te geven wat des Keizers is, lerens niet ophouden met apostolische vrijmoe digheid onze slem te verheffen, opdat zij ook Gode geven wat Gods is." En aan het slot dier aanspraak: Eindelijk twijfelen wij niet, of het zal li lieden hoogst aangenaam zijn te vernemendat wij na rijp overleg met eenigen uit uwe orde, ten einde het geluk der volken, die aan onze Pauselijke heerschappij onderworpen zijn, te bevorderen, en hunne belangen op eene betere wijze te behartigen, thans eenen Staatsraad hebben opgerigt, in welkende meer gewigtige zaken, alvorens aan ons voorgelegd en door ons gezag beslist te worden, in beraadslaging zullen worden gebragt, gelijk een ieder klaar en duidelijk zal zien uit het decreet, dat wij uitvaardigen en zoo spoedig mogelijk door den druk gemeen zullen snaken." T0SCAIE. LIVORNO, 17 Junij. In dit land, dat gedurende de toenemende duurte van levensmiddelen aan het stelsel van vrijen handel is getrouw gebleven, zijn nu reeds meer dan 200 schepen met granen aangekomen. De prijzen der granen zijn zoowel daardoor, als ook door de gunstige uitziglen op eenen overvloedigen oogst, 20 pCt. gedaald. Ook de olie, wijn en kastanjes belooven zeer veel. PKUISSEJIT. BERLIJN, 21 Junij. In eene der Roomsche keiken alhier was onlangs de ziekenbus opengebroken, en zoo men giste ongeveer 32 thl. ontvreemd. De Prins Lychnowska vernam dit en maakte er bij de Ileeren-cuiie melding van. Dadelijk werd eene inza meling begon icn om hel verlies te vergoeden, die 1,485 thl. opbragt. Te Warburg is den 20stl!n dezer overleden de Hoogleeraar en Hofraad C. Wagner, in den ouderdom van 87 jaren; een man in de geleerde wereld met roem bekend. EKC1ELAWD. LONDEN, 21 Junij. De Regering beeft voor 5,000 bet geheim gekocht van het volgend re cept, om huizen voor de besmetting der meest kwaadaardige typhuskoortsen vrij ie waren: Men neemt zes drachmen salpeter en zes drachmen vit riool-olie, mengt deze in eenen schotel boven een heel vuur of wel boven een gloeijende ijzeren plaat; als men er in eens nog ren drachma vitriool-olie in giet, lost bet mengsel zich op in eene sterke boeveelheid van zwavelzuur gaz die alle vatting van besmetting onmogelijk maakt. Geweldig zijn tegenwoordig de verwoestingen welke de typhus-koortsen te Bristol, te Newport en te Leeds aanrigten, sedert de verhongerde en van alles orilbloote Ieren er die ziekte hebben aangebragt, en zelfs begint zij zich reeds uit te strekken over Liverpool, Berkerihead, Oldham en andere sleden van Oud-Engeland. Van de 80 R.-K. priesters, die in Liverpool waren, zijn er zes onder de typhus-koorts bezweken. Een der Engelsche bladen vermeldt met den grootsten lof, den onvermoeiden ijver met welke de Priesters hunne on- gelukkige lanrlgenooten bijstaan. De thans op sterven liggende Kamer der Gemeenten, in Augustus 1841 verkozen, beeft eene der langste Parlementszillingen gehad die althans in de tegenwoordige eeuw hebben plaats gegrepen. Werkelijk beeft bet nog slechts één jaar meer te duren om den dood te stervendie zoo zelden aan parle menten te beurt valt, te weten den dood van ouderdom. Gedurende het laatste deel der 18üc en hel begin der tegenwoordige eeuw, bragt de snelle opeenvolging van gewigtige staatsgebeurtenissen, zoo hier als op het vaste land gedurige veranderingen aan en toen het groote toppunt der Hervormings-bill het vertegenwoordigings-stelscl van Engeland veranderd had, traden jaarlijk- scbe parlementen op, iets dat men geenszins als onwaarschijnlijk beschouwen moest, zelfs zonder tusschenkomst en hulp van het charter. Sedert bet tijd stip dier Hervorming hebben wij vier parlementen gehad, en nu dit, dat zes jaren geduurd heeft en allezins gedenkwaardig is geweest, llet was verkozen om de koren vetten te beschermen en niettemin heeft het den vrijhandel tot wet des lands verheven. Het begon met een Whigs-ininisterie van het kussen te b aizen, en heeft geëindigd met een behoudend ministerie op eene weinig minder smadelijke wijs uit het bewind te jagen. FEAÜ1ÜRIJK. PARIJS, 24 Junij. De Heer de Girardin welke voor het hof der Pairs was gedaagd omdat hij in bet dagblad la Presse beweerd had, dat men door eene groote som geldtegeven in de Kamer der Pairs zitting kon krijgen, is door dat hof vrij gesproken, nadat hij voor hetzelve verklaard had, dat de zaak waarop hij had gedoeld, geen' voortgang had gehad, en de gedane belofte niet vervuld was. AKADElHIE-lVIEirWI. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. Den 25stcn Junij de Heer F. C. Le Comte, van Amsterdam, in de Letteren, na verdediging zijner Dissertatie: de Historia Damonis et Phintiae. