BUITEJNLAi\DSCHE BERfQTEJN nieuwe exemplaren vervangen. Inlusschen hangt tusschen de pilasters der loodsen eene menigte fraaije vogels, en achter in dezelve staat, eene groote hoeveelheid opgezette z ogdieren van liet schoonste ras en zuiver geconserveerd. Het geheel vormt dus iets trotseh, iets. wat aan de Jardin des pltmtes wat aan de Zoological Garden in the Regent's park doet denken en hoe wel op eene schaal in miniatuur, is 't toch dezelfde smaakdezollcle ele gance, welke er hoerscht, Wij wensehen deze sierlijke inrigting vele bezoe kers toe, opdat de groote moeite en zorg, de lasten en kosten mogen ver goed wordenen do vervaardigers loon cn lol' naar werken worden ge schonken. AMERSFOORT21 Junij. Dezer dagen zijn alhier in den muur van een oud gebouw, vroeger eene kapel oT een klooster, in de muurhuizen gevonden twee uit hout gebeitelde groepen, bestaande iedere groep uit vier beeldjes, van welke de eene voor stelt den kruisdragenden Christus, door Romeinsehe krijgsknechten vergezeld', en de andere de maagd Maria, door Johannes en twee vrouwen, waarschijn lijk Maria Magdalena en Salorné, vergezeld. Zij zijn ruim een voet hoog en wellint meer dan 2 300 laar oud. II O ZWOLLE, 21 Junij. Tenzelfden tijde dat er jl. Zaturdag eene bezending van 33 veroordeelde bedelaars van hier op de Oinmerschans werd aangehragtkwamen er ook twee transporten uit Hollandsohe sleden te dier plaatse aan, waardoor het getal bedelaars, dien dag in liet gesticht opgenomen, juist 100 bedroeg. Kr gaat tegenwoordig naauwehjks eene week voorbij, dat er uit deze stad niet een troep veroordeelden wordt opgezonden en er bestaat weinig vooruit ziet dat zulks vooreerst verminderen zal. GRONINGEN, 21 Junij. Onze Hoogeschool en de gehcele geleerde wereld heeft heden een treffend verlies geleden door den dood van Dr. P. van Limburg Brouwer, Hoogleeraar hij de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en fraaije letterenRidder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en lid van vele binnen- en huiten- landsche geleerde genootschappen. Heden namiddag is deze uitstekende ge leerde, die cericn Europeschen roem verworven heeft door zijne veelvuldige geschied- en letterkundige geschriften, in den ouderdom van 5-1 jaren alhier overleden. MIDDELBURG, 21 Junij. De vierde algemeenc vergadering der Zecuvvsche Maatschappij van Landbouw in de slad Sluis, is gedurende de dagen van den 15,le" en 16',en Junij 11. gehouden, en heeft wederom de meest ondubbelzinnige bewijzen opgeleverd van de belangstelling van Zeelands ingezetenen in deze nuttige instelling. Na den afloop der Vergadering van de Afgevaardigden der 12 onderscheidene afdcelings-besturenwaarin de huishoudelijke belangen der maatschappij wer den behandeld, had op Dingsdag, in de Gereformeerde kerk, daartoe wel willend afgestaan, de algemeenc vergadering plaats. Zij werd door den waar- neinenden Voorzitter met eene aanspraak geopendwaarna de Secretaris eene rede hield, in welke met kracht op de verbetering van den akkerbouw en als krachtigst middel daartoe, op de vergrooling van den veestapel werd aan gedrongen. De Woensdag was voor de tentoonstelling bestemden reeds vroegtijdig werden de voor dezelve aangegevcne werktuigen, de zaden en het vee, meest alles uit het district zelf aangevoerd naar de daartoe bestemde en doelmatig ingerigte, door de welwillende beschikking van het stedelijk bestuur aange wezene plaats gebragt. De vereeniging werd met eenen vriendschappelijken maaltijd besloten. WEST-IWDIE. PARAMARIBO, G Mei. In tegenoverstelling van het verledene jaar, is het hier