minder vertier opgeleverd dan in vorige jarendaar veel boter en kaas in den handel wordt gebragtwelke niet ter markt komt, zoodat. de opgaven •van het ter waag aangebodene, slechts onvolledig den toestand dezer voort brengselen van den landbouw doen kennen. Volgens die berigten zijn gewogen: te I.cyden 269,900 Nederl. boter en 45,000 kaas,, en te Delft 484,680 boter en 23,504 z> kaas. De roomkaasmarkt te Gouda is bijna geheel verloopen, hetgeen echter niet aan vermindering van dal product moet worden toegeschreven daar er veel is vervaardigd, doch een gevolg is, dat de zoogenaamde commissionairs of voor- koopers der kaas, voor den buitenlandschen handel bestemd, aan de woningen der boeren zelve opkoopenwelke Jaatsten behalve dat zij goeden prijs van hunne kaas maken, daardoor uitwinnen dat zij niet op de groote marktdagen behoeven te wachten. Deze wijze van handelen heeft echter de klagt doen ontstaan, dat sommige landbouwers hunne kaas zoo spoedig mogelijk en dien ten gevolge te versch afleverenwaardoor de naar het buitenland vervoerde kaas wel eens minder in qnaliteit is bevonden en de Hollandsche kaas eenigzins minder gezocht wordt, waaromtrent men getracht heeft de kaasboeren in hun eigen belang in te lichtente meer daar de hoedanigheid van de Noord-Amerikaansche kaas verbetert en thans in Engelandwaarheen steeds de meeste Zuid- en Noord-Hollandsche kaas wordt vervoerd veel wordt verbruikt. De haringvisschcrij was weder ongunstig. De beug- of winterkaheljaauw-visschcrij heeft in den afgeloopen winter eenen goeden vangst opgeleverden men ondervond vooral in den verkoop van verschc visch reeds de gunstige gevolgen van het in 1846 met België gesloten verdrag. In 1846 hebben 39 schepen daaraan deel genomen. De IJslandsche visseherij met twee schepen heeft een voldoende uitkomst opge leverd. De kleine visseherij in Zuid- en Noord-Holland met ruim 200 sche pen en schuiten ging in den beginne voordeelig, doch is nog zeer gedrukt geweest, door de eerst met Jul ij 1846 opgehevene liooge belasting op den invoer van visch in België. De vcrsch-haringvisschcrij is met 94 bomschuiten gedre vendat is 5 meer dan in 1845, welke gezamelijk ruim 7 millioen baringen hebben aangebragt, waarvan de opbrengst omtrent 200,000 heeft bedragen. De beug- of hoekwantvisscherij met 123 vaartuigen gedreven, zijnde 5 min der dan in 1845, beeft, bij middelmatige vangst, eene redelijke uitkomst gehad. In de tegenwoordige zitting zal een nieuw reglement worden voor gedragen op de kleine of versch haring- of kust-visschcrijen. Hiermede hebben wij het hoofdzakelijke uit dit verslag medegedeeld, het welk voorts eindigt met den wensch dat de beraadslagingen der Staten mogen strekken lot welzijn en zegen van dit belangrijk gewest. ROTTERDAM, 8 Julij. De tarwestruik die onlangs op de Nieuwe Wandeling te midden van liet gras toevallig opgekomen, bij het maaijen gevonden werd, hebbende 28 vrucht dragende aren en zijnde 1 i el hoog (zie Leyds. Cour. van 28 Junij) zal naar men zegt, (zoo meldt de Rott. Cour. van heden) naar Leyden worden ver zonden om aldaar in eene der wetenschappelijke inrigtingen bewaard te worden. AMSTERDAM, 7 Julij. De lieer H. A. van Bleiswijk, welke dit jaar als lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal aftreedt, beeft bij een brief aan de Staten van Noord- Ilolland verzocht, om bij de aanstaande benoeming niet weder voor deze betrekking in aanmerking te worden genomen. De Eerste