convenient ie. Theorie en practijk zijn hier geheel met elkander in strijd. De staats-oeconomie moge de belasting aanbevelen, de staatkunde raadt ze af. Het is ook verre van aangenaam, het is grievend, dat elk burger aan den fiskalen ambtenaar het bedrag van zijn inkomen openbaren moet. Dit is de scnaduwzijde van dit schoone tafereel. Z. Exc. heelt met voordacht niet uit geweid over het onmogelijke, om het ontwerp niet aantenemen, tot dat men een ander stelsel van belastingen zou verkregen hebben. De redenaar uil Leyden en ook andere sprekers hebben dit zoo goed en duidelijk betoogd, dat Z. Exe. daar niets behoeft bij te voegen. Elk uitstel zou voor onze Financien verderfelijk zijn. Z. Exc. herbaalt het, bij kan geene stellige verklaring doen. Ten slotte antwoordt Z. Exc. op de bedenkingen nopens het heffen van acht opcenten voor kwade posten, en over de opcenten, die voor de provin ciën en sleden geheven worden, dat dit vraagstuk door de aanneming van de voordragt in geenen deele zal worden geprejudicieerd. Heden is de laatste bijeenkomst van de Tweede Kamer der Staten-Gène- raal gedurende de tegenwoordige zitting gehouden. In dezelve is beraad slaagd over de ontwerpen van wet tot uitvoering van art. 6 der Grondwet, nopens bet stem- en kiesregt. Het eerste dezer ontwerpen regelende de uit oefening van het stemregt in de steden en ten platten lande en de bevoegd heid om deel te nemen aan de provinciale en plaatselijke besturen, is ver worpen met 31 tegen 27 stemmen. Voor hebben gestemd de Heeren Star Busman, v. Akerlaken, de Backer, Egter, Jongsma, Luyhen, Faber van Riemsdijk, Mutsaerts, Romme, de Weichs de Wenrie, Timmers Verhoeven, Cornell', v. Nagell, Bijleveld, Scheers i van HarenearspelModderman, Kien, Beerenbroek, Borski, Enschede, v. Bleis- wijk, Gouverneur, Knipborst, Hooft, Verwey-MéjanLijcklama en Menso. Daarop heeft de Voorzitter aangekondigd dat Z. Exc. de Minister van Bin- nenlandsche Zaken hem, op last des Konings, heeft medegedeeld, dat, ten gevolge van de afstemming van dit eerste ontwerp, de overige tot deze zaak betrekking hebbende ontwerpen worden ingetrokken. De vergadering is daarna uiteengegaan. De sluiting der tegenwoordige zit ting zal binnen een paar dagen plaats hebben. Bij de Zalurdag in de Tweede Kamer gehoudene beraadslaging over het gewijzigde ontwerp van den 4Jcn titel van het Wetboek van Strafregt, heb ben de door de Heeren van Leeuwen, de Kempenaer en v. Goltstein gemaakte tegenbedenkingen voornamelijk betroffen de in art. 7, 8 en 10 voorkomende uitdrukking »len ware hij overtuigd wordt." Zij meenden, dat men daarbij te zeer de in het Fransche strafwetboek voorkomende uitdrukking Ure con- vaincu voor oogen had gehad en dat deze beter strookte met het Fransche stelsel van gemoedelijke overtuiging, dan met het hij het Nederlandsche Wet boek van Strafvordering aangenomene stelsel omtrent het bewijs der misdrij ven. Voorts meenden zij. dat art. 7, wat het kenmerkende onderscheid aan gaat tusschen hetgeen volgens de beide daarin voorkomende hoofdbcpalingen, strafbaar of toerekenbaar is, niet zoo duidelijk is, als men mogt wenschen. Z. Exc. de Minister van Justitie heeft deze bedenkingen bestreden, en daarbij opgemerktdat in de aangehaalde artikelen eeniglijk het overtuigd worden door wettige bewijsmiddelen is bedoeld. Men verneemt dat de gewone Vergadering der Staten-Generaalzitting jaar 18461847, morgen middag in eene vereenigde Zitting der beide Ka mers op last des Konings, door Z. Exc. den Minister van Binncnl. Zaken, zal worden gesloten. Het Journal de La Haye verklaart al de vertelsels, waarmede som mige vreemde dagbladen hunne ligtgeloovige lezers trachten te vermaken, met opzigt tot ons Land, den Koning en zijn gezin, voor tastbare verzinsels en