sedert geruimen tijd zeer regenachtig, hetgeen over het geheel met genoegen gezien wordt. De vruchtbaarheid waarover wij ons thans verheugen, doet ook de vroegere groote schaarschtc bijkans geheel vergelen. De aanplantingen langs de' ge staakte vaart naar Kwattawekken Voortdurend veel belangstelling, vooral niet betrekking lot de proeven, welke aldaar met de cultuur van vreemde of minder bekende gewassen genomen worden. Onder de laatsten behoort bij zonder de aardnoot (Araehis Hypogea), welke reeds blijkt in korten tijd zeer veel op te leverenen vooral om deszells olieachtige hestanddeelen eenmaal een niet onbelangrijke tak van handel zoude kunnen worden. Daar dezelve in eerien zandigen grond het best schijnt voort te komen, en hare cultuur bijkans geene zorg of moeite vereischtzoo zou dit artikel op verschillende zelfs minder vruchtbare, tn van kleine magten voorziene plantaadjes en grónden zeker met voordeel kunnen aangeplant worden. De alhier opgerigte Maatschappij tot bevordering van Nijverheid onder de vrije bevolking dezer kolonie heeft onlangs ook hare werkzaamheden langs bovengenoemd kanaal begonnen, en men hoopt algemeen, dat deze onderneming, in het belang van zoo velen daargesteld door de goede wijze, waarop die zal worden aangevan gen en voortgezet, aan het voor deze volkplanting zoo hoogst gewigtig doel zal mogen beantwoorden. Op hel etablissement van kolonisatie aan de Saramacca gaat het thans vrij redelijk en de gezondheidstoestand is zeer bevredigend. Voor eenigen tijd is aldaar aan den Bestuurder een raad van oudsten toegevoegd waartoe uit de kolonisten vijf der werkzaamsten en meest gunstig bekend staanden gekozen zijn. Op den duur gevoelt men hel belemmerende van den grooten afstand tusschen Paramaribo en Groningen, en wanneer eenmaal het welvaren van dat etablissement meer en meer zal toenemen, zal men ook meer en meer het groote bezwaar van dien afstand ondervinden. (Utr. Cour.) Uit eene resolutie van den Gouverneur van 7 Mei, houdende nadere maatregelen van voorzorg tot wering van besmettelijke huidziekten op de open bare scholen, blijkt, dat de ziekte der melaatschheid en andere huidziekten zich op eene bedenkelijke wijs in de kolonie beginnen te verspreiden. KAAP BE GOEISE HOOP. 28 April. De Gouverneur Pottinger en Sir G. Berkeley waren op het fort. Paddie, de laatste zich gereed makende voorwaarts te trekken. De mond der Buffel-rivier was tot eene haven gemaakt. Een gerucht liep, dat Patode onhedwingbaarste der Kaffer-opperhoofden, zijne onderwerping had aangeboden, doch dal dezelve alleen onder onvoorwaardelijke overgaaf kon aangenomen worden. De krijgsmagt der Kaffers had zich eenigzins van de grenzen verwijderd, zoo als men geloofde, om versterking te ontvangen. Stroopende benden zwier ven evenwel nog rond, violen aan en doodden nu en dan afzonderlijke man schappen; zelfs zou de Gouverneur gevaar geloopen hebben van door dergelijke bende doodgeschoten te worden. SUiLAKB. ODESSA, 4 Junij. De Staatsraad Erdmann Hoogleeraar te Dorpat, die thans in 't Zuiden van Rusland reist, heeft ten noorden dezer stad onder een dikke kal klaag, een me nigte geraamten en versteende beenderen van dieren gevonden van geweldige grootte; de geraamte zijn 83 in getal, waaronder 6 van Olifanten cn van 1 van een Rhinoceros. De vondst is te merkwaardiger wijl men in Rusland nog bijkans geen overblijfselen van het dierenrijk uit de voorwereld heeft ontdekt. PORTUGAL. LISSABON, 14 Junij. Het Dïario do Governo van den 10l,cn Junij bevat eene proclamatie van de Koningin en het decreet van amnestie. De proclamatie