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE HOOGESCIIOOL. Den 23sten Junij de Heer R. E. Roelvink, uit Bredevoort, in de Regten na verdediging van zijn Specimen, continens: Quaestioties ex Jure Hereditaria desumtas. PROMOTIE AAN DE. GRONINGER HOOGESCIIOOL. Den 23slen Junij de Heeren M. A. Eekhout, van Groningen, S. II. Tonckens, van de Smilde, en W. Tonckens, van Eeldc, in de Regten, met Theses. STADS BEIAECJT. KENNISGEVING. Schutterij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ber Stad LEY DEN, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabethische naamlijst van al de personen, die, overeenkomstig de wet van 11 April 1827, aan de loting voor de dienst der Schutterij moeten deel nemen, ter visie van een' iegelijk zal liggen ter Secretarie dezer Stad, van 21 tot 28 Junij aanstaande, (de Zondag uitgezonderd) 's morgens van 10 tot 's namiddags ten 1 ure; en dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuis, en wel Op Dingsdag den 29sten Junij 1847, 's morgens ten 9 ure. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich hier ter Stede met der woori hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Dingsdag den 29sten Junij 1847, 's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene hij een biljet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschrevene plaatse op te komen, op den dag en bet uur in deze Kennisgeving uitgedrukt; terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten wor den zelve tot de loting op te komen, zich door een' geinagtigde kunnen doen vertegenwoordigen; of geen gemagtigde comparerende, zal de loting geschie den door een der Leden van de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenenkrachtens liet 3'lc art. der wet, te kunnen aan voeren, waarom het voor lien, die zoodanige redenen tot vrijstelling mcenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletse len, door het zenden van een' inet hunne omstandigheden wel bekenden ge magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrijstel lingen bij de wet toegekend, zijn de navolgende: 1°. Die met ziekte ot gebreken zijn belicht, welke hen tot den Wapenhan del voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche cl eri 570 strepen. '3°. De Geestelijken van alle Gezindheden zoo lang zij niet van stand veranderen. 4". De Professoren en Lectoren aan de HoogescholenAlhenaea en Seminariën. 5". De Studenten in de Godgeleerdheid. 6". Die den rang van Officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleeden door eervol ontslag de dienst verlaten hebben ot gepensioneerd zijn, zoo lang zij niet in eenen gelijken of hongeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7°. Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°. Die in militaire dienst ter zee of te lande zijn; waardoor alleen worden bedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn, en dus niet voor Ingezetenen eener bepaalde Gemeente kunnen gehouden worden, de verpligling niet, om zich te doen inschrijven. 9". De hroeder van hem, die in persoon voor zichzelven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepaling zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen. Terwijl voorts in tijd van vrede van de active dienst tevens worden vrijgesteld, met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling waarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden. 10". Zij, die tot de dienst der nacht- of hrandwachten, en tot die der brand spuiten zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn heiast. 11". Lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belas ting wordt betaald; waaronder echter niet zullen worden verstaan: werkboden of zoodanige bediendendie ter uitoefening van iemands be roep of bedrijf zijn benoodigden 12". Zij, die voortdurend uit annen kassen bedeeld, of in de armen-gestich- ten opgevoed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde eener der bovengemelde redenenaanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van Nummer willen verwisselen, kenbaar moeten maken aan de Commissie, op Woensdag den 7den Julij aanstaande, des mor gens tusschen 10 en 1 ure, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn ge schied; zullende op de reclames zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men zich verlangt te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. Aldus gedaan en gepubliceerd bij Htl. Burgemeester en Wethouders der Stad Legdenop den 14lJen Junij 1847. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3