BüiTEflLAfliDSCHE BEftlGTEJN. De lieer Enschedé zal op denzelfden grond tegen den lstcn titel stemmen, ook tegen den 2t,e", wanneer de besprokene bepaling niet alsnog zal worden voorgesteld en overigens omtrent de verdere titels zijne stem voorbehonden. De Heer Gouverneur heeft den titel verdedigden de grondendoor de laatste en vorige Sprekers aangevoerdbestreden. De lieer Egter verklaart zich insgelijks tegen het geheele boek. De Heer Timmers Verhoeven zalop gelijke gronden als de vorige rede naars, zijne afkeurende stem uitbrengen tegen eiken titel van het IIde boek, dat in beraadslaging wordt gebragt. De Heer v. Beeck Vollenhoven zal almedeop voorschreven gronden al de titels afstemmen. Nog hebben het woord gevoerd de Heeren van Goltstein, van Haersolte, van Heemstra, Nederburghde Kempenaer en Verwey-Méjan die allen het IIdc boek bestreden hebben, op gronden door vorige redenaars ontwikkeld, nopens het regt van placet. De Heeren de Weichs de Wenne, Luyben, Berenbroek en Mutsaers (uit Noord-Braband en Limburg), hebben het boek verdedigd, en in het placet eene aanranding der godsdienstige begrippen der Katholijken gezien. Bij het sluiten dezes is de Heer Mutsaers aan het woord. In de Zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland van den 16dCD, verzoekt onder anderen de Heer Slingeland eene verandering in het slotmet betrekking tot deszelfs den i5:-len gedane motie van orde, welke ZijnEd. op nieuw ter sprake brengt en dientengevolge aandringt nietop eene dadelijke afdoening van het adres van den Raad der stad Leyden maar dat ingevolge art. IC van het reglement van orde de Voorzitter den naderen tijd hepale tot het hervatten der deliberatien over die zaak en de afkomst derzelven. De Heer van Limburg Stirum merkt aan dat de Raad der stad Leyden nu die geen antwoord bekomtnatuurlijk op de zaak moet terugkomenterwijl wanneer zulks geschiedtmet aanmerking op de wijze van behandelingin deze zaak gevolgd, dit nog onaangenamer discussien zou kunnen doen ont staan dan wanneer riude tijd tot wanneer het adres zal worden gehouden in advies, mogt worden bepaald. De Voorzitter zal het blijven betreuren in dien er weder aanleiding mogt komen tot verwijdering enz., maar vreest wan neer de Raad der stad Leyden zich nader adresseert, de discussie niet. De Heer Mock dringt mede aan dat het tijdstip tot wanneer het adres zal ge houden worden in advies worde bepaald, op grond van liet reglement van orde. De Voorzitter verklaart zwarigheid te moeten blijven maken om op bet in deze zaak genomen besluit terug te komen en gaat over tot de orde van den dag. Nadat op verzoek der Heeren van Reesema en Ravesteyn Medemblik nog eenige bevoeging in de notulen is geschied, betrekkelijk door HunEd. in de voorgaande Zitting geuitte meeningen worden de notulen gearresteerd. Als eene bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat in den Hortus van den Heer de Groot, op de Prinsengracht alhier, zich thans eene Camelia be vindt, welks in vollen bloei is, en daarenboven aan gemelden stam zich nog drie bloemen bevinden, betgeen te meer de aandacht waardig is, daar de Camelia nimmer in de maand Julij, maar slechts tot de maand Mei bloeit. Genoemde Heer heeft, bij de laatst gehoiiueoe tentoonstelling te Gent, de hooge onderscheiding mogen genieten van te worden bekroond voor de toe zending van de grootste hoeveelheid bloemen. Er waren aldaar niet minder dan 50 bloemsoorten door hem toegezonden. Zij die zijn' Hortus