winkeliers in eetwaren enz. werden de glazen ingeworpen, en vele bakkers en grutters hebben brood, gort, meel enz. uitgedeeld. De onstellenis der ingezetenen was in den beginne groot., maar maakte plaats voor meerdere gerustheid, toen de politie was versterkt door de mili taire inagt en stedelijke schutterij. Gedurende den geheclen avond en een ge deelte der nacht hielden het rumoer en de zamenscholingen aan; de menigte ■werd echter in toom gehouden door strenge militaire maatregelen, en door de tegenwoordigheid van den Gouverneur, die met bezadigdheid en ernst, ieder een tot rust vermaande. Zoowel hierdoor als door de ijverige bemoeijingon van den Burgemeester en andere autoriteiten, werd zooveel uitgewerkt, dat einde lijk, omstreeks half drie ure, de zamengevloeide menigte uiteen ging. Heden is alles tot rust en orde teruggekeerd: er zijn echter strenge maat regelen tot handhaving van de goede orde genomenterwijl van wege het stads bestuur, de ingezetenen zijn verzochtoin een corps Rustbewaarders te formeren, en tot dat doel mede te werken, deze maatregel vindt veel bijval. Ook te Harlingen is het thans rustig. lir hebben ook onlusten te Franekcr, Sneek, Dokkum Bolswardals mede op eenige dorpen plaats gehad die echter van minder belang waren. Er is ruiterij van Deventer met allen spoed naar Friesland in aantogt. B UI TEN L AiNDSCIl E BE BIB TEN. vereenb&de ütaten. NEW-YORK, 9 Junij. Rerigten van het oorlogstooncel in Mexico melden dat de Generaal Seolt zich nog te Jalappa bevond, als ook de Secretaris van Slaat, 'frist, om de onderhandeling over den vrede met de Mexicanen te hernieuwen. Deze voor waarden zijn nu de volgende: De Vercenigde Staten zullen geene schadever goeding ontvangen voor de onkosten van den oorlog. Nieuw-Mexico en een gedeelte van California zal aan de Amerikanen worden afgestaan, en men zal aan Mexico drie milliocn dollars betalen als schadeloosstelling voor liet afgestane grondgebied, indien deze voorwaarden aangenomen worden, gelooft men al gemeen, dat de President Pulk niet de beide huizen van het congres, maar slechts den senaat zal bijeenroepen, om bet tractaat Ie ratifieren. Generaal Worth is Puebla des namiddags van den 15dcn Mei, na cene schermutseling met eenige lancier«met 3,500 man troepen binnengerukt; Santa Anna had de stad, slechts eenige uren vroeger verlaten; volgens eenigen zou hij te Sjn Maitin, volgens anderen te Rio Frio, slechts 12 mijlen van Puebla gelegen hebben halt gehouden. Er zijn thans tusschen deze stad en de stad Mexico 14,000 a 15,000 man. Het Amerikaansch smaldeel had onderscheiden plaatsen aan de golf van Mexico bemagtigd en was gereed Tabasco aan te vallen. Santa Anna had het hevel over het Mexicaansche leger nedergelegd en was naar de hoofdstad teruggekeerd om zijne betrekking als President weder op te vatten. De aanstaande benoeming van eenen President in Mexico veroorzaakt veel verwarring aldaar. Er zijn drie Candidate», Santa Anna, Elloriaga en Herrera de heide laatsten zouden tot den vrede geneigd zijn; men zegt dat Herrera verkozen is. l)c prijs der tarwe was in de Amerikaansche havens nog steeds rijzende. RUSLAND. PETERSRURG, 15 Junij. Eergisteren is het begonnen minder ruw en koud te wordenteekenende de thermometer nu 21" R. in de schaduw (30° Fahr.) Transkaukasie woidt nog steeds geteisterd door verbazende zwermen sprinkhanen die alles verteeren. Het