BUl T EiNLAJNDSCHE BEBGTE\ riodii-fce aftreding der stedelijke raadsleden, strekte daarvan ten bewijze. Maar j ook in lateien tijd, en niet name door de voordragten tot uitvoering van art. 6 van 1844 en 1845, bad de Regering getoond aan de wezenlijke staat kundige behoeften van onzen tijd zooveel mogelijk voldoening te willen ver schaffen. Onder zoodanige omstandigheden konden deze leden hun zegel niet hechten aan eerie wettelijke regeling, die niets wezenlijks regelde, al wat waarlijk van belang was aan de reglementen overliet, en geen enkelen bil lijken wcnsch zou bevredigen. De beweerde noodzakelijkheid om eindelijk aan art. 6 der Grondwet uitvoering te geven, kon hen hieromtrent niet van ge dachten doen veranderen, want alleen van eene werkelijk goede, voorde hooge belangen der natie wenschelijke uitvoeiing van dat grondwettig voor schrift, kon daarbij de rede zijn, en indien men deze niet kon verkrijgen, dan was eene afstemming verkieslijk boven liet tot stand brengen van iets dat nieuwe bezwaren zou scheppen, in plaats van bestaande weg te nemen. Na deze algemeene gezigtspunten waaruit de tegenwoordige voordragt be schouwd is geworden, maakt de Commissie ten slotte nog gewag van eenige bijzondere punten die ter sprake werden gebragtten opzigte van het stem- regt in de steden enz. In de Zitting de Tweede Kamer van gisteren zijn de beraadslagingen ge opend over de begrootings-wetten en wel vooreerst over Hoofdstuk I (Huis des Konings). Z. Exc. de Minister van Finantiën vraagt het woord en beantwoordt in eene uitgebreide rede een aantal punten van bezwaar, in het algemeen verslag ge opperd en bestrijdt de daarin voorgedragen stellingenbetreffende het ge bruik der openbare geldmiddelen. Ten slotte is Hoofdstuk I (Huis des Konings) aangenomen. Volgen de beraadslagingen over Hoofdstuk II (Hooge collegiën van staat.) Onderscheidene sprekers voeren daarover het woord. De Heer van Rosenthal geeft een belangrijk overzigt van den toestand onzer Finantiënhij zal de bc- greoting verwegen. De Heer van Panhuys ontwikkelt mede zijne meening omtrent een aantal punten ook hij zal tegen de begrooting stemmen. De Heer van Twist bestrijdt den linantiëlen staat van zaken en liet finan- tiëid beheer. Hij, zoowel als de twee vorige sprekers, kunnen aan de Rege ring hun vertrouwen niet langer schenken. Hij vindt zich uit dien hooide verpligt mede tegen de begrooting te stemmen. Daar het uur te ver verstreken is, wordt de vergadering gescheiden en ver daagd tot heden morgen te 11 ure. In deze Zitting van heden, zijn de beraadslagingen over de ontwerpen der Begroolingswetten voortgezet. Er hebben 25 leden het woord gevoerd over het 1 l'ie Hoofdstuk, waarvan 23 tegen en 2 voor. De Minister van Finantiën voert, bij het afzenden van het berigthet woord ter verdediging. Men verwacht de beslissing nog heden. ROTTERDAM, 30 Julij. Het kan als eene zeldzaamheid aangemerkt wordenwanneer een Nederl. schip uit eene der havens van ons Koningrijk vertrekt met eene lading ter waarde van 500,000. Maar dat eene zoo rijke lading dan nog enkel bestaat uit stoomwerktuigen en al het toebehooren tot daarstelling van ijzeren stoom schepen, daarvan zal vergeefs in dit rijk een voorbeeld gezocht worden. In- tusschcn is dit het geval met het barkschip Nederlandsche Nijverheidhet welk ccne zoodanige lading heeft ingenomenaan het etablissement der Nederl. Stoomboot-Maatschappij te Fijenoordom daarmede nog deze maand naar de Wolga te