zullen be zoeken zullen aldaar eene verzameling bij elkander vinden die doet zien dat de Heer de Gruot een man van veel kennis is in het vak der bloemisterij. Gisteren avond is door een der Commissarissen van Politie dezer resi dentieden Heer Waldeck, die daartoe opzettelijk derwaarts was afgezonden, uit Cleef herwaarts overgevoerd G. P. Verploegh die beschuldigd wordt vau zich te hebben uitgegeven posten of betrekkingen te kunnen bezorgen en daarvoor gelden zou hebben ontvangen. Hij is in bet huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. ROTTERDAM, 19 Julij. Men verneemt dat Z. M. Donderdag tegenwoordig zal zijn bij den wed strijd der Kon. Ned. Jagtclub. Deze dag zal weder een waar volksfeest zijn. Des avonds zal aan de overzijde der Maas een groot vuurwerk worden afge stoken. TEXEL, 17 Julij. Zondag avond 11. heeft zekere van den Herberg, werkende aan den Prins Hendrik-poldereen meisje van 18 jaren doodgeschoten, llij was voor eenige jaren te Amsterdam wegens diefstal aan strand correctioneel veroordeeld, doch na zijne terugkomst uit de gevangenis, naar het scheen, verbeterd, en daarom als veldwachter aangesteld. Na alvorens eene getrouwde vrouw, met welke hij leefde, geslagen te hebben, geraakte hij in twist met zijne huren, en nam hij zijn geweer, hetwelk hij op zijne tegenpartij aanlegde. Deze weerde den tromp af, terwijl het schot viel, en onder de zaaingevloeide menigte het meisje in de linkerdij trof, zoodat het een half uur daarna den geest gaf. Men heeft van den Herberg daarop dadelijk gebonden en aan de Justitie over geleverd. DEN HELDER 17 Julij. Op lieden is door liet gemeentebestuur in het openbaar aanbesteed een locaal, bestemd tot werkplaats voor armen en behoeftigengedurende den winter, voor ƒ8,550 aan J. S. Jansen alhier. UTRECHT, 18 Julij. Door eene zeer gelukkige beschikking der Regering zal men op deze kermis gebed van het vervelende straatmuzijk verschoond blijven, als zijnde alleen aan die mozijkanten en liedjeszangers daartoe vergunning verleendwelke bewijzen kunnen te Utrecht te behooron. Het schijnt dat onze stad van zeer weinige liedjeszangers, kanarie-vogelmannen en andere straatkunstenaars de bakermat is. Alhier zijn twee kinderen vergiftigd door het eten van suikergoed, bij een' banketbakker gekocht, dat ratterikruid met koper bevatte. Een dier kinderen is reeds overledenhet andere is nog niet buiten gevaar. LEEUWARDEN, 16 Julij. Onlangs is een der beide schepenwelke jaarlijks van Harlingen ter AVal- visch- en Robbenvangst worden afgezonden, teruggekomen; dit schip, Dirkje Ad a in a genaamd commandeur Hoekstraheeft eene zeer gelukkige vangst gehad, bestaande in 9500 robben, het andere schip had, volgens berigt, bereids 5000 robben en een halve visch. Aangezien deze onderneming aan vele inwoners van Harlingenveel voordeel oplevertzoo verblijden wij ons zeer in den gelukkigen uitslag, welke den reeders dit jaar mogt ten deel vallen. De Engclsche Stoomboolen, welke van Londen op Harlingen varen, brengen van tijd tot tijdin de laatste havenzeer veel rijst aan. De persoon van C. Gepkens is hier aangekomen en in het Huis van Reelusie opgenomen. Hij is in eene der cellen geplaatst voor eenzame opslui ting, en aan het vlasspinnen gezet; het gebruik van boeken echter is hem vergund geworden. ASSEN, 17 Julij. Eergisteren morgen is alhier in het Gouvernernents-gebouw aanbesteed, het houwen van eene nieuwe Israëlitische kerk op de Smilde, hetwelk is aan genomen