dien Engeland in zijne eischen ten aanzien van de renten over het laatste halfjaar volhardt, hij de met zooveel strengheid gevorderde som ter beschik king van Griekenland stelt. In 1829, op een tijdstip waarop de toekomst van Griekenland nog twijfel achtig was, heeft de Heer Eynard de natie van een dreigend gevaar gered door eene daad, in alle opzigten gelijk aan die, welke hem thans door zijne edelmoedigheid wordt ingegeven. Moeten wij geloovendat het tegenwoordige gevaar even groot is als het toenmalige? De meening van geheel Europa, de dreigende vormen, waarin eene groote Mogendheid hare vorderingen heeft ge kleed, zijn daar om te antwoorden. Ja, in de tegenwoordige omstandigheden heeft de Heer Eynard een nieuw regt erlangd op den titel, die hem reeds toekwam, dien van weldoener van Griekenland. Wij zullen niet trachten den indruk weder te geven, dien het besluit van den beroemden Grieken-vriend in het gansche land heeft te weeg gebragter zijn gevoelens die niet door woorden zijn uit te drukken. Eere het land, dat zulke zeldzame opofferingen doet ontstaan! Eere de mannen, die hun geluk en hunnen roem stellen in zulke edele daden! Wij weten nog niet of de Regering tot het aanbod van den Heer Eynard de toevlugt zal behoeven te nemen; wij willen aan eene groote natie, die zooveel regt op de erkentelijkheid van Griekenland heeft, de beleediging niet aandoen van te gelooven dat zij in welwillendheid en edelmoedigheid door één enkel man zou kunnen overtroffen worden; maar welke ook de uitslag zij van eene onderhandeling, die hangende is tusschen Griekenlanden de beseher mende Mogendheden, hetzij Engeland in zijne eischen blijft volharden, hetzij het aan Griekenland dat vertrouwen schenkt, dat dit land verdient, de Heer Eynard heeft niettemin de eer eener daad, welker herinnering eeuwig in de harten van alle Grieken zal leven. SPANJE. MADRID, 11 Junij. Het Regeringshlad bevat een artikel, waarin het zegt, dat II. M. niet gedwongen is geworden om met den Infant Don Francisco te huwen, maar zij integendeel op de voltrekking van dien echt heeft aangedrongen en de Mi nisters eerst tijd hebben gevorderd om er zich over te beraden. Het schrijft de oorzaak van de tegenwoordige verwijdering der echtelingen alleen toe aan geheime pogingen der vijanden van de Spaansche welvaart. De openbare verpachting der kwikzilvermijnen van Almaden heeft gisteren plaats gehad, en is toegewezen aan den Directeur der bank Fomento, en wel voor 1,731 realen per quintaalhet Huis Rothschild had vroeger voor die zelfde som gepacht, en de aanbieding, welke de gemagtigde van dal Huis thans deed, om 10 realen per quintaal boven den hoogsten bieder te pachten, werd niet aangenomen. Deze dreigt nu bij den regter zijn be klag te zullen doen. PORTUCJ AL.. LISSABON, 9 Junij. De hoop op herstel van den vrede verlevendigde zich meer en meer daar het nu zeker was, dat de Junta van Oporto zich bereid had verklaard om de vredesvoorwaarden aan te nemen. De verdere togt der Spaansche troe pen zou gestaakt worden. De krijgsgevangene troepen van den Graaf das Antas bevonden zich voortdurend onder de bewaking der Engelschc troepen in het fort Sb Julian. Het Hof echter schijnt zich nu minder handelbaar te toonen dan vóór de tusschcnkomst der drie Mogendheden; want ofschoon de Vertegenwoordigers van deze haar hadden aangeraden, thans een manifest aan haar volk uit te vaar digen ten einde de rust en het vertrouwen te waarborgen, heeft zij echter hierin niet bewilligd. ITALIË. ROME, 3 Junij. Do geldmiddelen van den Staat verkeeren in zeer ongunstigen toestand. Het jaarlijksch tekort is nu van 700,000 tot 1 mill, seudi gestegen. Omdat de schatkist buiten staat is de renten van de voor de spoorwegen op te nemen kapitalen te waarborgen, blijft dat vraagstuk onbeslist. De niet onbelang rijke ijzermijnen worden door gebrek aan kapitalen niet ontgonnen. De Paus getroost zich vele persoonlijke ontberingen, om bezuinigingen te maken. Dezer dagen zijn wederom een SOtal personen hier gevangen genomen, wegens het verspreiden van communistische leerstelsels. ENCELANI). LONDEN, 16 Junij. In het Hoogerhuis is een voorstel van Lord Stanley, om de staatkunde der Ministers ter zake van de tusschenkomst in Portugal af te keuren met 66 tegen 47 stemmen verworpen. Uit de Indische begrooting blijkt, dat er een te kort bestaat van 8,750,000 De tegenwoordige Gouverneur-Generaal Sir Henry Hardinge zou aan den Raad der Compagnie eenige maatregelen voorstellenom daarin ■voor het vervolg te voorzien. De invoer van vee vermeerdert dagelijks. Verleden week zijn in deze en andere havens ingevoerd 1415 runderen en 3,200 schapen, raeerendeels uit Nederland aangebragt. Gisteren is hier het groote Noord-Amerikaansche stoomschip Washington aangekomen; het is van 2,000 paardenkracht en heeft de reis van New-York in 14 dagen gedaan; het stoomschip Brittannia een dag vroeger aangekomen, volbragt de reis in slechts 12 dagen. In Londen ziet het 17Je jaarlijksche verslag het licht van het getal per sonen, dat door de politie in die hoofdstad in het afgeloopen jaar, uit ver schillende hoofde, is in hechtenis genomen, met vergelijkingen