B 5 TEK L A N DSC li E BERK*TEJN ƒ3,000 van dezelfde aan de Diakonie der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam ƒ10,000; aan laatstgenoemde Diakonie een legaat van de Wed. C. Beet groot ƒ46,000 in 2£ pCt. nat. werk. schuld en ƒ16,054 in contanten; aan het Ev. l.ulh. Diakonie-, Wees-, Onde-manncn en Vrouwenhuis te Amsterdam de na latenschap van wijlen Joh. Jac. Richter, groot ongeveer 10,000 enz. Tot Leden der Tweede Kamer zijn herkozen de HeerenJ. J. Uytwcrl Sterling, J. S. van Naamen en F. van Beek Vollenhoven; gekozen in plaats van den Heer Jhr. Mr. P. van Akerlaken, benoemd tot Lid van de Eerste Kamer, de Heer Jhr. P. Opperdoes AlcwijnDirecteur der Belastingen te Hoorn en in plaats van den Heer Mr. II. A. van Bleiswijk welke verzocht had niet meer in aanmerking te komen, de Heer J. C. van Wessem, Koop man en Wethouder te Zaandam. Tol Leden van Gedep. Staten herkozen: de Baron van Pallandt tot Eerde en de Heer van Bommel. De Heer van Wessem voor zijne benoeming als Lid van de Tweede Kamer bedankt hebbende, zijn de Provinciale Staten overgegaan tot eene nieuwe keus, en is bij eene derde stemming, waarbij de Heer Smit 37 en de Heer Mr. van Hasselt 29 stemmen bekwamende Heer 11. J. Smit, President van de Kamer van Koophandel te Zaandam, als Lid van de Tweede Kamer benoemd. UTRECHT, 8 Julij. Tot Lid der Tweede Kamer is door de Provinciale Staten van dit gewest herkozen de Heer Mr. N. P. Kien. De Provinciale Staten hebbenter vervulling van de vacature in het Prov. Geregtshof, ontstaan door liet overlijden van den Heer Ram, de volgende lijst van Candidaten ongemaaktde Heeren Mrs. J. J. Hinlopenlid der Arrondissemenls-Regthank te Amersfoort; 11. C. van LoenenAdvocaat te Utrecht, en Jhr. A. Coencn van 'sGravesloot, Regter in de Arrondissements- Regtbank te Utrecht. DEVENTER, 8 Julij. De stedelijke Raad heeft ter vervanging van den Heer Mr. Hees tot Hoog- 1eeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis en Nederduilsche Taal-en Letterkunde aan het Alhenaeum benoemd Dr. W. J. A. Jonckhloet te 's Gravenhage. Na hem kwam het meest in aanmerking Dr. M. de Vries te Leyden. LEEUWARDEN, 6 Julij. Bij publicatie der Regering zijn thans de buitengewone maatregelen inge trokken, noodig geacht tol handhaving der rust, zoodat nu weder meer dan 5 personen zieh te zamen op straat mogen bevinden en een ieder na 10 ure des avonds vrij mag uitgaan. Ook is de zetting van het roggebrooddat voor 14 dagen 98 cents de 5 Ned. ponden was, nu 74 geworden. ASSEN, 5 Julij. De Staten der Provincie Drenthe hebben tot Lid der Tweede Kamer her kozen, den Heer Mr. G. Kniphorst. In 1846, terwijl de rijks-accijns op de sterke dranken over het geheeleland veel minder opbragt dan vroeger, terwijl duurte en gebrek heerschlen, terwijl de meergegoeden hier ter stede op wijn en buitcnlandsch gedistilleerd bezuinig den, (in 1840 werden 22,627, in 1846 slechts 17,721 flesschen wijn verbruikt) is 'tgebruik van binnenlandsch gedistilleerd hier aanmerkelijk toegenomen. In 1845 werd hier aan inlandsch gedistilleerd te koste gelegd 22,246 in 1846 terwijl zoo velen ten koste der meergegoeden onderhouden moesten worden, ƒ27,860. Inderdaad, dit feit moet ernstige en smartelijke ge dachten opwekken! [Dr. Cour.) 