door H. Oldenkamp, van de Smilde, voor de som van ƒ1,225. ZIERIKZEE, 16 Julij. Aan de thans ingedijkt wordende schorren aan het Zijpe, heeft jl. Zondag een zeer treurig ongeval plaats gehad. Vijf werklieden des avonds te voren, van daar naar het eiland Tholen vertrokken zijnde, ten einde den Zondag bij hunne betrekkingen door te brengen, begaven zich dien dag weder naar het werk; doch hij het doorwaden der zoogenaamde Bruinjeskreekwelke kreek noch al eene aanmerkelijke breedte heeft, waren zij op eenmaal door het snel opkomende water zoodanig omgevendat er aan geen ontkomen te den ken viel, en zij alzoo een der verschrikkelijkste uiteinden hebben moeten on dergaan; zijnde zij allen verdronken. Onder de ongelukkigen was een huis vader van 7 kinderen, de overige 4 waren jongelingen. Zoo men zegt, be hoorden zij allen te Oud-Vossemeer te huis. 'sHERTOGENBOSCH, 18 Julij. Dingsdag jl. heeft hier de 12de algemeene vergadering van het Provin ciaal Genootschap van Kunstenen Wetenschappen plaats gehad, welke de Voor zitter Mr. J. Versfeit opende met een belangrijk geschiedkundig overzigt van de regterlijke èn wetgevende bedeeling in het Hertogdom Braband van de vroegste tijden tot aan het jaar 1629. Dr. Franken Rector te Boxmeer hield toen eene zeer geleerde redevoering over het dualismus in de oud Per- sische godsdienst, vergeleken met de godsdienst onzer Heidensche voorvaderen. Er is een drietal prijsvragen uitgeschreven, als: 1°. eene geschiedenis over de zoogenaamde gecedeerde landen in Noord-Braband 2". eene geschiedenis der krijgsbedrijven van do Bosschenaars Jan Paulus en Marcelis Bax3°. eene geschiedenis der lijfstraffelijke regtsplegirig in de Meijcrij van 's Hertogenbosch. Den 18dcn zijn twee menschen, die baggerturf geladen hadden in de rivier de Dommel, door het zinken van de schuit verdronken; een hunner laat eene vrouw en 4 kinderen achter. KÏISIiiLIB. PETERSBURG9 Julij. Volgens bevelschrift van den Keizer is de wettige rente in Polen bepaald op 3 pCt.die meer nemen, zullen met boete gestraft worden hij herhaling worden zij veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf, en zoo zij voor de derde keer misdoenmet verbanning naar Siberië. Z. M. heeft liet plan goedgekeurd om den spoorweg van Zarskojeselo tot Gatscliina, 44 werls van de residentie te verlengen en zal daartoe gedurende 10 jaren, jaarlijks een geschenk van 15,000 z. r. verleenen. De bewoners van Transkaukasiedie rang en orden bekomen hebben, hoewel niet meer in werkelijke dienstzijn, benevens hunne kinderen, ook die later zullen geboren worden, volgens een bevel des keizers, van het op brengen van belasting ontheven. EWEÖEW. STOKHOLM, 13 Julij. Het plan dat de Regering reeds in 1841 opvatte, om eeu kanaal van Hel- singborg naar Landskrona te laten gravenwaardoor de doortogt door de Sonrl bij EJscneur en Kroonenburg niet meer de eenige in- en uitgang der Oostzee zou zijn, zal nu werkelijk uitgevoerd worden. De kosten der Oostzce- vaart zullen door dit plan zeker verminderen, daar Zweden, volgens alle berekeningen, met de heffing van t der tegenwoordige Sondtollen, nog een aanzienlijk voordeel zal trekken. Denemarken daarentegen zal zijne voor naamste inkomsten verliezen. De Sondtol brengt aan dit Rijk tegenwoordig ongeveer 2 millioen thl. op. Z. M. de Koning beeft 1,000 thl. ter beschikking gesteld van de Zweed- sche natuurkundigen, gedurende hun verblijf te Kopenhagen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2