i* tSL A JV D. PETERSBURG, 31 Mei. Sedert den 13dcn dat de scheepvaart weder geopend is, zijn hier uit Kronstadt reeds 556 schepen aangekomen om granen te laden. De aanvoer uit het binnenland wordt op 6 mill, tschelw. berekend, waar\an 2,300,000 voor buitenlandsche rekening is aangekocht. Reeds sedert de eerste dagen van Mei liggen in de haven van Riga 850 schepen. Deze plaats, welke nog geen 6 jaren geleden geen enkele stoom boot bezat, heeft er thans 8. Uit Odessa was in April voor 5.590,906 z. r. graan uitgevoerd; in geene maand had die uitvoer zoo veel bedragen ingevoerd werd voor eene waarde van 1,560,284 z. r. F €S 18, T IT €J A LISSABON, 3 Junij. Den 30sten Mei beraadslaagde de Junta te Oporto of de expeditie naar Peniehe, die onder de bevelen van Graaf das Antas als Opperbevelhebber zou plaats hebben, al dan niet in zee zou steken. Eindelijk werd hiertoe be sloten; ten 5 ure des namiddags kwamen 2,400 man troepen te zamen voor het, door das Antas bewoond wordende gebouw. Het Engelsche blokkade eskader, bestaande uit een fregat, eene brik en drie groole stoomschepen, was ooggetuige van deze toebereidselen, zonder dat het den opstandelingen evenwel eerie boodschap ol eene waarschuwing deed geworden. Ten 6 ure had de Engelsche Consul te Oporto een onderhoud met das Antas, dat nage noeg een uur duurde. Na dit onderhout scheepte ook das Antas zich in. Den volgenden morgen zag men de schepen der Junta en die van het blok kade-eskader vreedzaam hijeen liggen, en weldra werd het bekend, dat Sir Thomas Maitlandde Engelsche bevelhebber, in den vroegen morgen de ge- heele Portugesche vloot omsingeld en de expeditie ontwapend had. Toert das Antas zich omsingeld zag, begreep hij terstond dat geene ont snapping mogelijk was. Spoedig daarop deed Sir Thomas Maitland hem een brief toekomen, waarin hij hem beval zijne schepen nabij het blokkade-eskader te doen ankeren; indien hij hieraan niet vrijwillig toegaf zon hij daartoe door kracht van wapenen gedwongen worden. Das Antas streek de vlag, ofschoon te gelijkertijd protesterende tegen deze daad. Terstond daarop volgde een hevel van den Engelsehen hevelhebbermet last om zijn volk de wapenen te doen neder leggenindien hij hiertoe niet wilde gedwongen worden. Zonder wederstand werd hieraan voldaan. Toen deze gebeurtenis in Oporto bekend werd, hragt zij, zoo als wel te verwachten was, eene hevige gisting onder het volk te weeg, zoodat de aldaar aanwezige Engelschen in levendige ongerustheidbetreffende hunne veiligheid, begonnen te verkeeren. Maar de Junta droeg eene loffelijke zorg voor de bewaring der orde, en bragt sterke patrouilles op de been, door welke maatregelen dan ook alle rustverstoring werd voorkomen. Das Antas is met zijne schepen en manschappen naar den Taag gezonden. Zij zouden onder bewaking der Engelsche magt blijven en zeer zacht behan deld worden. De leden der Junta, van hunnen Voorzitter beroofd, waren tot onderwerping gekomen, en tot de voorstellen, door de vereenigde Mo gendheden gedaan, toegetreden. Die voorstellen houden in: geheele kwijt schelding wegens politieke misdrijven, sedert October 11. begaan, en ontnid- delijke terugroeping van al de besluiten, sedert October 11. genomen, en in strijd met de bestaande wetten of de staatsregeling van het Koningrijk bij eenroeping der Cortes, zondra de verkiezingen zouden zijn