LEYDSCHE v. h. COURANT. 1817. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt VRIJDAG, 30 JULIJ. f rX T V - *n w- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BimEISLANDSCHË BERIGTEiV. LEYOKN, 29 Julij. Uit alle provinciën ontvangt men de meest verblijdende berigten omtrent den toestand der veldgewassen; de ziekte in de aardappelen scbijnt tot hiertoe van geen belang te zijn, eri zich alleen hier en daar in geringe mate te vertooncri. De jaarlijksche paardenmarkt gisteren op Voorschoten gehouden, was, wel bezet en druk bezocht. Verscheidene paarden werden tot vrij hooge prij zen aan Engelsche en Fransche kooplieden verkocht, en in 't algemeen werd cr veel liandel gedreven. 'sGRAVENHAGK, 28 Julij. Z. M. heeft tot Ridders der Orde van den Ned. I.ceuw benoemd J. H. W. Le Clercq, Kapitein bij den Generalen Stat', en A. F. C. List, Kapitein der Infanterie van het O. 1. leger, Adjudant van den Gouverneur-Generaal. Z. M. heeft benoemd tot Substituut-Olïicicr bij de Arrondissements-Regt- hank te Middelburg, Jhr. Mr. A. IV. Snouek Hurgronjc, thans Regter in de Arrondissements-Regtbank te Zierikzec. De Minister voor de R. K. Eeredienst heeft aan de bestuurders der R. K. gemeente te Yelp vergunning verleend, om op eigen kosten aldaar eene Kerk en Pastorij le houwen. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden heeft de Commissie van Rapporteurs verklaard, gereed te zijn, haar algemeen verslag uittebrengen over het ontwerp van wet betreffende het stem- en kiesregt. De dag der beraadslaging daarover zal nader worden vastgesteld. Vervolgens zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wel, tot afschaffing van den accijns op de rogge. De Heer van Heioma verklaart zich tegen het ontwerp, op vier gronden: 1°. zal de maatregel niet strekken ter verligting van de geringere volksklasse, maar zelfs eenigzins tot bevoordeeling der meer gegoeden; 2". is de voordragt in stiijd met het belang van den landbouw; 3°. zal de verhooging van het personeel tot billijke klagten aanleiding geven, en 4° zal door de opbrengst der voorgestelde middelen niet worden voorzienin hetgeen de accijns op het gemaal minder zal opleveren. De Heer Beerenhroek zegt, dat de belofte van de Regering tot intrekking van den accijns op het gemaal, met dankbaarheid is ontvangen. Hij zal het voorstel goedkeuren, en hoopt dat de Regering, ook den accijns op het gcslagt cn de brandstoffen zal opheffen. De zeep komt hem bovenmatig hoog belast voor. Ook ware het wensche- lijk dat de accijns op de tarwe verviel. Hij verklaart ten slotte, dat hij voor de wet zal stemmen. De Heer Boreel wenscht inlichtingen. Met het hoofdbeginsel: wijziging in het belastingstelsel in het belang der minvermogenden, kan hij zich wel ver eenigen. Inzonderheid heeft de spreker bedenkingen tegen de verhooging van het personeel. Ontvangt hij van den Minister de verzekering, dat in de vol- gende zitting meerdere wijzigingen zullen worden aangeboden, dan zal bij de tegenwoordige voordragt aannemen, anders niet. De Heer van Sasse van Ysselt zal het ontw erp aannemenomdat het cene schrede voorwaarts is op den weg, welke hij meent dat zal moeten bewandeld worden. Hij wenscht inlusschen, dat de wet slechts voorloopig zal zijn, en incn eenmaal tot eene herziening van het gehecle belastingstelsel zal overgaan. De Heer Anemaet noemt de voordragt een hal ven maatregel, die wel scha den maar niet baten zal, en acht de voorgestelde middelen nadeelig. De Heer Bijleveld heeft zich vier vragen voorgesteld of het voorstel beanl- j woorden zal aan hetgeen de Regering daarvan verwacht, de verligting namelijk j Tan den druk der geringere volksklasse; of het juist die klasse is, welke alleen verligting behoeft en of die verligting gelijk door het geheele Rijk zal werken; of door de verhooging van bet personeel niet juist die klasse meer bezwaard wordt, welke opbeuring noodig heeft; en eindelijk, of de voor gestelde opcenten wel zullen bestrijden het door dc afschaffing van den accijns op de rogge ontstane te kort. De beantwoording dier verschillende vragen heeft hem tot het besluit geleid om zich tegen de voordragt te verklaren. Nadat nog ecnige leden deels voor, deels tegen bet ontwerp