vertrekken. Dat vaaituig zal tevens een aantalbijna uitsluitend Nederlandsche werklieden overbrengen, die aan de boorden van genoemde rivier eene werf gaan oprigten, bestemd tot het aanbouwen van ijzeren stoom- vaartnigen en houten ligterschepen. Men durft van hunne kunde en ervaring belangrijke uitkomsten verwachten die heler geschikt zijn om in liet rijk van wijlen Czaar Peter Ieen gunstig denkbeeld van de Hollandsche nijverheid te vestigen, dan de Vriesche wafelkraam, welke op de laatste kermis te Nischney- Novogorod gezien werd. Daar zij vergezeld zijn van hunne vrouwen en kinde ren, mag uien verwachten spoedig aan de oevers der Wolga een Hollandsch dorp te zien verrijzen. Reeds was in dit jaar een schip met eene lading werktuigen van Fijenoord naar Rusland vertrokken, en in de volgende maand zal nog een derde schip, ook stoommachines inhebbende, zich daarheen begeven. De gezamenlijke kracht der stoomwerktuigen, die in dit jaar naar Rusland zijn gezonden, uitsluitend bestemd tot het vervoer van koopmansgoederen, bedraagt die van ruim 10Ü0 paarden. Dit reeds thans zoo aanzienlijk vervoer zal daardoor nog aanmerkelijk toenemen. In 1846 bedroeg het vervoer, alleen van granen, meel zaad, talk en potaschtusschen Simberk en Saraloff 44 inillioen pud, ol 660,000 ton of wel 330,000 last, welker vervoer tienmaal meer scheeps- ruinite zou vereischen, dan op den geheelcn Rijn gebezigd wordt, en toch maken deze 330,000 last maar een gering gedeelte uit van het goederen-ver voer, hetwelk thans jaarlijks op de Wolga plaats vindt. [N. R. C.) GRONINGEN, 29 Julij. Gisteren had alhier in de Noorderkcrk het gewoon jaarlijksch feest van het Instituut voor Doofstommen plaats. Het aantal aanwezige kweekelingen was 146namelijk 81 jongens en 65 meisjes. Na eene redevoering van den eersten onderwijzer Dr. C. Guyol, had het examen, daarna de tentoon stelling van verschillende handwerken door de leerlingen vervaardigd, eene pantomime door eenige leerlingen uitgevoerd, voorstellende den dood van Albrecht Beilingen eindelijk de prijsuitdeeling plaats. Akten van ontslag werd aan 19 gegeven, onder welke 2, die niet bekwaam waren onderrigt te ontvangen; 13 hadden eerst hunne geloofbelijdenis naar de leer der Hervorm den 3 naar die der R. Katholieken en 1 naar die der Lulherschcn afge legd. Er is weder onderrigt voor 18 doofstommen aangevraagd. W EST-INDIE. CURACAO, 5 Junij. De Wel Eerw. Heer Belting is met zijne echtgenoot en acht kinderen, den 22sten Mei, aan boord van het brikschip Rafaël, alhier aangekomen; de Gou verneur der Kolonie de Heer Mr. J. Schotborgh Hz. is tot Auditeur-Militair benoemd heeft, in plaats van den Heer D. Gacrstewegens hooge jaren eervol uit deze betrekking ontslagen. Gedurende het eerste kwartaal van 1847 zijn te Suriname binnengeko men 24 schepen, waaronder 4 uit Nederland, 6 uit Noord Amerika en 14 van vreemde plaatsen. Vertrokken 33 schepen, waaronder 17 naar Neder land5 naar Noord-Amerika en 11 naar vreemde plaatsen. In genoemd tijdsverloop zijn aldaar aangekomen 31 en vertrokken 66 passagiers. In het eerste kwartaal van het jaar 1847 zijn te Paramaribo geboren 64 overleden 85 personen, gehuwd 10 paren. Vrijgelaten zijn 43 slaven. POKTIIGAL. LISSABON, 20 Julij. Op den duur worden er nog pogingen aangewend om het land dat thans meer schijnbaar dan wel wezentlijk rust geniet, hij die rust ten minste te bewaren. Madera en de Azorische eilanden hebben zich aan het gezag der Koningin nog niet