PORTïTCrAIi. LISSABON, 9 Julij. De bevrediging van het Koningrijk ging, na de overgaaf van Oporto, voor spoedig voort; alle steden waren tot gehoorzaamheid wedergekeerd, en slechts 1 eenige gnerilla-troepen zwierven nog op het land. De algemeenc amnestie was reeds in werking gebragten vele der geamnestiëerde opstandelingen en eenige aanvoerders liepen ongemoeid de straten door. De Spaansche Generaal Concha, die Oporto bezet bondt, zou zijne ruiterij weder terug zenden. De blokkade van Oporto en andere Portugesche havens is weder opge heven. ITALIË. ROME, 8 Julij. De Paus heeft den 4dcn de statuten der Accademia de Lincei, welke door Grei'orius XVI was opgeheven, en door den Paus weder hersteld is, aan den Hoogleeraar Calandrelli, eersten Directeur van het Observatorium, ter hand gesteld. De Paus heeft bij dezelve 30 leden benoemd, en de vroegere leden, aan welk grootendeels de opheffing was toe te schrijven, er als adspiranten en surnumerairen aan toegevoegd. De Regering heeft met die van Sardinië een handelsverdrag gesloten. De Kardinaal Staats-Secretaris Gizzi heeft zijn ontslag gevraagd en beko men. Reeds vroeger had hijgelijk men zich herinnertgewenscht die be trekking neder te Jeggenen welzoo als toen gezegd werduit hoofde van zijnen min gunstigen gezondheidstoestand. Thans echter isnaar beweerd wordt, zijne aftreding het gevolg van de uitvaardiging van het besluit be trekkelijk de instelling der burgerwachten, met welken maatregel hij zich geenszins zou hebben kunnen vereenigenofschoon het besluit door hem mede onderleekend is. Als zijnen opvolger noemt men den Kardinaal Ferretti. Het Pauselijk Vicariaat heeft thans bepaald, dat de kooplieden in het algemeen op Zon- en Feestdagen hunne winkels zullen moeten sluiten van 10 uren des morgens tot den middagen van 3 ure tot den ondergang der zon. Winkels waar eetwaren voorhanden zijn, restauratiënkoffijhuizen, enz., zullen slechts IJ uur des voormiddags moeten sluiten terwijl den ge- heelen dag door op straat levensmiddelen zullen mogen verkocht wordenzoo als op werkdagen J PRtJISSEN. BERLIJN, 15 Julij. De brandstichtingen nemen zoowel in de stad als in de provincie Posen schrikbarend toe, zonder dat het aan de policie gelukt is, de daders op te sporen. Dezelve gaan met gruwelijke omstandigheden gepaard en verwekken allcrwege verbittering. ESGELAI®. LONDEN, 17 Julij. De sluiting van het Parlement is op den 22sten bepaald en zal waar schijnlijk door H. M. in persoon geschieden. Donderdag heeft Lord Bentinck in het Lagerhuis de aandacht gevestigd op den inbreuk, die door Nederland zou gemaakt worden, in het verdrag van 1824, waarbij bepaald wordt, dat Engeland op den voet van de meest he- gunstigde natiën zou behandeld worden. Lord Palmerslon zeide, dat over die 1 zaak onderhandeld werden dat de Nederlandsche Regering nu ook dezelfde voorreglen wenschte te erlangen als Hanover, uit kracht van het verdrag van 1837. Hij hoopte, dat de zaak, zooveel mogelijk in het belang der beide landen zou worden geschikt. In eene vergadering der Spaansche schuldhouders is besloten om geen voorstel tot regeling der schuld in eenige overweging te nemen hetgeen niet onmiddelijk van de Regering uitging. Wegens de erkende goede voornemens, welke de Koningin van Mada gascar jegens ons land koesterde, zou de Minister Palmerston voornemens zijn een agent daarheen te zendenten einde vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen. Gedurende de laatste 6 maanden zijn meer dan 100,000 landverhuizers van Liverpool meestal naar de Vereenigde Staten vertrokken. Men heeft den 6den dezer te Ramsgate een allerzeldzaamst verschijnsel waargenomen. De dampkring boven de zee had een eigenaardig aanzienen de terugkaatsing der lichtstralen op de schepen, welke voor Duins ten anker lagendeed dezelve driemaal grooter schijnen. De schepen op de reede sche nen in de lucht te hangen: elders schenen zij het onderste boven te staan, en in het westen, naar den kant van de Goodwin-Sands, zag men een schip dat dubbel werd teruggekaatst. De Fransche kust leverde de allervreemdste vertooning op. Dc witte klip pen vertoonden zich eenige graden boven den gezigteinder en omgekeerd terwijl de schijnbare nabijheid allerbedriegelijkst werkte. Toen het nacht begon te worden kon men op de kust de vuurtorens bij CalaisGrinezGre- velingen en Duinkerken duidelijk onderscheiden. Verscheiden al-fresco-schilderstukken zijn in de kapel Eton ontdekt, geschilderd door Florentijnsche kunstenaars tusschen 1440 en 1480. Er zitten tegenwoordig in Ierland 4,321 personen wegens schulden in gijzeling in 1343 echter bedroeg dat getal 4,992. Te Teversham is Woensdag 11. een fabriek van