afgeloopen onmid- dilijkc zamcnstelling van een hestunr, waaraan noch leden van de partij van Cabral noch leden der Junta van Oporto deel zullen kunnen nemen. Sommigen beweren, dat Das Antas eerst is omgekocht en toen de troepen aan de Engelschen verkocht heeft, om aldus aan den burgeroorlog in eens een einde te maken. De Junta van Oporto heeft eindelijk den Hertog van Terceira, welke zij reels 8 maanden gevangen hield, op zijn woord van eer ontslagen. Bij een besluit der Koningin is Setubal en de havens ten noorden van den Douro tot aan Viana, in staat van beleg gesteld. De ellende bleef in de hoofdstad voortduren en de prijzen der levens middelen ontzaggelijk hoog; wat nog voorhanden is, is slecht en bijna on bruikbaar, lit de eerste dagen dezer maand was de hitte zoo geweldig, ook des nachts, dat de wijngaarden er zelfs schade bij hebben geleden. ÏTALÏE. ROME, 1 Junij. De Paus heeft een Commissie benoemd, welke uil aanzienlijke geestelijken en leeken is zamengesteld, ten einde onderzoek te doen naar het lot zijner Israëlitische onderdanen en dat te verbeteren. Hier zoowel als in Florence zijn van verscheiden zijden verzoekschriften ingediend, van talrijke onderteekeningen voorzien, strekkende om aan de Je- suïten liet onderwijs in de gyinnasiën te ontnemen. Alhier hebben zij onlangs het bevel ontvangen, om het paleis Borromai te ontruimen en de daarin ge vestigde inrigting van onderwijs naar hel Collegium Romanum, dat hun insge lijks toebehoort, te verplaatsen, daar de Paus voornemens is, het eerstge noemde gebouw tot een ander doel te bezigen. De besnoeijing, welke Pius IX op enkele klooster-inrigtingen wil toepassen, die de gelofte van armoede te ver uit bet oog hebben verloren, verwekt, gelijk men ligt begrijpen kan, in sommige kringen groote ontevredenheid. Men waagt intusschen niet deze te ilaide doen hooren, daar men weet, dat men daarvoor door het volk slecht be loond zou worden. 25 WIT SER LAND. In het Zwitsersche kanton Freiburg zijn dezer dagen ernstige ongere geldheden voorgevallen. Een troep soldaten uit het kanton Waadt trok door het dorp Domdidieo, waar zij niet alleen hunne geweren op verschillende huizen afschoten, maar zelfs de ruwheid zoover dreven, van op spelende kin deren vuur te geven, met dat ongelukkig gevolg, dat een 13-jarig meisje aan het been gewond werd. Daarbij schreeuwden zij: weg met de Jesuiten! weg met de AristokratenDe Regering van Freiburg heeft deswege eene khigt bij die van Waadt ingediend. OOSTE Et 1.9 KL. WEENEiN, 8 Junij. Den 16den Mei is de tien Ie verjaardag der stichting van bet genootschap der Oostenrijksche Lloyd te Triest gevierd. Bij die gelegenheid is een ver slag uitgebragt over de verrigtingen van dat genootschap, waaruit blijkt, dat hetzelve in het eerste jaar slechts 7 stoombooten van geringe paarden kracht bezeten en 87 reizen ondernomen heeft, terwijl de ontvangsten slechts 160,000 bedroegen. Thans bedraagt het kapitaal 3 rnillioenen guldens; het aantal stoombooten beloopt 20, behalve 5 groole, die nog in aanbouw zijn. In den loop van 1846 zijn 717 reizen ondernomen en zijn 124 985 reizigers en 238.873 centenaars goederen vervoerd. Aan de deelhebbers is een dividend van 6 pCt. uitgekeerd. De Bohecinsche Landdag is den 23sten Mei gesloten. Eene der laatste handelingen was de aanneming van een adres aan den Keizer tot afschaffing der