Inwoners ran Oporto! blijft de rast bewarenwijdt u aan uwe gewone werkzaamheden, zonder vrees van over uwe vroegere handelingen te zullen worden lastig gevallen, die van dit oogenblik af tot de geschiedenis belmo ren en vertrouwt op de beloften die ik u doe als Generaal-Oppcrbevel- hebber van bet Spaansehe leger en als man van eer!" ITALIË. ROME, 6 Julij. De gedrukte stemming welke sedert eenigen tijd de gemoederen aan deed, beeft zich gisteren avond plotseling in volle vreugde opgelost. In plaats van de verwachte vergunning tot het aanleggen van spoorwegen ver scheen liet verre weg meer gewigtige besluit omtrent de oprigling van eene burgerwacht, welke voor Rome alleen 14 bataillons zal bedragen. Slechts de gemeene handwerksman is uitgezonderd, anders worden allen, zelfs vreemde lingen die langer dan 10 jaren te Rome aanwezig zijn geweest, van 2160 jaar opgeroepen. Dit is eene daad van het hoogste vertrouwenwelke des te grooter gevolgen kan hebbenals in denzelfden zin ook de provinciën onder de bescherming barer eigene bewoners gesteld zullen worden. Toen de bekendmaking aan liet paleis der Dalaria aangeplakt werdontstond dade lijk een groot gejuich. De menigte ijlde naar het Quirinaal, doch keerde oogenblikkelijk in alle stilte terug, daar twee inenschcn haar mededeelde, dat de Paus in het geheel niet wel was en rust wenschte. Binnen kort verwacht men bet besluit betreffende de spoorwegen, zoodat de werkzaamheden eerdaags zouden aanvangen. W ITNER LA\I6. De beriglen uit dit land komen hierop neder: In de vierde zitting van den Landdag, den 9Jcn dezer, werd door den krijgsraad kennis gegeven, dat velen van de pas benoemde eedgenoolschappelijke officieren hunne aanstelling niet aangenomen en een aantal andere officieren van rang hun ontslag ver zocht hadden. Tc I.uccm wordt bij voortduring met bet opwerpen van verschansingen en batterijen voortgegaan en de militairen oefenen zich dagelijks in bet schie ten reeds vroeg in den morgen hoort men het gedonder van het geschut. Generaal Sonneherg wil echter het opperbevel niet weder op zich nemen, en heeft zelfs om zijn ontslag als regeringsraad verzocht. Men betreurt zijn ver lies, want hij zal niet gemakkelijk door een ander kunnen vervangen worden. Ook in Schwijz wordt druk geëxerceerd; de soldaten hekomen daar echter 10 b alzen daags, zonder welke soldij geen hunner een geweer in de hand neemt. In het tuighuis te Freihurg heerscht ook eene buitengewone levendigheid. Wclligt loopt alles echter nog heter af dan men denkt. OOSTE1VRIJK. Uit Galicië luiden de berigten nog steeds zeer treurig, daar eene menigte rnenschen de slagtuffers worden van het slechte voedsel. Op zekeren morgen la„en rondom de kerk te Sayhusch 19 lijken en dagelijks vindt men er op de straten. In die plaats zijn binnen weinige weken ruim 300 personen begra vendie dood gevonden zijn. PRUIS SEN. In 1815 waren in de Pruissische havens 5890 schepen, behalve de kust vaarders, ingeklaard, onder welke 3040 inlandsche613 Engelsche en 406 Nedcrlandsche. In het geheel in- en uitgeloopen 11,685 schepenmetende 1,023,318 lasten. In het vorige jaar heeft het getal in- en uitgeklaarde sche pen 260 en het getal lasten 63,086 meer bedragen dan in 1845. Het baart in Silezië eenig opzien, dat de Koning der Nederlanden voort gaat hier zoo vele goederen aan te koopen. Het bedrag derzelve gedurende de laatste zes jaren wordt op ongeveer een millioen tb. geraamd, behalve de groote landgoederen, die hij reeds vroeger bezat en welke eene nog veel