verzekert ten stelligste, dat er nooit schijn of schaduw is geweest van eenig voornemen of gedachte bij den Koning of bij den Prins van Oranje om afstand te doen van de kroon, evenmin als van liet benoemen eens regentschaps. Hel gerucht dat de Koning voor eenen langen tijd het land zou verlaten is even valsch. Even als in het vorige jaar. zal de Koning, na het sluiten der Kamers, een bezoek geven aari zijne dochter. Van Weirnar gaat Z. M. eeni- gen tijd op zijne landgoederen in Silezië doorbrengen, en keert vervolgens over Luxemburg terug. Die afwezigheid zalthans gelijk in 1846 slechts zes weken duren. Ziedaar zegt het Journalde eenvoudige waarheid. Al bet overige is niets- dan een zamenweefsel van logons. De Graaf Duchatel, Minister van Binnenlandsehe Zaken in Frankrijk, die j voor ecnige dagen te Scheveningcn was aangekomen, is naar Frankrijk terug- j gekeerd. ROTTERDAM, 8 Augustus. Gisteren avond omstreeks 9 uur heel t de Heer Janssens Commissaris van Policie alhier, in persoon gearresteerd zekere Johannes van den Hout, woon achtig te Boekei in Noord-Brabandop 'toogenblik dat deze bij den Heer J. 15. Borcht, Mr. Zilversmid, in de Beurssteeg, snoeisel van zilveren munt speciën (ongeveer 8 oneen snoeisel van oude kwartjes) wilde verkoopen. Na circa een uur in vei hoor te zijn geweest, heeft deze misdadiger zijn eigen broeder verraden als medepligtigeja zelfs de plaatsen aangewezen waar men de gereedschappen enz. ter staving zijner opgavekon vinden. Ongeveer ten 10 uur begaf zich dan ook meergemelde Heer Commissaris naar den hier op den Visschersdijk woonachtig zijnden broeder Gerardus van den Hout, Koopman in boter en kaas, dien men te huis vond, waarop terstond de noodige visitatie in 't werk werd gesteld. In het woonvertrek van dezen persoon vond men onder de bedstede verborgen, twee scharen en twee vijlen, waaraan nog zil- vcrsnocisel te bemerken was. In de secretaire in hetzelfde vertrek werden behalve zilver-snoeisel, nog gesnoeide oude kwartjes en twee ijzeren tangen I gevonden, terwijl het opmerkelijk is dat er in de secretaire noch specie noch muntpapier te vinden was, maar alléén 79 aan oude gave kwartjes, zeker estemd om tot deze industrie te dienen. Terstond is ook deze persoon in hechtenis gpnomen hoewel hij halstarrig zijne medepligtigheid aan de mis daad bleef ontkennen. AMSTERDAM, 9 Augustus. Van goederhand verneemt men dat eerstdaags zal worden overgegaan tot de benoeming van twee Hoogleeraren aan de Doorluchte School alhier, ter ver- vanging van wijlen den Hoogleeraar Swart. Een der nieuwe Professoren zal voor de scheikunde, de ander voor de wis- en natuurkunde worden gekozen. Voor deze maand zijn door de Handel-Maatscbappij bevragt 7 schepen voor Amsterdam6 voor Rotterdam en 1 voor Dordrecht. Gedurende de afgeloopene week zijn alhier ter inarkt aangevoerd p. m. 28,000 mudden aardappelen, waarvan de gemiddelde prijzen zijn geweest: eerste soort ƒ2.50, tweede dito ƒ2.25, zonder eenig gebrek en bijzonder goed van smaak. In de fabriek van de tleeren G. Ochsner en Comp., in de Plantaadje alhier, zijn weder drie rijst-pelmolens vervaardigd, die thans in gereedheid staan, om naar Italië te worden ingescheept. Deze werktuigen zullrn buitenslands den goeden naam onzer werktuigkun digen weder gaan vergrootendaar machineriën in Nederland vervaardigd, boven andere de voorkeur genieten. Toen in 1842 de Heeren G. Ochsner en Comp., twee pelmolens naar Bor deaux geleverd hadden, maakten de Fransche dagbladen daarvan eene allezins loffelijke vermelding, maar zij wilden het doen voorkomen, alsof die molens in Bordeaux vervaardigd waren. Zoo schreef het dagblad la Presse: Al dege nen die deze prachtige werktuigen gezien hebben, komen daarin overeen, dat Frankrijk op het gebied