Klasse van bet Koninklijk Nederlandscli Instituut heeft be sloten een eigen tijdschrift uit te geven, onder den titel van Tijdschrift vooi de Wis- en Natuurkundige Wetenschappenten einde eene spoediger openbaarmaking van de wetenschappelijke onderwerpen, door haar behandeld, te bewerken. De Eerste Klasse heeft de redactie daarvan opgedragen aan hare ledenProf. E. A. W. MiquelProf. A. H. van der Boon MeschProf. R. van Rees en Prof. W. Vrolik, Secretaris. De iste aflevering is reeds in bet licht verschenen. De gehcele opbrengst van het kabinet platen en plaatwerken van wijlen den Minister Verstolk van Zoelen. heeft ƒ48,815 opgebragt. Van 3 tot 6 Julij zijn hier ter markt aangekomen 69 vaartuigen met bijna 10,600 mud aardappelen, tegen ƒ3.25 A 3.75 het mud, goed van sinaak en zonder ecnig gebrek. In 8 dagen was te Groningen, Delfzijl en Zoltkamp 800 last graan aangevoerd. Tot derden Praeccptor aan het Stedelijk Gymnasium alhier is benoemd Mr. J. C. Spakler, Phil, 'i'heor. Mag., I.ilt. Hum. Doet. ARNHEM, 5 Julij. Volgens liet verslag der Gedeputeerde Staten van Gelderland was het getal inwoners inet 1°. Januarij 11. 368,269 van welke 218,609 de Hervormde godsdienst beleden, 139,880 de Roomsclie, 2,044 de Lulhersche, 2,920 tot de afgescheidenen en de overigen tot andere kerkgenootschappen behoorden. GRONINGEN, 6 Julij. Bij eene eerste stemming van een Lid voor de Tweede Kamer, ter vervan ging van den Heer Modderman, door de Prov. Staten van ons gewest, verkreeg de Heer Mr. B. Wichers, 18 stemmen. W. L. de Sturler, oud-Majoor van het Ind. Leger, 15 stemmen. Mr. J. W. Quintus, Jhr. Mr. U. Alberda van Menkema en Mr. J. de Sitter, ieder één stem. Bij de tweede stemming de beide cerstgenoemdcn 18 stemmen. Bij de derde stemming de Heer Wichers 14$ cn de Heer de Sturler 17 stemmen, één blanco briefje; ware de derde aan de tweede stemming gelijk geweest, dan zoude de Heer Wichers als de oudste in jaren benoemd zijn; de beslissing of nieuwe verkiezing is nu uitge steld tot de eerstvolgende vergadering, welke bepaald is op Dingsdag e. k. 's HERTOGENBOSCH 5 Julij. In een dagblad leest men het volgende: Men weet dat de aardappelen, wanneer zij aan het licht en de vrije lucht blootgesteld zijn, uitwendig eene groene kleur erlangen, welke derzelvcr smaak bederft, zoodanig dat zij on eetbaar en zelfs schadelijk voor de gezondheid worden. Een geleerde, de Heer Grandschaud heeft van deze verandering in de aardappelen een afzonderlijk voorwerp van naspoiingen gemaakt, wier uitkomsten wel der aandacht waar dig zijn. Vooreerst moeten de groen geworden aardappelen noch voor men- schen noch voor vee, tot voedsel gebruikt worden. Vervolgens vermeerdert de wijziging, welke zij door de aanraking met de lucht en het licht ondergaan hebben, derzei ver levenskracht en de kracht der spruiten; zij zijn dus niet alleen everi goed, maar zelfs beter dan de anderen, voor pooters, iets waarop de landbouw wel acht mag slaan. Voorts krijgen die zelfde groene aardappe len hunne natuurlijke kleur en al hunne voedende hoedanigheden terug, wan neer men ze voor zekeren tijd op eene geheel donkere plaats nederlegt. BUÏTENLAJNDSCHE BERfBÏEiN. ALGEK1E, ALGIERS, 25 Junij. Het leger van den Keizer van Maroeeo. onder bevel van den Kaïd Ei-Hamar, is door Abd-el-Kader aan het hoofd van 500 ruiters en 200 man voetvolk verslagen, waardoor Abd-el-Kader meester is geworden van de groote aan Al giers grenzende provincie Riff, waar hern van den zeekant veel bijstand kan worden toegezonden. SPAI.