LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 11 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond De Prijs der Courant is f12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 Augustus. Gisteren werd de van Rotterdam bij de Waalsche gemeente alhier beroepen Leeraar F. C. J. van Goens, Th. Dr., in de H. Dienst bevestigd door Ds. Teissèdre l'AngeTh. Dr. en Pred. te Amsterdambij vriendelijken afstand van Ds. D. Momber alhier, met eene Leerrede over II Kor. IV: 7: Wij hehben dezen schat in aarden vatenopdat de uitnemendheid der kracht zij van Goden niet uit ons. De bevestigde hield 's avonds zijne intrede, predi kende over Hand. XI. 14 Die ivoorden tot u zal sprekendoor welke gij zult zalig worden en al uw huis. Naar men verneemt, is dezer dagen tusschen bet Hoogheemraadschap van Rijnland en de Commissie van Beheer en Toezigt over de droogmakerij van het Haarlemmer meer, laatstgenoemde handelende namens het Rijk, eene overeenkomst getrofïen en bij een Koninklijk besluit, onder voorbehoud van het gezag bij de wetten van den Staat aan Z. M. toegekend, goedgekeurd, waarbij de regten van dat Hoogheemraadschap en de belangen van de inge landen van Rijnland in vele opzigten en op eene afdoende wijze zijn geregeld en gewaarborgd, terwijl van den anderen kant, de finale afsluiting van dat meer alsnu, zonder verder bezwaar, zal kunnen worden voorbereid en weldra volgen. Deze overeenkomst moet zeer gewigtige punten bevatten en bewijzenhoe veel zorg er wordt aangewend voor, en hoe groote prijs er wordt gesteld onder anderen op het behoud van eenen allezins dragelijken waterstand in den winter, gepaard aan eenen genoegzamen watervoorraad gedurende den zomer. Er schijnt dan ook alle reden te bestaan, zich over deze belangrijke schikking, die eindelijk tot stand kwamte verheugenen hel is daaromdat wij gaarne dezelve hier vermelden. Wij herinneren dat de muntbiljetten van ƒ20, alleen nog tot hel einde dezer maand zullen kunnen dienen tot het betalen van belastingen aan de kantoren van de algemeeue betaalmeesters ter verwisseling kunnen aangeboden worden. Van wege de tijdelijke bestuurderen van het Genootschap der Duitsche Natuur- en Geneeskundigenzijn de Nederlaridsche geleerden uigenoodigd om op de 25slc Vergadering, die van den 18deD tot den 25slcr' September te Aken zal worden gehouden, te verschijnen. Zij verwachten eene talrijke opkomst, beloven eene vriendschappelijke ontvangst der geëerde gasten, en zullen zorgen dat zij met al het wetenswaardige der vereen iging worden bekend gemaakt terwijl zij meenen dat de gunstige ligging, groote entomologische verzame lingen gewigtige mineralogische bijzonderhedeneen aan nieuwigheden rijke Fauna en Flora van de krijt- en steenkolen vormingentot eene talrijke opkomst zullen aansporen. 'sGRAVENHAGE, 9 Augustus. Bij besluit van den 2dcn dezer heeft Z. M. de onteigening bevolen van een groot aantal percelen gelegen in de provincie Utrecht cn Zuid-Hollandten behoeve van de Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij en zulks voor het aanleggen van den zijtak van den ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Arn hem, uitgaande van het station te Utrecht, langs Gouda, tot Rotterdam, met eene vertakking nabij laatstgenoemde stad, leidende naar de rivier de Maas. Z. M. de Koning is gisteren ten 10 ure met een' bijzondcren spoortrein uit deze Residentie vertrokken zich naar Soesldijk begevende, van waar Z. M. gisteren avond, met den laatst aankomenden trein, in de Residentie is terug gekeerd. Morgen vertrekt Z. M. voor een paar dagen naar Tilburg, en zal na zijne terugkomst van daar de voorgenomene buitenlandsche reis aannemen. Z. K. II. Prins Hendrik heeft sedert cenige dagen zijn nieuw hötel in het Voorhout betrokken, doch zal eerstdaags een' zeetogt doen. Den 29slCD Julij is Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden van Ka- ineritz te Muskau aangekomen. Z. K. H. wordt weldra alhier terng ver wacht. De Erfgroolhertog en Hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach zijn den gjsteu julij ju goeden welstand van hunne reis naar Nederland en Engeland te Weimar teruggekeerd. Ten aanzien van het doorzenden der naar Nederl. Indie bestemde brie ven, die in Maart met den overlandpost van hier verzonden waren, naar Hong- Kong meldt thans de Staats-Courantdatvolgens bij de Regering ingeko- mene officiële berigtende misvatting door een uit Engeland gegeven tegen bevel is hersteldzoodat