsche volk uitgènoodigd tot eene ijverige deelneming aan de gebeden, welke de Paus uit geschreven heeft gedurende negen dagen vóór het feest van Maria-Hemelvaart. De meest wonderdadige Maria-beelden zouden opentlijk ter vereering ten toon gesteld worden. SARDINIË. GENli.4, 7 Augustus. In deze haven is thans op kosten van het Lyonsche Katholijke Zendeling genootschap een driemastschip in aanbouw, dat den naam van Pius IX zal voeren. Dit «chip is bestemd tot eene reis rondom de wereld, en zal onder het hevel staan van een' Sardinischen zeeofficier; het zal in het belang der christelijke beschaving en des handels verschillende gewigtige plaatsen aandoen en ook koopwarenvooral boeken voor missiën medenemen. Reeds hebben zich 100 passagiers aangemeld.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2