gesproken haddencn hetzelve door Z. Exe. den Minister van Financiën was verdedigd is het ontwerp verworpen, met 44 tegen 13 stemmen. Voor hebben gestemd de Hecren Mutsaers, Luyben, Kniphorst, de Weichs de Wenne, de Jong, Romme, v. Sasse v. Ysselt, Beerenhroek, Corneli Gouverneur, v. Goltstein, v. Haersolte en Bruce. Vrijdag morgen zal de beraadslaging over de begrooting eenen aanvang nemen. Bij den wedstrijd der handboog-schutterijen, welke gisteren alhier plaats had, heeft de schutterij S'. Sebastiaan uit Tilburg den eersten prijs behaald. Aan diezelfde schu'terij is inede een eereprijs, als het verst aan komende genootschap, toegewezen. Het feest is zeer luisterrijk geweest en goed afgeloopen. 29 Julij. De Koning van Wurtembcrg is gisteren alhier aangekomen. Z. M. de Koning en HH. KK. 1111. de Prins en Prinses van Oranje alsmede hunne kinderendie gisteren avond in deze residentie zijn aangekomenhebben heden morgen bezoeken hij hem afgelegd. Ten gevolge van de verwerping door de Tweede-Kamer, van het ont werp van wet nopens den Rogge-accijnsverwacht mendat morgenvóór den aanvang der beraadslagingen over de staalsbegrooting voor de jaren 1848 en 1849, zal worden aangeboden eene wijziging in de voordragt der midde len, die waarschijnlijk thans op den vorigen voet zal hersteld worden. DELFT, 27 Junij. Deze week zullen weder enkele alhier woonachtige personen naar Amerika vertrekken, en in de volgende maand zullen die door eenige huisgezinnen gevolgd worden. Dezer dagen is alhier een' brief van eenen jongeling, aan zijne ouders geschreven, ontvangen, die, zoo wij vernemen, een verslag inhoudt van zijne aankomst en wedervaren en zeer veel goeds van dat land van belofte zou behelzen. Hetgeen wij daarvan te weten hebben kunnen komen, schijnt ons zeer overdreven toe. ROTTERDAM, 27 Julij. Het berigt van den afloop der heden morgen ten 11 ure gehondenc Tin veiling der Nederlandsche Handelmaatschappij te Amsterdam, werd door de Electro-Magnetische Telegraaf aldaar ten 11 ure 24 minuten aangenomen ten 11 ure 45 minuten van het station te 's Hage per koerier naar Rotter dam gezondenkwam aldaar ten 1 ure 5 minuten aanen de gedrukte afloopen dezer veiling werden ten 1 ure 10 minuten aan de "makelaars afge geven. GORÏNCHEM, 26 Julij. Heden is hier aanschrijving ontvangen, dat het alhier in garnizoen zijnde flankbataillon van het 3de regiment infanterie, onder bevel van den Colonel Wilhelmi, zich gereed moet houden om in het begin der volgende maand naar Vriesland te vertrekken, vermoedelijk naar Leeuwarden, terwijl men zegt dat het vervangen zal worden door het 3dc bataillon van het lslc regi ment infanterie, thans te Utrecht in garnizoen. AMSTERDAM, 28 Julij. Alhier vormt zich eene naamlooze vennootschap ter vestiging en uitgave van een nieuw vrijzinnig dagblad: Atlasmet de Hceren L. van Vliet als Directeur-Hoofdredacteur, II. R. Arntzenius als Directeur-Administrateur en Mr. B. Donker Curtius. W. Poel en A. de Bruyn als Commissarissen. Het kapitaal der Maatschappij wordt voorloopig bepaald op eene som van ƒ200,000, verdeeld in aandeden ten bedrage van ƒ1000. Reeds is voor 109 aandeden, dus voor 109,000, door 29 inleekcnaren, deelgenomen. Den 6den Julij 11. hield de maatschappij Tot bevordering der Bouw kunsthier ter stede, hare vijfde algemeene vergadering, onder het voorzit terschap van den lieer D. D. Büchler. Uit het daarbij door den Secretaris, den Ileer J. Warnsinck gedaan vprslag, bleek onder andere, dat de maat schappij op uit". Dec. 11. 640 leden telde, welk getal sedert weder met een veertigtal was vermeerderd. Van het maatschappelijk tijdschrift, onder den titel van Bouwkundige Bijdragenwaren weder drie stukken in het licht verschenen alsmede de tweede aflevering van de verzameling van Bouwkundige Ontwerpenbevat tende de vroeger bekroonde ontwerpen van een Vorstelijk Paleis en eene Visch- marktdeze waren aan de leden uitgereikt, en ook voor het publiek tegen 3.verkrijgbaar gesteld terwijl in bet afgeloopen jaar ook weder een drietal prijsvragen waren uitgeschreven. Voorts was van de ontwerpen in gezonden op dc eerste en dc tweede prijsvragen van 1845, bekroond een ont-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1