's HERTOGENBOSCH, 8 Julij. De Provinciale Staten van Noord-Braband hebben als Leden van de Tweede Kamer herkozen de Heeren Mr. J. A. Mutsaers en Mr. J. L. A. Luyhen, terwijl de Heer J. B. Bots, in plaats van den Heer Mr. L. D. Storm is benoemd. MAASTRICHT, 6 Julij. De Provinciale Staten van het Hertogdom Limburg hebben tot Lid van de Tweede Kamer herkozen: M1'. C. M. 11. Baron Weichs van Wcnnc. ALGËRIE, ALGIERS, 27 Junij. De Luitenant-Generaal Bedeau, Opperbevelhebber der provincie Constantine, is benoemd tot Gouverneur-Generaal ad interim van Algerie. Het gerucht heeft zich verspreid dat een Marokkaansche Gezant te Tlemcen was aangekomen, om de hulp der Eranschen tegen Ahd-el-Kader in te roepen. De depêches, welke hij overbragt, zijn onmiddelijk naar den Gou verneur-Generaal van Algerië gezonden. RܧL AS». PETERSBURG, 25 Junij. Uit een' door de dagbladen medegedeelden staat blijkt, dat in 1846 uit Zuid-Rusland 3,000,000 tschw. granen zijn uitgevoerd, en bovendien ge durende den winter nog 1,500,000 tschw. voor het buitenland zijn inge kocht. Uit Archangel waren bovendien 330,000, uit Riga 263,000, uit Petersburg 580,000 tschw. rogge uitgevoerd. Van 1 Januarij 1846 tot 1 Februarij 11. waren er te Petersburg alleen 2,000,000 tschw. granen voor buitenlandsche behoefte aangekocht. Zelfs is door den grooten opkoop van granen, te Petersburg duurte en gebrek ontstaan, zoodat de Regering den mingegoeden is moeten te hulp komen en het brood tot verminderde prijzen heeft doen afleveren. Er zijn echter nog ruim 8,500,000 tschetw. granen uit bet binnenland naar Petersburg op weg. Ondertusschen is in eenige streken van Piusland groot gebrek door misgewas geleden, waarom, behalve toevoer van granen daarheen, Z. M. !ook gelast heeftom ten einde aan den arbeidsman verdienste te bezorgenmet den voorgenomen aanleg van den straatweg van Pskov naar Riga een aanvang zal worden gemaakt. De kosten worden begroot op 1,615,000 zilv. roebels. Uit een verslag omtrent de inrigtingen van onderwijs blijkt, dat op de 6 Hoogescholen zich 3,826 studenten bevindenvan welke te Moskau 1,100 en te Petersburg 700. De 10 Ieerdistricten bevatten 2,143 inrigtingen van hooger, middelbaar en lager onderwijs met 10,933 leerlingen. Het minst voorziene te dien opzigte waren de Transkaukasische en Siberische landen. §PA1VJE. MADRID, 2 Julij. De Koningin heeft gelast, om aan de officieren in de hoofdstad eenige dui- zende Havana-cigaren van de heste soortuit haren naam ten geschenke te geven. Het gerucht wint meer en meer veld, dat een verzoening tusschen do Koningin en haren Gemaal op handen zou zijn. De berigten bij de Regering uit Cadiz ontvangenhebben aanleiding gegeven, dat zij een bevel heeft uitgevaardigd, oin den Generaal Prim in verzekerde bewaring te nemen en naar het eiland Ivica over te brengen. ITALIË, ROME, 3 Julij. Particuliere brieven van daar melden, dat Pius IX sedert eenige dagen, en wel na het zoogenaamde motu propriode gunst des Rorneinsehen volks voor een groot gedeelte zou hebhen verloren. Deze ongunstige stemming zou nog verergerd zijn door de bekendmaking van Kardinaal Gizzi op den 225tcn Junij 11., daar door dezelve alle hoop op die gewigtige