sii;rn;\L\\!)sein<; beksgtèIv den niet hunne dochters deze resident ie verlaten, om naar Berlijn en van daar naar Petersburg te reizen. Het Staatsblad n°. 27 houdt in de wet van 30 Mei j 1.omtrent de verevening der uitgaven, voortvlocijende uit de wetten van 6 Maart en 25 Juriij 1344 Staatsblad n°. 14 en 28) zijnde de leening- en conversie-wetten. Die wet is den gcmclden dag door den Koning te Tilburg onderteekend en door den Staatsraad, Directeur van het Kabinet des Konings, den 16den Junij 1847 uitgegeven. Heden is eenc Commissie uit 's Bosch, zamengesteld uit de Heeren Jhr. van den Mortel, Jhr. Verschuur, Bijvoet en Jhr. van Thye Hannes, ter vol voering der haar opgelegde taak, ten gehoore hij den Minister van Oorlog toegelaten. Men verzekert dat ook Z. M. de Koning hen in eene bijzondere audiëntie zou ontvangen. Heden hebben de Afrleelingen van de Tweede Kamer zich bezig gehou den met het onderzoek van het laatst ingekomen ontwerp van wet nopens het stem- en kiesregt. De Hooge Raad heeft Vrijdag 11. uitspraak gedaan in de zaak van Willem lleymans, tegen de Staat der Nederlanden, ter zake der zeven-kinde ren wet, en uitgemaakt, dat aan de wet van 31 Maart jl. geene terugwer kende kracht kan worden gegeven; dat de wetgever niet bij magte was, om regten, uit de wet verkregen te vernietigen; dat dit in strijd zou zijn met art. 102 der Grondwet; dat zoodanige bedoeling in elk geval ten ouregte aan den wetgever zou worden toegeschreven, doch dat in casu bovendien, zoowel uit den inhoud der wet van 31 Maart jl. als uit hel voorgevallene vóór het tot stand brengen daarvan, kennelijk blijkt, dat de wetgever die bedoeling niet gehad heeft. De Raad heeft den Staat veroordeeld, om voor den zoon van den eischer gedurende 4 jaren zorg te dragen, of elk jaar den vader ƒ250 toe te leggen. De dagbladen hebben gemeld dat de Heer Galman van Amsterdam voor cene som ƒ10.980 het maken, leveren en stellen van een voetstuk voor het standbeeld van Prins Willem 1 zoude hebben aangenomen. Wij me,men stellig te weten, dat die Heer wel de laagste inschrijver is, maar dat de gunning van het werk tot lieden nog niet heeft plaats gehad. Het verschil tusschen den hoogslen inschrijver moet, naar wij vernemen, niet minder dan ƒ18,000 bedragen. s GravN. B.) ROTTERDAM, 14 Junij. Dezer dagen is liet locaal Concordia, aan den Coolsingel alhier, hetwelk, vroeger onder den naam van de Unie, sedert vele jaren, tot het honden van Sociëteit, Vauxhal en andere uitspanningen strekte, onderhands verkocht ge worden. Het zal naar men verzekert, tot woonplaats dor geestelijke zusters van de R. K. Leeuwenstraatsche gemeente, en tot eene bewaarschool voor be hoeftige R. K. kinderen worden ingerigt. Volgens een door de N. Rott. Cour. modegedcelden staat.aanwijzende de beweging van den Rijnliandel in onze haven in regtstreeksche verzending naar den Rijn, gedurende het eerste kwartaal 1847, heeft het totaal der ver zonden goederen beloopen 17,757,781 Ned. ffi. Hiertoe behooren 7,555,638 Ned. li? granen, aardappelen, enz. Gisteren werd alhier door een werkman aan de Handelmaatschappij, in de Boompjes, een bankhillet van 1000 francs gevonden; de eerlijke man heeft cr dadelijk aangifte van gedaan zonder dat de eigenaar tot nog toe hetzelve is komen terugvorderen. Als tegenhanger van dezen eerlijken vinder, is het volgende alhier gis teren mede gebeurd. Een molenaar hij een bakker op den dijk meel afladen de, verloor onder het uitreiken van het geleihillet eenige muntbilletlen; dit zag een gaauwe vriend en zette den voet er op; dezelve opgeraapt hebbende verwijderde hij zich. Toen de molenaar later zulks ontdekte, en men daar omtrent nasporingen deed, gaf eene oude vrouw genoegzame aanwijzingen, zoulut de policie dien .