groo- lere waarde hebben. Reeds behoort hem een aanzienlijk gedeelte van den kreits Munsterberg en men onderhandelt, volgens zeggen, nog over andere landerijen, zoodat eindelijk een klein vorstendom moet ontstaan, welks kern bet voormalige klooster Ileinrichau vormt. Deze goederen zijn alle in het vruchtbaarste gedeelte van Silezië gelegen. EN GELAND, LONDEN, 14 Julij. De Heer Henderson heeft uit Madriddoor zijnen zoonde tijding her waarts doen overbrengen, dat de Minister Salamanca heelt voorgesteld om de schuld van Spanje op de volgende wijze te regelen: De gansche schuld zal in eene schuld van drie ten honderd worden verwisseldvoor welke rente-betaling op 's Lands inkomsten zekerheid zal worden gegeven. Voor 135 werkelijke schuld en coupons zal door de sehuldeischers 120 en door de Spaansehe Regering 15 der nieuwe schuld worden ontvangen. Volgens zeggen van den Heer Henderson is dit verlies van 2 pCt. op de rente, en van ruim 800,000 op het kapitaal, de grond slag voor de Spaansehe Regering, om voortaan ter goeder trouw behoorlijke waarborgen voor de rente-betaling te geven. De passive schuld, alsmede de uitgestelde van 1831, zullen op later te bepalen voorwaarden ter verwisseling worden toegelaten. De markt is hierop gerezen, doch de voorslag vindt weinig bijval, ja zelfs verontwaardiging, daar de Minister toont dat de Spaansehe Regering niet handelt uit overtuiging van eerlijkheid en goede trouw, maar slechts op nieuw eene aanzienlijke som gelds tiacht meester te worden, men schat die op 96 millioen Nederl,, en er papier voor in de plaats te geven, dat hunne trouwe loosheid weder spoedig bijna alle waarde kan ontnemen. Overmorgen zullen de fondsenhouders eene bijeenkomst houden. De Times deelt het faillissement inede van het huis Robert Mutrie en Comp., entrepöt-commissionairs te Londen en Glasgow. Ilet passief bedraagt 90,000 De 3 stoombootenwelke van hier tot de Adelphibrug personen voor een halve stuiver vervoeren, ontvangen dagelijks, volgens de opgaaf van den Globe100 De begrafenis van O'Connell is op 23 Julij vastgesteld en zal plaats hebben te Glasnevin nabij Dublin zijn lijk wordt tegen den 20sle" in ge noemde stad verwacht. Den 10den is te Dublin het Universitcits jaar door den Voorzitter met eene Latijnsche aanspraak geopend welke door den Lord-Lui tenant in het Engelscli beantwoord is; bij wrik antwoord de Lord-Luitcnantna de ver diensten van zijnen overledenen voorganger herdacht te hebben, aanmerkt, doordrongen te zijn van het gevoel, dat de administratie van Ierland voor het oogenblik eene taak is vol moeijelijkheden en gevaar, maar dat hij even wel geene reden ziet, om aan de toekomst van het land te wanhopen, zoo het volk het noodzakelijke van de handhaving der orde wil beseffenen zich vooral van alle tweespalt wil onthouden. De berigten omtrent het gewas en bijzonder omtrent de aardappelen in Ierland, blijven hoogst voldoende. FRANKRIJK. PARIJS, 15 Julij. Omtrent het geruchtmakend regtsgeding van omkooping is na het verslag in onze vorige verder het volgende gemeld. Nadat de Heer Teste zich in de gevangenis getracht hal met. een pis toolschot bet leven te benemen, doch welk schot slechts eene verwonding had veroorzaakt, heeft hij bij een brief aan den Kanselier zich verontschuldigd om na het voorgevallene, dat geen plaats meer voor tegenspraak overliet, ver der voor het Hof te verschijnen. Hierop werd met de zaak voortgegaan. Het eerst was het woord aan den Procureur-Generaal, den Heer Delangle. Hij toonde aan, dat het regtsge