BU1TEJNLAJNDSCHE BERIGTEIN. De Heereh Enschedé en Cornelie hebben ecnige bedenkingen in het midden gebragt. De Heer Nederburgh had bedenkingen tegen het Hoofdstuk, doch zal, na de houding der minderheid bij de tegenwoordige beraadslagingenvóór stem men. De Heer van Dam van Isselt heeft dit beginsel bestreden. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de voordragt verdedigd. Ook Z. Exc. de Minister van Justitie heeft kortelijk het woord gevoerd. Bij hoofdelijke omvrage, is het Hoofdstuk aangenomen met eene meerder heid van 31 tegen 27 stemmen. Daarna is beraadslaagd over Hoofdstuk VI (Herv. Eeredienst). Bij het sluiten dezes wordt daarover nog beraadslaagd. Zaturdag middag is de Ritmeester-Commandant van het escadron jagers te paard, van Ingen terwijl hij zich te Scheveningen in zee baadde, en een badkoetsje bij hem was. waarschijnlijk door een' toeval, gezonken. Alle in gespannen pogingen om hem te redden, waren vruchteloos. Gisteren morgen is voor een der in aanbouw zijnde huizen, nabij de nieuw opgerigte Koninklijke rijschooleen steiger waarop 7 werklieden wa rendie het gelui van den schafttijd wachtten, eensklaps in elkander geval len, zoodat alle naar beneden stortten. Zij zijn onrniddelijk naar het burger gasthuis alhier overgebragt. Eén man is overleden, een'ander een been afgezet en zijn tweede been gezet. Hij verkeert in bedenkelijken toestand. De overi gen hebben zware kneuzingen bekomen, doch hun leven schijnt niet bedreigd te worden. De mecslen hunner hebben talrijke huisgezinnen. AMSTERDAM, 2 Augustus. Van 26 tot 31 Julij zijn hier geboren 99 kinderen, overleden 82 personen; van 1°. Januarij af geboren 4040, overleden 6411. Gedurende den loop der vorige week zijn er onderscheidene vaartuigen met aardappelen ter markt aangebragt, bijzonder uit het Geldersche, waarvan de gemiddelde prijzen zijn geweest 2.50 en ƒ3.00; de soort is puik en de hoeveelheid beloopt p. in. 30,000 mud. Volgens berigten blijft de vrucht voortdurend nog goed, in weerwil der bedenkelijke verschijnselen in het looi, hetwelk op eenige plaatsen min of meer verdord geleek. In het Alg. Handelsblad leest men Dezer dagen is uit een Duitsch dagblad door ons, alsmede door andere IIol- Jandsche Couranten overgenomen een brief uit Stuttgartmeldende dat de reis van Z. M. den Koning van Wurtemberg in verband stond met het voor nemen, hetwelk bij Z. K. H. den Prins van Oranje zou bestaan, oin van zijne regten op den troon alstand te doen. Wij worden thans uit eene officiële bron verzocht te melden, dat de reis van Zijne Wurtembcrgsohe Majesteit naar Nederland geen ander doel heeft dan een vriendschappelijk bezoek aan ons Hof, en vooral aan Zijne dochter, H. K. H. de Prinses van Oranje. Naar men ons berigt zal de jaarlijksche plegtige uitdeeling der prijzen aan de Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten alhier plaats hebben op Vrijdag den 6dtn dezer, des morgens ten 9 ure, onder leiding van den Heer Mr. Jeronirno de Vries, Secretaris van den Raad van Bestuur en Voorzitter van de Commissie van Onderwijs. UTRECHT, 31 Julij. Heden werd in het Hötel des Pays-Bas de 17de algemeene Vergadering van het Genootschap voor Leeraren aan de Nederlandsche Gymnasiën gehouden onder het Voorzitterschap van den Heer Dr. BootRector te Leeuwarden, waarin verscheidene belangrijke punten van het onderwijs behandeld werden, waarna de Heer