willen onderwerpen daarheen zijn eenige Franschc en En- gelsche stoomschepen gestevend, om de onderwerping te bewerken. De for ten en batterijen van Oporto zullen worden ontmantelden het geschut en de krijgsbehoeften naar Lissabon overgevoerd. ITALIË. FERRARA, 19 Julij. Eergisteren zijn hier plotseling twee Oostenrijksche bataillons ieder van 800 man, met geschut binnengerukt, doch in plaats van in de citadel die Oostenrijk volgens traclaat bezet houdt, hebben zij zich in de caserne gelegerd, en wilden de Officieren zelfs bij de burgerij worden geirikwaitierdhetgeen de Legaat Kardinaal Ciaechi heeft geweigerd, en terstond berigt naar Roine gezonden. Te Faenza hebben de Carabiniers het volk onverhoeds overvallen en gekwetst de Zwitsers hebben hen in de caserne gesloten. Men beweert dat Oostenrijk en Napels, zoo do omwenteling te Rome gelukt ware, de provinciën door hunne overmagt zouden belet hebben om de vrijzinnige partij te Rome eenige hulp toe te brengen en dat men alzoo den vooruitgang te Rome zou heb ben trachten te stuiten over welken Oostenrijk zich zoo zeer schijnt te ver ontrusten. De inhechtenisnemingen bedragen reeds ongeveer vijftig meest vreemde lingen uit Faenza die van dolken en geld voorzienmet valsche passen waren aangekomen. Zij schijnen over veel geld te hebben kunnen beschikken, de moesten hadden 50 tot 100 scudi 125 A f 250) bij zich. De Oostenrijkers doen meer en meer krijgsvolk naar de Italiaansche grenzen oprukken zoo wordt van de grenzen gemeld dat het leger in het Lombardysch-Venc- tiaansch Koningrijk met 20 bataillons zal vermeerderd worden en daarom reeds onderscheiden troepen de Po zijn overgetrokken; twee bataillons, eene halve batterij en een escadron hebben zich van Mantua en Verona naar Fer- rara begeven. (Zoo als wij hierboven hebben medegedeeldwaren zij daar reeds aangekomen en had hunne komst aanleiding gegeven tot eenige onge regeldheid). SICILIË. Op den top der Etna, die gedurende eenige jaren rustig was geweest, wordt sedert eene maand eene trillende beweging waargenomen er is eene Commissie benoemd, oin dezelve te onderzoeken. De vulkaan op Fuego, een der Kaap-Verdische eilanden die sedert meer dan 50 jaren in rust was geweest, is den 9'lc" April rook, vlammen en steenen, uit 7 monden begin nen uit te braken spoedig vertoonde zich een lavastroomdie op zijnen weg huizen en wijnbergen medesleepte en aan onderscheiden landbouwers groot verlies veroorzaakte. WVRTEMBERG. STUTTGART, 25 Julij. De reis welke Z. M. de Koning naar 'sGravenhage ondernomen heeft, en die waarschijnlijk ruim 14 dagen zal duren, geeft in de hoogere kringen al hier stof tot onderscheiden geruchten. Het algemeen aangenomen gevoelen is dat de Koning in de Nederlandsche Residentie verschillende aangelegenheden betreffende zijn' Schoonzoonden Prins van Oranje wil regelen. Men zegt namelijk dat de Prins het voornemen zou te kennen gegeven hebben van zijne regten als Kroonprins der Nederlanden afstand te willen doenen dat Z. M. derwaarts is vertrokken, ten einde dit zoo mogelijk te verhoeden. Een groot aantal landverhuizers beeft zich onlangs uit de omstreken van Elbing en Dantzig, naar Zuid-Rusland begeven. BEIJERElf. MUNCHEN, 20 Julij. Alhier is eene studenten-vereeniging ontdekt, bestaande uit jonge Zwit sers uit dc kantons van het Afzonderlijk Verbondten doel hebbende het stichten van eene nllramontaansehe propaganda in Beijeren.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2