ARNHEM, 2 Augustus. Ilct nieuwe gebouw lot het houden van openbaie vermakelijkheden alhier even buiten de Velper-Barrière gesticht, is geheel volbouwd alleen moeten cenige inrigtingen binnen hetzelve in orde worden gemaaktom het gebouw tegen het aanstaande zangfeest behoorlijk gereed te hebben. Het schijnt bij zonder aan het oogmerk der stichting te zullen voldoen doch de ingangen zijn wat bekrompen. Dezer dagen wordt alhier gehouden de jaarlijksrhe Vergadering der Wal- sche kerken. De plegtige openingsrede is Donderdag 11. gehouden door den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer Chantepie de la Saussaye, Predikant te Leeuwarden, die tot tekst zijner rede had Marc. IV: 26 29. Op heden werd de eerste zitdag van de openbare veiling van het zoo te regt vermaarde landgoed de Hemelsche Berg, onder Oosterbeek gehouden, en is de massa der vier percelen ingezet op 76,000en terstond verhoogd met ƒ5,000, nader nog met ƒ4,000, en eindelijk nog met ƒ5,000, zoodat de percelen gezamentlijk thans staan op 90,000. HARDERWIJK., 3 Augustus. Den 4(lcn Julij heeft in het naburig Oene de 77-jarige Predikant L. Meen- dcrink op zijn verzoek zijn eervol emeritaat bekomen hebbende, afscheid van zijne gemeente genomen. Hij genoot het zeldzame voorregt gedurende een 54-jarige Evangeliedienst, van de zesduizend malen dat hij moest prediken, niet een enkele keer wegens ongesteldheid, hulp te moeten inroepen. ZWOLLE4 Augustus. Het Slaats-examen is onder goede voorteekenen begonnen. De twaalf geëxami- neerden op gisteren den eersten dagkweekelingen van het Haagsche en het Bredasche gymnasium, hebben allen voldaan; de twaalf van den volgenden dag, leerlingen der scholen te Assen en te Zwolle, zijn insgelijks toegelaten op éénen na van het gymnasium te Assen. KAMPEN, 1 Augustus. Gisteren avond werd alhier gehouden de jaarlijksche algemeene vergadering der deelhebbers in de Rijn- en IJssel-Stoomboot-Maatschappij. Uit het door de directie uitgebragte verslag bleekdat de maatschappij zich in eenen vooruitgaanden toestand mogl verheugen, zoodat voor het afgeloopen jaar, het uit te deelen dividend grooter zoude zijn dan dat van eenig vroeger. LEEUWARDEN, 1 Augustus. Op de laatste markt alhier was de prijs der koeijen en schapen aanmerke lijk lageromdat de boeren genoodzaakt zijn hun vee te verkoopen uit ge brek aan hooi. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat de prijs van het vleesch spoed g eene daling zal ondergaan. HARLINGEN, 1 Augustus. Eergisteren is de tweede Groenlandsvaarder van hier, de Spitsbergen, Com mandeur J. Both met een halve visch en 5,350 robben in het Vlie binnen gekomen. De Di kje Aduma, den 13den Julij alhier aangekomen, had 9,500 robben geslagen, zoodat de vangst dit jaar zeer voordeelig mag genoemd wor den en gegronde hoop geeft op hervatting in het volgende jaar. BREDA, 3 Augustus. In het naburig gehucht Steenakkergemeente Pririsenhage, bevond zich ge durende liet onweder, ongeveer 5 ure in den morgen, de landbouwer A. Mar tens, met zijn dochtertje op het veld aan den arbeid, toen eensklaps de bliksem hem trof, ter aarde wierp en doodde het kind lag ecnige schreden van haren vader verwijderd, in zwijm op den grond, doch kwam spoedig weder tot bewustzijn. De das van den arbeider was bijna geheel verschroeid; de bliksem had den weg genomen langs zijn linkerwang, over het hart en was toen over den linkerarm heengegaan. Deze ongelukkige, die een zeer braaf, oppassend man was. laat eene weduwe met 4 kinderen na. In den polder Geertruidenberg is de bliksem in den grond geslagen en heeft daar een vrij diepen en wijden put in de aarde gemaakt. BUITE1NLAJNDSCHE BERIGTEN. KAAP DE GOEDE DOOP. De Kaapschc dagbladen tot den 27ste" Mei bevestigendat de Engelschen beginnen in te zien dat de Kaffers hen misleidenwaarvan trouwens de Hol- landsche ingezetenen sedert jaren overtuigd waren. Het is eene bekende gewoonte bij de Kaffers, de kolonie aan te vallen en de Ilollandscbe boeren van hun vee te berooven wanneer men zulks volstrekt niet verwacht; doch zoodra zij bemerken dat zij door geregelde troepen zullen worden aangevallen en gestraft, om den vrede te vragen, hetwelk hun gewoonlijk door de Engel- sche autoriteiten werd toegestaan, mits zij beloofden al het geroofde vee terng te zullen brengen. De beloften werden alsdan geredelijk gegeven, doch nim mer vervuld. Terwijl men dezer dagen bezig was met die roofzieke naburen over den vrede te handelen, hebben zij op onderscheidene punten invallen gedaan en bij de Engelschen andermaal getoond dat zij hen misleiden. Bij Newton Dale, onder anderen, hebben zij dezer dagen weder 12 wagens en 26 ossen, die van daar naar Walcrloobaai trokken, weggevoerd, 28 koeijen van den Heer J. Phillips, aan den Vischriviers-mond geroofd, 120 ossen van den Buffelsmond, 50 ossen en 9 paarden van Fort Peddie, enz. De Engel schen schijnen besluiteloos in het voortzetten van den oorlog of hel wachten op versterking. