zullen zijn, eischen tic regtvaardigheidde'noodzakelijkheid en de welvaart van den slaatdat zij, die weigeren zich te onderwerpenen de rampen die het vaderland teisteren, verder zoeken uit te strekken overgeleverd worden •aan de magt der wetten. Gegeven in het Paleis de las Ncccssitades9 Junij 1847. (Was geleekend:) De Koningin, F. Tavares de Almeida Proenza, M. DüARTA 1.eita0n, Graaf del Tojal 1 Baron de la püente de la Barea, ,1. L. Batardo. 'Het decreet van amnestie luidt hoofdzakelijk als volgt: Er is eene algemeene en volkoinene amnestie toegestaan voor alle staatkun dige misdrijven, Bedreven sedert G October 184G. Alle personen die wegens staalkundige gebeurtenissen het grondgebied van het Koningrijk hebben verlaten mogen terugkeeren. Ten dien einde zal de regering hun de noodige hulp verschaffen. Alle die, sedert bovengemelden G October, beroofd zijn geworden van de militaire rangen, die zij wettig bezaten of van alle andere betrekkingen, die volgens de wetten niet kunnen verloren worden dan door een vonnis van eene bevoegde regtbank zullen terstond in hunne rangen hersteld worden. Ook zullen alle, die sedert gemelden 6 October van hunne eerrangen, titels of decoratiën zijn beroofd geworden daarin hersteld worden. TOSCASE. FLOIIENCli 10 Junij. Gisteren is eene bezending van twintig personenonder welke drie edellieden, drie advocaten, drie geneesheeren drie kunstenaars en drie handwerkslieden, bij den Groothertog toegelaten om hem de uitdrukking der openbare dank baarheid over te brengen, wegens de bekende onlangs uitgevaardigde verorde ningen. De Groothertog beeft geantwoord: lk ontvang met genoegende bezending, die mij de dankbaarheid mijns volks komt te kennen geven. Ieder menscli kan dwalen, en ik misschien meer dan een ander; maar mijne be doelingen zijn altijd voor bet welzijn des lands geweest. De hervormingen die ik tracht in te voeren, waren sedert lang het onderwerp mijner gedachten. Ik hoop hare gcheele voltooijing te zullen bereiken met de medehulp der bur gers en gesteund door de openbare meening. Ik zal opregtelijk mijne beloften houden. Dut de deputatie deze mijne woorden als eene oprcgle en openhartige geloofsbelijdenis aannerne." EWITSEPzLAS®. LUCERN16 Junij. De Groote Raad van dit kanton heeft aan zijne Gezanten tot den Landdag de instructie gegeven, dat zij verklaren moesten, dat het kanton alle he- moeijing van de overige, in de zaak van het afzonderlijke verbond der 7 kantons en der Jesuilcn afkeurt, en, des noods, geweld met geweld zal keeren. OOSTENRIJK. WEEN EN13 Junij. De soldaten die na gedeserteerd te zijn, aan de laatste onlusten in Gallicië hadden deelgenomen en ter dood waren veroordeeldhebben van den Keizer genade bekomen, en zijn nu, naar gelang van hunne mindere of meerdere schuld, van 5 lot 18 jaren vestingstraf verwezen. Lit Triest wordt gemeld, dat alles thans bijdraagt oin de hooge prij zen der granen te doen vallen, zoowel de voorraad die aangebragt wordt, daar er in de laatste week meer dan 40 schepen waren binnengcloopenals de gezegeude stand der gewassen. PRUIS SEN. BERLIJN, 19 Junij. Door den Landdag is besloten den Koning te verzoeken ecu' theologisehen leerstoel op te rig tenuitsluitend voor de Joodsche godsdient bestemd. De vraag of de Joden leden van de algemeene en provinciale Stenden zouden kunnen zijn, is door de Stenden-curie rnet 220 tegen 219 stemmen ontkennend beslist. In de Stenden-Curie is besloten een ingekomen verzoekschrift, dat Z. 11. magtiging verleene tot het sluiten van huwelijken lusschen Christenen en Joden, onder de oogen van Z. 11. te brengen en. het te ondersteunen. De Curie heeft zich vereenigd met de voorstellen der Regering en der Commissie om bezwarende bepalingen op te helTen waaraan de Joden tot dus ver in de uitoefening van handel en nijverheid onderworpen zijn. In de Vorsten-Curie is besloten Z. 11. te verzoeken, den Landdag op bepaalde tijden bijeen te roepen. tlH. KK. Ilt). Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zijn ep het paleis te Sanssouci aangekomen. De Nestor der Duitsche Kunstenaarswereld, J. L. lteinhart, is te Rome in den ouderdom van 86 jaren overleden. Te Swinemunde is den 17lJc" dezer de Russische oorlogsstoomboot de Gopatschy aangekomen, waarop Prins Albert van Pruissen en zijne zuster Prinses Frederik der Nederlanden zich zullen inschepen naar Petersburg. WURTEMRERCr. STUTTGART, 19 Junij. Den 18dcn dezer verscheen alhier de Beobaclitermet vier blanke pagina's. Men las alleen het gewone huofd der courant en vlak daaronder de namen ■van den verantwoordelijken redacteur en van den drukker, zijnde alles door de censuur geschrapt. De Regering