LEYDSCHE 1847. YRIJDAG, 9 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 8 Julij. Dingsdag II. is de vergadering van de Prov. Staten geopend. Er waren 78 leden tegenwoordig. Z. Exc. de Gouverneur lieeft eene uitvoerige rede ge houden voorts worden verschillende stukken en voorstellen ter tafel gebragt en de Vergadering nader bepaald op heden Donderdag. Door de Staten dezer provincie zijn heden hij de eerste stemming, met eene groote meerderheid tot lieden van de Tweede Kamer herkozende HeerenMr. P. C. Schooneveld en M. A. F. II. Hoffmann. Voorts zijn herkozen de Heeren: Jhr. R. F. Groeninx van Zooien en D. van Koetsveldtot leden van de Gedeputeerde Staten dezer provincie. Van een en ander, hetgeen wij hij het ter perse gaan dezer deels ontvan gen, deels nader verwachten, zullen wij in ons volgend nommcr verslag doen. Waar men verneemt heeft Z. M. bij een dezer dagen genomen besluit Mr. B. Eekhout, op zijn verzoek, onder toekenning van pensioen, eervol ontsla gen als Raadsheer van het Provinciaal Geregtshof in Overijssel. Reeds is door sommige dagbladen medegedeeld, dat zich in Noord- en Zuid-Holland eene voorloopige Vereeniging gevormd heeft, tot vestiging eener Hollandscbe Maatschappij van landbouw. De voorloopig voorgestelde grondsla gen eener zoodanige maatschappij zijn thans bekend gewordenvoorafgegaan door eene circulairein welke opmerkzaam gemaakt wordt dat dit voorloopig voorstel, door de raadgevingen en voorlichting van hen die tot de maatschappij zullen toetreden verbeterd en gewijzigd kan worden. Art. 2 houdt indat ieder die in den landbouw belang stelt, lid der Maatschappij kan worden. Voor dat de Maatschappij een genoegzaam getal leden telt, en dien ten gevolge als werkelijk gevestigd beschouwd wordt, hebben diegenen welke gewoon lid wenschen te worden zich slechts hij den onderteekenaar der circulaire aan te melden. Het doel der op te rigten Maatschappij is de bevordering van den bloei en de belangen van akker- en tuinbouw, veeteelt, zuivelbereiding, hout- teelt en bloemkweekerijen, in de provinciën Noord- en Zuid-Holland. Onder diegenen, welke als deelnemende aan de voorloopige Vereeniging, opgave der toetredende personen ontvangen, die vóór of op 15 Augustus ver wacht wordt, behooren de Heeren: F. A. W. Miquel, Baron B. A. van Ver- schuer en Jorikli1". Mr. Hoeufft van Vessen, allen te Amsterdam, in Noord- Holland, en de Heeren Mr. Verwey Méjan, Lid der Tweede Kamer, te 'sGra- venhage, Jonkhr. Mr. D. Ti. Gevers Deynoot, Kantonregter, en Mr. I. Thooft, Advocaat, te Rotterdam, in Zuid-Holland. Uit het verslag van de Gedeputeerde Staten van Utrecht ziet men, dat het getal inwoners dier provincie op 1 Januarij II. beliep 153,188 zielen. Het getal studenten aan de Hoogeschool bedroeg 340; in de lagere scholen ont vingen 10,221 jongens en 8,212 meisjes onderwijs. 'sGRAVENHAGE, 8 Julij. Als Nederlandsch Consul te Petersburg is erkend de Heer Th. II. Bartelink thans Vice-Consul aldaar. Gisteren is de 32ste vergadering der algemeene Synode van de Nederl. Hervormde Kerk door Z. Exc. den Minister voor de zaken der Hervormde eere- dienst geopend. De Synode bestaat uit de volgende Heeren: A. Verwey Bz. Predikant te Leyden, President; C. de Visser, Pred. te TholenVice-Pres. J. J. RoozehoomPred. te 's Gravenhage, Secretaris; P. A. C. Hugenholtz, Pred. te DokkumSecundus van den Vice-Pres.; P. J. Ameshoff, te Am sterdam, Quaestor-Generaal; J. II. Scholten, Hoogleeraar te Leyden; H. E. Vinke, Iloogl. te Utrecht; W. Muurling, Iloogl. te Groningen; B. te Genipt, Pred. te Batenburg; L. J. van Dam, Pred. in de BeemsterJ. Borsius Pred. te Middelburg; A. Francken, Pred. te Utrecht; II. J. Roineny Pred. te Zwolle; BegemannPred. te SiddeburenA. Losgert, PreJ. te Grave; H. van Heyningen, Pred. te MeppelJ. W. Suringar, Pred. te Maastricht; J. II. de Dompierre de Chaufepié, Pred. te's Gravenhage G. Ruitenschild, Pred. te 's Gravenhage; J. F. L. Verster, Ouderling te 's Hertogen hosch. Het Openbaar Ministerie hij de Arr.