der sedert 1831 opgemaakte slaten. Het getal in hechtenis genomen personen beliep in 1846, 62,834, waarvan 42,269 van het mannelijk en 20,565 van het vrou welijk geslacht. Hiervan werden door de overheden ontslagen 19,438 van het mannelijk en 11,951 van het vrouwelijk geslacht. De ouderdom waarin de meeste misdrijven gepleegd werdenwas tusschen de 20 en 25. Van de gevonnisden waren, van 3,828, 2,987 van het mannelijk en 841 van het vrouwelijk geslacht. Men telde op het gezamenlijk gelal van 62,824die lezen noch schrijven konden, 12,711 van het mannelijk en 9,512 van het vrouwelijk geslacht. Die slechts lezen of onvolkomen lezen en schrijven kon den 24,836 van het mannelijk en 10,634 van het vrouwelijk geslacht; die goed konden lezen en schrijven, mannen 4,222, vrouwen 410; zeer wel on derwezen mannen 500 vrouwen 9. Sedert eenige dagen luiden de berigtcn omtrent de bedrijvigheid in de fabrieken weder zeer ongunstig; de bij voortduring hooge prijzen der levens middelen hebben eenen zeer nadeeljgen indruk op het verbruik der voort brengselen van nijverheid. Te Kilkenny in Ierland heeft het volk eenen schandelijken tegenstand geboden aan het nieuwe stelsel van onderstandzoo als ook in het Graafschap Limmerickhet heeft de soepketel en andere gereedschappen aan stuk ge slagen. Ook in het staatkundige levert dat land een schouwspel van ver warring op. In de dagbladen en tijdschriften vindt men de aankondiging van de volgende prijsvraag »Er worde aangetoond dat er een almagtig, wijs en goed Wezen is, aan hetwelk alles zijn bestaan te danken heeft, en vooral moeten de zwarigheden uit den weg geruimd worden, welke men aanvoert tegen de wijsheid en goedheid van Gad; dit betoog beruste in dc eerste plaats op gronden onafhan kelijk van de geschrevene openbaring, en in de tweede plaats op die, welke uit de openbaring van onzen Heer Jesus Christus ontleend zijn builen dien moet men vooral de gevolgtrekkingen doen uitkomen, welke het meest nood zakelijk en nuttig voor iedereen te achten zijn." De geschiedenis van het uitschrijven dezer prijsvraag is de volgende ln 1774 overleed te Aberdeen zeker koopman, genaamd Burnett, en liet onder anderen een niet zeer groot erfgoed na, waaromtrent hij bij testament deze beschikkingen maakte: De renten moesten oploopen en het gezamentlijk bedrag daarvan om zekere tijden dat is telkens na verloop van 40 jaren na bovengemeld jaar gebezigd worden om twee prijzen te vormen van een ver schillend bedrag, namelijk drie vierden der soin voor den schrijver van het best gekeurde antwoord en een vierde dor som voor dien van bet in ver dienste naastbijkomend. De prijs voortspruitende uit de opgeloopen rentenwelke nu reeds voor de tweede maal uitgeloofd wordt voor de antwoorden op deze vraag, bedraagt thans de aanzienlijke som van 2,400 (ongeveerƒ29,000) zoodat de schrij ver van het beste stuk ruim 21,000, die van bet naastbijkomend ruim ƒ7,000 zal ontvangen. De tijd der inzending is eerst vóór 1 Januarij van het jaar 1854 maar de overledene heeft gewild dat de schrijvers den behoor lijken tijd voor de vervaardiging van bun antwoord op deze gewigtige vraag hadden, en heeft dus bepaald dat de aankondiging 7 jaren te voren ge schiedde. Uit de lijsten der sterfte in Engeland blijkt, dat een soldaat welke de muren eener belegerde stad beklimt, of op het slagveld tegenover den vijand slaatminder kansen heeft om gedood te worden dan de bewoner van ze kere fabrieksteden in Engeland, zoo als Manchester, Liverpool, enz. De kans om bij do belegering van Antwerpen te sneuvelen, stond als 1 tot 68, bij de belegering van Badajos als 1 tot 54, bij den slag van Waterloo als 1 tot 30. De sterfte voor eenen werkman te Liverpool staat als 1 tot 19, voor den wever van Manchester als 1 tot 17 en voor den messernakcr te Sheffield als 1 tot 14. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Junij. Het verslag over de begrooting van uitgaven over 1848 is in de Kamer van Afgevaardigden medegedeelddeze worden geschat op 1368 millioen 276,127 fr. Na de uitgaven met de vermoedelijke ontvangsten vergeleken te hebben, gelooft de Commissie dat er dit jaar nog een te kort van onge veer 30 millioen in de schatkist zal zijn. Het totaal der credieten in 1847 goedgekeurd en voor 1848 aangevraagd, bedroeg voor de drie Ministeriën de aanzienlijke som van 472 millioen 288,939 fr. De Commissie stelt voor, dit tot 379 millioen 520,939 fr. te verminderen. Het is dus 92 millioenen 768,000 fr.welke de Commissie wil bezuinigen, waarvan 85 millioen 268,000 fr. op de credieten voor het ministerie van openbare werken6 mil lioen op de credieten van het ministerie van oorlog en eindelijk 1 millioen 500,000 fr. op die van bet ministerie van marine. BELGIË. ANTWERPEN, 17 Junij. De onlusten hebben zich den 16ll<;n alhier weder herhaald doch in ligteren graad: hoewel er altijd nog onder de bevolking eene onrustige stemming blijft hcerschen, die veel bekommering baart. Ook te Tongeren hebben ter oorzake van de duurte der levensmiddelen, ongeregeldheden plaats gehad, die door de krijgsmagt zijn moeten beteugeld worden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3