Dr. KrcenenRector te Nijmegen, eene belangrijke redevoe ring hield over de gevoelens der Grieksche Schrijvers over de Centauren. De Vergadering werd besloten met eencn vriendscbappelijken maaltijd. De wedrennen Zaturdag op de Larencr hoogte gegevenhadden vele be zoekers gelokt; onder de tegpnwoordigen bevonden zich de Prinsen Alexander en Hendrik. LEEUWARDEN, 29 Julij. Heden morgen werd alhier de 57ste Vergadering gehouden van het Friesch Genootschap voor Geschied-, Oudheid- en Taalkunde. Na de opening werden de notulen gelezen en goedgekeurddoor den Heer Eekhoff, namens de daartoe benoemde Commissie, een tweede rapport uitgebragt, omtrent de terpen en opgravingen in de provincie, vervolgens deed de Secretaris mededeeling van briefwisseling en geschenken of aangekochte boeken. De Heer Dr. J. G. Ottema werd op nieuw verkozen tot Secretaris, en voorts benoemd tot buitengewone leden: Dr. Beima, Conservator hij 'sRijks Museum van Nat. Historie te Leydcn, Mr. Koenen, Wethouder en Mr. Bosscha, Hoogleeraar te Amsterdam; Delprat, Predikant te Rotterdam; de Zwaan Czn., Commies-Chartermeester te's Gra- venhage, en de Vries, Emer. Predikant te Haarlem. ZWOLLE 2 Augustus. Nadat de Heeren benoemd tot het afnemen van het examen der jonge lie den die tot het onderwijs der Scholen en Athenaeën wenschten toegelaten te worden, gisteren eerie voorbereidende bijeenkomst gehouden haddenis het onderzoek heden morgen te 8 ure aangevangen. Tc Ilellendoorn heeft den 29sten Julij eene betreurenswaardige gebeur tenis plaats gehad. In den vroegen morgen zijn uit de rivier de Regge opgehaald de lijken van de Weduwe AVillem van den Berg, van de huis vrouw van den gepensioneerden militair Timpert, en het achtjarig zoontje van laatstgemelden. Zij hadden zich den vorigen dag op weg begeven naar de boerderij van Immink, in de Buurtschap Ilulsenalwaar eene verkoo- ping was van mobilaire goederen. Haar uitblijven baarde des avonds de vrees,, welke zich beeft bevestigd. Kortheidshalve hebben zij den weg willen ne men door de rivier, welke daartoe, door den tegenwoordigen lagen water stand genoegzame gelegenheid aanbiedt voor die genen welke op het terrein bekend zijn. Ongelukkig hadden deze het verkeerde punt gekozenen von den in de diepte den dood. Eerstgemelde laat vijf weesjes, waaronder een zuigeling, achter, die voor twee maanden ook hunnen vader hebben verlo ren, en den gepensioneerde, die door dit onheil zijne vrouw en zijn zoontje beweentblijven in zijnen ongelukkigen toestand hij is volslagen blind twee kindertjes over, waarbij ook nog eene zuigeling is. MAASTRICHT, 31 Julij. Mep verneemt dat het verzet of de voorziening in cassatie door den Officier van Justitie bij de Arrond.-Regthank te dezer stede gedaan, tegen de onlangs opgemaakte lijst van Candidalen voor de vacante plaats van Regter-Plaats- vervanger, met medewerking van den Regter-Plaalsvervangersdoor Z. Ed» Aehtb. is ingetrokken, ten gevolge van de bedenkingen, welke de Heer Pro cureur-Generaal hij den tloogen Raad tegen de gegrondheid van dat verzet gemaakt heeft; zoo dat men het er voor houden moet, dat de Plaatsvervan gers ook regt hebben om aan het verkiezen van Candidatennaar aanleiding van art. 52 der wet op de rcgterlijke organisatie, deel te nemeri. De prijzen der granen zijn bier merkelijk gedaald, nadat eene grootc hoeveelheid nieuw graan aan de markt was gebragthet brood is dan ook af