het gevolg daarvan zich niet weder zal herhalen terwijl overigens de verkeerd gezonden brieven reeds den 2den Junij jl. te Sin- capore teruggebragten aan den Commandant van het Nederl. stoomschip Batavia ter verdere overbrenging naar Java zijn overhandigd. Gisteren heeft aan het Lokaal van het Prov. Gouvernement alhier de aanbesteding plaats gehadvan het zinken van eenige rijs-zinkstukken en het herstellen der nog bestaande rijshoofdente Stellendam, noordzijde van het eiland Goedereede en Overflakkée, met een jaar onderhoud, welk werk is aangenomen door den Heer Dronkers, te Middelburg, voor 40,300. Z. Exc. de Minister van Financien heeft bij de verdediging van het wets ontwerp over de middelenwelks aanneming wij in onze vorige hebben ver meld aangevangen met op bet gewigt van het onderwerp te wijzen. Het geldt hier de vraag, om door eene stemming al dan niet, te korten in 's Rijks uitgaven te doen ontstaan. Het geldt hier ook de heiligheid van aangegane verbindtenissen, om den houders van nationale schuldbrieven hunne renten te verzekeren. Zou iemand de verantwoordelijkheid eener verwerping op zijne schouders willen laden? Tot de beantwoording der gemaakte bedenkingen zelve overgaande, zegt Z. Exc. dat er in den loop der beraadslagingen beschouwingen in het midden gebragt zijn nopens het belastingstelsel in het algemeen, en meer bepaaldelijk omtrent de accijnsen. Men vond die verkeerddrukkende en meest bezwarende voor de minvermogenden. Z. Exc. kan intusschen daaromtrent voor het vervolg gcene bepaalde toezegging geven. De Minister moet echter in het algemeen op merken dat het gemakkelijk is, zoo lang de begrooting niet voor ons ligt en men daaraan zijne stem niet behoeft te geven, algemeene wenschen en be schouwingen te uiten ten voordeele van deze of gene klasse der maatschappij. Hiervan is echter geene sprake meer op het oogenblik, dat over een voorstel van wet moet worden gestemd. Dan zijn er altijd beschouwingenhetzij uit de voordragt zelve, hetzij om andere redenen, ten einde het ontwerp niet goed te keuren. Wanneer Z. Exc. nu geene bepaalde toezegging geven kan, dan wil hij ook in geen bepaald onderzoek van het tot nil toe gevoelgde stel sel treden. Hij deelt niet in de meening, dat alles wat daarin vervat is, goed is. Hij heeft daarvan nog onlangs het bewijs gegeven, door eene voor dragt tot gedeeltelijke verbetering aan te bieden maar het stelsel zoo te ver- oordeelen, als dit heden gedaan is, acht Z. Exc. gewaagd en niet regtvaardig. Wanneer men het stelsel vergelijkt met dat, hetwelk in Engeland gevolgd wordt, dan zijn wij nog verre vooruit. In het afgeloopen jaar hebben aldaar de directe belastingen 20 pCt. van het geheele bedrag der belastingen beloo- pende regten van invoer 65 pCt.hier te lande eerstgenoemde 34 pCt. cn de laatste slechts 44 pCt. Ook hebben de inkomende regten bedragen in Engeland 22 millioen ponden sterlinghetgeen in verhouding moest zijn voor Nederland 26,400,000; dit heeft echter slechts bedragen omstreeks 15 millioenen. Wij zijn dus verre vooruitnaardien de belastingen op het gebruik oneindig geringer, en de inkomende regten, massaal genomen, on eindig lager zijn. Een punt van achteruitgang hebben wij tegenover Enge land; het is de belasting op het gemaal. Het heeft Z. Exc. nog niet mogen gelukkende geheele afschaffing daarvan te durven voorstellen. Doch er bestaat bovendien belasting in Engeland op andere behoeften van eerste nood zakelijkheid, welke hier niet of zeer gering geheven worden. De Minister kan niet toegeven, dal de accijnsen het meest op de geringere klassen druk ken wat de rogge betreftis dit waarmaar in het algemeen zijn er weder andere belastingen, waarin de meer vermogende ruimschoots zijn aandeel draagt. Men heeft op eene belasting op het inkomen gewezenZ. Exc. zal die thans niet tot een onderzoek maken. Dit wil hij er alleen van zeggen dat er geene belasting bestaat, welke zich bij den eersten aanblik beter laat aanzien dan deze. Het is (Z. Exc. mag dit als Minister van Financien zeggen) het ideaal van alle belasting-stelsels. Wat schooner denkbeeld, dan dat ieder burger van den Staat, naar gelang van zijn inkomen, in de behoeften zal helpen voorzien. Dit is zoo waar, dat elk ander belasting-stelsel daarbij oogenschijnlijk moet afvallen. Maar men moet inderdaad hierbij niet alleen vragen naar ieders beurs, maar wat ieders cigendommelijkheid is, naar ieders

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1