schietkatoen gesprongen waardoor 12 mensehen omgekomen en 20 zwaar gewond zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Julij. Gisteren heeft het Hof der Pairs uitspraak gedaan in dc zaak van Teste c. s. Teste is veroordeeld tot cerloosverklaring3 jaren gevangenisstraf, 94,000 fr. boeteen tot storting van andere 94,000 fir. in de kassen der Gods huizen te Parijs. Cubières en Parmentier zijn tot eerloosverklaring veroordeeld en 10,000 fr. boete. Al de veroordeelden zijn bovendien verwezen in de kosten van het proces. Den 20sten zal het Hof der Pairs op nieuw bijeenkomen om de zaak van Pellapra bij verstek te behandelen. De Kamer van Afgevaardigden heeft de begrooting van uilgaven met 216 tegen 18 stemmen aangenomen. De indirecte belastingen hebben opgebragt in het eerste halfjaar van 1845: 389,904,000 fr., 1846: 399,479,000 fr.1847: 393,645,000. Het halfjaar van 1847 bragt dus meer op dan 1845: 3,741,000 fr. en minder dan 1846: 5,834,000 fr. Deze vermindering bedroeg 4,155,000 fr. in de eerste drie maandentijdens den sterken invoer van granen en meelen slechts 1,679,000, in de tweede drie maanden. Het Hof van Assises van het departement der Seine vonnist thans eene secte van communistische materialisten, wier leerstellingen opmerkelijk zijn. Men kan daaruit zien tot welken trap van verbastering de denkbeelden van vooruitgang kunnen afdalen, wanneer onvoorzigtige publicisten dezelve on bekookt tot de massa's doen doordringen. Voor die rampzaligen zijn het huwelijkde eigendomde erfelijkheidhet koningschapniets anders dan een overblijfsel van de oude regering; slechts een algemeene moord van de rijken kan de wereld herscheppen. «Indien gij rijk zijtis hij die u dood slaat, geen moordenaar, hij is slechts de handlanger der geregtigheiden hij die u het goud ontneemtdat gij ten koste der armen verworven hebtis een deurwaarder Gods, die u bij lijfsdwang noodzaakt uwe schulden te betalen." BËL«IE. BRUSSEL, 18 Julij. Den 15den dezer is de tentoonstelling van voortbrengselen der nationale nij verheid alhier met veel plegtigheid geopend. Zij bevat 1,050 nommers, die meestal uit 10, 15 tot 20 voorwerpen bestaan. Het is de derde tentoonstel ling sedert 1830; de beide laatste waren gehouden in 1835 en 1841. Terwijl zich in de schacht der steenkolenmijn te Marilhaye, in de ge meente Scraing, 156 werklieden bevonden, is er eergisteren avond een zware brand in de gebouwen uitgebarstenwaardoor de touwen en ladders langs j welke men in de mijn nederdaalde, vernield en 20 tot 25 werklieden ge stikt zijn. Voor dat de vlammen zich nog ontwikkeld haddenhadden er zich cenigen gered, en gisteren morgen heeft men nog 110 mijnwerkers levend uit de mijn kunnen halen. De schade bovendien door den brand veroorzaakt, is zeer aanzienlijk. KEISI£]NTIJËUW§. Uit het bekend gemaakte zestal heeft de Kerkeraad der Walsche gemeente te Rotterdam den 16den dit drietal gemaakt: DD. Marcus te Delft, van Hamel te Haarlem en Chantepie de la Saussaye te Leeuwarden. STAI>§ BËBICiTEllf. SCHUTTERIJ. PUBLICATIE. BURGEMEESTER £n WETHOUDERS der Stad LEYDENbrengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen van den llden April 1827, benoemd tot het onderzoeken van, en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitslui ting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Stad op Donderdag den 22slen Julij aanstaande's namiddags ten 5 ureen worden diensvolgens op geroepen 1°. Alle de zoodanigenwelke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2°. Degenen die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1813 tot 1821 ingesloten 3°. Zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige redenen tot vrijstel ling vermeenen te hebben 4°. Degenen die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij, regt op vrij stelling hebben verkregenalsmede die bij het Bataillon om lig- chaams-gebreken tijdelijk zijn vrijgestelden 5°. Degenen die, volgens L en M der wet, als tot de Nacht- of Brand wacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen Om zich voor gemelde Commissieop bovengemelden dagal ware het dat bij dezelve geen oproepings-biljet was ontvangen, te sisteren, ten einde over derzelver reclame uitspraak worde gedaan; terwijl zij die alsdan niet compareren, geacht zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zr. Ms. besluit van den 28slen Junij 1828, voor zoo verre zij dienstpligtige Nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Aldus gedaan en gearresteerdbij II. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden op den 12den Julij 1847. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, V. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3