-dimmen gaauwdief al spoedig uitvond, die met dit bedrag alreeds een handel in dekens, ten gerijve der landverhuizersbegon nen had; doch duor de tusschen komst van deze kreeg nu de deken-leverancier het goed terug en de muntbilletlen werden aan den eigenaar weder ter hand gesteld. üp de paardenmarkt te Numansdorp (Builensluis), waren den 10dc" dezer ruim 700 paarden aangehragtde handel was zeer levendig en vooral door Engclsche en Eransche kooplieden werden hooge prijzen besteed. AMSTERDAM, 12 Junij. Vo'gens het Handelsblad hebben de drie alhier gegevene voorstellingen van Allle Rachel dit jaar opgcbragl: de lstc ƒ2295, de 2d<> 2582.50de 3"e ƒ3140, totaal ƒ8023.50. Wij kunnen er bijvoegen, dat de drie representa tién, door baar verleden jaar gegeven, de lsle 2740.50de 2de ƒ3491 de 3dc ƒ2962 lotaal ƒ9193.50 Lebben opgebragt, een verschil van ƒ1170 meer dan thans; terwijl deze alstoen nog gevolgd zijn door twee represent alien ten bedrage van ƒ5986.50 (de lsle ƒ2582.50 en de 2de 3404). Amst. Cour. Volgens liet dagblad Overijssel was de sterkte der Koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid op den l8leQ Junij 1847 als volgt: in de gewone koloniën 2666 Oinmerschans 2401 lste gest. Veenliuizen 2031 2de gest. Veenliuizen 2185; 3de gest. Veenliuizen 2320; Wateren 102; alge- ïneene directie 37, totaal 11,742. De Heeren L. J. A. van der Kun, fungerend lloofd-lngenieur hij de algemeene dienst van den Waterstaat, Mr. P. P. van Bosse, referendaris hij het departement van flnantiën en Leo Lippman, lid van het hoofdbestuur der Nederlandsclie Rijn Spoorwegmaatschappij, zullen door de Regering belast wor den, om te Rcrlijn met de Pruissische Regering te onderhandelen, omtrent de aansluiting van den Nederlandsehen Rijn-spoorweg met de Keulen Minde nerhaan. Men wil dat deze Heeren eerlang derwaarts zullen vertrekken. Het is te hopen, zoo al niet le verwachten, dat deze missie spoedig gunstige resultaten moge opleveren. [IS. Sloomp Volgens een berigt, voorkomende in het Journ. du Limbourgzullen drie Roomschgezinde geestelijken, dc- 1111. Sanders, Vicaris te 's (lage en van der Grink en Mooncn, Vicarissen in Noord-Brahand, binnen kort als Missio narissen met de Overlarid-post naar Batavia vertrekken. UTRECHT, 14 Junij. Was de vischvangst op de Zuiderzee in 1846 gering, thans is dezelve aller gunstig, vooral de ansjovis-vangst, welke nog voortduurt en voor dc dorpen Bunschoten en Spakenburg' (Provincie Utrecht) thans een ruim middel van bestaan oplevert. In de vorige week zijn aldaar door sommige visschers meer dan 50,000 van deze visehjes gevangen. De bewoners van Spakenburg vooral, die in het vorige jaar ten achteren waren geraakt en den winter in armoede hebben doorgebragt, zagen met verlangen den tijd te gemoet, dat de visschers- vloot weer naar zee kon gaan. Weer en wind dienden gunstig, zoodat het zuiderboord der Zuiderzee in het laatst van Januarij (door de afdrijving van het ijs) bevaarbaar was, en hoewel het sedert dien tijd tot in Maart bij af wisseling vroor, diende meestentijds de wind gunstig en dreef het ijs gedurig weder af, zoodat de vischvangst daardoor slechts weinige dagen hclet werd. Het haringsh-pen gelukte wel, en gaf reeds vele handen