der werktuigkunde eene belangrijke overwinning be haald heeft, enz. In 1846 werden twee molens naar Gent verzonden en aldaar in werking gebragt, welke nog hoven die van Bordeaux uitmunten. De voor Italië bestemde, zijn drie molens niet. 6 paar stecnen, en een stamp werk rnet twaalf mortieren, benevens veelvuldige machineriën en toebehooren om de rijst in de hoogste volmaaktheid te verwerken. Het gebouw te Turyn waarin dezelve opgesteld moeten worden, is geheel voltooid, het heeft over de 100 voeten lengte cu bijna 50 voeten breedte. De geheele inrigting wordt met waterkracht in werking gebragt, door mid del van een ijzer onderslag-waterwiel van 18 voet diameter en 21 voet breedte. Dit waterwiel geeft de eerste beweging aan eenen 60 voet langen ijzeren as, waarop het kolossale raderwerk der overbrengers geplaatst is. Dit raderwerk brengt door conicale wielen de beweging op de steenen over, die op acht sierlijk afgewerkte ijzeren kolommen rusten, en met het stampwerk in eene lijn geplaatst zijn. De overige machineriën zijn op de tweede en derde ver dieping geplaatst. Het gietwerk en de afwerking van de grootste stukken, is in de fabriek van Paul van Vlissingen en Dudok van Heel vervaardigd. De modellen even als bij de vroegere molens, bij G. Ochsner en Comp., en de geheele afwer king en in elkander stelling der macliieneriën heeft in hunne constructie werkplaats in de Plantaadje plaats gehad. Het schip Amsterdam en Weenen Kapitein Geiger, is, op zijn terug reis van Weenen naar hier, den 6<len dezer te Wurzburg aangekomen. Een Heelmeester verzoekt ons, ter geruststelling van velen, wie liet onlangs in deze Courant medegedeelde berigt dat een mandrie jaren na door een hond te zijn gebeten, aan de watervrees is overleden, ontsteld mogt hebben, te melden, dat, blijkens opmerkingen van deskundigen, van 7 tot 800 menschen die door eenen hond gebeten zijn, naauwelijks één ten gevolge daarvan aan de watervrees bezwijkt; dat bij hen, die door deze vreesclijke kwaal aangetast zijn, hare verschijnselen zich gewoonlijk binnen weinige dagen, of hoogstens weken, openbaren, en dat deze ziektedoor tijdig geneeskundige hulp in te roepen, ligt te genezen is. AmstCour.) UTRECHT, 9 Augustus. De 3'Jc algemeene vergadering der Nederlandsche Entomologische Vereeni- ging had den 5dcn dezer alhier plaats, onder voorzitting van den Heer Snellen van Vollenhoven. Even als de vorige, kenmerkte zich deze vergadering door eene talrijke opkomst der leden uit verschillende plaatsen, en belangrijke mededeclingen over de huishouding, anatomie en physiologie der insecten, terwijl ook de letterkunde der Entomologie niet vergeten werd. Tot Voorzitter der volgende algeineene vergadering, welke den A11™ Julij 1848 te Amsterdam zal gehouden worden, werd de Hoogleeraar VV. Vrolik gekozen. Hel toene mend getal leden, dat voor ons land reeds aanzienlijk te noemen is, getuigde voor den bijval, welke deze jeugdige vcreeniging heeft mogen ondervinden, terwij! ook de wensch moge vervuld worden dat nog vermeerderd moge wor den met medeleden uit provinciën in ons vaderland, die tot nu toe nog niet in deze vcreeniging vertegenwoordigd zijn, daar zulks van belang te achten ware, vooral tot het geven van inlichtingen omtrent onze Fauna, met welker uitgave een der leden eerlang eenen aanvang zal maken. Heden heeft de verkoop van 10,000 Ned. ffi doorgesneden Zcenwsehe Rijksdaalders plaats gehad. De hoogste inschrijver was een Handelshuis te Am sterdam, aan hetwelk de geheele massa voor ƒ91.4.9 per Ned. ffi is toegewezen. ZWOLLE, 6 Augustus. De roggeoogst voor het meerendeel afgeloopen zijnde, kan men met genoe gen meldendat dit gewas in alle opzigtc beantwoordt aan de gunstige ver-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2