is aan vereenigde pogingen mogen ge lukken Tillis en zijne omstreeken van dien geescl te bevrijdenmaar vele districten van Erivan lijden er nog verschrikkelijk door; terwijl de inwoners te traag en te zorgeloos zijn, om krachtige pogingen aan te wenden, ten einde nog iets van de veldgewassen te behouden. Te Wilna heeft zich eene maatschappij gevormd tot verzorging en onder steuning van armen van alle Christelijke gezindheden. Van de Poolsche grenzen schrijft men, dat het gebrek in het binnenste van Rusland zeer groot is. In October II. is van Archangel cene expeditie naar Spitsbergen vertrok ken bestaande uit 15 personen allen goed gehard tegen de koude en uit muntende jagers. Deze expeditie heeft zich gevestigd op bet kleine Barends- eilaridwaar nog nooit iemand zijn verblijf op beeft gevestigd. Zes van hen, zijn in weerwil van hunne sterke ligchaamsgcsteldheid en trots alle voorzor gen, door de koude bezweken; de andere zijn naar Archangel teruggekeerd na eene voordeelige jagt gehad te hebben. Zij hebben voel doorgestaan bet gevoeligst trof hun bet volslagen gemis van bet daglicht gedurende den langen winter. ITALIË. ROME, 8 Junij. Gisteren is bier de eerste verjaardag van de verkiezing van Pius IX, met veel geestdrift gevierd. Den vorigen avond was geheel Rome reeds verlicht, hetgeen den volgenden avond herhaald werd. De Paus heeft den zoon van wijlen O'Connell bij zich ten gehoor toege laten, cn nadat deze des Pausen voet had gekust, hem tweemaal hartelijk om armd, in vergoeding van hetgeen bij den Vader zou hebben willen doen. Te Florence heerschte eene algemeene vreugde, daar de Regering kwijt schelding had verleend aan allendie wegens de laatste oproerige bewegingen te Pisa gevangen waren genomen. SICILIË. NAPELS, 10 Junij. Daar de Regering zich geene fondsen kon aanschaffenbenoodigd om eenen spoorweg van Capua naar de grenzen van den Kerkelijken Staat te leggen, zoo heeft Z. M. de Koning dien aanleg voor eigene rekening ondernomen. De weg zal de krommingen der Volturno volgen, de hoogte nabij Venafro door breken en door de vlakte van Germano en Aquinotusschen Ceprano en Sorade Roineinsche grenzen bereiken. pruiüsen. BERLIJN, 24 Junij. Bij de Curie-Stenden zijn slechts twee der door de Vorstcn-Curie gewijzigde besluiten aangenomen, namelijk die van de bijeenroeping van den Landdag door den Koning op bepaalde tijden, en van de wijze en den tijd van verkie zing der permanente Cominissiënterwijl die Curie de gewijzigde besluiten omtrent de instandhouding der permanente Cominissiën, en de magtiging lot het sluiten van leeningen, verworpen heeft. Onderlusschen zou de Koning den Landdag hebhen doen aanzeggen, dat dezelve dadelijk de leden voor de peimanente Cominissiën benoemen moest, en dat Z. M. dan eerst een besluit zou nemen over de punten door den Landdag voorgesteld. Men voorspelde daaruit hoogst onaangename verwikkelingen. De wolmarkt, den 21slen begonnen, en waartoe vele vreemdelingen zijn zaamgevloeid staat zeer goed; er is hooger dan voorleden jaar verkocht. Nu echter zijn de prijzen eenigzins dalende. G1ESSEN 12 Junij. Hel getal studenten onzer Hoogeschool is weder toegenomen het is namelijk 570, als 411 in- en 159 buitenlanders, dus in liet geheel 25 meer dan in den verloopen winter. Van deze wijden zich 78 aan de Evangelische. 