van Meeklenburg-Strelitz heeft het hoofdgeld afgeschaft, dat de Israëliten in dit Groothertogdom tot nog toe moesten betalen. Het zelfde besluit stelt de Israëliten met de Christenen gelijk, wat de militaire dienst betreft. BEI JEREN. MUNCHEN, 16 Junij. Volgens Ministerieel besluit van den 5dcn beeft Z. M. goed gevonden te be palen, dat bij toekomstige vergunningen tot het afvaardigen van zendingen door de paters redemptoristen, men zich strikt zal hebben te houden aan de strekking der bepaling: »dat tot het houden van buitengewone kerkelijke leesten, in zonderheid wanneer men die op werkdagen wil houden, altijd de bijzondere Koninklijke bewilliging moet worden aangevraagd." Verder hebben alle po- liciebeambten bij onderzoek van zulke aanvragen scherp toe te zien of de ge meente die zending wel verlangt, wie de kosten draagt en dat noodzakelijke veldarbeid daardoor geen schade lijde. II AN ÖVEË. GÖTTINGEN19 Junij. Volgens de Wezer-Courant heeft de Koning de openstaande betrekking van eenen Curator voor de Hoogeschool, noch aan den Graaf v. Wedel noch aan den Vrijheer v. Schele opgedragen, maar dit ainbt zelf op zich genomen, en belootd met alle krachten voor het heil der Hoogeschool te zullen zorgen. SIESSEN-BAKMSTAI1T. DARMSTADT, 17 Junij. De Grootvorst-Troonopvolger van Rusland is hier heden met zijne Gemalin aangekomen, welke aan het [lof ecnigen lijd zullen vertoeven. De Grootvorst begeeft zich echter weder naar Rusland, de Grootvorstin naar de baden van Kissingen, waarna zij eenige weken op haar zomerverblijf te Ingenheim zal doorbrengen. IEKL AN®. DUBLIN, 12 Junij. De oogst laat zich tot hiertoe zeer gunstig aanzien. Te Cowe zijn in twee dagen ineer dan 100,000 quartels graan aangekomen. Men telt hier meer dart 230 schepen van alle natiën. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Junij. De Afgevaardigden hebben gisteren, hij hunne beraadslaging omtrent de nieuwe in de koloniën in te voeren criminele regtsplegingheslist, dat de criminele hoven voortaan uit 7 leden zaamgesleld zullen wezen en dat er tot eene veroordeeling eene meerderheid van 5 tegen 2 stemmen vercischt zal worden. Hierna zijn de beraadslagingen over de begrooting van ontvangsten aange vangen. Volgens den Heer Quinette zijn de uitgaven zoo "ontzettend toegeno men, dat de schatkist, hij het eindigen van het tegenwoordige dienstjaar een te kort zal hebben van niet minder dan 650 millioen fr. De eerste tuinier in den tuin der Koninklijke Maatschappij van Tuin bouw in deze hoofdstad, heeft middelen trachten uit te vinden om toereikend en met weinig kosten te voorzien in het gebrekdat in groote steden des winters aan groenten heerscht. Zijne eerste proeven heeft hij genomen met kool en spinagic. De bladeren worden langzaam in de zon of met vuur ge droogd, in eene warmte van 30 a 40 graden, en kunnen, aldus bereid, een onhepaalden tijd bewaard worden terwijl zij hunne natuurlijke gedaante eu geur hernemen, wanneer men dezelve, vóór liet gebruik, eenige uren in laauw water te weeken legt. De Commissie uit genoemde maatschappij die benoemd was geworden om deze uitvinding te onderzoekenerkende dat men op die wijze zeer smakelijke, gezonde en goedkoope spijzen kan verkrijgen, die weinig minder in qualileit zijn dan zulke groenten in verschen staat en bovendien alle voedende eigenschappen behouden. De suikerraffinadeur Forbin te Marseille heeft zijne betalingen ge schorst. Het te kort in zijne kas wordt op 12 miliiocnen francs geschat. Men zegt dat hij in persoon op de bijeenroeping van schuldeischers zou komen, en zich vleit nu 60 ten honderd te kunnen betalen, en met den tijd allen te kunnen voldoen. REEGIE. BRUSSEL, 22 Junij. Z. M. de Koning is geheel hersteld. De Heer Rogier is door Z. M. belast om hij Zr. M*. terugkomst uit Londen, waarheen hij lieden vertrokken is, de lijst van een nieuw ministerie aan te bieden. Er loopen reeds verscheiden geruchten omtrent de zamenslcl- ling van dat nieuwe ministerie rond, welke vrij onzeker zijn. GENT, 22 Junij. De Hollandselie school zal op de tentoonstelling van schilderijen, welke aanstaanden Zondag alhier geopend wordt, vertegenwoordigd worden door de Heeren VerveerIloppenbrouwersvan Hove en Waldorp. Op het zangfeest dat binnen kort te dezer stede zal plaats hebben, zullen 50 Belgische vercenigingen zich doen vertegenwoordigenwelke te zamen 950 zangers hebben doen inschrijvenbovendien komen 529 Duitsche zangers uit 41 verschillende plaatsen van Duitschlandzoodat in het geheel 1,479 zangers bijeen zullen zijn; het orchest zal daarenboven door 100 in strumenten bezet worden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3