OOST-ISTDIE. BATAVIA, 25 April. De Gouverneur-Generaal heeft bepaald dat er eenc pakket-vaart lusschen Java en Singapore, door een van 's Lands stoomschepen, zal geopend en in de laatsle plaats een agent zal worden benoemd. 7. Exc. zou eenen to;;t naar de Wijnkoopers-baai ondernemen, terwijl er eenigc veranderingen aan het paleis op Rijswijk werden gemaakt. De Regering heeft besloten aan de suikerfabrijkantenop zekere voor waarde 1/8 vrije beschikking over hunne suiker te veileenen; ook zouden 10,000 bouws indigo ingetrokken en daarvoor 1,500 bouws tot suiker en de overige tot rijst gebezigd worden. Verder zullen er 25 nieuwe suiker-con traeten worden uitgegeven. De weersgesteldheid op Java is minder ongunstig dan de vorige berig- ten meldden. De prijzen der levensmiddelen begonnen te dalen. llit de balans welke op de jaarlijksche vergadering der Javasche Bank is blootgelegd, blijkt, dat het toen afgeloopen boekjaar een overschot aan disconto opleverde van ƒ200,000, zoo dat haar kapitaal, thans na afschrijving van alle kwade posten, ƒ1,734,000 bedraagt. Blijft zij nog een jaar op dien voet voortgaan, dan zal zij weder haar primitief kapitaal van 2 mill, guldens bezitten. In het voorgaande jaar heelt men nog tegen specie ƒ200,000 aan bankbiljetten ingewisseld, terwijl er thans nog tegen specie verwisselbare bank biljetten voor een bedrag van ƒ115,000 in omloop zijn. Op 1° Maart beliep de specie bij de bank aanwezigƒ2,300,000, De Manulacluurhandel op Java blijft nog zeer gedrukt, hetwelk toe te schrijven is aan de hooge prijzen der rijst, welke zeer nadeelig op de welvaart der Inlanders hebben gewerkt. Daar de rijstoogst goed binnen komt, wacht men iri de volgende maand hoogere prijzen, mits de vraag voor Europa dit arlikr] niet doet stijgen. Mij noteren nominaal: Calicots ongebleekt 5£, dito l ƒ7* a 7{ met trage koopers. Adrianopel rood Katoen effen 17 a ƒ19; gedrukt dito ƒ22 a 24. Voor dito Garen is ƒ200 a 280 per picol te bekomen. Wol Ie Dekens ƒ5 j Molton dito fl\ a 3J. Men hoort niets meer van den voorgenomen tweeden togt tegen Bali. Het getal brieven inet de laatste landmaal naar Europa verzonden, be droeg 1,572. Den 12"en is te Singapore een felle brand uitgebarsten, dien men aan moedwil toeschrijft; 1,500 personen hebben nagenoeg alles verloren; 300 hui zen zijn verteerd en eene schade is aangerigt van bijna 12,000 dollars. Van Sainarang wordt gemeld Java en de buitenbezittingen blijven bij voortduring in rust, Sumatra begint zeer in bloei en welvaart toe te nemen; de Gouverneur Michiels is een man, welke al zijne bekwaamheid aan dat eiland wijdt, en zal met der tijd dit eiland nog veel voor het moederland op brengen; Java is, wat de cultures betreft, op eene hoogte gekomen, dat de- zelven niet meer uitgebreid kunnen worden, zonder nadeelige gevolgen te hebben voor het rijstgewas en voor de bevolking. De zaken van de suiker fabrikanten gaan alle naar wensch, zoo mede ook de Indigo fabrieken, de kofiijplanters verkeeren in zeer netelige omstandigheden door de lage koffij- prijzen en verhoogde werkgelden; de tabaksfabriekenlen maken ook geenebeste rekening door de lage prijzen van dat artikel in Europa, en de zware onkos ten welke op dat artikel komen met de zijdeteelt en theefabriekagie gaat het ook niet voordeelig; goud en zilveren munt ziel men in het geheel niet; het goud doet 25 pCt. agio reccpissenzilver 17 a 18 pCt., de wisselkoers blijft steeds op 95, en zijn tot dezen koers bij voortduring wissels te bekomen, zoowel bij particulieren als bij het Gouvernement, doch men prefereert de par ticuliere wissels, omdat men bij het Gouvernement moet wachten en ronde sommen moet aanvragen. Omtrent Malacca verneemt men, dat het steeds meer in welvaart