geslagen zijnde het roggebrood nu 11 centen het Ned. ffi. De aardappelen blijven nog duur, namelijk van 3.50 a ƒ4 het Ned. mud. De werkzaamheden aan het kanaal van Luik op deze stad gaan met rasse schreden vooruit. Men is thans bezig met het metselwerk in de vesting werken en grachten, en men bezigt daarbij stoommachines om het water uit te pompen. Dagelijks worden er oude munten en oudheden gevonden laat stelijk onder anderen een zeer zwaar ijzeren seheepsankerwelke voorwerpen door den Hoofd-lngenieur van den Waterstaat worden bewaard. Tot dusverre is er aan den Aken-Maastrichter spoorweg nog niets kun nen gedaan worden ofschoon de Directie geheel gereed is, om aan den arbeid te beginnen en reeds vele bouwstoffen en zelfs een gedeelte van den grond heeft aangekocht: men wacht sedert maanden naar het plan en de Koninklijke goedkeuring, welke stukken bij den Raad van State schijnen in vergetelheid te zijn geraakt. VEREENIG9E STA'FEM. NEW-YORK, 15 Julij. Volgens berigten uit Mexico heeft Santa-Anna het Dictatorschap bekomen. Er is eene gedwongen leening van 1,000,000 doll, bevolen en er zijn kracht dadige inaar slecht bestuurde maatregelen genomen om de hoofdstad te ver sterken. De Ainerikaansche Generaal Scott is genoodzaakt geweest te Jalapa halt te houden. De laatste berigten evenwel melden dat hij deze stad ver laten had, en dat deze door de Mexicaansche guerillas is bezet. Tijdingen van Tampico zeggendat Urrea plan had deze stad weder te bernagtigen. Men zegt dat 20,000 man naar Generaal Scott en 10,000 naar Generaal Taylor zullen worden gezonden. Er heeft eene schermutseling in Nicuw-Mexico tusschen een troep van 70 Amerikanen onder Majoor Edmonson en eene bende van 400 Mexicanen en Indianen plaats gehad. De Amerikanen waren genoodzaakt terng te trekken, verloren al hunne paarden, hadden twee hunner gedood en drie gewond. Ook een andere troep Amerikanen heeft een gerirïg verlies bekomen. De New York Herald meldt de aankomst van de Chinesche jonk Loo- ching-Wam-Frongwelke met eene lading van shawls, krip, nanking, enz. in 300 dagen van Canton naar New-York is gevaren. RUSLANB. In den laatsten tijd hebben de Russen in Circassie zware nederlagen gele den. Bij de tot viermalen toe herhaalde doch mislukte bestorming van de vesting Gergebil, hebben zij 1,700 dooden en gekwetsten gehad, onder welke 83 officieren. De veldheer Woronzow trachtte wel den kwaden indruk door die nederlagen bij de bevriende volkstammen te weeg gebragt, uit te wisschen, door die vesting op nieuw te belegeren, maar men meende niet dat hem het een en ander gelukken zou. vooral ook daar de cholera sterk onder zijne troepen woedde en een derde van deze in de hospitalen lag. ITALIË. ROME, 22 Julij. Het is alhier weder volmaakt rustig. De eerste berigten omtrent het ont dekken cener zamenzwering zijn zeer overdreven geweestsommigen twijfelen of er in het geheel wel eene zamenzwering bestaan heeft. De Staats-Secretaris Kardinaal Ferretti heeft een einde gemaakt aan het inhechtenisnernen van burgers door de gewapende burgermagthet getal der inhechtenis genomenen is zeer groot. WITSERli AKD. Te Lugano kwamen den 26sten 5 wagens aan met wapens voor het Verbond der 7 Katholijke kantons. Het volk echter verzamelde zich en wilde den doorvoer niet toelaten, omdat dit Verbond door den Landdag als onwettig

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2