ÏE, MADRID, 30 Junij. De houding welke hel Ministerie tot hiertoe aangenomen heeft bij de on derhandelingen met den Pauselijken gezant, worden door eenige bladen zeer afgekeurd, vooral daarom, dat de Regering de in der tijd benoemde doch door den Paus nog niet verordende Bisschoppen heeft uitgenoodigdom terwijl de onderhandelingen nog voortduren en ten einde de schikkingen gemakkelijker te maken, voor hunne betrekking te bedanken. Een der dagbladen zegt hier omtrent: Wij zijn innig overtuigd dat de betrekkingen tusschen ons en den Pauselijken Stoel op eene eervolle en waardige wijze zouden kunnen aange knoopt worden, maar indien men ons schandelijke en voor eene vrije, in ker kelijke en tijdelijke zaken onafhankelijke natie beleedigende voorwaarden mogt willen opleggen, zouden wij niet aarzelen om den tegenwoordigen staat van zaken te verkiezen boven een ten koste van onze eer verworven concordaat. PORTUGAL.. Volgens een berigt over Engeland van den 5d™ door de Times medegedeeld, had de Junta van Oporto zich den 3den overgegevenen waren de Spaansche troepen de stad binnengetrokken. Bij de overgaaf waren de volgende voor waarden vastgesteld: 1°. Onvoorwaardelijke vervulling der vier artikelen door de Vcreenigdc Mogendheden voorgesteld. 2°. Dat de stad en de vesting van Oporto bezet zullen worden door de Spaansche troepen. 3". Dat de troepen der Junta met krijgseer de stad zullen verlaten, terwijl de officieren hunne wa penen en paarden zullen behouden. 4°. Dal de krijgslieden, welke de troepen der Junta hebben gevormd, ongemoeid huiswaarts kunnen keeren. 5°. Dat alle bezittingen der ingezetenen door het bezettingsleger geëerbiedigd zullen worden. FRAÏHFOET. 5 Julij. Als een bewijs hoe veel de vrucht-, vooral de appel hoornenin onze stre ken beloven, dicne, dat de stedelijke houtvesterij 75,000 staken heeft laten gereed maken, om tot ondersteuning te dienen der onder hunnen last bijna bezwijkende takken. De prijs van bet malter, dat voorleden jaar 6 A 8 flor. was, zal nu slechts 1 fl. zijn. De wijnstok zal, wegens de vele regens tij dens den bloeitijd niet zooveel opleveren als men verwacht had. De prij zen der granen zijn dalende. LUXEMBURG. 5 Julij. Het Luxemburgsche heeft men ten allen tijde als een der godsdienstigste landen beschouwd zijne geestelijken werden voor toonbeelden van verdraag zaamheid en verlichting gehouden. Tegenwoordig echter zijn deze geestelijken geheel en al aan de magt en de willekeur van een vreemdeling overgeleverd welke na geweigerd te hebben den eed van getrouwheid aan den Koning te doen, als een alleenheersehend gebieder op het gebied der godsdienst regeert, welke door middel van zijne veelomvattende magt als Apostolisch Vicaris, al de geestelijken onder zijne ijzeren roede doet bukken, omdat hij hen kan af zetten en doen vervangen ad nutum zonder eenige andere reden aan te voeren dan sic volo sic juleo. Om dezen beklagenswaardigen toestand te doen ophouden heeft in de laatste zitting van de Staten des Groothertogdoms de vergadering met eenparige stemmen (op een na) het volgende voorstel van den Hr. Ledure aangenomen. De Staten van het Groothertogdomvertrouwen stellende op de levendige bezorgdheid des Konings in de belangen des lands, geven in de bestaande om standigheden met eerbied den wcnsch te kennendat 7,. M. maatregelen ge-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3