toe nam inlandsche en vreemde kapitalisten ontgonnen met goed gevolg de mijnwerken! en vonden er rijke erts; de grond van Malacca is bovendien uit muntend geschikt voor de suiker-cultuur; eene nieuwe suiker-maatschappij was, behalve de bestaande, weder opgerigt. Don 6de" Februarij waren in de haven van Pinang zeven jonken voor anker, regtstrecks komende van Canton, waarmede Koelies waren aangevoerd. Zoowel met deze gelegenheden, als met twee andere reeds weder vertrokken jonken, en twee of drie Engclselie handelsvaartuigen, waren in den laatsten tijd ongeveer 5,000 Koelies te Pinang ingevoerd, nagenoeg alle welke lieden arbeid gevonden hebben op de verschillende suiker-fabrieken. Nog onderschei den andere jonken worden eerlang te gemoot gezien. Volgens beriglen van Bang-KokKoningrijk Siarnloopende tot den Februarij, was de voorraad suiker daar zeer overvloedig. De Koning legde zich bijzonder toe op den scheepsbouw waarin men groote vorderingen maakte. Kort geleden werd een schoon fregatschip van stapel gelaten, het welk men nu kopert en dat 30 stukken geschut voeren zal. De Koning heeft het voornemen dit schip naar Pingeland te zenden, met eene groote hoeveelheid Siamsche suiker. Vier andere schepen staan er nu voor 's Konings rekening op stapeldie met de schepen Success en Lion eene vloot ter be schikking van Z. M. zullen stellen. WEST-IIDIE. In het dagblad Overijssel leest men het volgende omtrent de kolonie aan de Saramacca In lijnregten strijd met de nadeelige beriglen, die onlangs in de dagbla den omtrent de kolonisatie aan de Saramacca verspreid zijn, kunnen wij, als den inhoud Tan brieven van kolonisten en den Bestuurder, in deze dagen te Zwolle ontvangen en welwillend aan ons Ier lezing afgestaan, mede- deelcn, dat de zaken dier jeugdige kolonie boven verwachting gunstig zijn. In plaats dat de kolonisten nog van wege de Regering gevoed worden, roeijen zij zeiven met rijk beladene tenthooteu met groenten naar Paramaribo, waar zij goede zaken doen. Het Regerings-magaziju heeft in April opgehouden, tot groole voldoening van de arheidzamen en welgezinden onder de kolonisten. Natuurlijk bepaalt men zich in de eerste plaats tot kost of groenten, omdat daaraan behoefte zijnde, deze teelt dus het voordeeligst is; het zou dwaas heid zijn om met koffijkatoen en suiker te beginnen. Inmiddels heeft men aangevangen om de arrowroot en nopal te kweeken; het eerste gewas belooft veel. De bananen op Voorzorg zijn zoo buitengewoon geslaagddat men in vollen overvloed verkeert, en eenige kolonisten in de oude kolonie varkens zijn gaan opkoopenorn die met de overbodige bananen te voeden sommige kolonisten bezitten reeds zes varkens buiten de biggenen kooijen van 150 stuks pluimgedierte. De huwelijken onder de kolonisten nemen toe, zoodat bijna alle vrijgezellen en de meeste weduwen gehuwd zijn, waardoor vroegere verliezen vergeten worden; ook reeds onderscheidene geboorten heb ben er plaats gehad. Er zijn kolonisten die reeds geld voor hunne naaste betrekkingen in het moederland overgemaakt hebbenen dezen aanraden om naar Suriname over te komen. Eene Commissie, door den Gouverneur benoemd in October 11., om den stand der zaken aan de Saramacca op te nemenen bestaande uit oude erva rene planters, heeft een hoogst gunstig rapport daarover uitgehragt en gead viseerd om de kolonisatie op groote schaal uit te breiden. In een jaar tijd is er geen sterfgeval voorgevallen; de zwaarste arbeid, zelfs het boornvellen en roeijen, wordt door de kolonisten verrigt zonder nadeel voor hunne ge zondheid. Hoezeer ook alle weidenkenden te Paramaribo deze proeven toejuichen ontbreekt bet er ook niet, zoo min als in het moederland, aan lieden, wien het lust om alle schoone ondernemingen