74 aan de Roomsche Godgeleerdheid, 127 aan de Regten GO aan de Genees-, 8 aan de Heel- en 10 aan de Veeartsenijkunde, 49 aan de Staalkundige Wetenschap pen, 21 aan de Bouwkunde, 53 aan de Boschkunde, 33 aan de Wijsbegeerte en Taalkunde, 57 aan de Kruid- en Scheikunde. Onder deze laatste, zoo als ook onder Boschkundigen en Roomsche Godgeleerden zijn de meeste buiten landers. Het getal der 1,eeraren bedraagt 57, en eene vacature. De nieuwe verordening voor de Geneeskundigen is in het licht verschenen en vordert van de studenten hoegenaamd geen bewijs van collegic-liouden, maar schrijft een proef-examen voor in de Physiea, Chemie, Zoölogie, Botanie eri Mineralogie, en laat daarop een openlijk examen volgen over alle takken der Heelkunde, zoowei schriftelijk als momlelijkpraclisch en theoretisch, cn bepaalt ten slotte de bewerking cn verdediging van eene Dissertatie in de Hoogduilsche taal. De vragen worden door het lot bestemd. Deze nieuwe bepaling is als een vooruitgang niet vreugde aangenomen, en gewenscht, dat spoedig bij de overige faculteiten eene dergelijke worde voorgeschreven. Geen goed Lecraar zal daardoor geldelijk nadeel lijden maar veel meer door het bezoeken zijner collegiën van zijne toehoorders de schoone overluiging verkrijgen, dat zij niet slechts ter wille van ellendigen dwang, maar om de wetenschappen en om zijnen wil tot hem komen. IIESSEX-DAR.TISTADT Omtrent het hezoek van den Grootvorst-Troonopvolger van Rusland met zijne Gemalin wordt gemeld dat liet aan het Hof wel zeer aangenaam was, maar op zulke groote kosten te slaan komt, dat men tot eene leening zijne toevlugt zal moeten nemen. De civiele lijst is thans met 2 millioen ff. belast, en men vermoedt dus dat op den aanstaanden Landdag-het voorstel van eene buitengewone toelaag van 300,000 11. zal gedaan worden. Nu reeds heeft de Groothertog hij het huis Rothschild 100,000 ff. opgenomen. Voor den Grootvorst is bij dat huis cn hij liet buis Bethman een crediet van een millioen zilv. roebels geopend. ENGELAND. LONDEN, 26 Junij. Den 24slcn zijn de Koning en Koningin van Belgie te Woolwich aangekomen. De oudste der nug in dienst zijnde Admiraals Sir R. Stopford, is te Richmond in den ouderdom van 80 jaren overleden. Te Oxford wonen de Hooglecraren J. van der Hoeven uit Leydcn en Mulder uit Utrecht, de Vereeniging der Britsche Maatschappij ter bevorde ring der Wetenschappen hij. Er was zoo gioot cene menigte in de stad zamengevloeiddat de logementen dezelve naauwelijks bevatten konden. De genoodigden tot de Vereeniging worden in de verschillende collegie-gehonwcn gastvrij ontvangen. De in Engelsch Ludie geopende inschrijvingen ten voordeele van Ierland hebben reeds 22,000 opgebragt. FR ANMRIJ li. PARIJS, 27 Jnnij. Het Ilof der Pairs heeft lieden bij een arrest, de in staat van beschuldiging- stelling bevolen van de Heercri CuhièresParmentier, Pellapra en leste. De pleidooijen zullen den 5iea Julij beginnen. Te Marseille was in den laatsten tijd zoo veel graan aangebragt, dat de pakhuizen den voorraad niet meer konden bergen; in entrepot waren 1,500,000 muddenwelke nog stonden verdubbeld te worden door aanvoeren uit de Zwarte zee en de Levant; de prijs van de tarwe was ook zeer gedaald, staande nu van 21 23 i'r. het mud. Hel Geregtshof van Amiens beeft beslist, dat een eigenaar of zaakgelastig de, zonder de hulp van een' Notaris, zijne onroerende goederen kan verkoopen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3