Gelijktijdig met dit protest is door het gezantschap van Gcnève een voorstel ingediend, om aan de Officieren en militaire beambten van het eedgenoot- schappelijk leger te verbieden bij het afzonderlijk verbond in dienst te treden gelijk in den laatsten tijd door een aantal gedaan was. De Landdag zou zich den 23sten met beide die stukken moeten bezig hou den en men zag daarover hevige beraadslagingen te geinoet. Te Lausanne heeft het zoogenaamde genootschap van de vrienden des Vaderlands, terstond nadat het besluit des Landdags tot opheffing van het afzonderlijk verbond bekend was geworden, eene in zeer hevige bewoordingen gestelde proclamatie afgekondigd, waarbij de bevolking uitgenoodigd werd 0111 de wapenen op te vatten en vrijcorpsen te vormen. De Regeringsraad van het Kanton heeft begrepen tot behoud van den vrede een krachtigen maatregel te moeten nemen, en genoemd genootschap onmiddelijk ontbonden verklaard. Als een Joopend vuur heeft zich de mare van het tot stand komen van een besluit tegen liet afzonderlijk verbond verspreid. In Bern heerscht uitbundige blijdschap en in de bevriende Kantons heeft men door vreugdevuren op de bergen de tijding van de behaalde overwinning verder verspreid. De uitzig ten op het behoud van den vrede worden meer en meer twijfelachtig, want het is zeker dat de 7 Kantons zich nooit aan het besluit van den Landdag zullen onderwerpen. Ook geraakt het eedgenootschap in eenen strijd met de vreemde diplomatie die bedenkelijke gevolgen kan hebben. Intusschen schijnt er tusschen de vertegenwoordigers der vreemde Mogendheden geene overeen stemming ten aanzien dier aangelegenheden te bestaan. OOSTENRIJK. WEENEN, 20 Julij. Naar men verneemt zal het onlangs door de Regering uitgevaardigd ver bod van uitvoer van granen weder met het begin van Augustus ingetrokken worden, omdat het aan het doel, namelijk meerdere daling van de graanprij zen. niet beantwoordt. Bij Reichcnbach heeft een prachtig luchtverschijnsel plaats gehad, ge durende welke eenige Inchtsteenen zijn nedergcvallenwaarvan twee de hoogst buitengewone zwaarte van ruim 42 en 30 ffi wogen, en bijkans geheel uit ijzer-erts bestonden. Thans zijn op alle pnnten de werkzaamheden van den spoorweg van Praag tot de Saksische grenzen begonnen en na den oogst zullen er, naar men verneemt, omstreeks 40,000 menschen aan werkzaam zijn. Van den kant van Saksen worden de werkzaamheden aan den weg naar de grenzen van Boheme met ijver voortgezet. Reeds is voor een groot gedeelte de gra niet brug over de Moldau bij het tStationsgebouw te Praag gereedzij zal 1,500,000 kosten. De weerspannige gemeenten aan de Moravische grenzen, die geene heere diensten vervullen, noch tienden betalen wilden, zijn door de daarheen ge zonden soldaten tot onderwerping gebragt. TEPLITZ17 Julij. Deze badplaats wordt thans nog weinig bezocht; men schrijft dit toe aan den druk der tijden, en vleit ziqh bij den overvloedigen oogst met een ver nieuwden toevloed van badgasten, waartoe de verbeterde gemeenschap met naburige plaatsen veel kan bijdragen. Zoo legt men een weg naar Dresden die 3 uren korter zal zijn dan de oude. Bovendien is de stoomvaart op de Elbe verbeterd en bespoedigd, en in 1849 wordt de vollooijing verwacht van den spoorweg tusschen Praag en Dresden, waardoor Teplitz van Praag slechts 4van Dresden 3 en van Berlijn 9 uren zal verwijderd zijn. De Guslaaf-Adolf vereeniging heeft een gebouw aangekocht voor 6,000 en tot een Protestantsche kerk ingerigt. Op dringend verzoek van hoogge plaatste personen is in het kabinet des Keizers zelf besloten: dat deze vereeni ging als zoodanig een gebouw mag bezittenalleen is bedongen dat de Predi kant van het Protestantsche dorp flabern hier de dienst zal waarnemen. Het lijdt echter geen twijfel dat binnen kort hier een eigen Predikant zal worden aangestelden gewis zullen de talrijke en welgezetene badgasten uit de naburige Protestantsche streken van SaksenPruissen en Silezië zulks door vrijwillige bijdragen tot stand brengen. De geheele vergunning is een voortgang in godsdienstige verdraagzaamheiddie nog korten tijd geleden voor eene onmogelijkheid werd gehouden. PRIJISISEIV. BERLIJN, 23 Julij. Dr. Pertz, eerste Bibliothecaris alhier, heeft onder de talrijke hand schriften, welke de Heer Heine van eene reis uit Spanje medegebragt en aan de bibliotheek ten geschenke gegeven had, een palimpsest [een perkamenten handschrift dat vroeger was beschreven; doch over welk schrift, nadat dit was afgeschrapt of onzigtbaar gemaaktandermaal geschreven is] gevonden hetwelkna gedaan onderzoekbleek te bevatteneen fragment van de verloren gegane boeken van Livius. Het handschrift moetnaar men met waarschijnlijkheid gist, zeer oud zijn (zelfs spreekt men van den leeftijd van Livius). Het wordt thans op bevel van de akademie op koper gegraveerd. Het te Keulen uitgegeven Dombladvan den 3<len dezer, geeft ons een denkbeeld van het reuzenplan der nieuwe Domkerk. Wanneer er namelijk jaarlijks 120,000 th. kunnen besteed worden, zal