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 30 Julij. De Koning heeft aan de verschillende mogendheden bekend gemaakt, dal zijn zoon de Kroonprins, die reeds van zijne eerste en tweede vrouw is ge scheiden thans in het huwelijk zal treden met Prinses Charlotta van Zweden. ITALIË. ROME, 25 Julij. Dank zij de goede houding der burgerwachtde rust is hersteld en de vrede gemaakt lusschen het volk en de troepen. Eene estafette uit Ferrara alhier aangekomen, heeft de tijding medegebragt, dat de Oostenrijkers de stad zijn binnengetrokken. De Kardinaal Ferretti heeft dadelijk eene nota aan de Mogendheden gerigt, om tpgen deze bezetting te protesteren. De Kar dinaal zou zelfs in die akte herhaald hebben de aanmerkingen welke Kardi naal Consalvi, Staats-Seeretaris onder Pi us VII, in 1816 gemaakt heeft op de artikels van het Congres van Weenenwelke aan Oostenrijk toestaan in de vestingen van Ferrara en Comaecluo garnizoen te houden. De nieuwe Staats-SecretarisKardinaal Ferretti, heeft de volgende be kendmaking uitgevaardigd »IIet strekt Z. II. den Paus tot hijzonderen troost, te vernemen, dat zijn geliefd Romeinsche volk, in den avond van den 17dcn dezer aan de stem der godsdienst en aan de vermaning van den Vice-Gouverneur een gewillig oor verleend, en het voornemen heeft laten varen om te volharden in eene, door kwalijk begrepen ijver voor de openbare orde ingegeven onderneming tegen eenige personen. »Terwijl de Paus door ons zijne tevredenheid over de betoonde gewilligheid en gehoorzaamheid betuigt, verzekert hij aan zijn goede volk, dat hij zich de voor een jaar plegtig gegeven belofte van de regtvaardigheid als zijn eersten pligt te zullen beschouwensteeds zal herinneren. Die regtvaardigheid zal altijd, ten opzigte van alle vijanden der openbare orde en der souvereiniteit worden in acht genomenin de wettige vormen en door de wettige overhe den, opdat bij het bestraffen der schuldigen, niet tevens de onschuldigen door een onverdiend ongeluk getroffen worden. »Bij deze gelegenheid beeft Z. II. ons gelast om in zijnen naam aan alle aanvoerders en leden der burgerwacht zijne hooge tevredenheid te doen ken nen wegens den ijver, de goede houding en de gematigdheid, waarhij zij zich in de uitoefening der hun toevertrouwde pligten hebben onderscheiden. De II. Vader vertiouwt dat zij zich door de stipte naleving van het eerlang uit te vaardigen reglement, voor hunne dienst een nog grooteren lof zullen waardig maken. Voorts heeft Z. II. ons gelast bekend te maken, dat het zijn vaste wil is dat de handeling der Regering volkomen vrij en krachtig blijvedat bet niet geoorloofd is, iemand, wie het ook zij, aan het publiek als een voorwerp van haat en verachting voor te stellen, vermits degenen die inlichtingen aan de justitie te geven hebben, zich tot dat einde aan de met het handhaven der orde belaste overheden kunnen wenden en dat het nog veel minder ge oorloofd isom welke reden ook eenigen persoon te vervolgen. Romeinen! wij zijn bij u niet onbekend. Wij herinneren ons met genoe gen de godsdienstige betrekkingen waarin wij vroeger tot elkander stonden toen wij in de uitoefening van onze geestelijke bediening zoo vele bewijzen van uwe gehoorzaamheid en van uwe liefde jegens onzen persoon ontvingen. De ontvangst bij onze aankomst in deze stad heeft ons getoond dat de oude gevoelens van liefde tot ons in nwe harten nog levendig zijn gebleven. «Terwijl wij u onze erkentelijkheid daarvoor betuigen, rekenen wij op u bij de uitoefening van de nienwe betrekking, welke de genade van den ge liefden Doorluchtigen Opperpriester Pius IX ons toevertrouwd heeften die gij ons gemakkelijker zult maken door u de heilige godsdienst die gij belijdt, de wijsheid en de gematigdheid die u in zoo vele gevallen kenmerkte, cn de liefde waardig te betoonen welke gij hem toedraagtdie meer de vader dan de Souverein van zijn volk is." ZWITSERLAND. Den 27sten Julij heeft de Landdag het vraagstuk behandeld wegens de eed- genootschappelijke waarborging der nieuwe staatsregelingen van onderschei den Kantons. Die van Bern en van Genève is gewaarborgddoch die van Wallis verworpen uit hoofde van het verbod der Protestantsche eeredienst in dat kanton. Den 30sten heeft de Landdag eene commissie van 7 leden benoemdom de versterkingen te onderzoeken welke in de kantons Uri en Unlerwalden leden van het Katholieke verbondgemaakt worden. OOSTENRIJK. WEENEN27 Julij. De Keizer heeft bevolen den Lombardysch-Venetiaanschen spoorweg zoo veel mogelijk te bespoedigen de sommen die in het jaar 1848 noodig zijn tot voortzetting der werkzaamheden zul.len uit de schatkist worden verstrekt te gen 5 pCt. rente. PRUIS SEN. KONINGSBERGEN, 31 Julij. De Joden alhier hebben de vergunning bekomen, om hunne Godsdienstoefe ningen in het Duitschop Zondag te houden. Morgen den lste" Augustus, zal dit voor het eerst plaats hebben.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3