-Regtbank alhier heeft appel aan- geteekend van het vonnis van vrijspraak door die Regtbank gewezen in de zaak van den Heer A. van Bevervoorde. In het gewone jaarlijksche Verslag der Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie, waaruit wij in ons vorig noinmer voorloopig het berigl der Hoogeschool hebben medegedeeld, worden hoofdzakelijk de volgende bijzonderheden vermeld De zaak van de vereeniging van gemeenten heeft op nieuw een punt van overweging uitgemaakt, en er zal een voorstel tot vereeniging aan de Staten worden onderworpen. De bevolking bedroeg op 1 Januarij 1847, 559,468 zielen, te weten: in de steden 288,596 en ten platte lande 270,872, daaronder begrepen 4975 mili tairen en 2190 gevangenen. Het geheel der bevolking is sedert 1 Januarij 1846 slechts met 631 toegenomen. Het getal der geboorten was in 1846 in de steden 10,744, en ten platten lande 10,482; te zamen 21,226. Over ledenen in 1846 in de steden 10,050, en ten platten lande 9792; te zamen 19,842. Het geheele getal der huwelijken in 1846 was 3907, en dat der echtscheidingen 14. Volgens de geloofsbelijdenissen bestond de bevolking uit 395,117 Hervorm den (waaronder 6043 van de Waalsche en 613 van de verschillende Engelsche gemeenten), 134,513 Roomsch-Katholijken1111 der oude Clerezij of Janse nisten, 11,008 Evangelisch Lutherschen 3136 Remonstranten, 659 Menno- niten9217 Hoogduitsche en 272 Portugesche Joden, 4057 afgescheidene Ge reformeerden en 123 van niet genoemde gezindheden. Men ziet met verlangen eene nieuwe geneeskundige staatsregeling te gemoet, daar de instructiën voor de beoefenaren der geneeskunde, onlangs hij een ar rest van den IJoogen Raad niet verbindend zijn verklaard, als zijnde niet in het Staatsblad opgenomen, waardoor het alzoo onmogelijk is geworden, die verordeningen te handhaven. Jn de tegenwoordige zitting zal men een voorstel doen nopens de daarstel- ling van een groot gesticht voor krankzinnigen. Wat de kerkelijke zaken aangaat, wordt gemeld dat in dit jaar geheel zal kunnen voorzien worden in den reeds ten vorige jare voorgenomene opbouw van eene nieuwe Hervormde kerk te Ooltgensplaatnieuwe pastorijen te Wa teringen en te Arkel, en het doen van noodzakelijke herstellingen aan de ker ken en pastorijen te Nieuweveen, Reeuwijk en Noordwijk aan Zee. Ten aan zien van het verzoekom onderstand tot het houwen van eene nieuwe kerk te Gorincliem, zal een voorstel worden gedaan. De toestand der brandbluschmiddelen ten platten lande laat weinig te wen schen over. De jaarlijksche herijk der maten en gewigten heeft geregeld plaats. Met betrekking tot de werkzaamheden van het kadaster wordt meer en meer een gunstige stand verkregen. In het afgeloopen jaar hebben geene schipbreuken of strandingen van eenig helang op onze kusten plaats gehad. De uitbreiding van de middelen van vervoer te water en te land blijft steeds voortduren. De provinciale hegrooting voor 1848 is geraamd ter som van 277,637.00. Over het algemeen zijn de geldmiddelen der steden en gemeenten in bevredi genden toestand. Er worden in deze provincie de navolgende balastingen geheven op eene be volking, op 1 Januarij 1846, van 290,959 zielen in de steden: a. opcenten op de directe belastingen 92,200; h. id. op 's Rijks aceijnsen en plaatse lijke belastingen 1,704,576; c. hoofdelijke omslagen 169,900d. haven-, markt-, weg-, sluis- en-brug-gelden, begrafenisregten enz. 292;085 te zamen 2,258,761; en op eene bevolking van 267,878 zielen in de 221 ge meenten ten platten landea. opcenten op de directe belastingen 79,538 b. id. op 's Rijks aceijnsen en plaatselijke belastingen f 170,603c. hoofde lijke omslagen 240,794 d. haven-, kaai-markt-weg- en waaggelden begrafenisregten, enz. 40,565; te zamen ƒ531,500. G. S. leiden uit deze opgave af, dat bezuinigingen dringend noodzakelijk zijn, daar bij de steeds klimmende subsidiën aan de verschillende armbesturen, zonder inkrimping en achterlating van alle maar eenigzins te vermijden uitgaven, de gemeente lasten eene ondragelijke hoogte zullen bereiken. Men zal in deze zitting een voorstel doen tot voorziening van den bedreigden oever van Stellendam, waarvan de kosten 49,400 moeten beloopen. Omtrent de droogmaking van het Haarlemmer meer kunnen wij melden, dat men plan heeft om ter wegneming van de bezwaren van Rhijnland, nog een tweede stoomwerktuig ter ontlasting van Rhijnlands boezem op het IJ te plaatsen bij de sluizen op Halfweg, terwijl dat te Spaarndam thans in orde is gebragt. Voorts is men bezig met het stichten der gebouwen aan liet

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1