ding afgeloopcn was, na de bekentenis van den Heer Teste, na die ook van de andere beschuldigden. Er is eene groote misdaad begaan: zij moet gestraft worden. Men moet openbare ambtenaren straffen, die hunne magthunne pligten voor geld veil hebben. Men moet hebzuchtige menschen afschrikken, die otn schielijk ongeoorloofde winsten te bejagen, niet vreczen er door om kooping toe te geraken. De Generaal Cubières inoet getroffen, hij moet ge sloten worden buiten het leger, dat hij onteerd heeft, huiten het pairschap, waartoe hij voor altijd onwaardig geoordeeld is te hehooren. Men moet niet zeggen, dal hij genoeg geboet heeft door den angst, waarin hij sedert 1843 geleefd heeftdoor zijn' vernederenden omgang met ecu' Parmentieren inet de verschijning op de bank der beschuldigden naast zulk een' man. Men moet niet vergeten, dat van hem het denkbeeld van omkooping is uitgegaan; dat hij eerst de justitie op een' dwaalweg heeft willen brengen; dat hij ge roepen was tot de eerom Raadsheer der Kroon te zijnen dat hijals zoo danig aan allen tot voorbeeld moest strekken. Omtrent Teste had de Procureur-Generaal, na de voorlezing van zijn' eigen brief, den moed niet, den afgrond te meten, waarin hij zich door zijne hebzucht had gestort. Parmentier had zoodanige schandelijke rol gespeeld dat al de gestrengheid der wet op dezen moest worden toegepast. De Procureur-Generaal gaf in bedenking, dat zich een gerucht heeft verspreid, alsof "de justitie de groote misdadigers niet kon treffen: dat het voldoende was, hoog geplaatst te zijn in eer en rijkdom om straffeloos de wetten der zedelijkheid cn der eer lijkheid te trotseren. Dat gerucht moet op eene schitterende wijs gelogen straft worden. Na het openbaar ministerie was het woord aan de verschillende verdedigers. Die van den Generaal Cubières, de Heer Baroche, heeft trachten aan te tóo- nendat het denkbeeld van omkooping niet van den Generaal, maar van Parmentier is uitgegaan dat de Generaal geheel vreemd aan grootè specu lation wasdat bij wel misleid is gewordenmaar nimmer voor zich zeiven schuldig is geweest. De verdediger van den Heer Teste, de Heer Mare Dehaut, heeft vooral de toegevendheid van het Hof ingeroepen. Hij wees aandatzoo de beschuldigde geld aangenomen had hij evenwel niets dan hetgeen billijk was, heeft toegestaan. Namens den Heer Teste moest bij ech ter verklaren, dat diens zoon aan alles wat er gebeurd is, geheel vreemd was, en er volstrekt niet medepligtig aan is geweest. De verdediger van Parmentier, eindelijk, heeft trachten aan te toouen dat niet van dezen de omkooping was uitgegaan dat hij bovendien aan geene omkooping had ge loofd, tot op dit oogenblik dat de debatten het anders hebben aangetoond; dat Parmentier er dus geen deel aan had genomen. Na repliek van het openbaar ministerie en van de verdedigers, heeft de Procureur-Generaal zijn requisitoir genomenstrekkende om de beschuldi ging van opligtcrij te laten varen, maar Cubières, Parmentier en Teste schul dig te verklaren, de twee eersten aan omkooping, den laatste van zich te hebben laten omkoopenen hun alzoo de bij de wet bepaalde straffen op te leggen. De debatten zijn hierop gesloten verklaard. Morgen zal het Hof in Raadkamer vergaderen om te beraadslagen. De dag voor het uitspreken van bet vonnis zal nader worden bepaald. De Heer Teste, de zoon, heeft zijn ontslag gevraagd als Lid van het Hof van Rekeningen, en bedankt voor zijn Lidmaatschap van de Kamer van Afgevaardigden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3