de kerk, zonder de beide torens, eerst in 11 of 12 jaren kunnen voltooid zijn. Intusschen oefenden ook de tijusomstandigheden geen' gnnstigen invloed uit op de bijdragen tot den bonw. Deze bedroegen in 1844 de som van 33,677 th., in 1845 klom men zij op tot 40,507 th., maar beliepen in 1846 slechts 20,401 th. KLEEF, 23 Julij. Wij vernemen dat op Woensdag den 25stcn Augustus aanstaande het Spoy- kauaalvan hier naar den Rijnplegtig zal geopend wordenwaartoe reeds verscheiden feestelijkheden worden voorbereid. De stoomboot die dagelijks van hier naar Nijmegen en Arnhem en terug zal varenzal evenwel niet voor het volgende jaar, in de vaart gebragt worden. SAKSENÏ. DRESDEN, 24 Julij. Sir Richard Cobdende groote voorstander van den vrijen handel, is den 20steD II. alhier aangekomen en heeft den volgenden dag eene lange conferentie met de Ministers van F'inantiën en van Binnenlandsche zaken gehadmen vleit zich dat zulks niet zonder gunstige gevolgen voor onzen handel zal blijven. EIVOELAXD. LONDEN, 25 Julij. Er is te Manchester eene vergadering gehouden van de handelsvereeni- ging, die onder anderen de bevordering van de katoen-cultuur ten doel heeft. Uit bet verslag bleek, dat deze zeer toenam en steeds verbeterd werd, zoodat men het voornitzigt haddat dit O. 1. voortbrengsel weldra met het Noord- Amerikaansche zou kunnen wedijveren, zoowel wat hoedanigheid, als wat prijs aangaat. Men gaf den wensch te kennendat spoedig op het vaste land van Indië spoorwegen wierden aangelegddaar deze zouden strekkenom door spoediger vervoer, den afzet der katoen te bevorderen. Een schip van Rotterdam te Liverpool binnengeloopcnheeft onder zijne lading, 20,000 Hollandsche klinkers medegebragt. De Cork Examiner zegt dat, aangezien de groote aanvoer van aardap pelen en andere groenten op de markten in het algemeende bakkers van Cork 11. Maandag 40 van hunne knechts ontslagen hebben. Men berekent dat de hoeveelheid van voedsel, hetwelk Ierland dit jaar voortbrengen zal, nagenoeg het dubbel zal zijn der gewoneuithoofde der verbazende menigte groenten, peulvruchten en wortelgewassen. F AA li 18 So3 ïi. PARIJS, 27 Julij. De leeningen, welke eerlang voor de Regering zoowel, als voor de voor naamste steden moeten worden aangegaan, benevens de oproepingen van gel den voor de spoorwegen, bedragen de zeer groote som van ruim 1,112 mil- lioen fr. In Engeland blijven op de spoorwegen nog 68 millioen te betalen. De compagnieschappen tot het aanleggen van spoorwegen geraken al meer en meer in ongelegenheid, daar het bewezen wordt, dat van al de spoorwegen, slechts die van Parijs naar Rouaan, en van Rouaan naar Havre eenige voordeelen afwerpen. De prijzen der actiën dalen dus ontzettend. De compagnieschap voor den weg van Bordeaux naar Cette zal liquideren. De Academie Frangaise heeft aan eene dienstmaagd, M. Blanchet, eene belooning van 5000 fr. geschonken, omdat zij hare meesteres, tijdens de on lusten te Buzangais wegens het uitvoeren van granenheldhaftig verdedigd en met haar ligchaam tegen de wonden die men haar dacht toe te bren gen bedekt heeft. BELGIE. BRUSSEL, 27 Julij. De Minister van Finantiën heeft door de mededeel ing van den staat van 's Lands geldmiddelen getracht aan te toonen, dat er sedert verscheidene jaren in België tusschen de inkomsten en uitgaven een evenwigt bestaat, hetwelk behouden is in weerwil van de krisis der levensmiddelen in de 2 laatste jaren dat de vlottende schuld de kapitalen aantoont, welke in de laatste 5 jaren besteed zijn aan nuttige ondernemingen; dat deze schuld, een nominaal be drag hebbende van 28.950,000 fr.kan verminderd worden tot omstreeks 9 millioen, door middel van geldswaarden, welke de schatkist bezit; dat het staatsdomein met meer dan 53 millioen vermeerderd is, door aankoop onroerende goederenmet meer dan 200 millioen in werken van algemeen van nut; terwijl meer dan 34 millioen van de vaste schuld zijn vernietigd. De dagbladenzegt het Provinciael Antw. Nieuwsbladzijn bpgonnen dit verslag uit te pluizen, l'Indëpendance betoogt, dat er in de berekeningen van Z. Exc. zulke grove feilen zijn geslopendat ze veel naar opzettelijke streken zwemen. Bij Ds. Inckel nader ingekomen voor het ongelukkig Protestantsch Huisgezin, hetwelk bij deze gelegenheid nogmaals aan alle weidenkenden dringend wordt aanbevolenVan N. Z. een coupon groot ƒ4.95. Van S. 2.50. Van N. N. ƒ2. Zijnde het geheel bedrag als nu met de vorige giften ƒ47.91, §TA1)S KKBSI&Tg'KiV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende het verzoek van willem van der Zeeuw, Leerlooijer wonende alhier, strekkende tot bekoming van de vereischlc vergunning om de beide huizen staande en gelegen in de Looijerstraat Wijk VIII N°. 301 en 301 a, tot eene Leerlooijerij in te rigten. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belendende Pan den ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad op Maandag den 2den Augustus aanstaande, des middags ten twaalf ure; znl-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3