te bekladden; in eene slavenkolonic is alles stationair, en elke nieuwigheid is er in veler oog een gruwel. Zij zien in die kolonisatie den eindelijken val van de slavernij te gernoet, zij kunnen den Minister van Koloniën niet vergeven dat hij door de invoering van een menschelijker reglement het lot der slaven heeft zoeken te verbete ren; sommigen zijn hunne slinksche pogingen mislukt, om de kolonisten naar de nabijheid van de stad te troonen om daar in hunne dienst te arbeiden; al zulke omstandigheden verklaren de nadeelige berigten, die van tijd tot tijd in brieven van Paramaribo voorkomen, en met gretigheid in de dagbladen worden overgenomen. Wij verheugen ons in staat gesteld te zijn het bovenstaande te kunnen mededeeJcn op een tijdstip dat de Minister van Koloniën aan de natie liet plan medegedeeld heeft, om de kolonisatie bij wijze van maatschappij voort te zetten. Moge die maatschappij slechts spoedig tot stand komen en onze kapitalisten vaderlandsliefde genoeg bezitten om daartoe mede te werken. P011TITGAL. LISSABON, 15 Junij. Nadat de Junta van Oporto de vredesvoorwaarden reeds had aangenomen, heeft zij later geweigerd in onderwerping te komen en de amnestie aan te nemen. De Regering heeft daarop aan den Maarschalk Saldanha bevel gege ven om dadelijk tegen Oporto op te rukken. De Engelsche Admiraal Parker was met zijn smaldeel en eenige Fransche en Spaansche oorlogschepen naar St. Lbes gestevend, om het van den zeekant aan te tasten, terwijl de Por- tugesche troepen het van de landzijde zouden aanvallen. Vóór den aanval echter heeft Sa da Bandeira, welke er het hevel voerde, zich overgegeven en is met zijne troepen aan boord der Engelsche schepen overgebragt. Hierna waren de schepen naar Oporto gezeild, om die stad te belegeren. De Koningin had eene tweede proclamatie uitgevaardigd, bevallende: dat de eerste geen gevolg zou hebben, zoo de opstandelingen zich niet geheel onderwierpen. ITALIË. ROME, 12 Junij. Gisteren heeft de Paus een geheim consistorie gehoudenwaarin vier Kardi nalen zijn benoemd, van welke twee Fransche Aartsbisschoppen zijn. Bij deze gelegenheid heeft de Paus onder anderen het volgende gezegd Wij ver heugen ons ten hoogste door de verleening van den Kardinaalshoed aan de genoemde opperherders van Frankrijk, aan den wensch te voldoen van onzen zeer geliefden zoon in Christus, Lodewijks Philips, den allerchriste!ijksten Koning der Fransehen, welke ons die mannen zeer aanbevolen en ons in zijn schrijven gemeld heeft, hoe aangenaam hem zulks zoude zijn, opdat een ieder ontware, hoe hoog wij de wenschcn van dien doorluchtigen vorst achten, en hoe gaarne wij aan zijne wenschen willen voldoen. Ook gevoelen wij eene levendige vreugde" daaroverdat ons de gelegenheid is aangeboden geworden, om onzen eerwaardigen broeders, den Bisschoppen van die beroemde en door ons geliefde natie, uit welker midden de genoemden tot deze eer zijn uitver koren geworden, een openlijk bewijs van onze genegenheid te kunnen geven. Want niets is ons aangenamer en niets wenschen wij liever, dari de bisschop pen van Frankrijk steeds inniger met ons en den H. Apostolischen Stoel te verbinden, opdat zij, gelijk zij doen, met verlevendigden moed voortgaan als wakkere strijders voor Jesus Christus, met de meeste bisschoppelijke standvas tigheid wijsheid en volharding de leer de reglen en de vrijheid der Kath. kerk onverschrokken te verdedigen en den goeden strijd te strijden. Volgens de verpligting, die ons hoog apostolisch ambt ons oplegt, uiterst bezorgd voor het welzijn van de gansche kudde des Heerendie ons door God is toe vertrouwd, zullen wij, terwijl wij allen onophoudelijk inscherpen den Keizer

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2