werk en brood, dan beter slaagde het luiken vissollen, dat in liet midden van Maart begon en tot in de tweede week der verloopen maand Mei voortduurde, iets hetwelk bij inenschen geheugen zoolang nimmer heeft geduurd, hierdoor hadden zij zich reeds eeniger mate hersteld. Daarna begon de ansjovis vangst, welke wel nimmer zoo rijkelijk is geweest, waardoor dan ook die gemeente van hare armoede, door Gods goedheid, zich volkomen hersteld ziet. LEEUWARDEN, 11 Junij. Door den Gouverneur dezer provincie is beslotenom de vroeger aangekon digde tweede tentoonstelling van voortbrengselen van kunst en nijverheid door Vriezen vervaardigd, een jaar uit te stellen en alsnu le bepalen, dat dezelve zal gehouden worden in het jaar 1348. GRONINGEN, 12 Junij. De Raad dezer stad heeft het plan goedgekeurd van eene hervorming der tot dus ver op den ouden voet ingerigte Latijnsche school; het was door de Curatoren voorgesteld. MEXICO. VERACRUZ, 3 Mei. De Amerikanen begonnen veel le lijden van den invloed van het klimaatde hospitalen waren met zieken opgevuld en vele manschappen reeds bezweken. Het leger der Vereenigde Staten heeft zijnen togt voortgezet, zonder tegenstand te ontmoeten, naar de stad Perote en die ingenomen; van daar zou het leger naar do belangrijke stad Puehla trekkenen hoopte die zonder slag of stoot te bezetten. In plaats van Santa-Anna was Don Pedro Ananga tot President der Republiek benoemd, en wel met onbepaalde volmagl, doch zonder over den vrede te mogen onderhandelendaar Mexico vast besloten had zich tot het uiterste te verdedigen. De zetel der Regering zou van Mexico naar Cdaya overgebragt worden, eene kleine stad, die in het gebergte gelegen is, ten einde te verhoeden dal de archieven der Republiek niet in handen der vijan den vielen. Santa-Anna was te Carrata bezig 1,500 man te. werven, om een' guerilla-oorlog le voeren. T UK. SA XE. CONSTANTINOPEL28 Mei. De Porte draalt nog steeds met de bedreigde maatregelen tegen Griekenland ten uitvoer te leggen. De staatsdienaren van den Sultan schijnen zelf die maatregelen bedenkelijk te achten voor hue eigen handelsverkeer en hel be lang hunner geldmiddelen, waarbij zich verder de algemeene handelsbelangen van Europa voegen. Het gevaar is nog wel niet voorbijmaar echter veel minder. Terwijl Frankrijk Griekenland genegen is, Rusland Turkije tot zachtheid raadt en Engeland tot bedaren komt, wendt het kabinet van Athene zich tot Oostenrijk, welks bemiddeling de Sultan evenmin kan afwij-' zen, als de drie bevriende Mogendheden er iets tegen inbrengen. De Turksche Minister van Buitenlandsche Zalven heeft dan ook verklaard dat men nu de zaak daar zal laten, tot dat men de voorslagen van Oostenrijk zal vernomen hebben. Men is dus waarschijnlijk niet verre ineer van eene minnelijke schikking verwijderd en deze omstandigheid bevestigt al weder het meer en meer veldwinnend denkbeeld, dat de oorlogen die doorgaans hunne aanleiding in kwalijk begrepen eigenbelang vonden, bij gedurig helder wordende inziglen in de ware belangen der volkeren, op het papier zullen worden gevoerd, en zonder bloedvergieten en verwoesting beslecht. In den nacht van den 2 75leD is St. Demilri, cene der voorsteden van Pera, groolendeels doorbrand vernield; meer dan 200 huizen zijn verbrand en onderscheidene personen in de vlammen omgekomende kracht van het vuur is gestuit door de ijverige medewerking der matrozen van twee Fran- sche stoomfregatten.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2