hervormingen ver. loren is, waarop de bevolking sedert 16 jaren hoopte. Men wil zelfs, dat eene aanzienlijke volksmenigte zich op den 26stcn op den weg zou geplaatst hebbendien de Paus voorbij mo st en door een doodelijk stilzwijgen zijne gezindheid te kennen gegeven heeft. De tijdingen uit de provinciën moeten mede niet gunstig, en de Paus door dit een en ander zeer geschokt zijn. a W J T E SI Ia A II, BERN, 5 Julij. Heden is alhier de gewone Landdag van dit jaar door den Bonds-Prcsidcnt den Heer Ochsenbein met eene redevoering geopendwaarin hij vooral aan drong op de herziening van bet bundsverdrag ofschoon hij niet kon ontken nendat door het bijzonder verbond van eenige kantons, het tijdstip voor die herziening niet gunstig was. Zij werd echter gebiedend gevorderd doordien het verdrag als afgesleten, verouderd en geheel onnut moest aangemerkt wor den. Het volk wenschte het ook, en de overheden moesten daarom wel toe zien dat het volk hen misschien daarin niet voorkwam. Aan het slot zijner rede protesteerde hij in sterke bewoordingen tegen alle tusschenkomst van vreemde Mogendheden. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 Julij. Het verbod van den uitvoer van granen heeft geenszins het goed gevolg ge had, dat men er van verwachtte, daar de prijzen hoegenaamd niets gedaald zijn. De Keizer heeft van den Opper-Hofkanselier inlichtingen gevraagd om trent de oorzaak van dit, voor hem althans vreemd verschijnsel. I» RUIS SEN. BRESLAU, 29 Junij. De Vorst van ilatzfelddie door den Aartsbisschop was in den ban gedaan en van wien ten gevolge daarvan, als uitgesloten van de Pi. K. kerk, twee erfelijke goederen waren verbeurd verklaard, welke hij bezat onder voor waarde van tot de R. K. kerk te moeten behooren heeft geen middel kun nende vinden om dien ban te kunnen ontgaan, het voornemen geopenbaard om tot de Duitsch-Katholijke kerk over te gaan, en heeft de rcgtsgeleerden alhier geraadpleegd of hij die leer aannemende, dan nog zou aangemerkt worden als niet meer tol dc Katholijke kerk te behooren. De rcgtsgeleerden hebben eenstemmig hun gevoelen uitgebragt, dat, aan gezien de Duitsche Katholijke eeredienst het ware Katholicismus is, tot zijne oorspronkelijke eenvoudigheid tei uggebragtde Vorst bij omhelzing van dien leer regtens waarlijk Katholijk zou zijn, en dat men hem dus niet den eigen dom der bew uste erfelijke goederen (majoraten) kon ontnemen. BEIJEKEN. Men verzekert stellig dat de Koning bevolen heeft om het beeld van Luther in de Walhalla te plaatsen, te midden der overige beelden van dc beroemde mannen die Duilschland heeft voortgehragt. Ons land en Oostenrijk waren de eenige alwaar de vreemde Duitsche dagbladen een tweede censuur moesten ondergaan. Deze maatregel die vele bladen lang of geheel achter deed houden wordt met 1°. Augustus inge trokken. IIAIOVER. BRUNSWIJK, 7 Julij. De wolmarkt alhier heeft onder zeer ongunstige vooruitzigten een aanvang genomen. Van de 3,009 centenaars, die aangevoerd zijn, bestaat het grootste gedeelte uit middelsoorten, welke tot ongeveer de prijzen van voorleden jaar verkocht wordende landwol vindt slechts tot eene verlaging van 2 tot 3 tb. koopers.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2