luidt als volgt: Portugezen! Ons Vaderland heeft aan Europa het droevig schouwspel opge leverd van hel vergieten van Porlugeesch bloed, van de verwoesting van eigen dommen, van de verbreking van alle maatschappelijke banden, en van alle onheilendie een burger oorlog na zich sleept. De liefde des vaderlands cn der vrijheid kan in den geest van alle Portugezen niet zegevieren o\er de noodlottige hersenschimmen, die men hun heeft voorgesteld, met de bedoeling hen over te halen, om de wapenen tegen mijne Koninklijke autoriteit en tegen de constitutie van den staat op te vatten. Ten einde de onderwerping te verkrijgen, die mij toekomt en de openbare orde te herstellen, heb ik beslo ten alle maatregelen in het werk te stellen die de menschlievendheid en het algemeenc welzijn vorderen, zoo als het verleenen van eene onbeperkte am nestie, de teruggave van alle amblen (welke volgens de constitutie en de wet ten niet verloren kunnen worden dan na eene veroordeel in g) en de herstelling van alle eerbewijzen. (Juk heb ik besloten de Cortes bijeen te roepen en de verkiezingen te doen plaats hebben, nadat de onderwerping geschied en de orde hersteld zal wezen op alle punten des rijks, door in derzelvcr uitgestrekte betcckenis de vrijheid der verkiezingen de vrije uitoefening van alle regten en de naauwkeurige cn onpartijdige uitvoering van het constitutionele charter in alle zijne bepalingen te handhaven. De regeringen van Spanje, Frankrijk en Groot Britannic, hebben besloten doeltreffende middelen aan te wenden om mij te helpen een einde Ie maken aan zoo noodlottige rampen en verderfelijke voorbeelden, weshalve zij van die maatregelen kennis gegeven hebben aan de hoofden dia den wederstand aangestookt en geleid hebben; en zij verzekerden hare ern stige bedoeling door van die opperhoofden eene onverwijlde onderwerping aan mijn Koninklijk gezag te vorderen. Die opperhoofden weigerden zich te onderwerpen en veinsden te twijfelen aan de degelijkheid van den waarborg die door de verbondene Mogendheden werd aangeboden, en wilden liever de wetten huns lands bestrijden dan zich verlaten, zoo op mijn Koninklijk woord als op de goede trouw en de magt mijner Bondgenoolen. Maar reeds is alle begoocheling geheel verdwenen en de onmogelijkheid om den burger-oorlog te verlengen, is blijkbaar, na de diensten welke de verbondene mogendheden begonnen zijn ons te bewijzen. Evenwel zijn mijne gevoelens van edelmoedigheid steeds dezelfde gebleven en ik heb besloten aan alle in die onlusten betrokkene personen, zonder uilzondering, dezelfde weldaden, dezelfde ruime amnestie toe te staan, tot aan het tijdstip dat de Koninklijke akte, waarbij zij wordt uitgevaardigd, hare werking aanvangt. Portugezen! Onmogelijk kunt gij het gevoel van grootmoedigheid dat deze maatregelen heeft doen nemen, of de noodzakelijkheid der spoedige herstelling van den vrede, de eendragt en de gehoorzaamheid aan de wetten, miskennen. Welk ook het verschil zij der staalkundige gevoelens, de eerste pligtde eerste behoefte is de opvolging der constitutie, zoo als het grootste misdrijf en het grootste ongeluk is, de ontbinding der maatschappelijke orde en de uitoefening van geweld en van de willekeurige magt der partijen wier gevolg zou zijn, óf de vernietiging der monarchie, óf de vestiging van het despolis- mus op de puinhoopen der constitutie en der wetten des Koningrijks. Mijn voornaamste wensch is, dat alle mijne onderdanen voordeel mogen hebben bij mijne gunstige bepalingeninaar nadat zij aan iedereen bekend

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2