loterij. Het fraai gelegen dorp Lichtenberg, in Tyrolis den 18dcn en 19deB Mei, door het plotseling zwellen van hergstroomen bijna geheel verwoest. BERLIJN, 10 Junij. De Landdag heeft den 8ste" het Koninklijk voorstel, betreffende den oos telijken spoorweg, met 360 tegen 179 stemmen verworpen. Sedert ruim 2 jaren bestaat alhier eene vereeniging van fabriek arbeiders, welke regelmatig tweemalen in elke week bijeenkomen, om zich, onder leiding van bekwame meesters, in de toonkunst, en wel uitsluitend in den zang te oefenen. De uitslag heeft aller verwachting overtroffen en men heeft bespeurd, dat de personen, welke die vereenigingen geregeld hij wonen, merkelijk in beschaving zijn toegenomen; iets, 'I welk voornamelijk daaruit blijkt, dat zij geheel andere uitspanningen, na volhragten arbeid zoe ken, dan die, waarin zij vroeger behagen schepten. De Pruissisehe Regering heett, zoowel als de Raad dezer stad, krachtdadig bijgedragen tot de oprigting en de verdere ondersteuning dier vereeniging, en het door dc fahriek-arheiders alhier gegeven voorbeeld, heeft al spoedig navolging gevonden, derwijze, dat men thans in 32 steden en gemeenten in dezen omtrek dergelijke ver eenigingen vindt. In den loop der aanstaande maand Julij zullen die ge zamenlijke vereenigingen te Ncustadt-Eberwalde, in het district Potsdam, een groot voïks-muziekfeesl geven, 'l welk met veel belangstelling te gemoet wordt gezien. Onderscheidene dagbladen dcelen bet beiigt mede, dat Alexander von Humbold ernstig ziek zoude zijn. ISEIJEKESi. Men schrijft uit Lodewijks-liavendat de Nederlandsche stoomboot Prins Emilius den 3de" Junij aldaar is aangekomen. Deze stoomboot is daar met veel belangstelling ontvangen zij is bestemd om in de reglstrceksche vaart tusschen die haven en Rotterdam te voorzien. IIANOÏEE. Uit eene opgaaf omtrent de studenten der Göttinger Uoogeschool, blijkt, dat hun getal sedert ruim 20 jaren bijna twee derde is veirninderd. In 1825 bedroeg bet 1,545; in 1335, 881 in 1845, 633 en in dit jaar 591. ENCiELAM. LONDEN, 12 Junij. Prins Oscar van Zweden is rnet zijn smaldeel naar Stokbolin teruggekeerd. Dezer dagen is in den ouderdom van 97 jaren overledenbet laatste lid van bet voormalig lersebe Parlement, de [leer N. Price. Toen de unie tot stand werd gebragt, was hij drager van de zwarte roede bij het lersoho Lagerhuis, r.n genoot als schadevergoeding sedert dien tijd jaarlijks een pen sioen van 1,500 dat hij gedurende 48 jaren getrokken heeft. Zekere Heer Rodgers heeft een geschrift in 'tlicht gegeven tot aanbe veling van een plan, om door Europa en Asië een ijzeren spoorweg naar China te maken. Hij stelt voor, dien weg te doen loopen over Parijs, Mun- chen, Ween en Belgrado, Konstantinopel door Syrië, Persië, Beeloochislan, Seinde, Calcutta, het Birrnannische Rijk, bet noorden van Cochin-China, tot Canton. De uitgeloofde prijs van 1000 voor de beste schilderij den Doop van Christus in den Jordaan voorstellende, is door den Heer John Wood alhier behaald. De stoomboot Dee, den lGde" dezer te Southampton aangekomen, heelt eene kostbare lading rncdegebragtbestaande uit 107,096 dollars en 256 Engelsche spicie, 106 halve ffi platina, 2 coll. paarlen, 554 ffi zilver, 6064 ft' zilver in baren, 7421 oneen stofgoud, 1003 ccroencn coche nille en 106 passagiers.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3